Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Bascom] Jak to możliwe że hobbyści tak chętnie płacą 99 Euro za ten program

14 Sty 2018 12:43 7182 73
  • #31 14 Sty 2018 12:43
    yogi009
    Poziom 42  

tzok napisał:
    BASCOM ma coś czego nie ma Arduino - symulator/debugger. Pisząc na ATTiny lub małą ATMegę to 4kB kodu nie jest problemem.

Można się z tym zgodzić, jeżeli nie razi nas wyrabianie złych nawyków programistycznych.

Wracając do głównego pytania Autora tematu, podzielam pogląd, że kupujemy licencję na język w momencie realizacji płatnego zlecenia. To jest naturalny moment na decyzję, a argumenty sprzyjają zalegalizowaniu tego, czego z reguły i tak używaliśmy.

• CControls
  • #32 14 Sty 2018 12:49
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #33 14 Sty 2018 12:52
    yogi009
    Poziom 42  

R-MIK napisał:
    Maryla Rodowicz tez się dogadała w sprawie "Kolorowych jarmarków" czy to nie oznacza, że jednak ukradła tego utworu?

No... Laskowski się zdziwił wtedy :-)

• #34 14 Sty 2018 12:56
    Simon79
    Poziom 18  

Jestem użytkownikiem Bascoma od 14 lat i do tej pory zdarzyło mi się dwa może trzy razy, że kod przekroczył 4k - początkowo było ograniczenie do 2k, ale wtedy na topie był AT90S2313. Dla hobbysty zaczynając od migania diodą po niezbyt zaawansowane programowo projekty (nie twierdzę, że Bascom nie nadaje się do czegoś poważniejszego) niema potrzeby go "crackować". Gdybym miał taką potrzebę, z pewnością odżałowałbym te 99Euro.

• CControls
  • #35 14 Sty 2018 13:11
    tzok
    Moderator Samochody

Simon79 napisał:
    początkowo było ograniczenie do 2k
    Była specjalna edycja 4kB dla czytelników EdW.

• #37 14 Sty 2018 13:15
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #38 14 Sty 2018 13:29
    tronics
    Poziom 36  

@R-MIK - dokładnie. Jak mamy prosty algorytm który zakłada że mamy wyświetlacz i działa, że mamy DS18B20 i działa ok, że mamy silnik i się obraca to program się zmieści w maleństwie. Ale jak trzeba dołożyć scenariusze z błędami, alarmami itp. i reakcjami na nie to nagle maleństwa przestają być wystarczające.

• #39 14 Sty 2018 13:49
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #40 14 Sty 2018 14:09
    lukashb
    Poziom 39  

Powiem tak, ja używałem kiedyś daaawno daawno temu wersji pobranej z internetu, tej "witaminizowanej" ale szybko porzuciłem, bo jakoś tak głupio używać. Potem zainstalowałem Bascoma z ograniczeniem, jako, że i tak nic nie robię komercyjnie to nie bolał mnie temat ograniczeń. Następnie zrobiłem jeden jedyny projekt w C, jeszcze w starym AVRStudio bodajże 4. Nie polubiłem tego języka. Porzuciłem w zasadzie mikroprocesory. Potem odszedłem od pisania na mikrokontrolery na rzecz programów na PC, jednak dalej wszystko w językach dla mnie strawnych czyli Basic/Pascal. Czyli Lazarus, Visual Basic. Potem w 2013 miałem przerwę w pisaniu, i teraz znów odświeżam sobie programowanie. Zainstalowałem Visual Studio 2017 i moduł do C# i... szybko porzuciłem. Nie ogarniam tego. Wróciłem sentymentalnie do VisualStudio 2010 i VB i ogarniam w miarę od razu co tam miałem problemy. Czuję ten język w miarę. Lazarus porzuciłem z racji kiepskości tego jak go rozwijają i braku komponentów które potrzebuję.

Jeżeli chodzi o pisanie pod Androidy. W 2011 próbowałem Javy i Eclipse. Nie szło mi, zraziłem się kompletnie. W 2013 poznałem wersję demo Basic4Android. Pisanie stało się piękne na tą platformę. Teraz zamierzam kupić pełną wersję za 220zł. To mała cena w porównaniu z szybkością pisania apek.

