Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić czy zasilacz pasuje do PC

BladeMasterPL 12 Sty 2018 18:53 960 3
 • #1 12 Sty 2018 18:53
  BladeMasterPL
  Poziom 3  

  Witam. Chciałbym się w końcu dowiedzieć do czego musi pasować zasilacz w PC oraz nauczyć jak sprawdzić czy zasilacz pasuję do płyty głównej i w ogóle do wszystkiego w blaszaku.Tak nie znam się i dlatego się teraz tutaj pytam. Szukam kogoś kto mi to opiszę dokładnie żebym to zrozumiał.

  Liczę na pomoc :D

  0 3
 • #2 12 Sty 2018 19:10
  Kraniec_Internetów
  Poziom 40  

  Musi dysponować odpowiednią mocą. W jej obliczaniu przydatne są kalkulatory dostępne w internecie. Warto założyć też odpowiedni zakład na nowe podzespoły, a i by zasilacz nie był żyłowany.
  W kwestii mocy ważna jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie moc na poszczególnych liniach 12V. Linia 12V1 zawsze zasila tylko i wyłącznie procesor. Musimy pamiętać by dysponowała odpowiednią mocą jeżeli montujemy prądożerny procesor. Podzespoły jak płyta główna czy dyski nie zużywają tyle prądu by trzeba było je uwzględniać, chyba że mamy ich wiele. Bardzo ważne są natomiast dalsze linie 12V, jak np. 12V2, 12V3 itp... Zasilają one między innymi kartę graficznā, i o ile niektóre karty pobierają aż 250W, to częsć zasilaczy nie jest wstanie dostarczyć takiej mocy na pojedyńczej linii.
  Kolejna kwestia to moc sumaryczna na kilku liniach. Na przykład mamy 2 linie 12V, gdzie na 12V1 mamy dostępne maksymalnie 150W, na 12V2 200W, ale łącznie na obydwu maksymalnie 300W. Podovnie sprawa ma się z liniami 5V i 3,3V.
  Prócz tego ważną kwestią jest długość poszczególnych wiązek. O ile z większością kabli nie powinniśmy mieć problemu (niemniej warto się upewnić), to gdy montujemy zasilacz na spodzie obudowy zdarzają się przypadki gdzie wiązka zasilania procesora (4 lub 8 pin na górze płyty) jest za krótka.
  Następnie ilość i rodzaje wtyczek. Wtyczka 24pin zasilania płyty wystepuje wszędzie taka sama (we współczesnych konstrukcjach) chociaż gdzieniegdzie jest dzielona na 20+4. Teraz właściwie nieprzydatna funkcja. Następnie wtyczka zasilania procesora - niektóre płyty mają gniazda 4 pin, inne 8 pin. Zasilacz też lepiej by miał taką samą, chociaż na 4pin też będzie działać. Wtyczki 8pin zwykle są dzielone na 4+4 więc pasują do każdej płyty. Teraz zasilanie kart graficznych. Zasilane są one z różnych kombinacji 8 oraz 6 pin. Ważne, że te 8 pin jest inne niż te od procesora. Wtyczki 8pin zwykle są dzielone na 6+2, więc pasują też do gniazd 6 pin. Tutaj ważna by ich ilość była wystarczająca do naszego zestawu. Wtyczki zasilające SATA i molex 4pin też są ważne do zasilania dysków i peryferiów, więc musimy ich potrzebować odpowiednią ilość.
  Następna kwestia - chałas. Są zasilacze głośne, są ciche. Są z wentylatorem, są bez (pasywne). Nawet kilka z chłodzeniem wodnym sie znajdzie. Co kto potrzebuje.
  Następnie marka - lepiej wybierać zasilacze z wyższej półki, ale jeżeli kupujesz go do starego komputera z ubiegłej dekady, to nie musisz - taki Fortron za 4 dychy tez wystarczy.
  Dalej mamy sprawność. Im wyższa tym lepiej, bo komputer zużywa mniej prądu, mniej się grzeje i jest cichszy. Za to takie zasilacze są droższe. Wskaźnikami sprawności są certyfikaty. Słyszałeś zapewne o takim oznaczeniu jak np. Brąz 80. Warto o nich poczytać w internecie. Niestety takie zasilacze bywają droższe. Naklejka kosztuje. Czasem jakaś firma wypuszcza 2 takie same modele zasilacza - jeden z naklejką, drugi bez. Pierwszy droższy o kilka dych. Zwykle nie ma między nimi kompletnie żadnej różnicy, bo wszystko schodzi z jednej linii produkcyjnej. Ale durna naklejka kosztuje, co poradzisz. Dlatego czasem nie warto za nią płacić.
  Zasilacze mają też różne wymiary. Te standardowe w komputerach to ATX. Są też ITX, SFX i inne. Też poszukaj w necie jak to wygląda. Ważne, że ATX występują w 2 długościach, a te dłuższe są mniej więcej o połowę dłuższe od krótszych.
  To chyba wszystko. Pozdrawiam.

  1
 • #4 27 Sty 2018 15:27
  BladeMasterPL
  Poziom 3  

  Dziękuję ślicznie za pomoc. Zamykam :D

  0