Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB Thunder CB-08 - Niestabilny SWR

2_volt 12 Sty 2018 23:15 843 3
 • #1 12 Sty 2018 23:15
  2_volt
  Poziom 13  

  Witam, czy ktoś orientuje się w czym leży problem? Chodzi o wskazanie SWR, a dokładniej o to chwilowe wahnięcie wskazówki zaraz po wciśnieciu nadawania. Na filmie udalo mi się uchwycić maksymalnie wyhył do 5, ale jak radio było w samochodzie przy temp. otoczenia ok 3 stopnie to wskazania dochodziły do nieskończoności, i tak zostawało, po czym kolejne naciśnicie PTT już wskazywało 1,1 a po ponownym wciśnieciu PTT znowu był skok i spadek i tak różnie. Sprawdzane na kilku antenach, inne radio działa idealnie więc problem tkwi w tym radiu i zależy prawdopodobnie od temperatury. Podejrzewam sprzężenie na wyjściu koncówki mocy przez niedopasowanie impedancyjne ale nie wiem od czego zacząć szukanie usterki. Częstotliwości pomierzone, jest ok, mikrofon zmieniony. Sprzężeń nie ma, przynajmniej tych słyszalnych na ucho. Czy problem tkwi w filtrze PI czy może w końcówce mocy? Jakiś kondensator robi krecią robote? Załączam filmik jak to wygląda.
  https://www.youtube.com/watch?v=1hJylwEmM3k

  0 3
 • #2 12 Sty 2018 23:52
  hessel..
  Poziom 10  

  Kolego jak dobrze pójdzie, to za pięć lat ten temat będzie miał może pięćdziesiąt stron. Jak nie tu, to gdzie indziej. W rezultacie im więcej się powie, tym więcej będzie pytań co dalej. Krótkofalowcy uważnie obserwują co jest na rzeczy dokładnie. Nie tylko tacy, czy owacy z resztą, bo uczeni w piśmie wiedzą to od zawsze. I niepojęte w mojej ocenie bynajmniej czego tak malusieńko się o tym klepie. A rzecz jest o mosfetach w stopniach końcowych. Powód powstania tego jest nieco złożony, bo nie są one przyczyną same w sobie tylko i wyłącznie. Są to zaniedbane konstrukcje. Kretyństwo konstruktorów i skłonność produkcji, by pierwszej kontroli technicznej dokonywał klient. Jest idealnie uchwycona praca wzmacniacza na granicy wzbudzenia kiedy to będąc pozbawiony choćby automatycznej regulacji mocy jak w TRX-ach górnolotnych (nie mylić z utrzymaniem stałej mocy jak w CB) podejmowane są oscylacje milisekundowego zaniku wysterowania sygnałem. W nomenklaturze UKE "Niezgodność z wymogami zasadniczymi w trakcie załączania", a źródłem tego niewydolny PLL. Konsekwencjami są sankcje z urzędu. Bywały awarie kiedy nie rozumiejąc natury feta nie uzmysławiano sobie co się dzieje i dorabiano przedziwne teorie, cyt.: "ciężko wyczuć" pod linkiem Pacjent, który umierał... Lekceważony mankament, o który szczególnie się tu rozchodzi. Oto dokładnie on !


  Link


  W sekundzie 0:12 widać też, że układ PLL jakby posiadł problem ekranowania w.cz. samego siebie.
  Jest to uchwycone naprawdę bardzo ładnie.
  Niestety przepisy stanowią dosyć jasno, że nie można takiego radia używać :(

  0
 • #3 20 Sty 2018 03:40
  ghost69
  Poziom 8  

  Ja miałem tak bardzo dawno temu z Alanem 48+ Po kilku próbach na róznych antenach okazało się ze na pewno jest to wina radia. Więc rozebrałem radio i przyjrzałem się mu bardzo dokładnie. Problem tkwił w zimnych lutach w okolicach nadajnika. Zdziwiłem się bo radio było około 2 letnie... a jednak. Poprawiłem luty z dobrym topnikiem i radio chodzi do dziś w jednym samochodzie a ma już z 12 lat. Sprawdź luty, niestety zdarzają się w sprzęcie CB

  0
 • #4 21 Sty 2018 09:23
  hessel..
  Poziom 10  

  Kolego znalezienie tego nie musi być aż tak pokopane jak myślisz. Wzbudzony stopień staje się generatorem LC, który zareaguje zmianą częstotliwości na dotknięcie czymkolwiek. Taka diagnoza jest prościutka i natychmiastowa. Co do A 48+ ma doskonały nadajnik i jest to ewidentna jego usterka, ale za to Alan multi ma bardzo zły odbiornik. Zimne luty to montaż przewlekany w szczególnych warunkach. Teraz mało kto takie radia robi, tylko smd. Są to uszkodzenia całkiem innej natury.

  0