Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria jednego dysku - dublowanie w Windows 10

bobruk.pl 13 Sty 2018 16:02 603 12
  • #1 13 Sty 2018 16:02
    bobruk.pl
    Poziom 11  

Jak uruchomić system gdy uszkodzony dysk jest woluminem rozruchowym, a ten drugi (na który dublowały się dane) jest sprawny?

0 12
  • #2 13 Sty 2018 16:08
    Kasek21
    Poziom 43  

Tam jest RAID1?

Co to za komputer? Płyta główna/kontroler RAID?

0
  • #3 13 Sty 2018 16:10
    bobruk.pl
    Poziom 11  

Przepraszam, że nie podałem szczegółów. Chodzi o programowe dublowanie w Windows 10 (RAID1). Nie ma sprzętowego kontrolera.

O ile w przypadku uszkodzenia drugiego dysku z pierwszego system uruchamia się bez problemu to już w drugą stronę to nie działa.

0
  • #4 13 Sty 2018 23:21
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Dysk jest na tyle uszkodzony, że nie ma nawet możliwości odczytania jego SMART? Screen z DMDE z widoku okna partycje dla obu dysków by się przydał. To jest RAID 1, czy może tylko wolumin dublowany (np. sama partycja systemowa bez partycji rozruchowej) ?

0
  • #5 13 Sty 2018 23:33
    bobruk.pl
    Poziom 11  

Obydwa dyski są sprawne. Po prostu chciałem zobaczyć co będzie w przypadku awarii. Odłączyłem jeden dysk i system się uruchomił. Podłączyłem go z powrotem i odłączyłem drugi i system się nie uruchamia.

Jest to wolumin dublowany (wszystkie partycje 1:1).

0
  • #6 13 Sty 2018 23:36
    Kasek21
    Poziom 43  

Jak ustawione jest bootowanie po odłączeniu dysku?

0
  • #7 13 Sty 2018 23:37
    mati211p

Pokaż wobec powyższego jeszcze screen z zarządzania dyskami dla tych dysków oraz screeny z DMDE z widoku okna partycje, po wyborze tych dysków z urządzeń fizycznych. Skoro z jednego system startuje, a z drugiego nie, to powinna być w nich pewna różnica. Całkiem nie ma bootowania, czy jest komunikat o braku urządzenia wymaganego do bootowania? Załącz też w pliku sektory 0 obu dysków.

0
  • #8 14 Sty 2018 11:17
    bobruk.pl
    Poziom 11  

Zdjęcie z działającego systemu.

Odczyt z programu DMDE: dysk działający pojedynczo.

Odczyt z programu DMDE: dysk niedziałający pojedynczo.

Próba uruchomienia z dysku numer dwa.

Próba instalacji Windows na dysku numer dwa.

Dysk numer dwa podłączony do innego komputera.

W tej chwili nie mogę już podać innych informacji. Musiałem uruchomić system i nie mam więcej czasu. Dobrze, że wyszło to w fazie testów, a nie podczas prawdziwej awarii. Myślałem, że to prosta sprawa skoro wszyscy tak zachwalają w Internecie (dublowanie w Windows) :) Tylko chyba nikt nie sprawdzał co będzie w czasie awarii.

Zastanawiam się co dalej? Kontroler sprzętowy działa inaczej? W przypadku awarii dysku w RAID1 (któregokolwiek) wystarczy uruchomić system na jednym dysku lub podmienić uszkodzony?

0
  • #9 14 Sty 2018 11:36
    mati211p

Od systemów Windows 7 wzwyż jest to sławny błąd, że nawet po kopii posektorowej system z dysku nowego się nie uruchamia (mimo tego, że na drugim dysku są te same dane). 0xc000000e wskazuje zapewne, że nie znaleziono urządzenia wymaganego do botoowania, wg mnie wystarczy naprawa z płyty instalacyjnej w przypadku awarii dysku 1 (tzn, edycja wpisów w BCD) - z reguły odbywa się z automatu podczas naprawy systemu z dysku instalacyjnego/recovery (poprzez wybranie napraw komputer - automatyczna naprawa).
    Wygląda na to, że masz dysk kopiowany ok. Zachwalają, bo w przypadku awarii jednego dysku, wszystkie dane są na drugim.
    P.S. Czemu masz niezagospodarowane 600GB?

0
  • #10 14 Sty 2018 11:46
    bobruk.pl
    Poziom 11  

mati211p napisał:
    Od systemów Windows 7 wzwyż jest to sławny błąd, że nawet po kopii posektorowej system z dysku nowego się nie uruchamia (mimo tego, że na drugim dysku są te same dane). 0xc000000e wskazuje zapewne, że nie znaleziono urządzenia wymaganego do botoowania, wg mnie wystarczy naprawa z płyty instalacyjnej w przypadku awarii dysku 1 (tzn, edycja wpisów w BCD) - z reguły odbywa się z automatu podczas naprawy systemu z dysku instalacyjnego/recovery (poprzez wybranie napraw komputer - automatyczna naprawa).
    Wygląda na to, że masz dysk kopiowany ok. Zachwalają, bo w przypadku awarii jednego dysku, wszystkie dane są na drugim.
    P.S. Czemu masz niezagospodarowane 600GB?

Właśnie chciałem ten duży dysk zabrać, a wrzucić do tego komputera dwa identyczne 250 GB i zobaczyłem ile ta cała kopia jest warta. Automatyczna naprawa Windows nic nie pomaga.

Nie interesuje mnie kopia samych danych bo robię to automatycznie na co dzień do NAS w którym jest RAID1. Zrobiłem to z myślą, aby system mógł pracować bez przerwy w przypadku awarii jednego dysku.

Chyba nie pozostaje nic innego jak zakup kontrolera sprzętowego.

0
  • #11 14 Sty 2018 12:03
    mati211p

Czyli system uruchamia się tylko z tego większego dysku?
    Tutaj jeszcze na forum podane rozwiązania na ten kod błędu (co prawda temat dotyczy Windows 7) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3024274.html Tylko to należałoby zastosować po awarii (bo wtedy dane na obu dyskach nie są identyczne), inna sprawa to odbudowa dublowania po wymianie dysku.
    Może istnieje inna metoda rozwiązania tego problemu, sam jestem ciekaw.

0
  • #12 14 Sty 2018 12:35
    bobruk.pl
    Poziom 11  

Tak, uruchamia się z większego. On był pierwotnie w komputerze. Potem dołożyłem mniejszy i zrobiłem na niego dublowania.

Aktualnie rozglądam się za jakimś niedrogim kontrolerem. Nie musi być super szybki. To do prostego serwera.

0
  • #13 14 Sty 2018 12:50
    safbot1st
    Poziom 43  

mati211p napisał:
    Może istnieje inna metoda rozwiązania tego problemu, sam jestem ciekaw.

Jak sam wspomniałeś, zapewne odbudowa/zmiana wpisów w BCD komendami:
    Bootrec /osscan
    Bootrec /fixmbr
    Bootrec /fixboot
    Bootrec /rebuildbcd
    Bootrec /repairmbr
    , lub coś "w podobie", zależnie od wpisów obecnych:
    D:\Windows\System32>bcdedit /set {default} osdevice "partition=D:
    D:\Windows\System32>bcdedit /set {default} device "partition=D:

0