Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

i5/i7/AMD/AMD Razen? - Pytałem wielu, czytałem wiele - jestem głupszy niż byłem.

ComR 12 Sty 2018 20:50 540 19
  • #1 12 Sty 2018 20:50
    ComR
    Poziom 3  

Witojcie,

Wiem, że forum dotyczy głównie serwisu i pomocy technicznej, ale mam problem, w którym pomóc możecie właśnie Wy. Pytanie w sklepach nie ma sensu - zawsze (z wyjątkiem baaaardzo nielicznych przypadków), sprzedawcy poleca to, czego mają w magazynie za dużo albo to, czego nikt kupić nie chce, a zarobić można.

Oczywiście przeglądam wszelkie "benczmarki", cenniki itp, ale problem polega na tym, że ceny zwykle zależą od tego, gdzie mieszkasz i.... aktualnych cen, które zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Dodatkowo mam wymaganie, które podobno może nie mieć znaczenia.., ale według innych opinii ma i to bardzo duże.

Jeśli więc wybaczycie mi pytanie, bardzo będę wdzięczny jeśli mi cokolwiek poradzicie:

W tej chwili mam komputer, który był cudem techniki, ale prawie 10 lat temu. Wciąż wystarcza do podstawowych rzeczy, nawet odpala niektóre gry z wyższej półki, jednak nie daje sobie już rady z poważniejszymi obliczeniami:

AMD Phenom II x4 965 3.40 GHz z 8 GB RAM (Win7 Pro - nie zamierzam przesiadać się na Win10. Zrobię to tylko w ostateczności). RAM pierwszej jakości, ale nie DDR4... Czas na zmianę procesora, płyty głównej i pamięci. Problem w tym, że mój budżet to max 1.000 pln (na procesor i płytę), więc chciałbym zakup zaplanować wcześniej...

Podstawowe pytanie: Jaki procesor? Od dwóch dekad jestem fanem AMD, jednak ostatnio wyczytuję coraz gorsze rzeczy na temat najnowszych procesorów AMD, jednak to bez znaczenia. Oczywiście chciałbym, by procesor był wyraźnie szybszy od tego, jaki mam w tej chwili. I tu jest mały problem, który często jest opisany "mocno mętnie": wersje "okrojone" i procesory 4 rdzeniowe często są równie szybkie, lub nawet szybsze niż procesory 8 rdzeniowe i nieokrojone. Jako przykład pokazuje się gry - świetnie, gry zwykle mają duże wymagania, więc taki test nie jest zły, jednak zajmuję się obróbką dźwięku (mój sprzęt jeeeeszcze daje rade, ale ledwo) i sieciami neuronowymi i tu już, niestety, widać, że mój procesor nie daje sobie rady (grafika w moim przypadku nie ma żadnego wpływy na wyniki). Ważną rzeczą jest, że korzystam z Unity, nie jestem szczególnym fanem gier i grał zapewne będę, ale sporadycznie, więc FPS'y nie mają dla mnie największego znaczenia, chociaż większość gier jakie lubię i tak są budowane głównie na silnikach Unity.

Z tego co słyszę 8 rdzeni czy nawet 12 wirtualnych rdzeni "nie ma znaczenia", "bo mało która aplikacja obsługuje w tej chwili więcej niż cztery rdzenie". Różne benchmarki pokazują różne rzeczy, choć porównywane procesory są te same.

Zatem w skrócie: i5, i7, Razen, nie-Razen, wersje okrojone, ale szybciej taktowane? Oczywiście muszę też brać pod uwagę nową płytę główną, co z tego, że procesor kupie tańszy, jeśli płyta będzie droższa? Tak więc... Byłoby cudownie, jeśli mógłbym włączyć Mafię III i liczyć na podłączenie jakiś okularów VR za 2-3 lata? (może za 2-3 lata ceny kart graficznych spadną) ;)) Nowego komputera nie kupię na pewno wcześniej niż za 5 lat, choć ostatni już dobija 10 lat używania.., więc zakup musi mi starczyć na co najmniej 5 lat... Jeśli moje nadzieje na system/procesor choć 50% szybszy za te 1.000pln, jakie mógłbym wyskrobać, to biorę pod uwagę także części używane i/lub... kolejny rok czekania.