• #41 14 Sty 2018 14:32
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #42 14 Sty 2018 14:57
    tzok
    Moderator Samochody

lukashb napisał:
    W 2013 poznałem wersję demo Basic4Android. Pisanie stało się piękne na tą platformę. Teraz zamierzam kupić pełną wersję za 220zł. To mała cena w porównaniu z szybkością pisania apek.
    Jest też B4R - Basic4Arduino...

R-MIK napisał:
    Czy Basic by to sie udało? Przenieś search rom z Bascom na PC pod VisualStudio.
    VisualBasic to nie BASIC... B4X jest wieloplatformowy. Ja tam lubię BASIC, bo skupiasz się na funkcjonalności, zamiast na sposobie jej osiągnięcia.

• #43 14 Sty 2018 15:19
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #44 14 Sty 2018 15:40
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #45 14 Sty 2018 16:20
    kamyczek
    Poziom 34  

Piotr z programami jest tak że dla jednego jest wart dla innego nie . Są tacy którzy wymyślą coś sensownego napiszą w bascomie i zarobią kasę . Są też tacy którym dał byś dowolny nawet najlepszy kompilator za n tysięcy z pełną funkcjonalnością i tak nic z tego nie będzie . Sztuką jest umiejętność wykorzystania i poruszania się w funkcjonalności którą daje nam ta czy inna platforma . Można mieć avr studio za darmo i zrobić wszystko , można też używać bascoma w wersji pełniej i się dobrze bawić i zarabiać . Dla jednego 95€ to dużo dla innego to kwota nieznacząca . Dziś idziesz do kina 2 bilety + popcorn + 2 napoje i leci stówka nie obejrzysz 4 filmów i masz BASCOMA AVR drogo ?

• #46 14 Sty 2018 16:42
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #47 14 Sty 2018 17:04
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #48 14 Sty 2018 17:27
    tzok
    Moderator Samochody

Piotrus_999 napisał:
    Odpowiedzi raczej wskazują na dość w sumie oczywistą prawdę że ludzie pewnie w 90 piratują.
    W sumie to rozumiem i nawet nie potępiam. Oni nie zarabiają na swoich projektach, a autor BASCOMa też nic nie traci, zaś w dłuższej perspektywie może zarobić. Demo BASCOMa i dodatkowe promocje (jak ta w EdW) było dobrze pomyślane i do amatorskich projektów wystarczające. Zresztą niewątpliwie EdW się bardzo przyczyniło do rozpropagowania BASCOMa w Polsce.

Dawno temu zrobiłem eksperyment - jeden z moich programów wydałem jako Shareware. Rejestracja była bezpłatna, wystarczyło wysłać maila. W opisie programu zawarta była też procedura generowania klucza - kto nie chciał rejestrować, mógł sam sobie wygenerować klucz. Mimo tego ludzie wysyłali te maile (do dzisiaj od czasu do czasu dostaję takiego maila, mimo że od dawna generator kluczy jest na stronie).

• #49 14 Sty 2018 17:38
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #50 14 Sty 2018 17:46
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Większość ludzi których znam mieściło się w Bascomie demo i nie musieli kupować licencji, choć znam kilka osób które prywatnie kupiło Bascoma.
    DOSa kupiłem i mam gdzieś dyskietki, moja ulubiona wersja 5, przedtem miałem 3,3.
    Ale wychodzi na to że najlepszy interes zrobiłem kupując Amstrada 128, skoro CP/M kosztował 250$ o czym nie wiedziałem, to a Amstradem dostałem CP/M i CP/M+ w cenie komputera zbliżonej do licencji.
    Do tego doszła książka wydana przez Amstrada w jakiejś kosmicznej cenie chyba 80 Funtów ( Amstrad CP/M+ ).
    W ramach zapoznania się z książką kolega napisał klon Norton Commandera na CP/M a ja podpinałem do Amstrada stacje dysków 5,25"
    Pozdrawiam

• #51 14 Sty 2018 18:07
    tzok
    Moderator Samochody

R-MIK napisał:
    Dokładniej Zbyszek Rabee. Napisała sporo programów a nie wiedział co to stos i do czego służy.
    W sumie co w tym złego? Czy świadomość budowy procesora ma wpływ na funkcjonalność programowania? Po co zaprzątać sobie głowę rzeczami nieistotnymi z punktu widzenia celu jaki chcesz osiągnąć? Program pisze się, po to żeby coś robił, a nie po to żeby pięknie wyglądał. Im wyższy poziom abstrakcji języka, tym autor kodu musi mniej myśleć o tym jak coś zrobić, a może się skupić na tym co chce osiągnąć.

