Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens WM10E36RPL - błąd F21 wymieniłem szczotki, ale nie mogę skasować błędu.

12 Jan 2018 19:24 7479 19
 • Level 2  
  Witam.
  Posiadam pralkę Siemens WM10E36RPL wyskoczył mi błąd F21 wymieniłem szczotki, ale nie mogę skasować błędu. Panel jest dotykowy i nie reaguje na dotknięcie wirowania dusze to trzymam na 6 godz. potem na 7 i nic. Ktoś wie jak sobie z tym poradzić?
 • SterControlSterControl
 • Level 25  
  Pokrętło na 6, palec na przycisk wirowania i trzymasz do 15 sek., potem pokrętło na 7 i puszczasz palec.
 • SterControlSterControl

 • Level 39  
  falo22 wrote:
  Pokrętło na 6, palec na przycisk wirowania i trzymasz do 15 sek., potem pokrętło na 7 i puszczasz palec.

  Nie znasz modelu pralki i proponujesz takie rozwiązanie.

  Jeżeli nie możesz wykasować błędu, mogę to uczynić, ale muszę mieć moduł u siebie na stole.
  Wariantów manualnego kasowania błędu jest wiele, ale w pralkach, w których błąd F21 oznaczony jest jako Critical Error, nic sam nie zrobisz, a szkoda wyrzucać dobrą pralkę na śmietnik.
  Zrób zdjęcie nalepki z modułu.
 • Level 2  
  Panowie więc sprawa wygląda tak blad skasowany dla potomnych aby to zrobić w tej pralce oprócz wirowania trzeba trzymać guzik startu czy tam Power.

  Ale po wykasowaniu urodził się nowy problem pralka nie pierze działa tylko wirowanie jak się na nie ustawi, a jak się ustawi np. na pranie 30 to jest tylko takie pikniecie jakby, że drzwi są nie zamknięte i tyle. Oprócz tego jak się chce zmienić obroty wirowania to na panelu zaczyna skakać po wszystkich obrotach. Pomocy jak sobie z tym poradzić?

 • Level 39  
  Dla potomnych - teraz wysypałeś w kosmos oprogramowanie.
 • Level 25  
  Po pierwsze nic złego nie zrobiłeś, a dla pana Piotr2608, jak wysypie się program to nawet procesor się nie uruchomi.

 • Level 39  
  falo22 wrote:
  a dla pana Piotr 2608 , jak wysypie się program to nawet procesor się nie uruchomi.

  Jak dla mnie, nie ma to znaczenia - naprawiam i jedno i drugie.
  Autor nie podał PNC pralki, nie zrobił zdjęcia naklejki modułu, więc nie wiemy z jakim oprogramowaniem mamy do czynienia, której procedury serwisowej należy użyć aby skasować błąd. Powtarzam są pralki Bosch/Siemens gdzie błąd F21 jest traktowany jako Critical Error.
 • Level 6  
  Witam, ja mam trochę inny problem, ale tej kategorii.

  Wywaliło mi w domu korki bezpieczniki (i to na ulicy, a nie domowe) jak byłem w pracy. Po załączeniu zobaczyłem na pralce błąd F21. Tu dowiedziałem się o szczotkach i resecie. Wymieniłem zatem szczotki wg. zamienników na north.pl przy okazji grzałkę, oczyściłem tez rotor silnika zgodnie z instrukcją na YouTube. Po uruchomieniu wykonałem reset i błąd zniknął - jest normalne menu, ale jak wybieram jakikolwiek program i dochodzi do momentu uruchomienia silnika, słychać jedynie pstryknięcia stycznika, ale ruch bębna i silnika za tym nie idą.

  Dodatkowo pstryknięcia są za każdym razem dwa z sekundową przerwą. Nie pamiętam czy tak też jest jak wszystko działa, ale odnoszę wrażenie, że w tym przypadku załącza i po sekundzie wyłącza. Czeka jakieś 10sek. i znów daje dwa pstryknięcia. Odliczanie do końca oczywiście sobie idzie, a proces stoi i regularnie pstryka.

