Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ovh.pl - DynHost + Domea - Strona nie otwiera się po aktualizacji IP

Michu_PL 13 Sty 2018 15:45 591 15
  • #1 13 Sty 2018 15:45
    Michu_PL
    Poziom 9  

Witam,

Mam pewien problem. Zakupiłem domenę w serwisie OVH.pl. Przekierowałem ją na swój własny serwer w domu. Mam zmienne IP, dlatego skonfigurowałem dodatkowo usługę DynHost. Kiedy zmieni się adres IP następuje jego aktualizacja, co widać a panelu zarządzania, ale strona przestaje się otwierać. Na klientach wywala błędy w stylu "Nie udało się znaleźć adresu DNS serwera - DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN". W sieci lokalnej strona działa prawidłowo. Klienci zewnętrzni są w stanie połączyć się ze stroną po paru godzinach. Czy to znaczy, że na aktualizację trzeba czekać aż tak długo czy jest coś źle skonfigurowane?

0 15
  • Servizza
  • #2 13 Sty 2018 17:56
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Michu_PL napisał:
    Kiedy zmieni się adres IP następuje jego aktualizacja, co widać a panelu zarządzania, ale strona przestaje się otwierać.

Moim zdaniem serwery DNS muszą "przetrawić" zmianę adresu IP domeny. A pytanie poza konkursem nie lepiej wynająć hosting zewnętrzny? Masz spokój i bezpieczeństwo w pakiecie.

0
  • #3 13 Sty 2018 18:36
    Michu_PL
    Poziom 9  

Serwer stoi w domu, a pod moje potrzeby musiałbym wykupić serwer dedykowany i płacić za niego 200 zł lub więcej miesięcznie. A tak płacę tylko 60 zł za Internet z 7 Mbit/s wysyłania + 20 zł za prąd, który pobiera komputer. Oprócz tego mam najnowszą wersję PHP i MySQL i wiele innych usług. Na razie publicznie stoi blog, ale później planuje wstawić swoje autorskie aplikacje. Jedyny problem pozostaje tylko IP.

Dzisiaj coś pogrzebałem. Minęło 6 godzin i nadal nie można wejść na stronę. W czwartek udało mi się skonfigurować to strona zaczęła działać po 1 godzinie. Czyli rozumiem, że w tej kwestii nic nie da się zrobić? Korzystam też z FreeDNS i tutaj aktualizacja trwa góra 5 minut. Dlatego dziwię się, że przy DynHost jest tak długo.

0
  • #4 13 Sty 2018 19:01
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Wykupić u operatora stały publiczny adres IP.

0
  • Servizza
  • #5 13 Sty 2018 19:34
    Michu_PL
    Poziom 9  

Też już rozważałem taką opcję. Niestety mój operator, czyli Orange, oferuje stałe IP tylko w usłudze DSL. Sprawdzałem to ceny są z kosmosu. Najtańsza opcja 120 zł/miesięcznie za łącze o prędkości wysyłania 512 kbit/sec. Jeśli chciałbym mieć przynajmniej te 4 Mbit/s to koszt ok. 400 zł. Stałego IP do ADSL niestety nie dają.

Pozostaje mi chyba dalej kombinować.

\\Edit

Przywróciłem z powrotem ustawienia takie jakie zdefiniowałem w czwartek. Zmiana praktycznie natychmiast. Można z zewnątrz wejść na stronę. Będę dalej testował i sprawdzał.

0
  • #6 13 Sty 2018 20:44
    IC_Current
    Poziom 22  

Są dwie sprawy:
    1. Propagacja strefy DNS - to niestety trwa i masz mały wpływ.
    2a. Czas TTL, czyli czas przez jaki inne serwery (i sam Windows) pamiętają odwzorowanie. Komputer nie wyśle zapytania o nowy adres, dopóki TTL nie wygaśnie. Przy zmiennym IP musisz mieć maksymalnie krótki TTL (kosztem zwiększenia ruchu DNS)
    2b. Zapytania iteracyjne i rekurencyjne. Przy np. trzech zapytaniach rekurencyjnych (cache w PC, router domowy z DNS, serwer DNS operatora, serwer strefy głównej, serwer autorytarny) z nastawionym TTL 1 godzina, poprawny adres możesz uzyskać nawet dopiero po 4 godzinach.

OVH i niektóre inne serwery korzystają z Anycast DNS umożliwiające wysyłanie powiadomień o zmianach w strefie, przez co wpisy szybciej się replikują. Opcja zazwyczaj extra płatna.