Jeśli moglibyście podpowiedzieć jaką pamięć kupić? 16GB to teraz dla mnie minimum, DDR4 to standard, ale ucieszyłbym się, gdybyście mogli mi polecić model, który nie będzie drogi,a na pewno nie zawali sprawy. W tej chwili mam Corsair'a Dominatora, 8 GB, świetne kości, ale 2GB na każdej kości, a mam tylko 4 sloty...

Jeśli ktoś ma pomysł na kartę graficzną z min. 2GB VRAM, która nie kosztuje bajońskich sum, a będzie co najmniej 2x szybsza od Radeona HD 6850 1GB VRAM, który robi co może... Będę wdzięczny.

Sprawdzałem ceny wszystkiego, nowych i starych już procesorów, płyt głównych i kart graficznych i nawet na Allegro, OLX i w lombardach. Ludziom chyba smog zaszkodził... Karty graficzne, które mają już prawie 10 lat, używane, wciąż kosztują powyżej 400pln. Paranoja...

Noszę się z ew. zamiarem kupienia czegokolwiek w UE, chociaż ceny zdają się być podobne, z nielicznymi wyjątkami (poza EU zakupy zdają się nie mieć sensu, koszty przesyłka i cła są ogromne). Czy poza Amazonem i Ebay'em możecie polecić jakieś sklepy? Craiglist podobno jest bardzo dobrym pomysłem, ale z tego co wiem, to działa on głównie w USA, a odbiór osobisty w tym przypadku raczej odpada.

Sklepy w Polsce to inna bajka - raczej przerażająca. Kilka lat temu znałem kilka hurtowni i można było kupić to i owo w rozsądnej cenie, zwłaszcza w czasie wyprzedaży. Wiem, że poza Warszawa ceny są dużo niższe, Giełda Komputerowa teraz jest droższa niż sklepy czy hangary... Gdzie kupujecie części, Ludkowie?!

Rozpisałem się, ale może mi to wybaczycie. Myślę, że nie ja jeden szukam odpowiedzi na podobne pytania.

O okulary VR nawet nie pytam, bo gdy widzę promocje w Stanach, gdzie Oculusa czy Dell'a można kupić za 210USD, a u nas te same modele kosztują 2.000pln to mnie szlag trafia, a przyznam, że kredyt bym wziął nawet, by zamknąć się w takim VR, ale pewnie mnie poślecie w diabły albo na inne fora dyskusyjne, chociaż zwykle widzę tam takich, co lubią dużo gadać i firmy reklamujące same siebie. Nawet na polskim YT nie można się doszukać poradników czy pomocy, które nie byłyby sponsorowane...

Pozdrawiam i z góry - WIELKIE DZIĘKI!
    Bartosz

0 19
  • #2 12 Sty 2018 20:57
    Kasek21
    Poziom 43  

Jaki budżet na CPU/MOBO/RAM/GPU?

Marka i model zasilacza?

0
  • #3 12 Sty 2018 22:41
    bolekis
    Poziom 33  

Te 1000 zł. to jest liczone razem z przychodami ze sprzedaży posiadanych części?
    Na nowe 4 rdzenie (lub więcej), płytę i 16 GB DDR4 to dość mało.

Dodano po 8 [minuty]:

Taki np. Ryzen 3 1300X wraz z płytą B350 to ok. 850 zł. a 16 GB DDR4 to drugie tyle, niestety. No, najtańsze od 650 zł.

Dodano po 8 [minuty]:

Model płyty jeszcze podaj, może FX-a tam wsadzisz i pamięć tylko wymienisz?

0
  • #4 12 Sty 2018 23:41
    Zenek1988
    Poziom 28  

Jak już to R3 1200 do płyt z b350. Nie rozumiem sensu dopłacania do 1300x. Przecież to 1200 z wyższymi zegarami. Po OC 1200 i tak się z nim zrównuje. 1300x ma tylko sens z płytami bez możliwości OC.