  Pobawiłem się wszystkimi złączami i kostkami. Również w silniku i panelu, ale bez efektu. Może to przepięcie coś spowodowało, ale nie wiem gdzie szukać. Czy iść w stronę zakupu silnika czy może bawić się w pomiary? Sam silnik to 900 PLN... Pralka ma 11 lat i chyba prędzej kupię nową, ale może jest jeszcze szansa tańszej reanimacji? Model pralki to Siemens WM12E461PL/05
 • Level 25  
  Jeżeli wymieniłeś szczotki i podłączyłeś do nich przewody, to zostaje tylko programator, mogło wypalić styki przekaźnika na płycie, a ostatecznie silnik, i używany kupisz za 100 PLN.
 • Level 6  
  Rozumiem, że sam przekaźnik mogę sprawdzić mierząc napięcia na wyjściu z kostki zasilającej silnik? Wiecie, które piny mierzyć i jakie powinny być wartości?
  Czy może sam silnik połączyć na krótko?
 • Level 25  
  Wyjmij moduł i sprawdź wizualnie, czy nie jest uszkodzony.
 • Level 6  
  Cześć, wygląda dobrze, styki czyste, płyta czysta (były ciemne zaczadzenia wyglądające jak po przegrzaniu ale bez problemu oczyściłem więc zakładam że to zwykły brud ), kostki i kondensatorki też wyglądają bardzo dobrze. Okablowanie nie nosi śladów nadpaleń czy wulkanizacji izolacji.
  (dwa załączniki)
  Siemens WM10E36RPL - błąd F21 wymieniłem szczotki, ale nie mogę skasować błędu.
 • Level 25  
  W takim razie silnik trzeba sprawdzić, zrobić pomiary, ewentualnie podstawić sprawny. Jak wygląda komutator?

 • Level 39  
  A możesz zgrać EEPROM i go zapodać tutaj?
 • Level 6  
  Komutator był czarny i przetarty od szczotek, ale wyczyściłem go jak pisałem. Jest jeden film na Youtube niemiecki pokasujący ten proces, ale nie mogę go wkleić.
  Nowe szczotki do niego ładnie przylegają mimo, że jest nadtarty (jak tarcza hamulcowa) to szczotki mają ten sam wymiar i przylegają - sprawdzałem.

  W sprawie odczytu EEPROM - nie wiem jak tego dokonać? Załączam zdjęcia silnika.
  Siemens WM10E36RPL - błąd F21 wymieniłem szczotki, ale nie mogę skasować błędu.Siemens WM10E36RPL - błąd F21 wymieniłem szczotki, ale nie mogę skasować błędu.Siemens WM10E36RPL - błąd F21 wymieniłem szczotki, ale nie mogę skasować błędu.
 • Level 6  
  Cześć, rozumiem że skończyły się pomysły?

 • Level 39  
  siwy737 wrote:
  rozumiem że skończyły się pomysły ?
  Nie sądzę, raczej doszliśmy do granic Twoich umiejętności. Jak zgrasz EEPROM to naprawię oprogramowanie. Jakąś godzinkę temu w 10 minut zdalnie naprawiłem w ten sposób pralkę Bosch. Po odczycie EEPROM okazało się iż tkwi błąd F26. Już właściciel nią pierze.
 • Home appliances specialist
  Czy w silniku zmierzyłeś oporności na kostce podłączeniowej?
 • Level 6  
  Możecie nakierować mnie na dobrą instrukcję, jak zgrać EEPROM?
 • Level 6  
  Staram się znaleźć informacje jak zgrać EEPROM i widzę, że jest trochę zabawy. Pobawiłem się w międzyczasie w pomiary i znalazłem brak przejścia na hydrostacie przy jego pracy, a czy to może wpływać na F21 i brak zasilania silnika?