Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GDN 25/40/3 - Regenerować, czy kupić nowe ?

Wawrzyniak1 13 Sty 2018 07:08 807 23
  • #1 13 Sty 2018 07:08
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

Witam.
    Posiadam kolumny Altus 75, z uszkodzonymi głośnikami niskotonowymi. Uszkodzone są tylko zawieszenia górne (membrany i cewki sprawne). Wiem, że można zregenerować takie głośniki, wiem też, że firma Tonsil nadal produkuje ten typ głośników. Zastanawiam się, czy lepiej będzie zregenerować te stare, czy raczej kupić nowe. Nie pytam o opłacalność, bo to jest oczywiste. Chodzi mi o to, że nigdy nie próbowałem bawić się w regenerację i nie za bardzo mam na to czas. Chciałbym tylko zapytać,czy obecnie produkowane przez Tonsil głośniki odpowiadają jakością wykonania i parametrami, tym produkowanym przed laty. Może ktoś z kolegów porównywał brzmienie tego głośnika nowego i regenerowanego. Jeśli miałoby się okazać, że regenerowany gra lepiej od nowego, no to trzeba będzie znaleźć chwilę i zając się regeneracją.
    Za wszelkie porady i sugestie z góry dziękuję.

0 23
  • #2 13 Sty 2018 13:22
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

Tonsil też regeneruje swoje wyroby, cena nowego/regeneracja wynosi ok. 50% ceny nowego - wydawana jest też gwarancja, wtedy parametry są takie same

0
  • Pomocny post
    #3 13 Sty 2018 19:43
    wkj
    Poziom 34  

Esejów nie będę pisał bo nie forum jest od tego, krótko i na temat.
    Kupuj kolego autorze same zawieszenia i wymieniaj sam. Jest sporo poradników i na pewno sobie poradzisz, nie napisałem tego byś zaoszczędził kilka złotówek, ale dlatego że kolega HD-VIDEO wspomniał o parametrach, hmmm ja uważam inaczej.

0
  • #5 14 Sty 2018 00:07
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Gdyby jednak cudem trafiły się NOS-y a nawet używane ale sprawne starsze wykonania GDN25/40 na zawieszeniach sz... ;) bawełnianych - zawsze warto je brać. Te regeneracji po prostu nie wymagają nawet po kilkudziesięciu latach, chyba że się je skatuje zbyt dużą mocą.

0
  • #6 14 Sty 2018 04:32
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

Z waszych wypowiedzi, wynika, że jednak lepiej zregenerować stare głośniki. W takim razie, do dzieła...
    Pytanie do kolegi z postu powyżej - co to są NOS-y ?

0
  • #8 14 Sty 2018 08:43
    wkj
    Poziom 34  

Wawrzyniak1 napisał:
    Z waszych wypowiedzi, wynika, że jednak lepiej zregenerować stare głośniki. W takim razie, do dzieła...

Pewnie, takich wypowiedzi....

Tomek Janiszewski napisał:
    Gdyby jednak cudem trafiły się NOS-y a nawet używane ale sprawne starsze wykonania GDN25/40 na zawieszeniach sz... ;) bawełnianych - zawsze warto je brać. Te regeneracji po prostu nie wymagają nawet po kilkudziesięciu latach, chyba że się je skatuje zbyt dużą mocą.

...nie bierz pod uwagę, inny przetwornik raczej do "budy" closed, w br będzie latał i prawdopodobnie szybciej się uszkodzi. Kolega pomylił chyba forum, pisanie esejów to jego atrybut.

0
  • #9 14 Sty 2018 11:07
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

wkj napisał:
    ...nie bierz pod uwagę, inny przetwornik raczej do "budy" closed, w br będzie latał i prawdopodobnie szybciej się uszkodzi.

Mam zarówno GDN25/40/1 jak i GDN25/40/3, wszystkie na płótnie. Te ostatnie na razie leżą niewykorzystane, ale porównałem fs oby typów, i wyszła praktycznie taka sama. Dalej: otwory w Altusach są karykaturalnie małe w porównaniu z otworami jakie cechują normalne zespoły BR, za to GDN25/40/1 pracowały nie tylko w klozetach ale i w zespołach z membraną bierną. Ewentualnymi subtelnymi różnicami w przebiegu charakterystyk też bym się zanadto nie przejmował, skoro Altusy pod tym względem i tak stoją na głowie.

Dodano po 13 [minuty]:

Wawrzyniak1 napisał:
    Pytanie do kolegi z postu powyżej - co to są NOS-y ?

Kolega goldi74 podesłał już stosowny link. W konkretnym przypadku chodziło o GDN25/40/1 na zawieszeniach bawełnianych, pochodzące pewnie jeszcze z lat 70-tych jakie nabyłem w fabrycznych opakowaniach od starszego pana który kiedyś zamierzał budować kolumny ale nigdy na to się nie zdobył. Wykorzystałem je do budowy pary zespołów zamkniętych. Gdyby miały one zawieszenia gąbkowe takie jakie mają nowsze głośniki tego typu (produkowane tak gdzieś od połowy tak 80-tych) - bezpośrednio po wyjęciu z pudełek nie nadawałyby się do użytku lecz jedynie do regeneracji mimo że w ogóle nie były używane :oops:

0
  • #10 14 Sty 2018 15:06
    marian133
    Poziom 37  

Wawrzyniak1 napisał:
    Chciałbym tylko zapytać,czy obecnie produkowane przez Tonsil głośniki odpowiadają jakością wykonania i parametrami, tym produkowanym przed laty.