R-MIK napisał:
    To jakby napisać, że Arduino nie używa C/C++.
    W Arduino piszesz pod GCC - pod tym konkretnym kompilatorem. Ma on wersję na AVR, ARM i x86. BASCOM ma wersję na AVR i '51. Tak samo Borland C++ Builder i Visual C++ - tu też nie przeniesiesz tak łatwo kodu z jednego do drugiego (zwłaszcza aplikacji pod Windows). Już Visual Basic a Visual Basic.NET to praktycznie dwa różne języki. Basic miał całą masę dialektów. Ja "wychowałem się" na OMIKRON.Basic (Atari ST), był też GFA Basic - całkiem "inna bajka". Akurat BASIC od BASCOM'a przypomina tego od OMIKRON'a.

• #52 14 Sty 2018 18:12
    Simon79
    Poziom 18  

kamyczek napisał:
    Dla jednego 95€ to dużo dla innego to kwota nieznacząca . Dziś idziesz do kina 2 bilety + popcorn + 2 napoje i leci stówka nie obejrzysz 4 filmów i masz BASCOMA AVR drogo ?

Świadomości pewnych rzeczy rośnie też z wiekiem. Nastolatek, który żebrze kasę od mamy na pewno nie kupi, niż ktoś kto pracuje i ma świadomość, że ktoś musiał włożyć w ten program ogrom pracy.
    Jako użytkownik Bascoma (w wersji DEMO) zauważam spadek popularności na rzecz Arduino. Aktualizacje dotyczą wersji płatnej, obecnie jest wersja 2.0.8.1 a wersja demo od 2012 bez zmian. Więc albo krakują, albo używają demo, albo przechodzą na arduino.

• #53 14 Sty 2018 18:12
    yogi009
    Poziom 42  

Już tylko nie stygmatujcie Polaków z tymi licencjami. Znajomy był na studiach podyplomowych na uniwerku w USA. W bibilotece uczelnianej na wszystkie komputerki mieli 1 (słownie: jedną) licencję. I nie chodziło o licencję grupową.

• #54 14 Sty 2018 18:22
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #55 14 Sty 2018 18:39
    tzok
    Moderator Samochody

R-MIK napisał:
    Ile problemów robi adresowanie tablic w Bascomm od 0?
    Tyle co użycie dyrektywy CONFIG BASE=0... w MATLABie tablice też są indeksowane od 1. Jakoś nie bardzo widzę problem w tym jaki indeks ma pierwszy element tablicy. Co to zmienia czy ma 0, 1 czy 123?

R-MIK napisał:
    Jak jest przenośność C a jako Basic? Dałem konkretny przykład, w C kilka godzin roboty, w Basic kilka miesięcy.
    Jesli masz ten sam kompilator na inna platformę to czy C czy Basic, nakład pracy będzie podobny. Twoje porównanie bardziej odpowiada przenoszeniu z C na C#, albo lepiej z Assemblera 68k na x86 - i jedno i drugie ma w nazwie Assembler. Powtarzam jeszcze raz - Visual Basic i BASCOM to dwa kompletnie różne języki.

Jeśli człowiek musi się uczyć czego miesiącami by osiągnąć poziom pozwalający na zaobserwowanie pierwszych efektów to po tygodniu się zniechęci... dlatego kiedyś BASCOM, a teraz Arduino robią tyle dobrego dla popularyzacji nauki programowania. W moich badaniach używam np. programowania wizualnego (takie łączenie klocków). Świetna sprawa, żeby coś na szybko sprawdzić. Niemniej brnąc w to z bardziej złożonymi projektami często przeklinałem to środowisko, bo zrobienie wydawałoby się prostych rzeczy, niekiedy graniczy z niemożliwością, ew. jest bardzo wolne.

• #56 14 Sty 2018 18:43
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #57 14 Sty 2018 18:48
    tzok
    Moderator Samochody

Przesiadając się z OMIKRON.Basic na Atari na BASCOMa składnia była dla mnie naturalna. Po prostu wybrałeś najgorszy możliwy do porównania Basic. VB (nie wspominając o VB.NET) z Basic'em ma mniej wspólnego niż Object Pascal (Delphi) z Pascalem.

• #58 14 Sty 2018 18:50
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #59 14 Sty 2018 18:55
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #60 14 Sty 2018 18:58
    22053
    Użytkownik usunął konto