0
  • #5 13 Sty 2018 00:10
    darkos401
    Poziom 3  

Pomyśl o AMD FX 8350 albo tańszy 8320 teraz to ok.500zł. Płyta główna 250 do 300zł. Jeżeli Ram masz DDR 3 i 8G to jest dobrze. To są ceny aktualne z sklepu.

0
  • #6 13 Sty 2018 01:31
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Jak chcesz, żeby było zauważalnie szybciej, to za ten 1000zł kup SSD NVME. Żaden procesor nie da ci większej odczuwalnej poprawy. Sam mam Phenoma 955BE - więc mam porównanie.

0
  • #7 15 Sty 2018 22:50
    ComR
    Poziom 3  

Kasek21 napisał:
    Jaki budżet na CPU/MOBO/RAM/GPU?

Marka i model zasilacza?

Zasilacz mocny i jeszcze pożyje, a procesor, płytę, grafikę i pamięć muszę na raty... Jednak procesora i płyty na raty nie dam rady podzielić - w tym problem.

Dodano po 1 [minuty]:

bolekis napisał:
    Te 1000 zł. to jest liczone razem z przychodami ze sprzedaży posiadanych części?

Dodano po 8 [minuty]:

Taki np. Ryzen 3 1300X wraz z płytą B350 to ok. 850 zł. a 16 GB DDR4 to drugie tyle, niestety. No, najtańsze od 650 zł.
    Dodano po 8 [minuty]:

To bardzo mało - wiem. Jeśli uda mi się sprzedać pamięć, grafikę i płytę z procesorem - albo jeszcze lepiej - wymienić z dopłata, byłoby cudownie. Nie sądzę jednak, bym miał aż tak łatwo.

Dodano po 1 [minuty]:

bolekis napisał:

Dodano po 8 [minuty]:

Dodano po 8 [minuty]:

Liczę na wymianę stopniową, jednak procesor będzie wymagał nowej płyty i tego nie przeskoczę...

Dodano po 1 [minuty]:

Wojtek(KeFir) napisał:
    Jak chcesz, żeby było zauważalnie szybciej, to za ten 1000zł kup SSD NVME. Żaden procesor nie da ci większej odczuwalnej poprawy. Sam mam Phenoma 955BE - więc mam porównanie.

A to mnie zaskoczyłeś... Teraz mam o czym poczytać... Dzięki!

Dodano po 1 [minuty]:

darkos401 napisał:
    Pomyśl o AMD FX 8350 albo tańszy 8320 teraz to ok.500zł. Płyta główna 250 do 300zł. Jeżeli Ram masz DDR 3 i 8G to jest dobrze. To są ceny aktualne z sklepu.

Dzięki! Brzmi fantastycznie! Poczytam! :) Bardzo dziękuję!

0
  • #8 16 Sty 2018 17:22
    darkos401
    Poziom 3  

No tak ale zapomniałem o dobrym chłodzeniu na procesor bo boksowe chodzą pod obciążeniem jak odkurzacz. Ale to jest wydatek ok.80 do 100 zł. I pamiętać też trzeba o dobrej wentylacji obudowy.

0
  • #9 16 Sty 2018 20:04
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Eetam, ja mam Fortisa założonego i trzyma te 60stC przy 4ghz. Mam gdzieś swój stary temat jak robił3m swoją obudowę.

0
  • #10 19 Sty 2018 22:12
    darkos401
    Poziom 3  

Pierwszy Fx 8120 na chłodzeniu boksowym to tragedia, po miesiącu używania kupiłem Arctic Freezer 7 z małym wentylatorkiem chyba 70mm i było ciszej ale nie wiele chłodniej. Wreszcie inwestycja w Thermalright Macho z wentylatorem 120 mm dała efekt. Teraz mam Fx 8350 i też daje radę, tylko się zastanawiam czy pod te nowe płyty DDR 4 będzie pasował.

