Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tablet Medion LifeTab S10334 - długi czas ładowania baterii

13 Sty 2018 01:01 1716 7
 • Poziom 9  
  Problem tkwi w tym, że cały czas świeci się w tablecie dioda ładowania i ikonka na ekranie informująca o ładowaniu baterii nawet gdy odłączony kabel i ładowarka. Ładowanie tabletu odbywa się poprzez gniazdo mikro USB.
  Baterię można naładować, ale trwa to bardzo długo, bo nawet 2 dni. Rozładowuje się jakby szybciej niż gdy działał poprawnie.
  Gdy podłączyłem inną ładowarkę tj. od telefonu posiadającą diodę jako wskaźnik ładowania to pomimo, że ładowarka nie była podłączona do sieci dioda zaświeca się, a nie powinna. To tak jakby prąd cofał się z tabletu do ładowarki. W telefonie tego efektu nie ma.
  Podczas ładowania tabletu również dioda świeci się, ale samo ładowanie trwa bardzo długo. Podczas ładowania np. telefonu tą ładowarką dioda świeci się tylko podczas ładowania tylko gdy jest włączona do sieci.
  Myślę, że problem tkwi w układzie ładowania baterii, jednak żeby zabrać się do naprawy potrzebny byłby schemat układu zasilania i ładowania baterii lub wiedza kogoś z doświadczeniem takiej naprawy co do elementów jakie należy wymienić.
  Może ktoś miał podobny problem lub usuwał takie uszkodzenie proszę na pomocną podpowiedź.
  Piszę o ładowarce od telefonu, bo używałem jej również z tym tabletem, natomiast oryginalna nie ma wskaźnika ładowania i trudno byłoby stwierdzić faktyczne ładowanie lub nie.
  Proszę o podpowiedzi rzeczowe i dotyczące tematu, za które z góry DZIĘKUJĘ, ale bez filozofowania jak to nieraz bywa, na forach dla tzw. "bicia piany".
 • Poziom 20  
  Przyjrzałbym się najpierw gniazdu micro USB w tablecie. Czy nic w nim nie uległo zwarciu. ,,wracanie prądu" może być związane z trybem usb OTG, który uzyskuje się właśnie poprzez zwarcie pewnych pinów w kablu OTG.
  Ładujesz ładowarką do tabletu czy taką o mniejszej wydajności prądowej dla komórki ?? Ten tablet ma sporą baterię. Więc podłączenie go do ładowarki o małej wydajności prądowej, może powodować wydłużenie czasu ładowania. W przypadku gdy jest uszkodzone gniazdko USB tablet może byc ładowany tylko podstawową linią zasilania, która daje jedynie 500mA. Przez co będzie się ładować 18h na wyłączonym tablecie. Nie wiem jak w trybie OTG się to odbywa.
 • Poziom 9  
  Dzięki za odpowiedź. Napiszę po kolei
  Gdy pozyskałem ten tablet miał właśnie problem z ładowaniem. Ktoś próbował to naprawić prawdopodobnie przez podgrzanie gniazda co spowodowało deformacje w nim plastiku przez co po włączeniu kabla raz ładował a raz nie.
  Mam Hot Air do lutowania więc delikatnie odlutowałem to gniazdo, oczywiście ścieżki itp. jest OK. Zamontowałem nowe gniazdo, miernikiem sprawdziłem poszczególne piny żadnych zwarć i braków kontaktu nie ma. Ładowałem tablet ładowarkami właśnie tą od telefonu 5V 500mA jak również co prawda nie oryginalną 5V 2A i było OK. Wszytko do czasu, gdy podłączyłem ładowarkę inną z dokupionego zestawu gdzie w komplecie jest ładowarka sieciowa i samochodowa. Są one na 5V 2A, ale na niej tablet "zaświrował" ekran zaczął migać itp. więc szybko odłączyłem. Tak mi się wydaje, że od tego czasu stało się to co opisałem na samym początku. Ta ostatnia ładowarka nie jest uszkodzona tylko ma coś w sobie, że nie z wszystkim urządzeniami współpracuje. Sprawdzałem na innych telefonach, czy tabletach to z jednymi urządzeniami współpracuje, a z inne "burzą się" reagując miganiem ekranu, ale po odłączeniu wcześnie telefon czy tablet później działa poprawnie. Wiem, że tak bywa z niektórymi nie oryginalnymi ładowarkami.
  Aktualnie ładuję baterię, a po 24 godzinach pokazuje dopiero ok.60%. Myślę, że gdyby np. podczas ładowania słabszą ładowarką ładować a tablet byłby sprany to ładowarka byłaby mocniej ciepła przez większy pobór prądu, a tak nie jest bo nawet ta 500mA jest prawie zimna podczas ładowania. Co jest jeszcze, że gdy bateria jest już naładowana i pracuję "na tablecie" z podłączonym zasilaczem to mimo wszystko rozładowuje baterię co by świadczyło że układ ładowania w tablecie "ma opory z pracą".
  Może te wyjaśnienia dadzą więcej "światła" na problem z którym borykam się od kilku dni.
 • Poziom 9  
  Witam
  Dzięki za kolejną poradę.
  Znalazłem ten układ tylko mam problem czy dobrze odczytałem oznaczenie coś jakby D00HA, ale układ pinów jest jak w tym co podałeś.
  Co do zawarcia to zaintrygowała mnie oporność pomiędzy pin 1 a 5 bo jest zaledwie 30 omów. tzn pomiedzy +5V a pin 5 jest 30 omów. Totalnego zwarcia pomiędzy pinami nie ma, ale to może być za mało, bo na innych pinach było 0,9k - 1.2k.
 • Moderator - GSM
  Sprawdź czy ten układ się nie nagrzewa. U mnie był dość gorący.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Możesz go też wylutować i sprawdzić czy nadal pokazuje ładowanie lub odlutować tylko jeden pin (4).
 • Poziom 9  
  ...w grając "w okręty" krzyknął bym "trafiony zatopiony" , ale że to inna dziedzina nic mi nie pozostaje jak powiedzieć WIELKIE DZIĘKI za pomoc szczególnie dla nutergsm, to była trafna diagnoza. Po odłączeniu 4 pin układu, a w zasadzie niechcącym go urwałem nie by reakcji , ale gdy i tak już uszkodzony układ odlutowałem jest tak jak powinno być. Ładowanie działa, dioda świeci gdy ładowanie i równolegle błyskawiczka w ikonie baterii.
  Co do układu to SY6280ACC, znalazłem jedynie na Aliexpress, ale do czasu dotarcia przesyłki tablet będzie działał bez OTG.
  Dzięki za pomoc i trafną diagnozę
 • Moderator - GSM
  Mógłbyś szukać takiego układu z jakiegoś rozbitka.
  Temat uznaję za rozwiązany. Gdyby kolega chciał coś dodać, to proszę o PW lub raport a temat odblokuję.