Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie arduino pro mini do maszyny przemysłowej

rasgan 12 Sty 2018 14:00 306 11
  • #1 12 Sty 2018 14:00
    rasgan
    Poziom 12  

Robię projekt szafy elektrycznej do zabezpieczenia głowic na maszynie.

Mam 5 czujników 0 - 24V (binarne) na wejściu układu - one wykrywają czy surowiec jest w zbiorniku czy go nie ma. Zwykłe zbliżeniowe czujniki 24V zasilane.

Mam 2 kolumny świetlne po 3 lampy, 2 diody kontrolki led i syrenę, czyli 9 wyjść 24V. Zamysł jest taki:

Zasilacz 24V przez stepdown 5V podpinam do arduino (GND i RAW).

Wyjścia podpinam przez PCF8547 do modułu przekaźników SRD-12VDC-SL-C. Przez przekaźniki puszczam 24V z zasilacza na kolumny, syrene itd.

Wejścia zaś podłączam na transoptor LTV847 przez rezystorki 1k do masy, zaś wyjścia z tego układu podłączam do PCF8547.

Czy możecie fachowym okiem zerknąć czy dobrze to obmyśliłem i czy ma to szanse zadziałać?

Mam nadzieję, że dość jasno opisałem co chcę uzyskać i dlaczego co i jak podłączyłem.

Ogólnie rzecz biorąc jeśli zabraknie mi surowca jeden z 5 czujników ma mi dać sygnał do Arduino, ono ma wykonać pewne operacje a przy okazji ma mi zapalić odpowiednie lampki w kolumnach świetlnych i uruchomić syrenę.

Układ w załączniku.Podłączenie arduino pro mini do maszyny przemysłowej

0 11
  • #2 12 Sty 2018 14:47
    eurotips
    Poziom 33  

W maszynie przemysłowej ? Może to i zadziała ale kto dożywotnio rentę będzie płacił pracownikowi jak mu rękę maszyna urwie ?

0
  • #3 12 Sty 2018 14:55
    Marek_Skalski
    Poziom 33  

rasgan napisał:
    Czy możecie fachowym okiem zerknąć czy dobrze to obmyśliłem i czy ma to szanse zadziałać?

Nie ma szansy zadziałać, ponieważ nikt przy zdrowych zmysłach nie zezwoli na instalację takiej samoróbki w przemyśle. Arduino to zabawka. Użycie I2C do komunikacji w takim środowisku to brak wyobraźni. Przypinanie 12V do PCF8574, to kolejny błąd. Ten układ pracuje z napięciem 5V i ma bardzo ograniczony prąd wyjściowy.

Kto daje na gwarancję na szafę/system?
    Kto to będzie serwisował?
    Jakie to ma zabezpieczenia?
    Jak to się ma do dyrektywy maszynowej?
    Dlaczego nie zrobisz tego na normalnym PLC?

0
  • #4 13 Sty 2018 10:28
    rasgan
    Poziom 12  

Cytat:
    Arduino to zabawka. Użycie I2C do komunikacji w takim środowisku to brak wyobraźni
    .

I2C na odległości 2cm pomiędzy układami na płytce drukowanej to za daleko?

Cytat:
    Przypinanie 12V do PCF8574, to kolejny błąd. Ten układ pracuje z napięciem 5V i ma bardzo ograniczony prąd wyjściowy.

A skąd te 12V? Całość jest zasilana przez arduino +5V, Wyjścia idą przez przekaźniki a wejścia przez optoizolatory.

Cytat:
    Kto daje na gwarancję na szafę/system?
    To jest prosty system sygnalizacji braku surowca, niczym nie steruje ani nie załączy ani nie wyłącza, to tylko info dodatkowe dla operatora od któego nie zależy prawie nic.

Cytat:
    Kto to będzie serwisował?

We własnym zakresie elektrycy wymieniają całą skrzyneczkę z elektroniką (20x20cm)

Cytat:
    Jakie to ma zabezpieczenia?
    Bezpieczniki na zasilaczu

Cytat:
    Jak to się ma do dyrektywy maszynowej?
    Nie jest podłączone do maszyny w żaden sposób.

Cytat:
    Dlaczego nie zrobisz tego na normalnym PLC?
    Bo to mnie kosztuje 100zł a szafa z PLC 1700zł. Przy 40 maszynach trochę sporo.

0
  • #5 13 Sty 2018 10:59
    Thaddy

Poziom 2  

Zgadzam się z wcześniejszymi opiniami.

