Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie arduino pro mini do maszyny przemysłowej

rasgan 12 Sty 2018 14:00 909 13
  • #1 12 Sty 2018 14:00
    rasgan
    Poziom 12  

Robię projekt szafy elektrycznej do zabezpieczenia głowic na maszynie.

Mam 5 czujników 0 - 24V (binarne) na wejściu układu - one wykrywają czy surowiec jest w zbiorniku czy go nie ma. Zwykłe zbliżeniowe czujniki 24V zasilane.

Mam 2 kolumny świetlne po 3 lampy, 2 diody kontrolki led i syrenę, czyli 9 wyjść 24V. Zamysł jest taki:

Zasilacz 24V przez stepdown 5V podpinam do arduino (GND i RAW).

Wyjścia podpinam przez PCF8547 do modułu przekaźników SRD-12VDC-SL-C. Przez przekaźniki puszczam 24V z zasilacza na kolumny, syrene itd.

Wejścia zaś podłączam na transoptor LTV847 przez rezystorki 1k do masy, zaś wyjścia z tego układu podłączam do PCF8547.

Czy możecie fachowym okiem zerknąć czy dobrze to obmyśliłem i czy ma to szanse zadziałać?

Mam nadzieję, że dość jasno opisałem co chcę uzyskać i dlaczego co i jak podłączyłem.

Ogólnie rzecz biorąc jeśli zabraknie mi surowca jeden z 5 czujników ma mi dać sygnał do Arduino, ono ma wykonać pewne operacje a przy okazji ma mi zapalić odpowiednie lampki w kolumnach świetlnych i uruchomić syrenę.

Układ w załączniku.Podłączenie arduino pro mini do maszyny przemysłowej

0 13
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 12 Sty 2018 14:47
    eurotips
    Poziom 35  

W maszynie przemysłowej ? Może to i zadziała ale kto dożywotnio rentę będzie płacił pracownikowi jak mu rękę maszyna urwie ?

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 12 Sty 2018 14:55
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

rasgan napisał:
    Czy możecie fachowym okiem zerknąć czy dobrze to obmyśliłem i czy ma to szanse zadziałać?

Nie ma szansy zadziałać, ponieważ nikt przy zdrowych zmysłach nie zezwoli na instalację takiej samoróbki w przemyśle. Arduino to zabawka. Użycie I2C do komunikacji w takim środowisku to brak wyobraźni. Przypinanie 12V do PCF8574, to kolejny błąd. Ten układ pracuje z napięciem 5V i ma bardzo ograniczony prąd wyjściowy.

Kto daje na gwarancję na szafę/system?
    Kto to będzie serwisował?
    Jakie to ma zabezpieczenia?
    Jak to się ma do dyrektywy maszynowej?
    Dlaczego nie zrobisz tego na normalnym PLC?

0
  • #4 13 Sty 2018 10:28
    rasgan
    Poziom 12  

Cytat:
    Arduino to zabawka. Użycie I2C do komunikacji w takim środowisku to brak wyobraźni
    .

I2C na odległości 2cm pomiędzy układami na płytce drukowanej to za daleko?

Cytat:
    Przypinanie 12V do PCF8574, to kolejny błąd. Ten układ pracuje z napięciem 5V i ma bardzo ograniczony prąd wyjściowy.

A skąd te 12V? Całość jest zasilana przez arduino +5V, Wyjścia idą przez przekaźniki a wejścia przez optoizolatory.

Cytat:
    Kto daje na gwarancję na szafę/system?
    To jest prosty system sygnalizacji braku surowca, niczym nie steruje ani nie załączy ani nie wyłącza, to tylko info dodatkowe dla operatora od któego nie zależy prawie nic.

Cytat:
    Kto to będzie serwisował?

We własnym zakresie elektrycy wymieniają całą skrzyneczkę z elektroniką (20x20cm)

Cytat:
    Jakie to ma zabezpieczenia?
    Bezpieczniki na zasilaczu

Cytat:
    Jak to się ma do dyrektywy maszynowej?
    Nie jest podłączone do maszyny w żaden sposób.

Cytat:
    Dlaczego nie zrobisz tego na normalnym PLC?
    Bo to mnie kosztuje 100zł a szafa z PLC 1700zł. Przy 40 maszynach trochę sporo.

0
  • #5 13 Sty 2018 10:59
    Thaddy

Poziom 2  

Zgadzam się z wcześniejszymi opiniami.

Jednak wejścia i wyjścia mogłyby wyglądać jak na załączonych obrazkach.

Podłączenie arduino pro mini do maszyny przemysłowejPodłączenie arduino pro mini do maszyny przemysłowej

0
  • #6 13 Sty 2018 12:57
    rasgan
    Poziom 12  

@Thaddy

Po co mam stosować dodatkowe tranzystory i elementy które wskazałeś, skoro mam na zakładzie moduły przekaźników i wskazane scalaki? One są z poprzednich zakupów więc można by je zastosować. Dlatego pokazałem układ i co w nim jest, chciałbym by pozostał na tych elementach.

To ma być wszystko zamknięte w skrzyneczce (obudowa z ABS) podłączone wtyczkami do obudowy i jak coś pada to wymieniamy całą skrzynkę. To jest tylko dodatkowa informacja dla operatora i zbieranie informacji o procesie związanym z surowcami. Nie ingeruję w maszynę, nie podłączam się do niej, nie steruje niczym poza kolumną świetlną i syreną.

0
  • #7 13 Sty 2018 14:37
    Thaddy

Poziom 2  

rasgan napisał:
    @Thaddy

Po co mam stosować dodatkowe tranzystory i elementy które wskazałeś, skoro mam na zakładzie moduły przekaźników i wskazane scalaki? One są z poprzednich zakupów więc można by je zastosować. Dlatego pokazałem układ i co w nim jest, chciałbym by pozostał na tych elementach.

Przekaźniki są na 12V z PCF wychodzi 5V jeśli zastosujesz przekaźniki z cewką 5V i tak bez tranzystora nie obejdzie się.
    Na wejściach rezystory 1k będą się strasznie grzały o ile nie wyparuje też transoptor.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 13 Sty 2018 16:43
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Rezystory w obwodzie czujników zmień na wartosc 2,2 kΩ. Transoptory spokojnie się załączą. Dlaczego nie używasz dedykowanych modułow przekaźnikowych 5V do Arduino ? Skoro już Arduino ? To można rozwiązać na najprostszym i najtanszym przekaźniku programowalnym. Widocznie pracujesz za darmo, klecąc takie układy zabezpieczeń do maszyn przemysłowych, biorąc pod uwage koszt Twojej pracy a koszt najprostszego LOGO! czy Arraya. :cry:

0
  • #9 13 Sty 2018 17:51
    rasgan
    Poziom 12  

Chodzi o to, że arduino zrobi jeszcze kilka innych rzeczy z informacjami z czujników (rejestracja czasów pomiędzy zasypami, rejestracja czasów zasypów, rejestracja czasów od sygnalizacji do zasypu, spakuje to i wyśle do rasbery a tam już na serwer do DB).

Kasę mam całkiem niezłą w pracy i nie narzekam, ale po prostu Logo8 się nie sprawdził. Mam na nim 2 szafy o podobnym zastosowaniu. Tak samo eaton - przekaźniki programowalne - za mało możliwości dają.

Na arduino sporo u nas w zakładzie jest zrobione i chodzi. Cena podzespołów sprowadzonych z chin to grosze. Taniej wymienić całą elektronikę niż bawić się w Siemensy.

1
  • #10 13 Sty 2018 18:10
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

rasgan napisał:
    Cena podzespołów sprowadzonych z chin to grosze. Taniej wymienić całą elektronikę niż bawić się w Siemensy.
    Pewnie, ze tak. :D Już Ci Kol. @Marek_Skalski wyłożył dobitnie, co o tym sądzi, a ja przyklaskuję. Fakt, sam zrobiłem na Arduino synchronizator maszyny drukarskiej, a wynikało to tylko z szybkości działania sterownika na Arduino w porównaniu do Arraya. Po prostu pracując w przerwanich Arduino okazało się być szybsze. Ale to tylko ,,czasowa przystawka". Bedzie zamontowany sterownik ,,jak w Piśmie stoi". :D

0
  • #11 14 Sty 2018 17:50
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

rasgan napisał:
    Po co mam stosować dodatkowe tranzystory i elementy które wskazałeś, skoro mam na zakładzie moduły przekaźników i wskazane scalaki?

No faktycznie 5zł to problem, wątek robi się niesmaczny jak przedwczorajszy kebab.
    Rób jak chcesz ale praca w firmie nie polega na dojeniu elektrodowych projektantów i co gorsze negowanie ich.

0
  • #13 07 Lut 2018 09:13
    rasgan
    Poziom 12  

Panowie i panie, kilka słów podsumowania.

Rezystor 2,2k na wejściach niestety nie zdał egzaminu. Transoptor się nie załączał. Zmieniłem wartość na początkowe 1k. Dla pewności te rezystory kupiłem takie duże, 5W. Jak na razie działa.

Po testowym obwodzie na pająka, płytka wytrawiona, polutowana. W obudowie ładnie podłączona do listwy zaciskowej. Dziękuję wszystkim za pomoc.

P.S. Koszt to jakieś 30zł sterowanie. Alternatywą jest Logo z modułami rozszerzeń za jakieś 1200zł. Różnica? Jak pisałem wcześniej, arduino pozwala nam na zrobienie kilku rzeczy więcej z informacjami z maszyny.

0
  • #14 07 Lut 2018 09:16
    rasgan
    Poziom 12  

Panowie i panie, kilka słów podsumowania.

Rezystor 2,2k na wejściach niestety nie zdał egzaminu. Transoptor się nie załączał. Zmieniłem wartość na początkowe 1k. Dla pewności te rezystory kupiłem takie duże, 5W. Jak na razie działa.

Po testowym obwodzie na pająka, płytka wytrawiona, polutowana. W obudowie ładnie podłączona do listwy zaciskowej. Dziękuję wszystkim za pomoc.

P.S. Koszt to jakieś 30zł sterowanie. Alternatywą jest Logo z modułami rozszerzeń za jakieś 1200zł. Różnica? Jak pisałem wcześniej, arduino pozwala nam na zrobienie kilku rzeczy więcej z informacjami z maszyny.

1