Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zastosowałem odpowiednie kable do gniazdek (przedłużenie)

ragg47 13 Sty 2018 14:34 1020 13
  • #1 13 Sty 2018 14:34
    ragg47
    Poziom 2  

Witam
    Trochę zgłupiałem od czytania tego wszystkiego o elektryce, opisze krótko swój problem.
    U mnie w mieszkaniu mam instalacje miedzianą dwużyłową przerzucaną z kontaktu do kontaktu, osobny obwód na łazienkę i kuchnie osobny na dwa pokoje kablem 2,5mm2, oświetlenie 1,5mm2. Niestety wylewkę trzeba zrobić, gniazda podtynkowe a kabla z ziemi na gniazdka wystaje zaledwie 2cm, no to połączyłem ten kabel lutując z 1,5mm2 - odległości tego kabla są różne zwykle nie przekraczają 3m. Czy mogę to tak zostawić czy uparcie wymienić te kable na 2,5mm2. Jedynym wyjątkiem jest łazienka gdzie przedłużyłem istniejącą instalacje pod pralkę 2,5mm2 oraz pod piekarnik i okap 2,5mm2, 1,5mm2 lodówka. Jeżeli tak może zostać a bardzo by mi to pasowało... bo nie mam czasu tego na nowo przerabiać i kupować kabla, pytanie teraz jakie bezpieczniki dać na kuchnie i łazienkę 16A a na dwa pokoje 10A?

Liczę na waszą pomoc i wytłumaczenie,
    pozdrawiam Patryk.

0 13
  • #2 13 Sty 2018 14:57
    kortyleski
    Poziom 41  

Nie powinieneś zmieniać przekroju. Zrób takim samym i już. Teraz ci brak czasu a za trochę będziesz płakał że tynki trzeba kuć.

0
  • Pomocny post
    #3 13 Sty 2018 15:18
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Ponadto przewody łączy się w puszkach z zastosowaniem atestowanych złączek. Instalacji się nie lutuje.

Co spowodowało, że przewody wystawały tylko 2cm nad podłogę? Na takiej wysokości nigdy gniazd nie montowano.

0
  • #4 13 Sty 2018 16:17
    ragg47
    Poziom 2  

Przewody wystają 2cm bo dochodzi jeszcze wylewka i są przerzucane w podłodze a kontakty są klejone na równo od podłogi :/

0
  • #5 13 Sty 2018 17:45
    kortyleski
    Poziom 41  

Już samo przerwanie ciągłości izolacji pod tynkiem to poważny błąd. Póki można, ja bym przewody wymienił na takie odpowiedniej długości. Te kilka stówek oszczędności zemści się w przyszłości.

1
  • #6 13 Sty 2018 21:11
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

ragg47 napisał:
    Przewody wystają 2cm bo dochodzi jeszcze wylewka i są przerzucane w podłodze a kontakty są klejone na równo od podłogi :/

Mało co z tego rozumiem. Skoro doszła wylewka to trzeba było przed tym ułożyć nowe odcinki prawidłowego przewodu i dopiero zalać. Jeśli już chcesz sztukować to musisz w miejscu połączenia zastosować puszkę do której będzie dostęp.

0
  • #7 13 Sty 2018 23:56
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

ragg47 napisał:
    Witam
    Trochę zgłupiałem od czytania tego wszystkiego o elektryce
    Jeżeli tak może zostać a bardzo by mi to pasowało... bo nie mam czasu tego na nowo przerabiać i kupować kabla, pytanie teraz jakie bezpieczniki dać na kuchnie i łazienkę 16A a na dwa pokoje 10A?

Liczę na waszą pomoc i wytłumaczenie,
    pozdrawiam Patryk.

Remont zaczyna się od instalacji hydraulicznej i elektrycznej a dopiero wszystko inne później, bo "tak by mi pasowało i nie mam czasu " ma odbicie w kosztach, które po tak wykonanym remoncie okażą się kilkukrotnie wyższe a pamiętaj że tu w grę wchodzi bezpieczeństwo Twoje i bliskich.