Jednak wejścia i wyjścia mogłyby wyglądać jak na załączonych obrazkach.

Podłączenie arduino pro mini do maszyny przemysłowejPodłączenie arduino pro mini do maszyny przemysłowej

0
  • #6 13 Sty 2018 12:57
    rasgan
    Poziom 12  

@Thaddy

Po co mam stosować dodatkowe tranzystory i elementy które wskazałeś, skoro mam na zakładzie moduły przekaźników i wskazane scalaki? One są z poprzednich zakupów więc można by je zastosować. Dlatego pokazałem układ i co w nim jest, chciałbym by pozostał na tych elementach.

To ma być wszystko zamknięte w skrzyneczce (obudowa z ABS) podłączone wtyczkami do obudowy i jak coś pada to wymieniamy całą skrzynkę. To jest tylko dodatkowa informacja dla operatora i zbieranie informacji o procesie związanym z surowcami. Nie ingeruję w maszynę, nie podłączam się do niej, nie steruje niczym poza kolumną świetlną i syreną.

0
  • #7 13 Sty 2018 14:37
    Thaddy

Poziom 2  

rasgan napisał:
    @Thaddy

Po co mam stosować dodatkowe tranzystory i elementy które wskazałeś, skoro mam na zakładzie moduły przekaźników i wskazane scalaki? One są z poprzednich zakupów więc można by je zastosować. Dlatego pokazałem układ i co w nim jest, chciałbym by pozostał na tych elementach.

Przekaźniki są na 12V z PCF wychodzi 5V jeśli zastosujesz przekaźniki z cewką 5V i tak bez tranzystora nie obejdzie się.
    Na wejściach rezystory 1k będą się strasznie grzały o ile nie wyparuje też transoptor.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 13 Sty 2018 16:43
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Rezystory w obwodzie czujników zmień na wartosc 2,2 kΩ. Transoptory spokojnie się załączą. Dlaczego nie używasz dedykowanych modułow przekaźnikowych 5V do Arduino ? Skoro już Arduino ? To można rozwiązać na najprostszym i najtanszym przekaźniku programowalnym. Widocznie pracujesz za darmo, klecąc takie układy zabezpieczeń do maszyn przemysłowych, biorąc pod uwage koszt Twojej pracy a koszt najprostszego LOGO! czy Arraya. :cry:

0
  • #9 13 Sty 2018 17:51
    rasgan
    Poziom 12  

Chodzi o to, że arduino zrobi jeszcze kilka innych rzeczy z informacjami z czujników (rejestracja czasów pomiędzy zasypami, rejestracja czasów zasypów, rejestracja czasów od sygnalizacji do zasypu, spakuje to i wyśle do rasbery a tam już na serwer do DB).

Kasę mam całkiem niezłą w pracy i nie narzekam, ale po prostu Logo8 się nie sprawdził. Mam na nim 2 szafy o podobnym zastosowaniu. Tak samo eaton - przekaźniki programowalne - za mało możliwości dają.

Na arduino sporo u nas w zakładzie jest zrobione i chodzi. Cena podzespołów sprowadzonych z chin to grosze. Taniej wymienić całą elektronikę niż bawić się w Siemensy.

0
  • #10 13 Sty 2018 18:10
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

rasgan napisał:
    Cena podzespołów sprowadzonych z chin to grosze. Taniej wymienić całą elektronikę niż bawić się w Siemensy.
    Pewnie, ze tak. :D Już Ci Kol. @Marek_Skalski wyłożył dobitnie, co o tym sądzi, a ja przyklaskuję. Fakt, sam zrobiłem na Arduino synchronizator maszyny drukarskiej, a wynikało to tylko z szybkości działania sterownika na Arduino w porównaniu do Arraya. Po prostu pracując w przerwanich Arduino okazało się być szybsze. Ale to tylko ,,czasowa przystawka". Bedzie zamontowany sterownik ,,jak w Piśmie stoi". :D

0
  • #11 14 Sty 2018 17:50
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

rasgan napisał:
    Po co mam stosować dodatkowe tranzystory i elementy które wskazałeś, skoro mam na zakładzie moduły przekaźników i wskazane scalaki?

No faktycznie 5zł to problem, wątek robi się niesmaczny jak przedwczorajszy kebab.
    Rób jak chcesz ale praca w firmie nie polega na dojeniu elektrodowych projektantów i co gorsze negowanie ich.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo