Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat freonowy, Jak podłaczyć pod 2 centrale wentylacyjne

ukum 13 Sty 2018 17:19 1002 13
  • #1 13 Sty 2018 17:19
    ukum
    Poziom 8  

Witam

Mam taki problem a mianowicie czy istnieje możliwość podpięcia agregatu freonowego pod 2 centrale wentylacyjne? Z takim pomysłem "wyskoczył" klient. Docelowo projektant założył że do chłodzenia w centralach wentylacyjnych będzie agregat Wody Lodowej . Z tego co wiem agregaty steruje się sygnałem np 0-10V, On-Off, lub ewentualnie załączanie stopniowe np I stopień , II stopień. W przypadku Agregatu wody lodowej większego problemu nie ma bo zakłada się siłowniki 0-10 V i każdym można sterować osobno a czy przy freonie istnieje taka opcja? Szczerze mówiąc nie spotkałem się z takim rozwiązaniem. Jedyne co przychodzi mi do głowy to tzw "VRV KIT" np firmy daikin ale z tego co pamiętam to było to stosowane do jednej centrali.
    Wszelkie podpowiedzi i sugestie mile widziane:)

0 13
  • #2 13 Sty 2018 17:30
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Przepraszam, ale tu widze niestety bzdury i herezje.

ukum napisał:
    agregatu freonowego pod 2 centrale wentylacyjne?
    Jaki agregat ,,freonowy" ? Jaka jest jego wydajność ? Jakie to centrale wentylacyjne ? Po co Agregat Wody Lodowej w tym systemie ?
    ukum napisał:
    freonie istnieje taka opcja?
    A co tu ma freon do rzeczy ? Na amoniaku chcesz to rozwiązać ? Stosunkowo niewiele mam do czynienia z układami chłodniczymi i wentylacyjnymi, ale na tyle wiedzy, jaką posiadam w tym temacie, stwierdzam ,,herezyjność " Twoich pytań. Automatykę (siłowniki) zostawmy sobie na deser.

0
  • #3 13 Sty 2018 17:46
    ukum
    Poziom 8  

Nie jest istotne jaka wydajność bo dobór nie jest po mojej stronie. Docelowo agregat wody lodowej miał zasilać chłodnice w 2 centralach wentylacyjnych. Takie były założenia projektowe i jak dla mnie były słuszne:) Gdyż wtedy montowane są siłowniki przy centralach które steruje automatyka z central .Teraz klient chce zamienić agregat wody lodowej na agregat skraplający ( na freon) ja mam tym sterować i zastanawiam się czy fizycznie jest wgl taka możliwość gdyż nigdy się z takim czymś nie spotkałem:) Zawsze był jeden agregat skraplający do jednej centrali. Nie wiem gdzie tu jest jakaś bzdura czy herezja:] Proste pytanie jak dla mnie:)

0
  • #4 13 Sty 2018 18:00
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

ukum napisał:
    Docelowo agregat wody lodowej miał zasilać chłodnice w 2 centralach wentylacyjnych. Takie były założenia projektowe i jak dla mnie były słuszne:)
    Tu się zgadzam. Tylko z dalszej częsci Twego postu wynika, że klient chce zamontować centrale wentylacyjne z wbudowanymi parowniko-skraplaczami. Taki radiator w centrali pracuje jako skraplacz w celu nagrzewania powietrza przeplywającego przez centralę i chłodzeniu go, pracując jako parownik ? To się robi na elektrozaworach przełączajacych obieg czynnika chłodniczego (freonu). Niedawno właśnie naprawiałem tak pracujący chiller przemysłowy. To ma być pełna klimatyzacja ?

0
  • #5 13 Sty 2018 18:11
    ukum
    Poziom 8  

Dokładnie klient chce zamienić chłodnice wodne na chłodnice DX z bezpośrednim
    odparowaniem. Tylko czy przy takiej regulacji (elektrozaworem) będe wstanie utrzymać zadaną temperaturę
    ? Czy wtedy taki agregat bedzie musiał pracować cały czas (od temp zewnetrznej)? Na sali docelowo maja byc zainstalowane
    jednostki wewnętrzne bodajże multisplit + nawiewy z central .

0
  • #6 13 Sty 2018 18:18
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Agregat nie bedzie musiał pracować w tylko przedziale histerezy układu. Bo powyżej np. 24° C na wyjściu centrali ma to chłodzić, a poniżej np. 18° grzać (czyli 6 stopni C. histerezy). Taka to sobie,,pompa ciepła". :D To się da zrealizować na najprostszym regulatorze temperatury z histerezą i ,,alarmem". Przełacza on zawory i jednocześnie powyżej i poniżej zadanej temperatury uruchamia kompresor agregatu. Jak rozumiem ,,reszta", czyli drugi skraplaczo-parownik będzie na zewnątrz ?

0
  • #7 13 Sty 2018 18:24
    ukum
    Poziom 8  

Rozumiem jednak tam do grzania będę nagrzewnice wodne również zainstalowane w centralach.Tak wiec agregat będzie tu pracował tylko w funkcji chlodzenia.

0
  • #8 13 Sty 2018 18:28
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • #9 14 Sty 2018 21:02
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Jeden agregat i dwie chłodnice w dwóch niezależnych centralnych jak najbardziej jest to możliwe. Opcja nr. 1 agregat on/off z regulacją wydajności 25/50/75/100%. Opcja nr 2 agregat typu vrv np. LG z elektronicznymi zaworami rozpręznymi tu jest mały problem bo mamy limit wydajność.

0
  • #10 28 Sty 2018 15:23
    ukum
    Poziom 8  

Hm przypuszczam że przy takich opcjach utrzymanie temperatury na zadanym poziomie będzie dosyć trudne. On/off w dwóch niezależnych centralach? Jedna centrala chce chłodzić a druga nie co wtedy? jak "odetniemy" zasilanie chłodu w opcji 1?

0
  • #11 28 Sty 2018 15:30
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

ukum napisał:
    jak "odetniemy" zasilanie chłodu w opcji 1?

Elektrozaworami!! po to one są żeby obsługiwać np. 120 parowników podłączonych pod jeden agregat wielo spreżarkowy. Nie widzę większych problemów z doborem takiego agregatu. Ale są od tego projektanci co biorą kupę kasy niech się wykażą.

0
  • #12 28 Sty 2018 15:35
    ukum
    Poziom 8  

Ma to sens choć nie wiem czy nie taniej było by zastosować dwa osobne agregaty ale to już kwestia klienta.

0
  • #14 28 Sty 2018 18:02
    ukum
    Poziom 8  

To już kwestie projektanta w doborze urządzeń. Mi chodziło bardziej o kwestie sterowania tym wszystkim.

0