Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik wibracyjny - obliczenia - właściwości mechaniczne silnika wibracyjnego

Student777 13 Sty 2018 00:47 258 3
  • #1 13 Sty 2018 00:47
    Student777
    Poziom 3  

Witam,
    Mam do zaprojektowania wzbudnik drgań i pomyślałem, że wykorzystam dwa silniki wibracyjne kręcące się w przeciwne strony w tej samej fazie. Problemem jest to, że nie wiem czy żeby obliczyć siłę jaką generować owe silniki będą, wychodząc z klasycznego wzoru na siłę F=m*a, a potem, że a=epsilon*r, zakładam promień do końca okręgu jaką tworzy kontur mimośrodu czy do przewidywanego środka elementu mimośrodowego.
    Bardzo proszę o pomoc.
    Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za konstruktywne tłumaczenia :)

0 3
  • #2 13 Sty 2018 18:22
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Student777 napisał:

Mam do zaprojektowania wzbudnik drgań

Jakich drgań? Możesz napisać coś więcej? Co to za silnik "wibracyjny"?

0
  • #3 13 Sty 2018 18:32
    Student777
    Poziom 3  

Jakich drgań? Możesz napisać coś więcej? Co to za silnik "wibracyjny"?[/quote]

Drgania sinusoidalne w osi Z, silnik wibracyjny, to normalny silnik DC z mimośrodem(krążek z masą skupioną tylko na jednej połowie lub części). Problem polega na tym, że nie wiem czy za punkt pracy obieram odległość równą promieniowi od ośrodka krążka z mimośrodem czy środek ciężkości krążka, a może masy robiącej za mimośród

0
  • Pomocny post
    #4 13 Sty 2018 18:55
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Twój przypadek z dwoma wibratorami zamontowanymi wzdłuż osi x z przesunięciem fazowym o Π rad i przeciwnymi kierunkami wirowania da się łatwo zredukować do ruchu harmonicznego masy równej dwóm masom mimośrodu wzdłuż osi y z amplitudą odległości środka masy mimośrodu od osi obrotu. Zatem y=A•sin(ωt). Wypadkowy pęd w osi x jest zawsze równy 0. Siła jest dana jako pochodna pędu po czasie, F=-dL/dt. Składowa y prędkości dana jest Vy=ω•A•cos(ωt). Składowa y pędu zatem Ly=M•ω•A•cos(ωt). Stąd siła wzdłuż osi y Fy=M•ω²•A•sin(ωt). Oczywiście M=2•m, m- masa jednego mimośrodu.

0