Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Impedancja znamionowa kolumn głośnikowych

12 Sty 2018 21:41 1089 29
 • Poziom 8  
  Witam,

  Mam prośbę o pomoc - tematów w zakresie pomiaru impedancji było wiele (mając złożoną kolumnę nie można wprost zmierzyć impedancji kolumny przy pomocy miernika).

  Odczytałem i pomierzyłem część parametrów i może dla eksperta w tej dziedzinie nie jest to problem aby obliczyć impedancje kolumny bądź chociaż ją oszacować.

  Kolumna składa się z 3 głośników:
  głośnika średnio tonowego: TONSIL GDN 16/50/6,50W 4 Ohm, max100W
  głośnika średnio tonowego (może pełni funkcję niskotonowego) - opis głośnika identyczny jak powyżej lecz z dodatkową cewką na której opisu niestety nie ma
  głośnik wysoko tonowy: GDWK 10/80/7 8 Ohm

  Pomiar rezystancji na wyjściu całej kolumny to 9 Ohm.
  Chciałbym zakupić wzmacniacze lecz nie wiem jaki stąd chciałbym dowiedzieć się jaka jest impedancja kolumny,
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 30  
  W praktyce decyduje głośnik niskotonowy, czyli 4Ω.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 38  
  Pomiar impedancji kolumny omomierzem to błędna droga. Te kolumny nie mają jakieś nazwy, opisów? Poza tym każdy wzmacniacz pracujący z impedancją 4 omy będzie dobry. Rzadko spotyka się kolumny ( poza specjalnymi profesjonalnymi ) o impedancji mniejszej niż 4 omy.
 • Poziom 29  
  Impedancje kolumny wyznacza głośnik, głośniki niskotonowe. Jeśli głośniki są połączone szeregowo rezystencja jaką Ci wskazuje miernik jest całkiem prawdopodobna, a kolumna ma impedancje 8 ohm.
 • Poziom 8  
  Mam dalej wątpliwość - mam przypuszczenia powyżej na 4Ω i 8Ω stąd poczekam jeszcze na uściślenie lub inne wypowiedzi.
  Też mi się wydaje że poniżej 4Ω nie mają - myślałem że mają może więcej np. 6Ω/8Ω co mogłoby mieć wpływ na zakup wzmacniacza.
  Myślałem, że opis który podałem pozwoli przy pomocy jakichś wzorów obliczyć impedancję - rozumiem, że się nie można.

  To są kolumny sprzed około 15 lat robione na zamówienie na wzór jakichś kolumn Tonsila (takie wtedy były czasy).

  Czy można oszacować ich moc znamionową ?
  Jakiej mocy powinien być wzmacniacz ?
 • Poziom 32  
  Jeśli są 2 głośniki niskotonowe po 4Ω każdy, a omomierz pokazuje 9Ω (zapewne niezbyt dokładnie; może punkty do których dotykasz końcówkami pomiarowymi są zaśniedziałe) to wszystko na to wskazuje że głośniki te połączone są szeregowo i tym samym kolumna ma impedancję znamionową 8Ω, tyle zresztą co wysokotonowy.
  Cewka znajdująca się w pobliżu jednego z głośników zapewne połączona jest z nim w szereg, a tym samym i z drugim. Dla świętego spokoju możesz rozrysować schemat połączeń, wtedy wszystko stanie się jasne.
 • Poziom 8  
  Jak będzie konieczność to je jeszcze raz rozkręcę (kable są krótkie ale może uda się jakoś rozrysować schemat).
  Jeżeli chodzi o zaśniedzenie to wartość obu kolumn są podobne jedna 9Ω druga 9,2Ω więc pomiar wydaje się prawidłowy,
 • Poziom 32  
  leny.555 napisał:
  Czy można oszacować ich moc znamionową ?
  Jakiej mocy powinien być wzmacniacz ?

  Ze względu na zastosowane głośniki niskotonowe można by przyjąć że kolumna ma moc dwukrotnie większą niż każdy z nich, tj 100 max 200W.
  To czy istotnie wytrzyma pracę z taką mocą - zależy jednak także od głośnika wysokotonowego, dedykowanego do zespołu o mocy (zdecydowanie różnej od mocy rzeczywistej GDW która dla tego głośnika wynosi zaledwie 5 watów!) jest wyraźnie mniejsza tj. 80W. Możliwe jest użytkowanie głośnika wysokotonowego w zespole o większej mocy niż dedykowana pod warunkiem zwiększenia częstotliwości podziału lub rzędu filtru. Aby to rozstrzygnąć należałoby znać parametry zalecanego filtru, niestety http://audiospa.pl/katalog-glosnikow-tonsil/gdwk-10-80-7-8 podaje tylko częstotliwość podziału (4,8kHz) nie podaje zaś rzędu filtru. Zwykle stosuje się filtry 12dB/okt lub 18dB/okt. Potrafisz rozrysować schemat filtru zasilającego GDWK?

