Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] [Tokarka CNC] Wrzeciono samo przestaje wirować.

12 Sty 2018 17:10 1833 17
 • Poziom 3  
  Dzień dobry.

  Dopiero co problem sterowania wrzecionem został rozwiązany a już mam kolejny . Tym razem zauważyłem pewną osobliwość, a mianowicie po ustawieniu prędkości wrzeciona, raz na jakiś czas przestaje się obracać...

  Spodziewałem się wady silnika, ale po zdjęciu pasa klinowego przenoszącego moment silnik pracuje bez zarzutów. Natomiast samo wrzeciono porusza się sprawnie bez pasa a z pasem dość opornie . Zanim zabrałem się za ową tokarkę dość długo stała i zbierała kurz, więc podejrzewam, że problem leży w łożyskowaniu.

  Mieliście kiedyś podobny problem ?

  Pozdrawiam RA

  [Tokarka CNC] Wrzeciono samo przestaje wirować.[Tokarka CNC] Wrzeciono samo przestaje wirować.[Tokarka CNC] Wrzeciono samo przestaje wirować.[Tokarka CNC] Wrzeciono samo przestaje wirować.[Tokarka CNC] Wrzeciono samo przestaje wirować.[Tokarka CNC] Wrzeciono samo przestaje wirować.[/img]
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Prawdopodobnie zbyt duże obciążenie poprzeczne (naciąg pasków) dla łożyska o nieokreślonym stanie. Załóż pasek tylko na koło napędzane, rękoma napinaj i spróbuj obrócić kołem. Efekty? Rozwalone łożysko obstawiam.
  Grzeje się coś?
  Zatrzymywanie występuje podczas obróbki?
  Są jakieś niepokojące odgłosy?
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 3  
  Witam,
  Tokarka nie jest samoróbką , a raczej samoróbką kupowaną na fakturę. Genaza tego sprzętu jest taka, że odkopałem go spod sterty starych gratów. W środku widać było trochę wiórów jakiegoś tworzywa, więc podejrzewam, że stała nieoczyszczona przez parę lat...

  jalop, przy niskich obrotach możnabyło usłyszeć charakterystyczne pukanie, ale przy większych problem ustępował. Bez pasa klinowego wrzeciennik chodzi lepiej. Po zostawieniu włączonego silnika można odczuć wyższą temperaturę na uchwycie tokarskim, lecz wciąż ( tak mi się wydaje ) jest ona w normie.

  Art.B , Na samym końcu wrzeciennika znajdują się dwie nakrętki koronkowate. W tym " modelu " konstruktor użył plastikowego koła zębatego przenoszącego napęd z silnika zapomocą pasa klinowego, nie ma tam żadnego koła pasowego. Po zdjęciu wszystkich elementów ( stan ze zdjęć ) nasmarowałem od wewnątrz wrzeciennik smarem stałym do prowadnic. .

  Próbowałem odkręcić (cóż za słuszne stwierdzenie ) atrapę wrzeciona, lecz uniemożliwił mi to zły dostęp do śrub. Jesli chodzi o łożysko, to mam problem z wyciągnięciem go z mocowania, więc jestem trochę w kropce.

  Dzięki serdeczne za dokładne rady. Co powiniennem teraz zrobić ? Jest jeszcze szansa dla tego wrzeciona, czy muszę szukać nowego? Jeśli tak, to proszę o jakieś rady co do doboru nowego.

  Pozdrawiam RA.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 3  
  W zasadzie mam problem z dostaniem się do samego łożyska. Nie jestem wstanie odkręcić całego mocowania wrzeciennika. Może źle się za to zabieram.
  Jestem na etapie jak na ostatnim zdjęciu.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Witaj.

  Pytałeś tutaj?
  https://www.cnc.info.pl/

  Forum ukierunkowane na maszyny CNC.

  Pozdrawiam

  Edit:
  Inaczej sformułuję wypowiedź - jeżeli nie uzyskasz pomocy tutaj to zajrzyj na forum cnc :)

  Pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 3  
  Witam serdecznie.

  Udało mi się dostać do łożysk, są to: HXZC 30205.
  Są trochę zabrudzone ale patrząc na nie okiem laika- nie wyglądają aż tak źle .

  [img]
  [Tokarka CNC] Wrzeciono samo przestaje wirować.
  [img]
  [Tokarka CNC] Wrzeciono samo przestaje wirować.
  [/img]
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 3  
  Witam, przepraszam za tak dużą częstotliwość odpowiedzi, ale nie miałem możliwości wcześniej wykonać zdjęć.
  Wysyłam zdjęcia nakrętki i koła zębatego.

  [Tokarka CNC] Wrzeciono samo przestaje wirować.[Tokarka CNC] Wrzeciono samo przestaje wirować.[/img]
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Miałem podobny problem z tokarką chyba TFR800 .Okazało się że klin na silniku jakimś cudem wypadł i w trakcie pracy wrzeciono przestawało ciągnąć .Może warto to sprawdzić. Pozdrawiam.
 • Poziom 3  
  Odnalazłem problem kilka dni temu. Moje łożysko było w fatalnym stanie. Bardzo dziękuję wszystkim a w szczególności Art.B za pomoc :)
 • Poziom 3  
  Odnalazłem problem kilka dni temu. Moje łożysko było w fatalnym stanie. Bardzo dziękuję wszystkim a w szczególności Art.B za pomoc :)

  Dodano po 1 [minuty]:

  Wszystko wróciło do normy po wymianie łożysk i naciągnięciu pasa.