Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

i5/i7/AMD/AMD Razen? - Pytałem wielu, czytałem wiele - jestem głupszy niż byłem.

ComR 12 Sty 2018 20:50 255 8
  • #1 12 Sty 2018 20:50
    ComR
    Poziom 3  

Witojcie,

Wiem, że forum dotyczy głównie serwisu i pomocy technicznej, ale mam problem, w którym pomóc możecie właśnie Wy. Pytanie w sklepach nie ma sensu - zawsze (z wyjątkiem baaaardzo nielicznych przypadków), sprzedawcy poleca to, czego mają w magazynie za dużo albo to, czego nikt kupić nie chce, a zarobić można.

Oczywiście przeglądam wszelkie "benczmarki", cenniki itp, ale problem polega na tym, że ceny zwykle zależą od tego, gdzie mieszkasz i.... aktualnych cen, które zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Dodatkowo mam wymaganie, które podobno może nie mieć znaczenia.., ale według innych opinii ma i to bardzo duże.

Jeśli więc wybaczycie mi pytanie, bardzo będę wdzięczny jeśli mi cokolwiek poradzicie:

W tej chwili mam komputer, który był cudem techniki, ale prawie 10 lat temu. Wciąż wystarcza do podstawowych rzeczy, nawet odpala niektóre gry z wyższej półki, jednak nie daje sobie już rady z poważniejszymi obliczeniami:

AMD Phenom II x4 965 3.40 GHz z 8 GB RAM (Win7 Pro - nie zamierzam przesiadać się na Win10. Zrobię to tylko w ostateczności). RAM pierwszej jakości, ale nie DDR4... Czas na zmianę procesora, płyty głównej i pamięci. Problem w tym, że mój budżet to max 1.000 pln (na procesor i płytę), więc chciałbym zakup zaplanować wcześniej...

Podstawowe pytanie: Jaki procesor? Od dwóch dekad jestem fanem AMD, jednak ostatnio wyczytuję coraz gorsze rzeczy na temat najnowszych procesorów AMD, jednak to bez znaczenia. Oczywiście chciałbym, by procesor był wyraźnie szybszy od tego, jaki mam w tej chwili. I tu jest mały problem, który często jest opisany "mocno mętnie": wersje "okrojone" i procesory 4 rdzeniowe często są równie szybkie, lub nawet szybsze niż procesory 8 rdzeniowe i nieokrojone. Jako przykład pokazuje się gry - świetnie, gry zwykle mają duże wymagania, więc taki test nie jest zły, jednak zajmuję się obróbką dźwięku (mój sprzęt jeeeeszcze daje rade, ale ledwo) i sieciami neuronowymi i tu już, niestety, widać, że mój procesor nie daje sobie rady (grafika w moim przypadku nie ma żadnego wpływy na wyniki). Ważną rzeczą jest, że korzystam z Unity, nie jestem szczególnym fanem gier i grał zapewne będę, ale sporadycznie, więc FPS'y nie mają dla mnie największego znaczenia, chociaż większość gier jakie lubię i tak są budowane głównie na silnikach Unity.

Z tego co słyszę 8 rdzeni czy nawet 12 wirtualnych rdzeni "nie ma znaczenia", "bo mało która aplikacja obsługuje w tej chwili więcej niż cztery rdzenie". Różne benchmarki pokazują różne rzeczy, choć porównywane procesory są te same.

Zatem w skrócie: i5, i7, Razen, nie-Razen, wersje okrojone, ale szybciej taktowane? Oczywiście muszę też brać pod uwagę nową płytę główną, co z tego, że procesor kupie tańszy, jeśli płyta będzie droższa? Tak więc... Byłoby cudownie, jeśli mógłbym włączyć Mafię III i liczyć na podłączenie jakiś okularów VR za 2-3 lata? (może za 2-3 lata ceny kart graficznych spadną) ;)) Nowego komputera nie kupię na pewno wcześniej niż za 5 lat, choć ostatni już dobija 10 lat używania.., więc zakup musi mi starczyć na co najmniej 5 lat... Jeśli moje nadzieje na system/procesor choć 50% szybszy za te 1.000pln, jakie mógłbym wyskrobać, to biorę pod uwagę także części używane i/lub... kolejny rok czekania.

Jeśli moglibyście podpowiedzieć jaką pamięć kupić? 16GB to teraz dla mnie minimum, DDR4 to standard, ale ucieszyłbym się, gdybyście mogli mi polecić model, który nie będzie drogi,a na pewno nie zawali sprawy. W tej chwili mam Corsair'a Dominatora, 8 GB, świetne kości, ale 2GB na każdej kości, a mam tylko 4 sloty...

Jeśli ktoś ma pomysł na kartę graficzną z min. 2GB VRAM, która nie kosztuje bajońskich sum, a będzie co najmniej 2x szybsza od Radeona HD 6850 1GB VRAM, który robi co może... Będę wdzięczny.

Sprawdzałem ceny wszystkiego, nowych i starych już procesorów, płyt głównych i kart graficznych i nawet na Allegro, OLX i w lombardach. Ludziom chyba smog zaszkodził... Karty graficzne, które mają już prawie 10 lat, używane, wciąż kosztują powyżej 400pln. Paranoja...

Noszę się z ew. zamiarem kupienia czegokolwiek w UE, chociaż ceny zdają się być podobne, z nielicznymi wyjątkami (poza EU zakupy zdają się nie mieć sensu, koszty przesyłka i cła są ogromne). Czy poza Amazonem i Ebay'em możecie polecić jakieś sklepy? Craiglist podobno jest bardzo dobrym pomysłem, ale z tego co wiem, to działa on głównie w USA, a odbiór osobisty w tym przypadku raczej odpada.