0
  • #8 15 Sty 2018 15:06
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Usunąłem zbędna dyskusję. Kolejne posty niebędące próbą wyjaśnienia problemu autorowi zostaną nagrodzone 7 dniami zawieszenia w pisaniu.

0
  • #9 15 Sty 2018 15:53
    kortyleski
    Poziom 41  

Rozwiązaniem problemu autora jest wymiana przewodów. Tylko i wyłącznie

0
  • Pomocny post
    #10 15 Sty 2018 16:07
    kkas12
    Poziom 41  

Oczywiście.
    Zaś o tym co należy zrobić trzeba było myśleć przed wylewką a nie zasłaniać się brakiem czasu czekając później na "rady" domorosłych majsterklepków. Bo instalację doprowadza się do porządku przed zakończeniem prac budowlanych takich jak posadzki, tynki, ścianki działowe z g/k czy podwieszane sufity.
    A szczytem głupoty jest wykonać remont przy jednoczesnym pozostawieniu instalacji elektrycznej w kształcie nieodpowiadającym dziś obowiązującym standardom, czyli z rozdzielonymi PE i N.

Stać na blichtr i marmury, ale na instalację kasy i czasu już szkoda.
    A taka niestety jest Polska rzeczywistość.

0
  • #11 17 Sty 2018 08:58
    ragg47
    Poziom 2  

Ja może jeszcze raz wytłumaczę te kable w podłodze.
    One zostały tak położone w 84 r. i kontakty były zakładane od razu przy podłodze (klejone do ściany) w tym miejscu w którym akurat są ja mam 0, wylewka dojdzie w innym miejscu. Instalacji całej nie wymieniam zostaje ta za 84 r. bo jest w miedzi. Kabel został dosztukowany do istniejącej z powodu braku możliwości osadzenia puszki, bo kabel z nad posadzki wystaje 2-5cm. I tak oto dosztukowałem 1m kabla, gdzieś indziej 30cm, a w innym miejscu jest 3m. Kabel dosztukowany to 1,5mm2

0
  • #12 17 Sty 2018 09:03
    kkas12
    Poziom 41  

"Nie wymieniałem, bo jest w miedzi".
    A to, że nie ma wydzielonej żyły ochronnej, ktora umożliwi zastosowanie wysokoczułego RCD co znacznie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa użytkowników nie ma znaczenia.

0
  • #13 17 Sty 2018 09:40
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

ragg47 napisał:
    Instalacji całej nie wymieniam zostaje ta za 84 r. bo jest w miedzi. Kabel został dosztukowany do istniejącej z powodu braku możliwości osadzenia puszki, bo kabel z nad posadzki wystaje 2-5cm. I tak oto dosztukowałem 1m kabla, gdzieś indziej 30cm, a w innym miejscu jest 3m. Kabel dosztukowany to 1,5mm2

I to jest najczęściej popełniany błąd no bo po co wymieniać jak "świeci" a bezpieczeństw to już drugi jakby nie ważny plan.
    Póki jeszcze nie skończyłeś remontu wymień instalacje abyś miał spokój na lata, bo łatanie jej w obecnym stanie to jest jak koledzy wcześniej pisali partactwo.

0
  • #14 19 Sty 2018 16:45
    retrofood
    Moderator

ragg47 napisał:
    Ja może jeszcze raz wytłumaczę te kable w podłodze.
    One zostały tak położone w 84 r. i kontakty były zakładane od razu przy podłodze (klejone do ściany) w tym miejscu w którym akurat są ja mam 0, wylewka dojdzie w innym miejscu. Instalacji całej nie wymieniam zostaje ta za 84 r. bo jest w miedzi. Kabel został dosztukowany do istniejącej z powodu braku możliwości osadzenia puszki, bo kabel z nad posadzki wystaje 2-5cm. I tak oto dosztukowałem 1m kabla, gdzieś indziej 30cm, a w innym miejscu jest 3m. Kabel dosztukowany to 1,5mm2

Rozwiązania poprawne Ciebie nie interesują, temat więc zamykam. Skoro sam wszystko wiesz najlepiej...

0