Nie wiem, natomiast wiem że w tej cenie można kupić lepsze głośniki :)

0
  • #11 15 Sty 2018 09:06
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

To znaczy jakie ???

0
  • Pomocny post
    #12 16 Sty 2018 09:21
    leonsocio
    Poziom 28  

Nie wiem co kolega marian miał na myśli, ale skoro w kolumnie był Tonsil, to zakup zawieszenie górne do GDN25/40, podpatrz na Youtube jak to się robi i zaryzykuj - niewiele tracisz.

0
  • #13 16 Sty 2018 15:51
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

Czy przy zakupie zawieszeń, zwrócić uwagę na jakieś szczegóły, czy to wszystko co jest na rynku, to jedno i to samo?
    Jakiego kleju użyć, bo z opisów w internecie, wynika, że są różne szkoły.

0
  • #15 17 Sty 2018 05:39
    wkj
    Poziom 34  

Wawrzyniak1 napisał:
    Czy przy zakupie zawieszeń, zwrócić uwagę na jakieś szczegóły, czy to wszystko co jest na rynku, to jedno i to samo?
    Jakiego kleju użyć, bo z opisów w internecie, wynika, że są różne szkoły.

Kupić najlepiej u producenta -> skleptonsil.pl, kleje też tam oferują, można zadzwonić i zapytać.

0
  • #16 17 Sty 2018 09:42
    leonsocio
    Poziom 28  

Jeśli nie jesteś melomanem, możesz założyć zawieszenie niekoniecznie oryginalne, jest taniej, jeśli jednak chcesz zachować 100% oryginalny charakter, załóż tonsilowski resor (ja zakładam naprzemiennie i takie i takie, uczciwie mówiąc nie słyszę różnicy).

0
  • #17 17 Sty 2018 12:20
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

No to zamawiam i biorę się do roboty. O efektach poinformuję.

0
  • #18 17 Sty 2018 12:31
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

leonsocio napisał:
    ja zakładam naprzemiennie i takie i takie, uczciwie mówiąc nie słyszę różnicy
    DWA razy założyłem przy regeneracji "zamienniki" (chińskie) górnych resorów. Więcej nie będę. Kolumna straciła całkiem bas, a impuls był dużo gorszy. Więc albo miałeś fart i trafiłeś na dobre jakościowo podróbki (nie tak sztywne jak te, co ja miałem), albo głośniki po regeneracji pracowały w obudowie closed - w takiej obudowie możesz nie zauważyć nieco zwiększonej fr głośnika, bo i tak sama obudowa je tłumi. W obudowie BR zmiana częstotliwości rezonansu jest znacznie bardziej widoczna (słyszalna) i bez ingerencji w strojenie BR (a nie zawsze to jest możliwe, lub opłacalne) nie uzyskasz dobrego basu na tak zregenerowanych głośnikach.

1
  • #19 17 Sty 2018 12:39
    leonsocio
    Poziom 28  

Nie chcę robić kryptoreklamy, ale biorę części od faceta z Nowogrodu i jeszcze się nie naciąłem na jakieś gorsze jakościowo elementy, mimo, że nie są to wyroby Tonsila.

0
  • #20 17 Sty 2018 13:19
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

leonsocio napisał:
    nie są to wyroby Tonsila.

Zwracam uwagę, ze obecny Tonsil z tym z przed kilkudziesięciu lat wspólną ma tylko nazwę. Głośniki są składane z podzespołów sprowadzanych z chin. Z głośnikami z przed tych kilkudziesięciu lat wspólną mają nazwę, reszta (parametry) już nie koniecznie są wierne oryginałom.

0
  • #21 17 Sty 2018 17:22
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

To tym bardziej jest powód, żeby reanimować te stare.

0
  • #22 18 Sty 2018 05:34
    wkj
    Poziom 34  

Wawrzyniak1 napisał:
    To tym bardziej jest powód, żeby reanimować te stare.

Dokładnie.

0
  • #23 18 Sty 2018 08:26
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

398216 Usunięty napisał:
    leonsocio napisał:
    ja zakładam naprzemiennie i takie i takie, uczciwie mówiąc nie słyszę różnicy
    DWA razy założyłem przy regeneracji "zamienniki" (chińskie) górnych resorów. Więcej nie będę. Kolumna straciła całkiem bas, a impuls był dużo gorszy.

Ale na jakie wymieniłeś, na gąbkowe ewentualnie gumowe, czy też z tkaniny syntetycznej (takie jakie stosuje się w estradowcach) co proponował Kolega ksawery1999 w sąsiednim wątku
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3412929.html
    w poście z dnia 02 Sty 2018 00:53 ?
    Tak na wszelki wypadek tylko pytam, bo i mnie tamta propozycja wydała się mocno wątpliwa.

0
  • #24 18 Sty 2018 11:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Tomek Janiszewski napisał:
    Ale na jakie wymieniłeś, na gąbkowe ewentualnie gumowe, czy też z tkaniny syntetycznej
    Oczywiście na gąbkowe. W swojej naiwności uznałem, że "gąbka jest gąbka" - jednak nie jest. Po pewnym czasie trafiłem na zawieszenia gąbkowe z Unifonu - drożej, ale kupiłem i wymieniłem - bas i impuls wrócił w całej okazałości.

0