  Dodano po 6 [minuty]:

  leny.555 napisał:
  Jeżeli chodzi o zaśniedzenie to wartość obu kolumn są podobne jedna 9Ω druga 9,2Ω więc pomiar wydaje się prawidłowy,

  Wynik jest cokolwiek dziwny ponieważ głośnik powinien wykazywać rezystancję nieco mniejszą od impedancji znamionowej a nie nieco większą. Tym samym dla dwóch szeregowo połączonych głośników należy się spodziewać raczej 7Ω a nie 9Ω. Ale dochodzi jeszcze rezystancja włączonej w szereg cewki; może istotnie jest dobrana oszczędnościowo wskutek czego jej rezystancja jest zauważalna? Jak się do tego doda ułamek oma rezystancji kabli (też mogą być cieńsze niż być powinny) a także warstewkę tlenku na końcówkach miernika (nikiel czy chrom jest pod tym względem o wiele mniej korzystny niż dużo droższe złoto czy rod) no to ma szanse wyjść te 9Ω z okładem. Sprawdzałeś ile pokazuje omomierz przy zwarciu końcówek?
 • Poziom 38  
  Jesli to jest kopia Tonsila to czegoś brakuje w zwrotnicy. Wg ówczesnych pomysłów w takiej kolumnie cewka była w szereg z niskotonowym, drugi jako średniotonowy podłączony równolegle do niego( i cewki) poprzez rezystor ok2 omy i kondensator ok 6 mikroF i równolegle do nich wysokotonowy przez kondensator ok. 3 mikroF .
 • Poziom 32  
  Takie połączenie byłoby kompletnie od czapy, choć w przypadku późnopeerelowskich wynalazków Tonsila nic nie powinno dziwić. Przykładem była cała seria tzw. Zespołów Głośnikowych Popularnych (ZGP) zawierających sztywno zawieszony głośnik normalnopasmowy mający imitować GDN oraz dwa stożkowe głośniki wysokotonowe, z których większy miał imitować GDM, mniejszy zaś był włączony przez kondensator o tak małej pojemności że praktycznie nie funkcjonował. Wtedy wiele towarów było Popularnych, na czele z najpodlejszymi papierosami oraz proszkiem do prania wymagającym używania rękawiczek gumowych. Być może poprzedni użytkownik próbował lepiej wykorzystać mocowo zastosowane GDN-y i coś zgrzebał w kolumnie, co jednak oznaczałoby zmniejszenie objętości przypadającej na jeden czynny głośnik. Ale czy było istotnie tak jak napisałeś? Przecież GDN włączony szeregowo przez kondensator zachowywałby się przy niskich częstotliwościach tak jakby w ogóle był nie przyłączony. Czyżby w ten sposób producent chciał połączyć w jednym GDN funkcję średniotonowego oraz membrany biernej? Ale to też niezbyt 3ma się qpy: eliminacja częstotliwości niskich z obwodu GDN nijak nie poprawi odtwarzania częstotliwości tonów średnich przez ten głośnik, tym samym tę rolę z powodzeniem mógł pełnić GDN użyty w sposób normalny. Z drugiej zaś strony aby membrana bierna spełniła swoją rolę - jej częstotliwość rezonansowa powinna być wyraźnie niższa niż częstotliwość rezonansowa głośnika z którym miałaby współpracować. Dlatego specjalnie produkowane membrany bierne pozbawione są dolnego zawieszenia aby były szczególnie miękkie.
 • Poziom 8  
  Z uwagi na niskiej klasy miernik po zwarciu końcówek trochę wariuje pokazując skokową wartość chwilową nawet do kilkunastu Ω - starając się finalnie ustabilizować około wartości 1 Ω (choć nie jest ona stabilna w odczycie wydaje się, że własnie taką należy przyjąć ). Rozumiem, że wtedy wypadkowo kolumny będą miały w pomiarze 8Ω a może i nawet mniej. Podczas rozkręcania zauważyłem że kable rzeczywiście są dosyć cienkie (nie mylić z obecną chińszczyzną).

  Jeżeli chodzi o kopię Tonsila to prostując należy powiedzieć, że są to porostu głośniki robione (na czym się autor wzorował trudno teraz wyrokować manufaktura giełdy elektronicznej pod Elbudem w Krakowie - kto zna historię dostępu do elektroniki w tamtym czasie).
  Czy są tam dodatkowe filtry kondensatory czy tym podobne to powiem szczerze na pierwszy rzut oka poza cewką nie zauważyłem.

  Podsumowując ile mają Ohm 4 czy 8 jest jednak istotne stąd dobrze byłoby to rozstrzygnąć

  Jeżeli chodzi o moc głośnika TONSIL głośnik GDWK 10/80 (10/80/7) 8 Ohm to z opisów w sieci znalazłem informacje że w zestawie głośnik ma moc 80W (rozumiem, że chodzi o odpowiednie połączenie w ramach kolumny - pytanie czy muszą być jakieś dodatkowe podzespoły, których wydaje się, że nie ma).
  Swego czasu osobiście słuchałem dźwięku z tych kolumn na wzmacniaczu technics (modelu nie pamiętam, obecnie niestety go nie posiadam) i można było z niego uzyskać dużą głośność - stąd wg mnie w praktyce wykorzystywane jest 80W.

  Jeżeli chodzi o wątek mocy wzmacniacza dla tych kolumn to pytanie czy nie należy jednak sumować mocy znamionowej czyli podane 50W (zamiast MAX 100W która jest chyba mocą muzyczną) dla głośników średnio tonowych x2 + ewentualnie 80W dla niskotonowego.
 • Poziom 32  
  leny.555 napisał:
  należy powiedzieć, że są to porostu głośniki robione (na czym się autor wzorował trudno teraz wyrokować manufaktura giełdy elektronicznej pod Elbudem w Krakowie - kto zna historię dostępu do elektroniki w tamtym czasie).
  Czy są tam dodatkowe filtry kondensatory czy tym podobne to powiem szczerze na pierwszy rzut oka poza cewką nie zauważyłem.

  Podsumowując ile mają Ohm 4 czy 8 jest jednak istotne stąd dobrze byłoby to rozstrzygnąć

  Jeżeli istotnie są tam dwa jednakowe głośniki niskotonowe po 4Ω połączone szeregowo, to zespół ma impedancję 8Ω, zgodnie z tym co pokazuje omomierz.
  Cytat:
  Jeżeli chodzi o moc głośnika TONSIL głośnik GDWK 10/80 (10/80/7) 8 Ohm to z opisów w sieci znalazłem informacje że w zestawie głośnik ma moc 80W (rozumiem, że chodzi o odpowiednie połączenie w ramach kolumny -

  Dobrze rozumiesz. Moc doprowadzona bezpośrednio do końcówek GDW nie może natomiast przekroczyć 5W.
  Cytat:
  pytanie czy muszą być jakieś dodatkowe podzespoły, których wydaje się, że nie ma).

  Musi być zwrotnica (ściślej mówiąc filtr górnoprzepustowy) odcinający od głośnika sygnały o częstotliwościach niskich i średnich, przepuszczający natomiast tony wysokie (dla tego typu głośnika częstotliwość graniczna filtru powinna wynosić 4,8kHz lub więcej). Niekiedy, szczególnie w przypadku małych i niedrogich zespołów rolę tę pełni pojedynczy kondensator i wówczas nachylenie zbocza w zakresie zaporowym wynosi 6dB/okt. Częściej jednak stosuje się bardziej złożone filtry, zawierające równoległą cewkę i szeregowy kondensator (12dB/okt) lub cewkę i 2 kondensatory (18dB/okt). Zdarzają się jeszcze dodatkowe elementy RC mające kompensować indukcyjność pasożytniczą głośnika, lub obniżyć jego nadmierną (w porównaniu z GDN) efektywność.
  Można i zrealizować filtr dla GDW stosując samą tylko cewkę, włączając ją równolegle do niego, GDN zaś - szeregowo z całością. Ale taka szeregowa struktura zwrotnicy 6dB/okt nie ma uzasadnienia ekonomicznego (w przeciwieństwie do szeregowej struktury zwrotnicy 12dB/okt gdzie można zaoszczędzić na jednej cewce) nie mówiąc już o tym że kondensator byłby i tak niezbędny dla zbocznikowania GDN.
  Cytat:
  Swego czasu osobiście słuchałem dźwięku z tych kolumn na wzmacniaczu technics (modelu nie pamiętam, obecnie niestety go nie posiadam) i można było z niego uzyskać dużą głośność - stąd wg mnie w praktyce wykorzystywane jest 80W.

