Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja bezprzewodowa LowPower do 10m

Bullseye 13 Sty 2018 17:17 450 12
  • #1 13 Sty 2018 17:17
    Bullseye
    Poziom 27  

Witam,
    szukam czegoś co jest stosowane w autach nowych, czyli gdy zbliżamy się do auta, ono się otwiera samo.
    W breloczku na 90% jest nadajnik, a w aucie odbiornik.
    Chciałbym coś podobnego wystrugać, i teraz pytanie:

jaki moduł zastosować jak nadajnik/pastylkę po wykryciu której arduino wykona jakaś czynność ?
    Zasięg to 10m optymalnie.
    Oczywiście ważne jest by działało to bardzo długo na baterii
    By nie było że jestem leń, znalazłem moduł:
    FS100A ale wdg specyfikacji ciągnie 4mA +arduino by wysyłało komendy, daje to pewnie 10mA a to już dużo

Chyba że układy takie jak są w fabrycznych breloczkach przechodzą w StandBY na 1min, potem budzą sie, wysyłają informacje że są w pobliżu i znowu na 1min sen.
    Nakieruje mnie ktoś ??

0 12
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 13 Sty 2018 18:31
    TvWidget
    Poziom 31  

Zdalne otwieranie to dość prosta funkcjonalność. Można do tego wykorzystać Bluetooth Low Energy. Układ "nadajnika" zwykle pobiera ~20-40uA i wysyła ramkę co około 1 sek. Bateria CR2032 wystarcza na kilka miesięcy ciągłej pracy. Ze względu na dwukierunkową łączność możliwa jest też zaawansowana autoryzacja.

Nowe smartfony mogę pełnić rolę taga BLE służącego do zdalnego otwierania. Aplikacja działa w tle i nie powoduje szybszego rozładowania akumulatora. Autoryzacja oczywiście też jest możliwa. W praktyce taka operacja trwa poniżej 0.5 sek.

Przemyśl w jaki sposób zamierzasz zamknąć samochód.

0
  • #3 13 Sty 2018 18:54
    Bullseye
    Poziom 27  

No właśnie wdg specyfikacji Bluetooth 4.0 pobiera jednak ciut więcej niż te 20uA chyba że źle czytam :(
    Nie chcę do tego podciągać smartfona, wolałem rozwiązanie podobne do tego stosowanego w autach by ta bateryjka starczała na rok może ?

Chcę do podłączyć do bramy automatycznej, by się sama otwierała jak jestem w pobliżu.

Najlepiej by sam nadajnik i odbiornik brały możliwie mało prądu, ale od biedy sam odbiornik może do 20-30mA ciągnąć.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 13 Sty 2018 19:22
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 14 Sty 2018 00:41
    dasej
    Poziom 29  

Bullseye napisał:
    Witam,

FS100A ale wdg specyfikacji ciągnie 4mA +arduino by wysyłało komendy, daje to pewnie 10mA a to już dużo

Pierwsza podstawowa sprawa to wybij sobie z głowy Arduino ( będzie trzeba przerabiać PCB ).

Atmega jak jest dobrze napisany soft i dobrze jest zrobiona konstrukcja to między wysyłaniem paczek co 1 sekundę,
    będzie schodziła z poborem prądu do 2uA.
    Do tego trzeba przejrzeć dokumentację Bluetooth i poszukać jak można go usypiać kiedy nie nadaje.

Koledzy dobrze Ci podpowiadają nadajnik wciśnij (soft) do telefonu, a z odbiornikiem arduino i jego poborem prądu to się nie martw.
    Akumulator w samochodzie prędzej się rozleci niż zabraknie mu prądu dla takiego układu. Natomiast brama ma zasilanie stałe sieciowe.

0
  • #6 14 Sty 2018 07:50
    TvWidget
    Poziom 31  

dasej napisał:
    Atmega jak jest dobrze napisany soft i dobrze jest zrobiona konstrukcja to między wysyłaniem paczek co 1 sekundę,
    będzie schodziła z poborem prądu do 2uA.

W przypadku BLE nie trzeba nic usypiać. Okresowe rozgłaszanie jest kluczową funkcjonalnością wynikającą ze standardu. Pobór prądu w tym trybie jest bardzo mały (zwykle kilkadziesiąt uA). Zależy od częstotliwości wysyłania ramek i ustawionej mocy nadajnika.

0
  • #7 14 Sty 2018 12:26
    excray
    Poziom 39  

Kolejny nieprzemyślany projekt. Skoro jeden moduł będzie w bramie więc ma zasilanie sieciowe, a drugi będzie działać tylko przy uruchomionym aucie (bo bez sensu jest jego działanie przy wyłączonym silniku), to po co potrzebne jest tutaj oszczędzanie energii? Jestem ciekaw czy autor już przemyślał kwestię kiedy brama ma się otworzyć a kiedy nie powinna pomimo wykrycia sygnału i wiele innych problematycznych kwestii związanych z tym projektem. Z pewnością wyjdzie z tego kolejny projekt widmo bo już widać przerost ambicji nad doświadczeniem i rozsądkiem.

