Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiennik tranzystora Pb0NF 06 - Zamiennik tranzystora z w wkrętarce.

12 Sty 2018 16:02 1935 12
  • Poziom 11  
    Witam forumowiczów "elektroda.pl"
    Chcę naprawić wkrętarkę "Black&Decker epc14" 14,4 V
    Doszukałem się zepsutego tranzystora o dziwnym oznaczeniu "Pb0NF 06"

I zamieniłem go na popularny tranzystor "LM317T".
    I moje pytanie czy taka zamiana może być zastosowana bo wkrętarka teraz działa.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  • Poziom 11  
    Naprawdę bardzo Wam Panowie dziękuję za szybką i konkretną odpowiedz.
    Pomyślnego nowego roku.
  • Poziom 11  
    zworys napisał:
    Nie wierzę w to co czytam, kolega kriss1974 chyba nas "wpuszcza" w maliny.....

Słucham
    Mógł byś bardziej opisać swoje przypuszczenie ?
    Chcesz powiedzieć że Twoim zdaniem nie ma takiego tranzystora Pb0NF 06" w wkrętarce "Black&Decker epc14" bo nie do końca wiem jak mam odczytać Twoją wiadomość.
    Jak trzeba to mogę rozkręcić tą wkrętarkę i zrobić jej fotkę jak chcesz.
  • Poziom 30  
    Raczej chodzi o zdziwienie że wkrętarka działa na "popularnym tranzystorze " LM317T
    A skoro wstawiłeś ten "tranzystor" LM317T to jakim cudem chcesz pokazywać że siedzi tam Pb0NF06?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Jeszcze odnośnie zastosowania tutaj LM317.Fakt, że wkrętarka jakoś działa. Istotne jest to "JAKOŚ" Na LM są zbyt duże straty i nawet przy w pełni naładowanym akumulatorze będzie słabo kręcić. Na oryginalnym tranzystorze spadki miały wartość mV , na LM317 to jest już kilka V.
  • Poziom 11  
    robokop napisał:
    Przecież w/g pokazanych pomiarów ten tranzystor jest dobry?

BRAWO masz rację.
    Jestem początkującym i dlatego zrobiłem takie dokładne zdjęcia pomiaru tego rezystora P60NF06 i faktyczne był on dobry a nikt mi w tedy nie zwrócił uwagi. Dobrze że mi pomogli w sprawie nie stosowania rezystora LM317T bo jeszcze bym wkrętarkę uwalił.
    Kilka dni temu przyszło do mnie z Chin pięć sztuk P60NF06 i po dokonaniu ich pomiaru wyszło tak samo jak wcześniej kiedy myślałem że ten rezystor jest zepsuty i na początku pomyślałem że albo Chińczyk przysłał mi pięć zepsutych sztuk albo wcześniej ten rezystor oryginalny z wkrętarki musiał być po prostu dobry.
    Nawet kolega "zworys" stwierdził że wpuszczam innych w maliny bo według niego rezystor LM317T nie powinien z tą wkrętarką działać ale nie zauważył że P60NF06 jest dobry.
    Więc dzięki za spostrzegawczość.
    Oto schemat tego rezystora :
    I tutaj widać że bodajże emiter nie ma połączenia z bazą czy kolektorem o ile się nie mylę.
  • Poziom 11  
    robokop napisał:
    To nie jest rezystor, tylko tranzystor, nie ma tam ani bazy, ani emitera. Bramka sprzężona jest pojemnościowo.

Dzięki za pożyteczną naukę.