Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Za dużo basu w kolumnach Wilson Raptor 7

chytysz 13 Sty 2018 15:48 393 7
  • #1 13 Sty 2018 15:48
    chytysz
    Poziom 3  

Witam, nabyłem kolumny Wilson Raptor 7. I mam problem z basem. Jest go za dużo po prostu. Czy ktoś ma taki problem? Przy muzyce typu house jeśli bas wchodzi zmniejsza się "ilość" średnicy i wysokich tonów. Bas tak jakby je zagłuszał. Amplituner to Onkyo NR656. Można coś na to poradzić?

0 7
  • Pomocny post
    #2 13 Sty 2018 17:43
    Polon_us
    Poziom 40  

Zakładam, że wzmacniacz nie ma podłączonego subwoofera.

W ustawieniach wyłączyć opcję "Double Bass", również sprawdzić "Loudness Management (wyłączyć) i na końcu sprawdzić ustawienia wbudowanego w ten wzmacniacz korektora.

Tak swoją drogą, te kolumny mają impedancję 4 om, a wg specyfikacji wzmacniacz akceptuje kolumny od 6 om.
    No ale ... jak to chce ...

0
  • #3 13 Sty 2018 18:15
    chytysz
    Poziom 3  

Nie jestem znawcą sprzętów audio chciałem kupić kino i kupiłem. Korektor pomógł zmniejszyć bas teraz jest ok. A co z tymi om na kolumnach jest napisane że od 4 do 8 om. Ta różnica o której pisałeś może uszkodzić sprzęt? I czy wpływa to znaczaco na jakość dźwięku?

0
  • Pomocny post
    #4 13 Sty 2018 18:19
    Polon_us
    Poziom 40  

Proszę przeczytać ten temat -> Link

0
  • #5 13 Sty 2018 18:34
    chytysz
    Poziom 3  

Głośność mam ustawioną tak 60 na 100 tak jest u mnie w mieszkaniu optymalnie. A czy mimo tych 2om różnicy mogę spać spokojnie jak nie będę ich bardzo "piłował" ?Szkoda że dopiero teraz się dowiaduje o takich rzeczach jak już zakupiłem sprzęt. Nie myślałem że to tak ważna rzecz te om i że producenci wprowadzają nabywców w błąd.

0
  • Pomocny post
    #6 14 Sty 2018 02:59
    Polon_us
    Poziom 40  

Osobiście nie czuję się znawcą czy specjalistą od kolumn, ale podstawowe zasady są mnie znane.
    I jak widzę taki wpis,

chytysz napisał:
    Głośność mam ustawioną tak 60 na 100 tak jest u mnie w mieszkaniu optymalnie.

to nie podoba mi się.

Nie dość, że kolumny te mają za niską impedancję, a sam wzmacniacz oferuje 160W(6 om) na kanał, to nie moge sobie wyobrazić, co "optymalny"poziom" znaczy u kolegi.
    Przecież przy wysterowaniu 60% - a jest to regulacja logarytmiczna, to wzmacniacz w zasadzie pracuje prawie na "cały gwizdek".

Nie jestem przekonany, że to długo się utrzyma. Mam nadzieję, że jestem w błędzie.
    Może ktoś bardziej doświadczony w temacie kolumn dołączy swoją opinię.

Tak swoją drogą, ta firma Wilkinson trochę mi "cuchnie".
    Raz - nie podaje dokładnej impedancji kolumn.
    Dwa - nie podaje jakiej mocy są te kolumny. Tylko można znaleźć zapis - cytuję - "rekomendowany wzmacniacz 50-180W".
    Dopasowanie mocy kolumn do mocy wzmacniacza to jest bardzo obszerny temat.
    A bazując na informacjach podanych przez tego producenta do tych kolumn, to mówiąc delikatnie, te dopasowanie jest bardzo utrudnione.

Coś tu "śmierdzi", hyh

0
  • #7 14 Sty 2018 08:58
    chytysz
    Poziom 3  

A ten amplituner nie ma jakiegoś czujnika od przeciążenia czy coś takiego ze sie wyłączy jeśli będzie za duże obciążenie? Gdzieś czytałem że nowe sprzęty coś takiego posiadają.Przepraszam za może banalne pytania co dla niektórych ale nie znam tych wszystkich niuansów związanych z zestawami audio.

0
  • #8 14 Sty 2018 15:23
    Polon_us
    Poziom 40  

chytysz napisał:
    A ten amplituner nie ma jakiegoś czujnika od przeciążenia czy coś takiego ze sie wyłączy jeśli będzie za duże obciążenie?

Współczesne wzmacniacze/amplitunery mają takie zabezpieczenie.
    W przypadku przeciążenia wyjść mocy wzmacniacza kolumny są odłączane i wyświetlany jest komunikat "Protection" lub "Overload".

0