Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Man A03 Autobus - Nie działa panel ogrzewania i klimatyzacji błąd 48

Djlukasz18 13 Sty 2018 13:05 1110 13
  • #1 13 Sty 2018 13:05
    Djlukasz18
    Poziom 8  

Witam posiadam autobus Man A03 2000r 400km mam problem z panelem ogrzewanie i klimatyzacji Wabco 446 095 007 0 po wyłączeniu hebla wyskoczyło na panelu liczba 48 nie reagują nawiewy od ogrzewania wiatraki i pokazuje również temperatury wewnątrz autobusu . Zamienialem ten panel i na drugim to samo pokazuje Webasto się uruchamia i chodzi ale w aucie zimno bo nic nie dmucha . Pad może czujnik od temperatury wew ? Jakiś przekaźnik ma ktoś schemat od tego albo wiecie gdzie jest ten czujnik ? Sprawa bardzo pilna .

0 13
  • #2 13 Sty 2018 21:19
    onepiotr
    Poziom 24  

48 to jakiś błąd zerwanej komunikacji. Ten model jest z CANem na 11, 12 pinie, ale to chyba tylko diagnostyka.
    Ewentualnie moduł na dachu zalany (?). Pin 29 to połączenie z modułem dachowym. Sprawdź to połączenie i sterownik na dachu.

0
  • #4 15 Sty 2018 09:37
    onepiotr
    Poziom 24  

To jest to. Ten mniejszy jest od regulacji obrotów wentylatorów.
    Czarna puszka - zasilanie kl.30 pin1, masa pin14.
    Mały - masa pin4, kl.30 pin8.
    Podobny zestaw może być od sterowania przednich nadmuchów.

0
  • #5 15 Sty 2018 10:18
    Djlukasz18
    Poziom 8  

Te są z przodu czarny zamieniłem i to samo bo mam dwa takie same autobusy jak odłączyłem jedno i drugie w drugim autobusie to nie wyskoczylo 48 czyli to nie to .

0
  • #6 16 Sty 2018 22:47
    Djlukasz18
    Poziom 8  

Ten jeden ze zdjęcia to ma coś wspólnego z otwieraniem klap bocznych . Zauważyłem że po wywołaniu w ogóle nie słychać elektrozaworów przy silniku od ogrzewania

0
  • #7 16 Sty 2018 22:58
    Seether
    Poziom 14  

Kolego onepiotr nie mieszaj...
    Pierwszy to sterownik centralnego zamka - nie ma nic wspólnego z klimatyzacją.
    Drugi (aluminiowy) to sterownik wentylatora. Ma z tego co pamiętam 6 pinów i steruje pracą pojedynczego wentylatora za pomocą sygnału PWM, wysyłanego z podstacji.
    Autor tematu musi szukać podstacji a nie sterownika.
    Niestety nie mam przy sobie kodów błędów tego sterownika i nie jestem w stanie powiedzieć co oznacza błąd 48.
    Jeżeli MAN A03 nie różni się wiele od MAN A01 to podstacja do której jest podłączony czujnik temp. wewnętrznej znajduje się w rozdzielni po ostatnią klapą z prawej strony, w jednej z wysuwanych szuflad.
    Kolego Djlukasz18 jeżeli możesz poczekać do jutra to zrobię Ci w pracy skany schematów MAN A03 i zdjęcia opisywanych podstacji.
    Chyba, że jesteś z okolic Warszawy to mogę podrzucić wersję papierową, bo mam chyba trzy egzemplarze... :)

0
  • #9 18 Sty 2018 09:47
    Djlukasz18
    Poziom 8  

Witam ponownie , kolego "Seether" Man A01 dużo się nie różni od Mana A03 jak możesz podesłać schemat to byłbym wdzięczny , na razie mam to ,że bład 48 oznacza "kommunikationsabbruch unterverteilung" ale tłumacz słabo tłumaczy . Może schemat tego sterownika pokaże elektrykowi , ja jestem z okolicy Kutna (łódźkie) może znacie jakiegoś fachowca od autobusów w poniedziałek mam wyjazd a nie mam ogrzewania . Na razie poszukam tego czujnika od temp wew .

1
  • Pomocny post
    #10 18 Sty 2018 20:59
    Hart3
    Poziom 24  

Mimo podanych informacji jak na tacy,niewiele z tego kumasz.Błąd 48 to przerwana komunikacja z pinu 29 sterownika 446 095 007 0 do pinu 6 sterownika 446 096 007 0.Powodem może być np. wypięta wtyczka lub brak zasilania na pinie 20 poniższego sterownika.Czujnik temperatury zewnętrznej podpięty jest do pinu 28 i 34 pierwszego sterownika i z pewnością znajduje się w okolicy przedniego zderzaka.Informacje te przedstawiłem w poprzednim poście,lecz trudno zgadnąć czy są one pomocne.Dla zobrazowania wygląd drugiego sterownika.

1
  • #11 21 Sty 2018 19:05
    Djlukasz18
    Poziom 8  

Nie jestem elektrykiem , sprawdziłem przejście pomiędzy pinem 29 a 6 i przejście jest a na pinie 20 jest prąd jakies inne pomysły ? Zamienialem też moduł w podstacji i też nic to nie dało .

0
  • #12 21 Sty 2018 19:45
    Hart3
    Poziom 24  

No cóż zdalna naprawa się nie powiodła,trzeba elektryka.

0
  • #13 23 Sty 2018 09:26
    onepiotr
    Poziom 24  

Sprawdź jeszcze jedną rzecz. Rozgrzej ten pojazd (silnik) powyżej 50ºC. Te systemy mogą nie ruszać jak środek grzewczy jest zimny, nawet nie ruszą wentylatory. Jednak usterka 48 może być nadal problemem.

0
  • #14 23 Sty 2018 11:51
    Djlukasz18
    Poziom 8  

Kolego, jakimś cudem elektryk dał plus na jakiś pin, na chwile, wymienił bezpiecznik i wróciło do normy. Nie wiem czy to fuks, czy coś było. Ważne że zrobione. Teraz nie wiem, czy skutkiem tego grzebania nie mam zegarka, tego dla pasażerów i te światełka od napisu "service" nad panelami indywidualnymi. W sumie nie miały funkcji, ale ładnie jak świeciły. :D

0