Sklepy w Polsce to inna bajka - raczej przerażająca. Kilka lat temu znałem kilka hurtowni i można było kupić to i owo w rozsądnej cenie, zwłaszcza w czasie wyprzedaży. Wiem, że poza Warszawa ceny są dużo niższe, Giełda Komputerowa teraz jest droższa niż sklepy czy hangary... Gdzie kupujecie części, Ludkowie?!

Rozpisałem się, ale może mi to wybaczycie. Myślę, że nie ja jeden szukam odpowiedzi na podobne pytania.

O okulary VR nawet nie pytam, bo gdy widzę promocje w Stanach, gdzie Oculusa czy Dell'a można kupić za 210USD, a u nas te same modele kosztują 2.000pln to mnie szlag trafia, a przyznam, że kredyt bym wziął nawet, by zamknąć się w takim VR, ale pewnie mnie poślecie w diabły albo na inne fora dyskusyjne, chociaż zwykle widzę tam takich, co lubią dużo gadać i firmy reklamujące same siebie. Nawet na polskim YT nie można się doszukać poradników czy pomocy, które nie byłyby sponsorowane...

Pozdrawiam i z góry - WIELKIE DZIĘKI!
    Bartosz

0 8
  • #2 12 Sty 2018 20:57
    Kasek21
    Poziom 43  

Jaki budżet na CPU/MOBO/RAM/GPU?

Marka i model zasilacza?

0
  • #3 12 Sty 2018 22:41
    bolekis
    Poziom 33  

Te 1000 zł. to jest liczone razem z przychodami ze sprzedaży posiadanych części?
    Na nowe 4 rdzenie (lub więcej), płytę i 16 GB DDR4 to dość mało.

Dodano po 8 [minuty]:

Taki np. Ryzen 3 1300X wraz z płytą B350 to ok. 850 zł. a 16 GB DDR4 to drugie tyle, niestety. No, najtańsze od 650 zł.

Dodano po 8 [minuty]:

Model płyty jeszcze podaj, może FX-a tam wsadzisz i pamięć tylko wymienisz?

0
  • #4 12 Sty 2018 23:41
    Zenek1988
    Poziom 28  

Jak już to R3 1200 do płyt z b350. Nie rozumiem sensu dopłacania do 1300x. Przecież to 1200 z wyższymi zegarami. Po OC 1200 i tak się z nim zrównuje. 1300x ma tylko sens z płytami bez możliwości OC.

0
  • #5 13 Sty 2018 00:10
    darkos401
    Poziom 3  

Pomyśl o AMD FX 8350 albo tańszy 8320 teraz to ok.500zł. Płyta główna 250 do 300zł. Jeżeli Ram masz DDR 3 i 8G to jest dobrze. To są ceny aktualne z sklepu.

0
  • #6 13 Sty 2018 01:31
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Jak chcesz, żeby było zauważalnie szybciej, to za ten 1000zł kup SSD NVME. Żaden procesor nie da ci większej odczuwalnej poprawy. Sam mam Phenoma 955BE - więc mam porównanie.

0
  • #7 15 Sty 2018 22:50
    ComR
    Poziom 3  

Kasek21 napisał:
    Jaki budżet na CPU/MOBO/RAM/GPU?

Marka i model zasilacza?

Zasilacz mocny i jeszcze pożyje, a procesor, płytę, grafikę i pamięć muszę na raty... Jednak procesora i płyty na raty nie dam rady podzielić - w tym problem.

Dodano po 1 [minuty]:

bolekis napisał:
    Te 1000 zł. to jest liczone razem z przychodami ze sprzedaży posiadanych części?

Dodano po 8 [minuty]:

Taki np. Ryzen 3 1300X wraz z płytą B350 to ok. 850 zł. a 16 GB DDR4 to drugie tyle, niestety. No, najtańsze od 650 zł.
    Dodano po 8 [minuty]:

To bardzo mało - wiem. Jeśli uda mi się sprzedać pamięć, grafikę i płytę z procesorem - albo jeszcze lepiej - wymienić z dopłata, byłoby cudownie. Nie sądzę jednak, bym miał aż tak łatwo.

Dodano po 1 [minuty]:

bolekis napisał:

Dodano po 8 [minuty]:

Dodano po 8 [minuty]:

Liczę na wymianę stopniową, jednak procesor będzie wymagał nowej płyty i tego nie przeskoczę...

Dodano po 1 [minuty]:

Wojtek(KeFir) napisał:
    Jak chcesz, żeby było zauważalnie szybciej, to za ten 1000zł kup SSD NVME. Żaden procesor nie da ci większej odczuwalnej poprawy. Sam mam Phenoma 955BE - więc mam porównanie.

A to mnie zaskoczyłeś... Teraz mam o czym poczytać... Dzięki!

Dodano po 1 [minuty]:

darkos401 napisał:
    Pomyśl o AMD FX 8350 albo tańszy 8320 teraz to ok.500zł. Płyta główna 250 do 300zł. Jeżeli Ram masz DDR 3 i 8G to jest dobrze. To są ceny aktualne z sklepu.

Dzięki! Brzmi fantastycznie! Poczytam! :) Bardzo dziękuję!

0
  • #8 16 Sty 2018 17:22
    darkos401
    Poziom 3  

No tak ale zapomniałem o dobrym chłodzeniu na procesor bo boksowe chodzą pod obciążeniem jak odkurzacz. Ale to jest wydatek ok.80 do 100 zł. I pamiętać też trzeba o dobrej wentylacji obudowy.

0
  • #9 16 Sty 2018 20:04
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Eetam, ja mam Fortisa założonego i trzyma te 60stC przy 4ghz. Mam gdzieś swój stary temat jak robił3m swoją obudowę.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo