Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AIWA HS-505 Mk II - Kondensatory-zamienniki

Dawiddawid95 12 Sty 2018 22:23 498 15
  • #1 12 Sty 2018 22:23
    Dawiddawid95
    Poziom 3  

Dzień dobry.
    Posiadam odtwarzacz kasetowy typu walkman firmy AIWA model HS-505 MKii.
    Jeden z rzadszych modeli tej firmy w Polsce.
    Walkman nie działa- wylane są wszystkie kondensatory elektrolityczne.
    Problem jest następujący- takich kondensatorów już nie można nigdzie znaleźć.
    Moje pytanie: Na jakie można je zamienić.
    Poniżej wszystko co udało mi się znaleźć.
    Kondensatory ma ją parametry:
    -4 kondensatory fi 6,3 220 uf 4v (oznaczenie 220 1S) AIWA HS-505 Mk II - Kondensatory-zamiennikiDSC_00..JPG Download (3.11 MB)
    -2 kondensatory fi 5 220uf 2v (oznaczenie 220 1N)
    -3kondensatory fi 4 100uf 2v (oznaczenie 100, 1R) AIWA HS-505 Mk II - Kondensatory-zamiennikiDSC_00..JPG Download (3.68 MB)
    Na stronie sklepu elektronicznego znalazłem takie kondensatory, lecz są one na napięcie do 50V. Czy takie będą w porządku?
    Na stronie cyfronika.pl sklepu znalazłem kondensatory o takich samych parametrach lecz tantalowe, w postaci płytek, kostek SMD, pola lutownicze będą się zgadzać tylko czy będą one w porządku? (w załączniku). AIWA HS-505 Mk II - Kondensatory-zamiennikiaaw.PNG Download (158.99 kB)
    Z góry dziękuje za odpowiedzi i rady.

0 15
  • Semicon
  • #3 13 Sty 2018 19:36
    Dawiddawid95
    Poziom 3  

A to że napięcie tego kondensatora to 16V czy jak jak te co znalazłem 50v nie spowoduje niepoprawnej pracy?

0
  • Pomocny post
    #4 14 Sty 2018 10:59
    Popielaty
    Poziom 14  

Tak jak napisałem wcześniej, napięcie może być wyższe, nie wpłynie to na poprawną pracę, najważniejsza jest pojemność.

0
  • Semicon
  • #5 14 Sty 2018 16:30
    Dawiddawid95
    Poziom 3  

Dziękuje bardzo. Rzeczywiście na podanej stronie znalazłem te kondensatory. Mam nadzieje że będą pasować.
    Mam tylko jeszcze jedno pytanko, czym najlepiej zmyć ten elektrolit z płytki drukowanej, bo wylało się go bardzo dużo.

0
  • Pomocny post
    #6 14 Sty 2018 21:26
    Popielaty
    Poziom 14  

Można spróbować delikatnie alkoholem izopropylowym ipa /też go dostaniesz w tym sklepie/ lub po prostu spirytuskiem :)

0
  • Pomocny post
    #7 15 Sty 2018 10:33
    leonsocio
    Poziom 28  

Są specjalne specyfiki do PCB, ale są drogie (kontakt PCC), tańsze rozwiązanie to jak kolega wyżej, lub ewentualnie delikatnie acetonem, ale ostrożnie - jest dość agresywny.

0
  • Pomocny post
    #8 15 Sty 2018 11:30
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

leonsocio napisał:
    lub ewentualnie delikatnie acetonem, ale ostrożnie - jest dość agresywny.
    Porada (w tym wypadku) szkodliwa. Aceton i elementy plastikowe wlutowanych elementów w płytkę to zły pomysł. Nawet przy "delikatnym" (cokolwiek to by miało znaczyć) używaniu, aceton trzymać jak najdalej od PCB. A od plastikowej obudowy czy pokręteł, gniazd i tp. - tym bardziej.
    Wylany elektrolit można usunąć IPA - jako najmniej niebezpieczny środek przy zastosowaniu w takim celu. Wymaga to nieco cierpliwości i częstego wymieniania wacików (ja stosuję takie jak do czyszczenia uszu), ale skutek jest pozytywny. Kilka płyt już w ten sposób myłem i po kilku latach żadnej reklamacji.

0
  • Pomocny post
    #9 15 Sty 2018 11:38
    leonsocio
    Poziom 28  

398216 Usunięty napisał:
    leonsocio napisał:
    lub ewentualnie delikatnie acetonem, ale ostrożnie - jest dość agresywny.
    Porada (w tym wypadku) szkodliwa. Aceton i elementy plastikowe wlutowanych elementów w płytkę to zły pomysł. Nawet przy "delikatnym" (cokolwiek to by miało znaczyć) używaniu, aceton trzymać jak najdalej od PCB. A od plastikowej obudowy czy pokręteł, gniazd i tp. - tym bardziej.
    Wylany elektrolit można usunąć IPA - jako najmniej niebezpieczny środek przy zastosowaniu w takim celu. Wymaga to nieco cierpliwości i częstego wymieniania wacików (ja stosuję takie jak do czyszczenia uszu), ale skutek jest pozytywny. Kilka płyt już w ten sposób myłem i po kilku latach żadnej reklamacji.

Tak, porada szkodliwa jeśli ktoś wyleje wiadro acetonu na PCB, ja stosuje pędzelek zamoczony w acetonie i układy po takim zabiegu nie narzekają (oczywiście wskazana jest najwyższa ostrożność wobec plastikowych elementów).

0
  • Pomocny post
    #10 15 Sty 2018 11:46
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kolego... z całym Szacunkiem wobec Ciebie, ale proponowanie Amatorowi (jakim niewątpliwie jest Autor tego tematu) używania acetonu do dawanie dziecku do ręki zapałek. Aceton wszędzie wniknie - rozpływa się z racji swoich właściwości - a na płycie aż się roi od potencjalnych możliwości uszkodzenia - nawet oparami.
    Jeśłi opracowałeś jakąś technikę która unika możliwości wsiąknięcia np. acetonu nie tam, gdzie trzeba - OK. Amatorowi w każdym razie bym na Twoim miejscu tego nie polecał.

0
  • Pomocny post
    #11 15 Sty 2018 11:59
    leonsocio
    Poziom 28  

Ok, może rzeczywiscie sposób przeze mnie zaproponowany jest trudno wykonalny dla niektórych, ale chciałem tylko zaznaczyć, że taka możliwość czyszczenia PCB istnieje (bez wnikania czy ktoś sobie z tym poradzi czy nie).

0
  • #12 30 Sty 2018 16:58
    Dawiddawid95
    Poziom 3  

Dzień dobry.
    Dziękuje za porady.
    Kondensatory zostały wymienione, płytka wyczyszczona alkoholem izopropylowym i wacikami do uszu.
    Niestety walkman dalej nie działa.
    Temat można zamkąć.

0
  • #13 30 Sty 2018 17:17
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Zanim go spiszesz na straty sprawdź czy nie zostały uszkodzone przelotki - otwory z metalizacją łączące dwie strony płytki ze sobą.

0
  • #14 30 Sty 2018 17:22
    Dawiddawid95
    Poziom 3  

Mienikiem, w trybie przejścia w te miejsca gdzie jest taki otwór i on przechodzi na drugą stronę płytki drukowanej?
    To jeszcze się zapytam: jak sprawdzić takim elektroniczym miernikiem (multimetr) czy dobrze wlutowałem kondensatory? Chodzi mi o to że mam właściwe ścieżki od nóżek, ale nie wiem na jakim trybie i co ma się pokazać na wyświetlaczu miernika i czy to jest w ogóle możliwe sprawdzić kondensatory multimetrem.
    Dzięki za zrozumienie :)

0
  • Pomocny post
    #15 30 Sty 2018 17:38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Dawiddawid95 napisał:
    Mienikiem, w trybie przejścia w te miejsca gdzie jest taki otwór i on przechodzi na drugą stronę płytki drukowanej?
    Tak. Musi być pewne (stabilne) 0 omów.
    Dawiddawid95 napisał:
    To jeszcze się zapytam: jak sprawdzić takim elektroniczym miernikiem (multimetr) czy dobrze wlutowałem kondensatory?
    Albo sprawdzić oznaczenia na płycie - przeważnie są opisy, lub oznaczona masa (-). Można też miernikiem sprawdzić napięcie na samym kondensatorze - większy potencjał musi być zawsze na + kondensatora.

0
  • #16 03 Lut 2018 18:32
    Dawiddawid95
    Poziom 3  

Niestety, moje umiejętności nie pozwalają na dokładne sprawdzenie gdzie może leżeć błąd. Walkman będzie się ładnie prezentował, ale niestety nie zagra już. (może kiedyś)
    Wszystkim dziękuje.

0