  Sprawdź na wszelki wypadek jeszcze oporność GDWK10/80, czy przypadkiem się wtedy nie sfajczyły.
  Cytat:
  Jeżeli chodzi o wątek mocy wzmacniacza dla tych kolumn to pytanie czy nie należy jednak sumować mocy znamionowej czyli podane 50W (zamiast MAX 100W która jest chyba mocą muzyczną) dla głośników średnio tonowych x2 + ewentualnie 80W dla niskotonowego.

  Proponowałbym uznać że producent podaje dla GDN moc ciągłą 50W, 100W zaś jest mocą która nie uszkodzi go mechanicznie ale po dłuższym czasie może uszkodzić go termicznie. Zatem z łączną mocą 100W GDN-y mogą pracować bezpiecznie. Co zaś do GDW to trudno zawyrokować nie znając parametrów filtru przez jaki jest włączony. Gdyby przyjąć filtr o nachyleniu 18dB/okt oraz częstotliwość podziału w okolicach 6kHz (inna rzecz czy GDN-y będą przy tak wysokiej częstotliwości podziału odtwarzały prawidłowo, bez nieprzyjemnych dziur i wyskoków na charakterystyce) to jest poważna szansa że wytrzyma 100W. Zatem wskazane byłoby abyś rozrysował połączenia elementów kolumny.
 • Poziom 38  
  Nie sądzę żeby tam był filtr 18 dB/okt. Taka zwrotnica wymaga już dużych umiejętności i wiedzy żeby ją wykonać. Tak samo podział na 6kHz jest dla tych głośników za wysoki. Dziura murowana. Pytanie jak ograniczono moc dla GDW.
 • Poziom 32  
  zworys napisał:
  Nie sądzę żeby tam był filtr 18 dB/okt. Taka zwrotnica wymaga już dużych umiejętności i wiedzy żeby ją wykonać

  To prawda, ale jeżeli producent taki filtr przewidział (czego dotąd nie wiemy) to zastosowanie filtru 12dB/okt o znamionowej częstotliwości granicznej (4,8W) będzie skutkowało koniecznością obniżenia mocy zespołu poniżej znamionowych 80W.
  Cytat:
  Tak samo podział na 6kHz jest dla tych głośników za wysoki. Dziura murowana.

  Z charakterystyki dostępnej pod https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic763711.html wynikałoby że 6kHz ujdzie z dużym bólem. Nierównomierności widać wszak już w okolicach 1kHz.
  Cytat:
  Pytanie jak ograniczono moc dla GDW

  Może nie ograniczono wcale? Efektywności użytych głośników są bardzo zbliżone (90dB) toteż zastosowanie tłumików dla GDW byłoby niewskazane. Nie wiemy z jaką mocą kolumny były używane, a nawet czy GDW jeszcze są sprawne.
 • Poziom 38  
  Wracając do meritum kolego autorze kupując wzmacniacz o imp. wyjściowej 4 om masz wzmacniacz "uniwersalny" bo czy podłączysz kolumny 4 czy 8 omowe będzie grał bez problemów. Niższą moc dla 8 omów skompensujesz podnosząc wysterowanie. Zresztą poza zastosowaniami estradowymi nigdy takie kolumny nie grają z max. mocą. No chyba że chcesz wojny z sąsiadami...
 • Poziom 8  
  Schematu niestety nie rozrysuję, ponieważ jest tam zbyt duża plątanina kabli a wszystkie kable są w jednym kolorze stąd trudo to zidentyfikować, kolumna jest sklejona i nie można jej rozkręcić. Załączam kilka zdjęć każdego z głośników może pomoże to w rozszyfrowaniu dodatkowych informacji. Przy głośniku wysokotonowym rzeczywiście jest jakiś kondensator oraz dodatkowa cewka co widać na zdjęciach.
  Jeżeli powyższe nie pozwoli na rozstrzygnięcie czy impedancja kolumn jest wyższa niż 4Ω to zgodnie z sugestią będę szukał wzmacniacza 4Ω. Moc około 100 W na kanał ?
  Impedancja znamionowa kolumn głośnikowychImpedancja znamionowa kolumn głośnikowychImpedancja znamionowa kolumn głośnikowych