0
  • #7 13 Sty 2018 20:54
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Nie wiem czemu u ciebie to nie działa, ale u mnie nie ma problemu z taką konfiguracją. Czyli domena na OVH i ddns na ddclient na linuxie. Wszystko działa sprawnie i z tego co widziałem aktualizacje są bardzo szybkie. U ciebie prawdopodobnie problem jest z wysłaniem nowego IP przez klienta ddns. Prawdopodobnie masz złe dane podane.
    Sam się chwilę głowiłem ale w panelu na ovh musisz skonfigurować DynHost i ustawić nowe hasło do celów aktualizacji IP.

0
  • #8 13 Sty 2018 21:03
    IC_Current
    Poziom 22  

sylweksylwina napisał:
    Nie wiem czemu u ciebie to nie działa, ale u mnie nie ma problemu z taką konfiguracją. Czyli domena na OVH i ddns na ddclient na linuxie. Wszystko działa sprawnie i z tego co widziałem aktualizacje są bardzo szybkie. U ciebie prawdopodobnie problem jest z wysłaniem nowego IP przez klienta ddns. Prawdopodobnie masz złe dane podane.
    Sam się chwilę głowiłem ale w panelu na ovh musisz skonfigurować DynHost i ustawić nowe hasło do celów aktualizacji IP.

Koledze też adres IP aktualizuje się szybko na OVH. Po prostu serwery innych firm zapytają o nowy adres dopiero wtedy kiedy wygaśnie wpis. Nowe zapytanie wysłane zostanie nie wcześniej niż przed upływem czasu TTL.

0
  • #9 13 Sty 2018 22:44
    Michu_PL
    Poziom 9  

Usługa DNS Anycast nie jest jeszcze aż tak droga. Jak na razie dla mnie to koszt 5 zł. Sprawdzę jeszcze jutro jak długo aktualizacją się rekordy. Jeśli będzie to dość długo to dokupię tą usługę. Na szczęście jeszcze jestem w fazie testów, więc mogę kombinować.

0
  • #10 13 Sty 2018 23:41
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

U mnie deamon ddclient jest skonfigurowany na 350s. Czyli ewentualna aktualizacja jest co 350s. Nawet zaryzykowałem ten downtime (już do mnie słuchy doszły że nie działa :P) i sprawdziłem. Wykonałem reset połączenia, gdy nastąpił moment aktualizacji przez ddclient minęło jakieś 45s i strona już była dostępna.

0
  • #11 14 Sty 2018 06:39
    IC_Current
    Poziom 22  

sylweksylwina napisał:
    U mnie deamon ddclient jest skonfigurowany na 350s. Czyli ewentualna aktualizacja jest co 350s. Nawet zaryzykowałem ten downtime (już do mnie słuchy doszły że nie działa :P) i sprawdziłem. Wykonałem reset połączenia, gdy nastąpił moment aktualizacji przez ddclient minęło jakieś 45s i strona już była dostępna.

Zgadza się, masz rację co do działania ddns. Też korzystam z w jednej lokalizacji z dDNS OVH i IP aktualizuje się zazwyczaj poprawnie. Jednak informację o powiązaniu "IP-nazwa domenowa" trzeba przekazać do serwerów DNS innych usługodawców. To nie jest takie szybkie, bo tych serwerów są setki tysięcy, a licząc proxy na routerach dostępowych to miliardy. Sieć i urządzenia mają ograniczone zasoby. Zresztą to nie OVH przekazuje info do innych DNS, tylko inne DNS w razie potrzeby zapytają się w OVH o dany adres.

0
  • #12 15 Sty 2018 10:35
    Michu_PL
    Poziom 9  

Mój problem chyba tkwi w skrypcie do aktualizacji DynHost. Gdy ręcznie w panelu zarządzania wprowadziłem nowe IP, zaktualizowało się ono w ciągu 20 sekund i na stronę można było wejść ponownie. Gdy ręcznie odpaliłem skrypt powershell wywala błędy.

Czy jesteście w stanie podesłać mi jakiś skrypt lub program do aktualizacji adresu IP?

0
  • #13 15 Sty 2018 10:51
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Czyli miałem rację, że problem jest z aktualizacją. Tu sobie poszukaj: https://freedns.afraid.org/scripts/freedns.clients.php

Ja nie pomogę, bo na hosting na windowsie to ja się nie porwałem :)

0
  • #14 15 Sty 2018 10:59
    Michu_PL
    Poziom 9  

Tylko, że to jest dla usługi FreeDNS Afraid, a ja potrzebuje dla DynHost OVH. Czy można wykorzystać to samo?

0
  • #16 15 Sty 2018 20:58
    Michu_PL
    Poziom 9  

Napisałem własny skrypt. Znalazłem żądania URI do DynHost. Zobaczę jak będzie to działało.

// Aktualizacja

Własny skrypt działa dobrze. Aktualizacja nastąpiła w przeciągu kilku sekund, a strona zaczęła działać po 20 sekundach. Chyba teraz jest dobrze.

1