Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica ACZ 3104 - agregat rzadko się wyłącza, oblodzenie, szumy

Norbas78 12 Sty 2018 23:39 555 9
  • #1 12 Sty 2018 23:39
    Norbas78
    Poziom 12  

Witam.
    Posiadam od ponad 10 lat lodówkę Amica ACZ 3104. Od kilku miesięcy lodówka zachowuje się dziwnie. Na tylnej ściance chłodziarki (od wewnątrz oczywiście) zbiera się warstwa oblodzenia, która potrafi zniknąć na kilka godzin i pojawia się znowu. Dodatkowo mam wrażenie, że agregat pracuje powiedzmy 20/24h.
    W trakcie jego pracy z tyłu ta kratka na plecach lodówki jest gorąca, ale w różnych miejscach mniej lub bardziej. W niektórych z kolei letnia. Najgorętsza jest ta grubsza rurka, która idzie wokoło całej kratki. Do tego dochodzą szumy... jakby szum morskich fal. Kiedy agregat pracuje szumy mu towarzyszą. Jak jest chwila, że agregat się wyłączy to szumy po kilku minutach ustają.

Jak wyłącze wtyczkę z gniazdka szumy są jeszcze kilkanaście sekund... po ponownym podłączeniu cisza aż załączy się agregat i znowu jesteśmy nad Bałtykiem, tylko mew brakuje... Z tyłu przy agregacie jest taki jakby zbiorniczek, w którym jest sporo wody, ale na podłoge się nie wylewa. Lodówka wypoziomowana. Co to może być i czy może to być wina termostatu?

Dziś wreszcie go zlokalizowałem pod górnym parapetem. Kapilara od termostatu idzie w głąb jakby "dachu" lodówki. Gdzie wychodzi nie wiem. Czy wymiana termostatu jest prosta? Czy trzeba jeszcze znaleźć koniec kapilary i jakoś ją zamocować? Tyle lat lodówka pracowała bez problemów aż któregoś dnia elektrownia zaczęła w sekundowych odstępach czasu włączać i wyłączać prąd i mam wrażenie, że to od tego czasu się zaczęły objawy. Rachunek za prąd już przyszedł większy niż zwykle i chciałbym lodówkę naprawić lub zdiagnozować.
    Od początku termostat ustawiony na 1 i tak nam wystarczało. Teraz w lodówce jest 10-12°C a w zamrażarce -22°C. Podpowiedzcie co robić bo właśnie zamawiam w north.pl grzałkę do pralki, która padła i są tam też termostaty. Ale...jest ich 4 rodzaje i nie wiem który w razie czego kupić. Poniżej tabliczka z lodówki:

Amica ACZ 3104 - agregat rzadko się wyłącza, oblodzenie, szumy

Natomiast tutaj termostaty jakie znalazłem i nie mam pojęcia, który będzie dobry:
    :arrow: Link
    :arrow:Link

0 9
  • Pomocny post
    #2 13 Sty 2018 02:42
    zhudomel
    Specjalista AGD

Obniżona wydajność układu chłodzącego przez zużycie sprężarki lub pogorszenie drożności układu, lub nieszczelność. Wymiana termostatu nic nie zmieni.

1
  • #3 13 Sty 2018 13:43
    Norbas78
    Poziom 12  

Rozumiem.
    Czy można prosić o przybliżone koszta usunięcia tych usterek przez osobę która się tym zajmuje?
    Myślałem, że skoro zamrażalnik działa wzorowo bo na 1 biegu jest w nim -22 to oznacza, że układ jest wydajny i to termostat wariuje...

1
  • Pomocny post
    #4 13 Sty 2018 14:04
    Lodxx
    Specjalista AGD

Zamrażalnik działa wzorowo bo taka jest zasada działania lodówko-zamrażarki najpierw schładza zamrażalnik a potem chłodziarkę lecz gdy jest ubytek czynnika brakuje go do schłodzenia chłodziarki.Koszty ciężko oszacować zależy co jest przyczyną,czy jest ubytek,czy układ jest przytkany ale myślę że trzeba się szykować na (od 200 zł) jeżeli w ogóle ktoś się tego podejmie.Bo możesz trafić na 'dobijacza gazu' który napełni układ czynnikiem lecz przez nieszczelność po jakimś czasie znów będzie to samo.