  Impedancja znamionowa kolumn głośnikowych
  Impedancja znamionowa kolumn głośnikowych
 • Poziom 38  
  Nawet połowę mniejsza moc ( ok 50 W ) w domu wystarczy. 100W to max dla tych kolumn. Swoją drogą dziwny sposób wykonania zwrotnicy. To powinno być na płytce z oznaczonymi pinami, żeby w takiej sytuacji jak teraz można było się zorientować co jest do czego i jak zwrotnica jest zbudowana.
 • Poziom 32  
  leny.555 napisał:
  Schematu niestety nie rozrysuję, ponieważ jest tam zbyt duża plątanina kabli a wszystkie kable są w jednym kolorze stąd trudo to zidentyfikować, kolumna jest sklejona i nie można jej rozkręcić.

  Bez przesady, tam są zaledwie 3 głośniki, a po ich wyjęciu jest dostęp do wnętrza. W razie potrzeby można prowizorycznie dosztukować kawałki kabla aby dało się wysunąć głośniki na większą odległość.
  Cytat:
  Przy głośniku wysokotonowym rzeczywiście jest jakiś kondensator oraz dodatkowa cewka co widać na zdjęciach.

  Czyli pewnie zastosowano filtr o tłumieniu 12dB/okt podczas gdy przy GDN-ach - 6dB/okt. Coś jak w ZG25C (schemat pod https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1457494.html ) z tym że w tamtych zespołach zastosowano 2 GDN-y 8Ω połączone równolegle, i wobec powyższego zespół miał 4Ω.
  Cytat:
  Jeżeli powyższe nie pozwoli na rozstrzygnięcie czy impedancja kolumn jest wyższa niż 4Ω to zgodnie z sugestią będę szukał wzmacniacza 4Ω. Moc około 100 W na kanał ?

