Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GTX1060/MSI B150 PC MATE - Grafika w jednym ze slotów nie działa

WiNEX_ 13 Sty 2018 14:44 492 4
  • #1 13 Sty 2018 14:44
    WiNEX_
    Poziom 2  

Witam,
    Ok. tydzień temu zrobiłem gruntowne czyszczenie komputera. Odkręciłem wszystko, przedmuchałem, skręciłem itd.
    Wszystko szło dobrze aż do samego włączenia wyczyszczonego już komputera.
    Podczas włączania pojawił się kłopot - "awaria" karty graficznej (prawdopodobnie)
    Na płycie głównej mam 3 diody - jedna z podpisem "CPU", druga z "VGA", ostatnia z "DRAM". Jeśli podczas uruchamiania komputera wystąpi błąd (z np. procesorem), na płycie zapala się odpowiednia dioda.
    W tym momencie (po uruchomieniu komputera) zapaliła się dioda z podpisem "VGA", a więc był jakiś problem. Na monitorach nic się nie pojawiało, dopiero jak zmieniłem wejście z tego idącego od karty graficznej na to idące od płyty głównej coś się pojawiło (spróbowałem uruchomić komputer na grafice zintegrowanej - to akurat się udało).
    Identyczna sytuacja zdarzała mi się już kilka razy, zatem "przerabiałem to" w przeszłości, głównie jak wyjmowałem kartę z gniazda. Stwierdziłem, że nic się nie stało bo zazwyczaj po kilkudziesięciu minutach wszystko znów ruszało (ew. pomagała zmiana kabla z HDMI na DVI-D).
    Tym razem było inaczej. Karta wciąż odmawiała posłuszeństwa, chociaż "eklektycznie" działała - podczas uruchamiania kręciły się w niej wiatraki.
    Przełożyłem ją do drugiego wejścia (na płycie mam dwa sloty na karty graficzne). W teorii wszystko zadziałało, ale mam wrażenie że nagle karta utraciła swoją wydajność. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że o "jeden poziom" (mam 1060 a mam wrażenie jakby wydajność spadła do poziomu 1050Ti albo jeszcze niżej). Poza tym drugie wejście nie jest dla mnie najbardziej optymalne - bardzo blisko wiatraczków od karty biegną kable od panelu przedniego, poza tym karta w tym miejscu zawadza trochę o porty SATA.

Czy wie ktoś w czym tkwi błąd albo czy może ktoś przerabiał coś podobnego i wie jak to naprawić? Jeśli chodzi o wejście na płycie głównej, to wygląda na sprawne. Przed czyszczeniem komputera karta była właśnie w nim i wszystko (jeśli przy karcie się nie grzebało, tak jak wcześniej wspominałem) było dobrze. Wydaje mi się, że nie uszkodziłem wejścia podczas czyszczenia. Jednak wszystko wskazuje na to, że to właśnie z nim jest problem. Co uważacie?

Czyściłem i przedmuchiwałem już kilka razy niedziałający slot, niestety dalej nie działało.
    Zrobiłem reset BIOSu i, o dziwo, dioda pod VGA przestała się świecić (trochę później niż normalnie), a brzęczyk przestał piszczeć. Jednak nic nie pojawiało się na monitorze, zarówno spod złącza HDMI, jak i obu DVI-D. Na obu monitorach nie pojawiało się nic. Zupełnie tak, jakby cały komputer był wyłączony.
    Wróciłem do punktu wyjścia czyli przełożyłem kartę do drugiego slotu i tutaj już wszystko ruszyło normalnie.

Z góry dzięki za każdą pomoc :)
    Jeśli za bardzo się rozpisałem, przepraszam. Chciałem wszystko opisać jak najdokładniej.

Specyfikacja:
    GPU: Gigabyte GTX1060 6GB OC
    MOBO: MSI B150 PCMATE
    CPU: Intel Core i5-6500
    RAM: HyperX Fury 2x 8GB 2133MHz
    PSU: SilentiumPC Vero M2

0 4
  • Pomocny post
    #2 13 Sty 2018 14:49
    Kasek21
    Poziom 43  

Tak, wszystko wskazuje na problem ze złączem PCI-E.

Zrób dobre zdjęcie slotu PCI-E - szczególnie jak wyglądają styki.

Ten drugi slot PCI-E pracuje w trybie x4.
    GTX1060/MSI B150 PC MATE - Grafika w jednym ze slotów nie działa

0
  • #3 13 Sty 2018 17:20
    WiNEX_
    Poziom 2  

GTX1060/MSI B150 PC MATE - Grafika w jednym ze slotów nie działaGTX1060/MSI B150 PC MATE - Grafika w jednym ze slotów nie działaGTX1060/MSI B150 PC MATE - Grafika w jednym ze slotów nie działaGTX1060/MSI B150 PC MATE - Grafika w jednym ze slotów nie działaGTX1060/MSI B150 PC MATE - Grafika w jednym ze slotów nie działaGTX1060/MSI B150 PC MATE - Grafika w jednym ze slotów nie działaGTX1060/MSI B150 PC MATE - Grafika w jednym ze slotów nie działaGTX1060/MSI B150 PC MATE - Grafika w jednym ze slotów nie działaGTX1060/MSI B150 PC MATE - Grafika w jednym ze slotów nie działaGTX1060/MSI B150 PC MATE - Grafika w jednym ze slotów nie działa

Zrobiłem kilka. Mam nadzieję, że cokolwiek widać.
    Akurat zrobienie zdjęcia stykom nie należy do najłatwiejszych czynności, dlatego jakość zdjęć nie powala :F
    Jak widać próbowałem też przez lupę, więc na niektórych zdjęciach odbijają się napisy z płyty głównej/ewentualnie widać pojedyncze plamki na lupie.

Zdjęcia zrobiłem z obu stron.

0
  • #4 14 Sty 2018 19:58
    Kasek21
    Poziom 43  

Nie widać uszkodzeń ale może któraś ścieżka/czy element elektroniczny/zimny lut.

0
  • #5 15 Sty 2018 20:00
    WiNEX_
    Poziom 2  

W takim razie byłoby to uszkodzenie, którego na rękę sam nie naprawię, więc tak czy siak płyta chyba pójdzie do zwrotu.

Edit. Nie cytuj w całości postów poprzedzających. RADU23

0