0
  • #5 13 Sty 2018 14:09
    Norbas78
    Poziom 12  

200zł jeszcze bym przełknął ale czytałem , że wymiana sprężarki to już koszta kilka razy większe bo około 500-600zł ( prawda to? ).
    Nie wiem też ile lodówka w aktualnym stanie może jeszcze pociągnąć , czy warto to ruszać czy też przełknąć wyższe rachunki za prąd i niech działa jeszcze z rok zanim pozbieram fundusz na nową....
    A czy nie ma możliwości , że coś się gdzieś poluzowało, lub jakiś czujnik obluzował i można spróbować coś w domowych warunkach poprawić?
    Czy w tym zbiorniczku z tyłu powinna stać woda?
    Lodówka od 3 lat pracuje w pobliżu rur idących do kaloryfera który zaczyna się tam gdzie kończy lodówka. Ale osłoniłem te rury takimi rurkami izolacyjnymi kupionymi w obi.
    PS. Jak rozpoznać że mam do czynienia z fachowcem a nie nabijaczem?

0
  • #6 13 Sty 2018 15:03
    Lodxx
    Specjalista AGD

Nic samemu nie zrobisz, potrzeba palnika, czynnika,pompy próżniowej dlatego nawet fachowcom nie opłaca się grzebać w domowych chłodziarkach. Niestety cena wymiany sprężarki jest realna sam agregat to dość duże koszty. Ta woda z tyłu powinna odparowywać podczas nagrzewania się rurek, może tam też być nieszczelność.

Po prostu fachowiec zapewne nawet się nie podejmie pracy, nawet jak znajdzie dziurę w układzie to jak ją uszczelni nie wiadomo czy za chwile nie zrobi się gdzieś indziej. Moim skromny zdaniem zbieraj pieniądze na nową lodówkę, a tą ustaw na najniższy nastaw na termostacie np. na jedynkę może wtedy będzie się częściej wyłączać.

0
  • #7 13 Sty 2018 16:32
    Norbas78
    Poziom 12  

Lodówka jest od nowości nastawiona na 1 na termostacie.
    Teraz dałem na 3 by zobaczyć czy coś to zmieni ale zapewne nie i wieczorem wrócę na 1

0
  • #8 13 Sty 2018 17:05
    Lodxx
    Specjalista AGD

Nic to nie zmieni tym bardziej się nie wyłączy.

0
  • #9 14 Sty 2018 02:06
    Norbas78
    Poziom 12  

No nic... sporo sprzętów domowych już udało mi się naprawić, mikrofalówka, monitor, odkurzacz, pralka itp... a z lodówką widać nie powalczę :-(
    Chyba będzie chodziła do póki nie siądzie i tyle...
    Jeszcze jak włożyłem do lodówki latarkę to w ciemności sprawdzając uszczelkę drzwi zauważyłem że na samym narożu przez szczelinkę 1cm i grubości max 0,5mm widać światło latarki. Dziś podejdę do tego z suszarką do włosów i może magnes ściągnie tworzywo na miejsce i to się uda "naprawić".
    Ale czy tak mała szczelinka powodowała by takie objawy?

Dodano po 6 [godziny] 5 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie.
    W momentach kiedy sprężarka się wyłącza na jakiś czas oszronienie tylnej ścianki ustępuje oraz "szum morza". W lodówce jest chłodno , oszronienie znika. Jak się agregat załączy to po czasie tworzy się znowu oszronienie ( i szum wraca) aż do kolejnego momentu kiedy uda mi się zauważyć że agregat nie pracuje i po otwarciu wtedy lodówki oszronienie też znika zostawiając tylko kilka kropel wody na tylnej ściance. I tak w kółko.
    Może to jest jakiś trop do konkretniejszej diagnozy?

0
  • #10 14 Sty 2018 04:03
    zhudomel
    Specjalista AGD

Norbas78 napisał:
    W momentach kiedy sprężarka się wyłącza na jakiś czas oszronienie tylnej ścianki ustępuje oraz "szum morza". W lodówce jest chłodno , oszronienie znika. Jak się agregat załączy to po czasie tworzy się znowu oszronienie ( i szum wraca) aż do kolejnego momentu kiedy uda mi się zauważyć że agregat nie pracuje i po otwarciu wtedy lodówki oszronienie też znika zostawiając tylko kilka kropel wody na tylnej ściance. I tak w kółko.
    Tak też było przez całe"życie" chłodziarki, ale w innych odstępach czasu.

1