  Jedno i drugie już rozstrzygnęliśmy. Kolumna ma 8Ω, a jej moc wynosi nieco poniżej 100W (z uwagi na GDW). Gdybyś jednak kupił wzmacniacz 100W na 4Ω to uzyskasz z niego zaledwie nieco ponad połowę mocy przy obciążeniu 8Ω. Zatem wzmacniacz dostosowany do 4Ω powinien mieć moc niemal dwukrotnie większą (np. 150W) gdybyś oczywiście koniecznie chciał w pełni wykorzystać moc kolumn.
  Kolega zworys ma rację: zwrotnica nie powinna być montowana w taki sposób. Zwłaszcza naklejenie cewki na jarzmo jednego z GDN-ów świadczy o nieznajomości rzeczy u twórcy kolumny. W ten sposób cewka jest podtłumiana zwartym zwojem w postaci kawałka żelaza, maleje jej indukcyjność a rośnie stratność. Wskazane byłoby zatem rzetelne odrysowanie schematu, pomierzenie indukcyjności cewek i ostateczna weryfikacja przed ponownym, poprawnym montażem czy nominały cewek i kondensatorów zostały dobrane prawidłowo.
 • Poziom 43  
  Slawo16 napisał:
  Jeśli mogę się wtrącić to połączenie głośników równolegle dzieli opór na pół a w szereg dodaje. Jeśli kolego będziesz miał 6 + 8 = 12 w drugą stronę tak koło 6 Ohm.
  Za oporność całej kolumny głośnikowej odpowiada głośnik (iki) niskotonowy.
  Głośnik wysokotonowy jest podłączany przez zwrotnicę (jak w tym wypadku) 12dB/oct. co zapewnia odcięcie częstotliwości leżących poniżej wynikającej z użytych elementów zwrotnicy częstotliwości. Gdyby nadal Kolega upierał się że w dalszym ciągu jest to połączenie równoległe - jest. Ale dla wysokich częstotliwości reaktancja indukcyjna cewki głośnika niskotonowego wzrasta na tyle, że wypadkowa oporność nie zmieni się na tyle by nie pozostała w normie - czyli nadal będzie taka jak wypadkowa systemu niskotonowego.
 • Poziom 6  
  Wywód - oczywiście mi się podoba, zerknąłem, że tam są 2 głośniki niskotonowe - miałem kiedyś taki Tonsil 4 Ohm były połączone w szereg = 8 Ohm reszta jak w opisie kolegi a jeszcze zabytkowe Eltron 100W (2 szerokopasmowe) . Na rynku jest wiele kombinacji a na "gratach" można wyrwać za grosze prawdziwe perełki i pozdrawiam.
 • Poziom 43  
  Nie bardzo widzę sens porównywania kolumny Autora do kolumn z zestawu ELTRONA - inne głośniki, inne zastosowanie. Porównaj chociażby średnicę obu głośników (Autora i tych z Eltrona), porównaj parametry i wymagania... To dwie różne bajki nie mające (poza dwoma niskotonowymi) za wiele wspólnego...
 • Poziom 6  
  Chodziło mi w tym porównaniu o sposób połączeń dla obciążenia wzmacniacza Eltron 60 maiła 2x30 W - 8 Ohm łączono 2 kolumny i wzmacniacz 4 Ohm. Ostatnio nawinął mi się temat zestawu"profesjonalnego z Hin" gdzie 2x 200W- 4 Ohm obciążał właśnie zestaw 2x szerokopasmowy 4 Ohm. Gość położył końcówkę, bo pod wyjście jak się okazało równoległe w kolumnie zamiast zestawu średnio wysoko tonowego włączył kolejne kolumny 4 Ohm i zmienił impedancję, pozdrawiam.
 • Poziom 43  
  Slawo16 napisał:
  Chodziło mi w tym porównaniu o sposób połączeń dla obciążenia wzmacniacza Eltron 60 maiła 2x30 W - 8 Ohm łączono 2 kolumny i wzmacniacz 4 Ohm. Ostatnio nawinął mi się temat zestawu"profesjonalnego z Hin" gdzie 2x 200W- 4 Ohm obciążał właśnie zestaw 2x szerokopasmowy 4 Ohm. Gość położył końcówkę, bo pod wyjście jak się okazało równoległe w kolumnie zamiast zestawu średnio wysoko tonowego włączył kolejne kolumny 4 Ohm i zmienił impedancję, pozdrawiam.
  Gdybyś jeszcze Kolego mógł napisać ten post w taki sposób, by można było coś z niego zrozumieć, byłbym niezmiernie wdzięczny.
 • Poziom 8  
  Dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi - przeglądając historię myślę, że treść może posłużyć wielu innym osobom z racji poruszonych zagadnień.
  Podsumowując w moim temacie rozumiem, że impedancję udało się ustalić niemalże w 100% jako 8Ω i bez schematu się ostatecznie obejdzie (dzięki za propozycję dotyczącą przedłużenia kabli na potrzeby przegotowania schematu ).