0
  • #11 19 Sty 2018 22:46
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

A to od konkretnego egzemplarza zależy. Jak są gniazda ramu ustawione.

0
  • #12 19 Sty 2018 23:00
    darkos401
    Poziom 3  

Raczej problem będzie z podstawką Am3+ a tu Am4. Choć pewnie z ramem też

0
  • #13 21 Sty 2018 19:38
    ComR
    Poziom 3  

darkos401 napisał:
    No tak ale zapomniałem o dobrym chłodzeniu na procesor bo boksowe chodzą pod obciążeniem jak odkurzacz. Ale to jest wydatek ok.80 do 100 zł. I pamiętać też trzeba o dobrej wentylacji obudowy.

Tak, tak, oczywiście zdaję sobie sprawę z konieczności dobrego chłodzenia, mam dobry system, ale dwa wiatraki się połamały - czas wymienić zniszczone. To ważna sprawa. Dzięki wielkie.

0
  • #14 26 Sty 2018 14:03
    ComR
    Poziom 3  

Wielkie dzięki za wszelkie podpowiedzi. Oczywiście chcę zachować co się da ze starego systemu i w miarę możliwości poprawiać to, co już odpada. Karty graficzne mają bajońskie ceny, więc chciałbym upolować jakąś z min. 2GB VRAM, najlepiej 4GB.., ale benchmarki pokazują, że specyfikacje mogą wyglądać dobrze na papierze - a w komplecie klapa kompletna.

Zasilacz, pamięć i chłodzenie zostawię z takie jakie mam (mam nadzieję, że chłodzenie procesora będzie pasowało - jeśli nie - pobawię się w Adama Słodowego. Żal mi tej "lodówki" na procesorze.

Zaskoczyliście mnie kilkoma rzeczami - pierwsza to AMD czy Intel, rozumiem, że polityka gra tu wielka rolę, ale niewiele dobrego o AMD ostatnio czytuję, a Intel podobno góruje optymalizacją, stabilnością i nie jest tak drastycznie obcinany jak AMD zwykła robić ze swoimi procesorami? Z drugiej strony zawsze byłem zwolennikiem AMD i kłopotów z nimi nie miałem. Jest jednak jeden nowy problem, o który chciałbym zapytać. Radeon został wykupiony przed AMD i zgaduję, że Radeony są zoptymalizowane do pracy z procesorami AMD? NVidia podobno bardziej się stara, by sterowniki były zoptymalizowane ładnie i stabilność jest podstawą. Jeszcze niedawno AMD a stabilność to były dwa różne światy. To się nieco zmieniło, ale wciąż mam z Radeonami problemy. Jeśli coś zawala system to zawsze jest to grafika... Lepszy R7 podobno daje sobie znacznie lepiej radę niż obcięty R9, do tego cena winna być niższa, bo w końcu to już inna para kaloszy..?

Naczytałem się sporo, że podstawą przy próbach zauważalnej zmiany wydajności systemu jest RAM (nawet wolny, byle go było więcej) i oczywiście dysk SSD... Wojtek (KeFir) radzi zainwestować w SSD NVME, to z pewnością przyspieszy wydajność systemu, ale nie zmieni nic a nic w mocy obliczeniowej systemu, a ta już jest niewystarczalna w moim przypadku (karta graficzna też tu nie pomoże wiele, bo grafika w tym przypadku to rzecz trzeciorzędna. Są sztuczki, by użyć grafiki do wspomagania obliczeń, ale muszę poczekać na to, by Unity oficjalnie dało taką możliwość. Na razie jest to teoretycznie możliwe, niezwykle skomplikowane i rezultat nie jest wcale murowany.

Z tego, co widzę, to największy przyrost wydajności daje grafika, problem w tym, że ceny kart są obłędne, nawet używanych.

Gdzie kupowalibyście potrzebne części? Hurtownie czy jednak liczyć na łut szczęścia i szukać używanych na eBay'u? Czy może znacie lepsze miejsca? Craiglist raczej w Polsce nie działa - z tego, co wiem i cło by mnie dobiło, nie mówiąc o kradzieżach przesyłek... Jakieś ogłoszenia? OLX nie bardzo się różni od Allegro cenowo, tyle, że można się targować, jednak ceny nie są "zawrotnie" niskie, a ryzyko spore.

