Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat freonowy, Jak podłaczyć pod 2 centrale wentylacyjne

13 Sty 2018 17:19 1644 13
 • Poziom 9  
  Witam

  Mam taki problem a mianowicie czy istnieje możliwość podpięcia agregatu freonowego pod 2 centrale wentylacyjne? Z takim pomysłem "wyskoczył" klient. Docelowo projektant założył że do chłodzenia w centralach wentylacyjnych będzie agregat Wody Lodowej . Z tego co wiem agregaty steruje się sygnałem np 0-10V, On-Off, lub ewentualnie załączanie stopniowe np I stopień , II stopień. W przypadku Agregatu wody lodowej większego problemu nie ma bo zakłada się siłowniki 0-10 V i każdym można sterować osobno a czy przy freonie istnieje taka opcja? Szczerze mówiąc nie spotkałem się z takim rozwiązaniem. Jedyne co przychodzi mi do głowy to tzw "VRV KIT" np firmy daikin ale z tego co pamiętam to było to stosowane do jednej centrali.
  Wszelkie podpowiedzi i sugestie mile widziane:)
 • Poziom 43  
  Przepraszam, ale tu widze niestety bzdury i herezje.
  ukum napisał:
  agregatu freonowego pod 2 centrale wentylacyjne?
  Jaki agregat ,,freonowy" ? Jaka jest jego wydajność ? Jakie to centrale wentylacyjne ? Po co Agregat Wody Lodowej w tym systemie ?
  ukum napisał:
  freonie istnieje taka opcja?
  A co tu ma freon do rzeczy ? Na amoniaku chcesz to rozwiązać ? Stosunkowo niewiele mam do czynienia z układami chłodniczymi i wentylacyjnymi, ale na tyle wiedzy, jaką posiadam w tym temacie, stwierdzam ,,herezyjność " Twoich pytań. Automatykę (siłowniki) zostawmy sobie na deser.
 • Poziom 9  
  Nie jest istotne jaka wydajność bo dobór nie jest po mojej stronie. Docelowo agregat wody lodowej miał zasilać chłodnice w 2 centralach wentylacyjnych. Takie były założenia projektowe i jak dla mnie były słuszne:) Gdyż wtedy montowane są siłowniki przy centralach które steruje automatyka z central .Teraz klient chce zamienić agregat wody lodowej na agregat skraplający ( na freon) ja mam tym sterować i zastanawiam się czy fizycznie jest wgl taka możliwość gdyż nigdy się z takim czymś nie spotkałem:) Zawsze był jeden agregat skraplający do jednej centrali. Nie wiem gdzie tu jest jakaś bzdura czy herezja:] Proste pytanie jak dla mnie:)
 • Poziom 43  
  ukum napisał:
  Docelowo agregat wody lodowej miał zasilać chłodnice w 2 centralach wentylacyjnych. Takie były założenia projektowe i jak dla mnie były słuszne:)
  Tu się zgadzam. Tylko z dalszej częsci Twego postu wynika, że klient chce zamontować centrale wentylacyjne z wbudowanymi parowniko-skraplaczami. Taki radiator w centrali pracuje jako skraplacz w celu nagrzewania powietrza przeplywającego przez centralę i chłodzeniu go, pracując jako parownik ? To się robi na elektrozaworach przełączajacych obieg czynnika chłodniczego (freonu). Niedawno właśnie naprawiałem tak pracujący chiller przemysłowy. To ma być pełna klimatyzacja ?
 • Poziom 9  
  Dokładnie klient chce zamienić chłodnice wodne na chłodnice DX z bezpośrednim
  odparowaniem. Tylko czy przy takiej regulacji (elektrozaworem) będe wstanie utrzymać zadaną temperaturę
  ? Czy wtedy taki agregat bedzie musiał pracować cały czas (od temp zewnetrznej)? Na sali docelowo maja byc zainstalowane
  jednostki wewnętrzne bodajże multisplit + nawiewy z central .
 • Poziom 43  
  Agregat nie bedzie musiał pracować w tylko przedziale histerezy układu. Bo powyżej np. 24° C na wyjściu centrali ma to chłodzić, a poniżej np. 18° grzać (czyli 6 stopni C. histerezy). Taka to sobie,,pompa ciepła". :D To się da zrealizować na najprostszym regulatorze temperatury z histerezą i ,,alarmem". Przełacza on zawory i jednocześnie powyżej i poniżej zadanej temperatury uruchamia kompresor agregatu. Jak rozumiem ,,reszta", czyli drugi skraplaczo-parownik będzie na zewnątrz ?
 • Poziom 9  
  Rozumiem jednak tam do grzania będę nagrzewnice wodne również zainstalowane w centralach.Tak wiec agregat będzie tu pracował tylko w funkcji chlodzenia.
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Jeden agregat i dwie chłodnice w dwóch niezależnych centralnych jak najbardziej jest to możliwe. Opcja nr. 1 agregat on/off z regulacją wydajności 25/50/75/100%. Opcja nr 2 agregat typu vrv np. LG z elektronicznymi zaworami rozpręznymi tu jest mały problem bo mamy limit wydajność.
 • Poziom 9  
  Hm przypuszczam że przy takich opcjach utrzymanie temperatury na zadanym poziomie będzie dosyć trudne. On/off w dwóch niezależnych centralach? Jedna centrala chce chłodzić a druga nie co wtedy? jak "odetniemy" zasilanie chłodu w opcji 1?
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  ukum napisał:
  jak "odetniemy" zasilanie chłodu w opcji 1?

  Elektrozaworami!! po to one są żeby obsługiwać np. 120 parowników podłączonych pod jeden agregat wielo spreżarkowy. Nie widzę większych problemów z doborem takiego agregatu. Ale są od tego projektanci co biorą kupę kasy niech się wykażą.
 • Poziom 9  
  Ma to sens choć nie wiem czy nie taniej było by zastosować dwa osobne agregaty ale to już kwestia klienta.
 • Poziom 9  
  To już kwestie projektanta w doborze urządzeń. Mi chodziło bardziej o kwestie sterowania tym wszystkim.