  Impedancja jest dla mnie bardzo ważna ponieważ przymierzam się do kupna amplitunera 5.1, który na wyjściu ma do wyboru kolumny 6Ω lub 8Ω . Zgodnie z poniższym zdjęciem pozostałe głośniki (których jeszcze nie mam) będę musiał zakupić również o takiej samej impedancji jak głośniki frontowe (wychodziłoby na to, że muszę szukać brakującego głośnika center + satelity o impedancji 8Ω każdy)
  Impedancja znamionowa kolumn głośnikowych
  Według instrukcji dotyczącej konfiguracji amplitunera przy uruchomieniu będę musiał określić impedancję podłączanych kolumn. Ewentualna pomyłka w określeniu impedancji mogłaby być zgubna w skutkach.
 • Poziom 38  
  "Ewentualna pomyłka w określeniu impedancji mogłaby być zgubna w skutkach"
  Jakaś dziwna nowa teoria. Żeby uszkodzić wzmacniacz podłączając zamiast osmioomowych czteroomowe kolumny musiałbyś ustawić wzmacniacz na max mocy i "katować" go tak przez dłuższy czas. To nie jest tak że podłaczenie kolumn o niższej impedancji spowoduje NATYCHMIASTOWY "zgon" wzmacniacza. Liczy się moc oddawana na obciążenie. Przykładowo dla 100W mocy i obciążenia 8 om prąd wyjściowy wynosi 3,53A. Dla tej samej mocy ale 4 om wynosi już 5A i tego wzmacniacz moze nie przeżyć. Przy mocy wyjściowej 50 W ten wzmacniacz "wytrzyma". Inna sprawa że wzrosną zniekształcenia bo projektowany był na inna impedancję obciążenia.
 • Poziom 32  
  Nierzadko jednak wzmacniacze wyposażone są w mostkowe układy zabezpieczające, reagujące nie tyle na prąd wyjściowy, co impedancję obciążenia. Przykładem może być ta oto kultowa konstrukcja, opracowana zresztą przez Philipsa:
  https://mlodytechnik.pl/files/kfp/78-nw-06-wzmacniacze_duzej_mocy.pdf
  I takie zabezpieczenie w przypadku dołączenia głośnika o impedancji mniejszej niż być powinna uruchomi się już przy stosunkowo niewielkim wysterowaniu, mimo że do przekroczenia prądu w obciążeniu będzie jeszcze daleko. A wtedy zniekształcenia będą tak wielkie że po prostu nie da się tego słuchać.
  Tego rodzaju zabezpieczenie może uruchamiać się także przy dołączeniu obciążenia o impedancji większej wprawdzie od minimalnej dopuszczalnej, ale zależnej od częstotliwości (wskutek dużych przesunięć fazowych między prądem i napięciem na obciążeniu), wywołując ostre, bardzo przykre trzaski, przypominające wyładowania elektrostatyczne. Od czasu gdy taka przykra niespodzianka spotkała mnie po obciążeniu wzmacniacza szerokopasmowym głośnikiem (GDS16/15) cechującym się dużą indukcyjnością pasożytniczą, niekompensowaną przez elementy zwrotnicy której po prostu z takimi głośnikami się nie stosuje bardzo dbam o to aby budowane przeze mnie zespoły miały wyrównaną charakterystykę impedancji. W tamtym wypadku pomogło równoległe dołączenie do głośnika szeregowego dwójnika RC.
 • Poziom 8  
  Chciałbym uniknąć niepotrzebnych zniekształceń, które spodziewam się, że powstaną jeżeli podłączą do amplitunera kolumny o różnej impedancji. Rozważałem kolumny centralną oraz surround firmy Taga Blue lecz z uwagi na to, że mają impedancję jedynie 6Ω a moje kolumny frontowe mają 8Ω to widzę problem z ich podłączeniem.
  Z podobnego przedziału cenowego znalazłem kolumny STX C-200n lub STX ELECTRINO 150 C, które już mają 8Ω lecz analizując wstępnie charakterystyki zauważyłem że mają gorsze pasmo przenoszenia.
  Proszę o ewentualne sugestie co do wyboru kolumn centralnej oraz surround ze zbliżonego przedziału cenowego co w/w. Wzmacniacz który rozważam - MusicCast RX-S601D ma moc znamionową 95 W na kanał.
 • Poziom 32  
  leny.555 napisał:
  Chciałbym uniknąć niepotrzebnych zniekształceń, które spodziewam się, że powstaną jeżeli podłączą do amplitunera kolumny o różnej impedancji. Rozważałem kolumny centralną oraz surround firmy Taga Blue lecz z uwagi na to, że mają impedancję jedynie 6Ω a moje kolumny frontowe mają 8Ω to widzę problem z ich podłączeniem.

  Nie widzę powodu aby użycie zespołów o różnych impedancjach miało spowodować zniekształcenia, o ile rzecz jasna nie dojdzie do przesterowania w żadnym z kanałów.
 • Poziom 8  
  Ale jest jakiś powód dla którego producent podaje aby wszystkie głośniki biały miały tą samą impedancję określa się to również przy konfiguracji przy pierwszym uruchomieniu.
 • Poziom 43  
  leny.555 napisał:
  jest jakiś powód dla którego producent podaje aby wszystkie głośniki biały miały tą samą impedancję
  Jest. Moc kolumn frontowych jest nieco inna niż np. centralnej. Poza tym stosując taki wybieg wymusza niejako stosowanie dedykowanych kolumn (czyli swoich).
  Na pewno nie ma wpływu na jakość dźwięku oporność kolumny czy różnica oporności między zadanymi przez producenta a zastosowanymi. Jeden warunek - nie należy doprowadzać do przesterowania końcówek i raczej nie powinno się stosować oporności obciążenia mniejszej niż nominalna - z prostego powodu; Pamięć jest zawodna i możemy po prostu zapomnieć żeby uważać z potencjometrem głośności, a jeśli moc kolumn będzie niższa niż możliwość wzmacniacza dla niższej oporności - spalisz kolumny. Sam wzmacniacz powinien RACZEJ (!- nie jest to pewnik) wytrzymać chwilowe przeciążenia, kolumna (zwłaszcza głośnik wysokotonowy) nie koniecznie...