Pozdrawiam,

0
  • #15 26 Sty 2018 18:20
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Wszystko zależy co chcesz robić z komputerem. Aby analizować politykë Intela i AMD trzeba spojżeć przynajmniej 6lat wstecz. Mniej więcej do czasów socketu 939. Wtedy widać które decyzje AMD były błędne i dla czego stracili rynek na dobre 5 lat dopiero teraz odzyskują go ryzenem.

Zauważysz też, jak niedużo różnią się od siebie poszczególne generację procesorów Intela to raptem 3, może 5 % różnicy model w model.

Co do stabilności- to chyba w jakichś różnych światach żyjemy, bo ja problemów nie mam absolutnie z niczym. Ani z Intelem ani z AMD i to z różnymi kartki graficznymi. Oczywiście, trzeba być oczytanym na tyle, żeby wiedzieć jakie są możliwości i ograniczenia każdego elementu i jak one wpływają na siebie. Czyli konkluzja jest prosta - jak się wie co się robi, to działa.

Co do mocy obliczeniowej i dysku nvme. Prawda jest taka, że 95% czasu komputer i tak spędza w pulpicie, grając muzykę z oojutuba albo coś równie błachego. Giercowanie to na prawdę tylko kilka procent czasu. Należy optymalizować te 95 a nie 5. Dodatkowo, charakterystyka obciążenia procesora z dyskiem SSD jest zupełnie inna. Procesor jest spowalniany przez dysk, który nie może dostarczać mu danych odpowiednio szybko.

Ja się o tym przekonałem gdy zacząłem rozpakowywać 8GB ISO z grą na dysku SSD - I5540m (pierwsza generacja, laptop) zrobił to w kilkanaście sekund, ale nagrzał się do 80stC :) tak więc wymagania energetyczne są większe bo procesor defakto się studzi w czasie oczekiwania na dane od talerzowego dysku. Przy SSD masz ciągły strumień.

0
  • #16 27 Sty 2018 22:43
    bolekis
    Poziom 33  

ComR napisał:
    Zasilacz, pamięć i chłodzenie zostawię z takie jakie mam

Zostawiasz pamięć 4x2GB a chcesz mieć łącznie 16 GB. Jakim to sposobem?
    Wyjaw nam też wreszcie model posiadanej płyty głównej. Podaj oznaczenia tych pamięci Corsair Dominator.

0
  • #17 28 Sty 2018 20:04
    ComR
    Poziom 3  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Wszystko zależy co chcesz robić z komputerem. Aby analizować politykë Intela i AMD trzeba spojżeć przynajmniej 6lat wstecz. Mniej więcej do czasów socketu 939. Wtedy widać które decyzje AMD były błędne i dla czego stracili rynek na dobre 5 lat dopiero teraz odzyskują go ryzenem.

Zauważysz też, jak niedużo różnią się od siebie poszczególne generację procesorów Intela to raptem 3, może 5 % różnicy model w model.

Co do stabilności- to chyba w jakichś różnych światach żyjemy, bo ja problemów nie mam absolutnie z niczym. Ani z Intelem ani z AMD i to z różnymi kartki graficznymi. Oczywiście, trzeba być oczytanym na tyle, żeby wiedzieć jakie są możliwości i ograniczenia każdego elementu i jak one wpływają na siebie. Czyli konkluzja jest prosta - jak się wie co się robi, to działa.

Co do mocy obliczeniowej i dysku nvme. Prawda jest taka, że 95% czasu komputer i tak spędza w pulpicie, grając muzykę z oojutuba albo coś równie błachego. Giercowanie to na prawdę tylko kilka procent czasu. Należy optymalizować te 95 a nie 5. Dodatkowo, charakterystyka obciążenia procesora z dyskiem SSD jest zupełnie inna. Procesor jest spowalniany przez dysk, który nie może dostarczać mu danych odpowiednio szybko.

