Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dokumentacja foto przed położeniem tynków

wdowski 12 Sty 2018 13:56 657 10
  • #1 12 Sty 2018 13:56
    wdowski
    Poziom 15  

Cześć,

Chciałbym spytać, czy deweloper ma obowiązek przekazać dokumentację fotograficzną położonej instalacji elektrycznej przed położeniem tynków lub jakiejś zwykłej rysunkowej z widokiem instalacji na ścianach? Czy jest to jakoś unormowane (PN, N-SEP)?
    Wiem o PN-HD 60364 i o wytycznych, kładzeniu przewodów w liniach równoległych do krawędzi ścian i sufitów ale mam ograniczone zaufanie do dewelopera. Fakt podpisania papierka o poprawności wykonania instalacji wcale nie znaczy, że nie będzie chciał zrobić oszczędności na miedzi i nie poprowadzi mi kabli pod skosem, itd.
    Jest to mieszkaniówka.

Interesuje mnie to jak dokładnie idą kable a nie tylko widok z góry na całe mieszkanie bo taki plan mam i jest marny.

Dzięki za odpowiedź.

0 10
  • #2 12 Sty 2018 14:27
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

wdowski napisał:
    Chciałbym spytać, czy deweloper ma obowiązek przekazać dokumentację fotograficzną położonej instalacji elektrycznej przed położeniem tynków lub jakiejś zwykłej rysunkowej z widokiem instalacji na ścianach?

Jeżeli nie było to w umowie, to nie ma takiego obowiązku.

wdowski napisał:
    Interesuje mnie to jak dokładnie idą kable a nie tylko widok z góry na całe mieszkanie bo taki plan mam i jest marny.

Marna szansa na taką dokumentację.

0
  • #3 12 Sty 2018 14:45
    wdowski
    Poziom 15  

Czyli jedyne co mogę zrobić, to w razie wykrycia nieprawidłowości z normą (kable na skróty, na skos) wezwać dewelopera do poprawienia?

0
  • #4 12 Sty 2018 15:21
    kozi966

wdowski napisał:
    to w razie wykrycia nieprawidłowości z normą (kable na skróty, na skos) wezwać dewelopera do poprawienia?

Nieprawidłowości muszą być wykazane (nie)zgodnie z projektem, oraz przepisami prawnymi, względnie zapisami dot. stosowania norm w projekcie.
    Same normy nie są podstawą do roszczeń, gdyż nie ma obowiązku ich stosowania.

0
  • #5 12 Sty 2018 15:37
    wdowski
    Poziom 15  

Czyli kolejny sztuczny twór skoro nie ma obowiązku ich stosowania.

0
  • #6 12 Sty 2018 15:49
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Normy to swojego rodzaju zalecenia - taka dobra praktyka.
    Przy zakupie mieszkania na 99% miałeś możliwość wprowadzenia zmian typu, rozmieszczenie ścian działowych, rozmieszczenie instalacji, nawet zmianę przeznaczenia danego pomieszczenia - niestety zmiany kosztują i to nie mało.
    Jeżeli nie zdecydowałeś się to i nie zapoznałeś się dobrze z umową, to teraz Twój problem - jeżeli są jakieś usterki bądź nieprawidłowości to zawsze możesz zgłaszać reklamację.

P.S. Jest coś takiego jak lokalizator przewodów/metali i na tym przyrządem możesz próbować zweryfikować jak instalacja jest poprowadzona - możesz sprawdzić trasę poprowadzenia ,"oprzewodowanie".
    P.S. Jest taki człowiek zwany elektrykiem, któremu niestety musisz zapłacić a który może sprawdzić Ci obecną instalację pod kątem poprawności wykonania.

Lokalizator kupisz jakiś badziewny już za 100pln.

1
  • #7 12 Sty 2018 15:50
    kozi966

Nie jest to sztuczny twór, a jest to wiedza techniczna.
    Więc jeżeli projektant wpisał w projekcie, że instalacja ma być zgodna z normami (takimi i takimi) to wtedy wykonawca ma już taki obowiązek.

0
  • #8 12 Sty 2018 16:13
    kkas12
    Poziom 41  

kozi966 napisał:
    Więc jeżeli projektant wpisał w projekcie, że instalacja ma być zgodna z normami (takimi i takimi) to wtedy wykonawca ma już taki obowiązek.
    Wykonawca ma zawsze obowiązek kierowania się standardami bez względu na to co projektant wpisał. Nawet wtedy gdy w projekcie jest zwarty błąd.
    A to też się zdarza.

0
  • #9 12 Sty 2018 16:17
    wdowski
    Poziom 15  

Nie miałem możliwości dokonywania żadnych zmian w projektach niestety.

A od dawna kieruje się zasadą ograniczonego zaufania, szczególnie w przypadkach kiedy drabinka cedowania zadań jest bardzo długa.

0
  • #10 12 Sty 2018 16:47
    kkas12
    Poziom 41  

wdowski napisał:
    A od dawna kieruje się zasadą ograniczonego zaufania, szczególnie w przypadkach kiedy drabinka cedowania zadań jest bardzo długa.
    Nie jest wcale tak długa, bo ostatnim zamykającym ją ogniwem jest sprawdzenie SWZ, które odbywa się po podaniu napięcia docelowego, czyli po założeniu licznika.
    I to jest najważniejsze z badań instalacji.

0
  • #11 13 Sty 2018 12:50
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

kkas12 napisał:
    Nie jest wcale tak długa, bo ostatnim zamykającym ją ogniwem jest sprawdzenie SWZ, które odbywa się po podaniu napięcia docelowego, czyli po założeniu licznika.
    I to jest najważniejsze z badań instalacji.

W 95% przypadków ostatnim badaniem jest virtualny pomiar Riso, a potem wykonawca znika, a deweloper przekazuje powoli mieszkania użyszkodnikom...

0