0
  • #8 14 Sty 2018 12:28
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 14 Sty 2018 18:28
    Bullseye
    Poziom 27  

excray napisał:
    Kolejny nieprzemyślany projekt. Skoro jeden moduł będzie w bramie więc ma zasilanie sieciowe, a drugi będzie działać tylko przy uruchomionym aucie (bo bez sensu jest jego działanie przy wyłączonym silniku), to po co potrzebne jest tutaj oszczędzanie energii? Jestem ciekaw czy autor już przemyślał kwestię kiedy brama ma się otworzyć a kiedy nie powinna pomimo wykrycia sygnału i wiele innych problematycznych kwestii związanych z tym projektem. Z pewnością wyjdzie z tego kolejny projekt widmo bo już widać przerost ambicji nad doświadczeniem i rozsądkiem.

Nigdzie nie napisałem że to będzie przy samochodzie..... dałem tylko przykład bo akurat tam jest to stosowane (pewnie nie tylko).
    Brama to nie tylko taka garażowa w którym trzymamy samochód :)

dasej napisał:
    Akumulator w samochodzie prędzej się rozleci niż zabraknie mu prądu dla takiego układu. Natomiast brama ma zasilanie stałe sieciowe.

Jako fanatyk motoryzacji, auto które mam trzymam w garażu (nie, nie tym co chcę otwierać :) ) i po 2tyg nie odpalane, myślę że wtedy te 30-40mA może być dla niego szkodliwe :)

dasej napisał:
    Koledzy dobrze Ci podpowiadają nadajnik wciśnij (soft) do telefonu,

Chcę się uniezależnić od Telefonu.

TvWidget napisał:
    W przypadku BLE nie trzeba nic usypiać. Okresowe rozgłaszanie jest kluczową funkcjonalnością wynikającą ze standardu. Pobór prądu w tym trybie jest bardzo mały (zwykle kilkadziesiąt uA). Zależy od częstotliwości wysyłania ramek i ustawionej mocy nadajnika.

BT LE 4.0 od Chińskich przyjaciół wystarczy ? Czy to musi być coś firmowego by miało niski pobór prądu ?

0
  • #10 14 Sty 2018 18:56
    TvWidget
    Poziom 31  

Zapewne chodzi o zakup tzw. beacona. Z zasady są one energooszczędne. Pamiętaj jednak, że klasyczny beacon nadaje stałą ramkę. Banalnie prosto go skopiować. Wystarczy smartfon i w parę sekund daje się zasymulować jego obecność.

Jeśli chodzi o moduły BT sterowane rozkazami AT to z prądem może być różnie. Praca UART wymaga włączenia zegara większej częstotliwości. W części układów wyklucza to pobór prądu na poziomie 20uA

0
  • #11 14 Sty 2018 19:24
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 14 Sty 2018 19:24
    Bullseye
    Poziom 27  

Właśnie nie boję się że ktoś to skopiuje bo nie wiem po co, ale z drugiej strony jeśli jest to na tyle łatwe że zwykły kowalski da radę to rozpracować, to beacon odpada :(
    Ok, a jak z Bluetoothem ? Czy komunikacja jest na tyle bezpieczna że nie jest w stanie wykraść mi kodu byle Kowalski ze smartfonem ? Gdybym wysyłał konkretna komendę, dajmy na to "otwórz123" to byłoby to ciężkie czy banalne do skopiowania ?

0
  • #13 14 Sty 2018 21:49
    TvWidget
    Poziom 31  

Tak jak już napisałem beacon cały czas nadaje stałą ramkę. Aplikacja w smartfonie może ją wczytać a następnie zacząć nadawać identycznie jak robi to beacon. Tego typu urządzenia są przewidziane np. do realizacji nawigacji wewnątrz budynków. Moim zdaniem ze względu na niski poziom bezpieczeństwa nie za bardzo nadają się do otwierania bramy. Z technicznego punktu widzenia można je jednak do tego celu zastosować.

Urządzenia zapewniające wysoki stopień bezpieczeństwa przeprowadzają autoryzację. Tzn.układ przy bramie po wykryciu obecności taga nawiązuje z nim połączenie i wysyła losowy ciąg. Tag szyfruje go np. algorytmem AES i wynik odsyła. Podobną operację szyfrowania przeprowadza układ przy bramie. Jeśli odebrany ciąg i wytworzony wewnętrzne są identyczne oznacza to, że w obu urządzeniach są zgodne hasła i bramę można otworzyć. Hasło nie jest przez radio przesyłane więc metodą podsłuchiwania nawet cała rodzina Kowalskich nic nie zdziała.
    Wysłałem na PW linki do takich urządzeń. Niestety są droższe od prostych beconów jakie można kupić od Chińskich przyjaciół

0