Ja się o tym przekonałem gdy zacząłem rozpakowywać 8GB ISO z grą na dysku SSD - I5540m (pierwsza generacja, laptop) zrobił to w kilkanaście sekund, ale nagrzał się do 80stC :) tak więc wymagania energetyczne są większe bo procesor defakto się studzi w czasie oczekiwania na dane od talerzowego dysku. Przy SSD masz ciągły strumień.

Masz rację i może warto zainwestować w dysk, jednak mój procesor już wyraźnie nie daje sobie rady i nie jest to wina dysku ani grafiki, bo sam te programy piszę. Co do działania i problemów, to z AMD miałem i tutaj wiedza niczego nie mogła zmienić - 50% Radeonów (tak, połowa) jakie kupowałem w zaprzyjaźnionej hurtowni było uszkodzonych fizycznie i stąd mam niewielki... uraz. Ludzie w sieci skarżą się na AMD, ale ludzie mówią różne rzeczy.

Oczywiście nastawić się trzeba na to, co się robi z komputerem, ale komputery teraz raczej z Officem, przeglądaniem sieci czy Youtube problemów już nie mają. Niestety, dla mnie ważne jest to 50% czasu, gdy chcę pisać programy lub... pograć sobie troszkę. Teraz nawet jeśli chciałbym sobie pograć - to mogę tylko w proste lub stare gry, które bardzo lubię, ale chętnie bym zobaczył Mafię III czy ostatniego Hitmana, ale mój komputer nie pozwala nawet na uruchomienie tych gier przy wyłączonej grafice do zera.

0
  • #18 28 Sty 2018 20:20
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

To napisz jaką masz kartę graficzną. W pierwszym poście pisałeś, że masz 1000zł budżetu. Za to się nie złoży nic mocniejszego niż masz teraz. Sprawdź jak u ciebie wyglądają cząstkowe benchmarki procesora i pamięci. Bo może być, że np. pamięć ma źle ustawione timingów i tracisz sporo mocy na jakimś głupim ustawieniu w biosie.

Tak czy siak. Mając 1k zł kupił bym jednak tego ssd-nvme czyli celował bym w Samsunga 960 na przejściówce PCI es xpress i do tego chłodzenie. A procesor i grafikę kręcił aż krwisty pot z tego poleci. Procesor spokojnie ponad 4ghz poleci.

0
  • #19 28 Sty 2018 20:22
    ComR
    Poziom 3  

bolekis napisał:
    ComR napisał:
    Zasilacz, pamięć i chłodzenie zostawię z takie jakie mam

Zostawiasz pamięć 4x2GB a chcesz mieć łącznie 16 GB. Jakim to sposobem?
    Wyjaw nam też wreszcie model posiadanej płyty głównej. Podaj oznaczenia tych pamięci Corsair Dominator.

Zostawię 8GB, jeśli nie będę miał innego wyjścia. Kiedyś były karty, które miały nawet 8 slotów - to miałem na myśli.

Płytę główną mam GA-MA790GP-UD4H-rev-10, panięć 4x2GB Corsair Dominator CMD4GX2M2A.

Pozdrawiam

0
  • #20 28 Sty 2018 21:38
    bolekis
    Poziom 33  

To pamięci DDR2 (i płyta do nich). Raczej do wymiany, jeśli myślisz o modernizacji sprzętu.

Dodano po 26 [minuty]:

Taki mi wyszedl zestaw w X-KOM-ie:
    Crucial 8GB 2133MHz
    318,00 zł
    MSI B350M PRO-VD PLUS (PCI-E DDR4 USB3.1)
    285,00 zł
    AMD Ryzen 3 1200 3.1GHz
    439,00 zł
    RAZEM 1042 zł.

Tak się mają do siebie procesory:
    https://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=370&cmp[]=3029

Możesz kupić to, co powyżej, sprzedać wymontowane części i próbować wymienić kartę graficzną albo dokupić dodatkowe 8 GB RAM DDR4.

0