Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool FL 243-500 - łożysko, zawieszenie

goorek 13 Sty 2018 18:22 258 5
  • #1 13 Sty 2018 18:22
    goorek
    Poziom 9  

Hej, jestem amatorem, ale ogólnie technicznym, ponieważ nie znam się za bardzo na AGD, próbowałem zlecić naprawę tutaj. Jednak odzew zerowy.
    Rozebrałem pralkę sam - mam ją na wynajętym mieszkaniu, był już jeden serwisant i nie stwierdził nic, podczas gdy ja od razu widzę nieprawidłowości. Z chęcią bym to zlecił, ale kolejne 150 PLN wywalać na nic to dla mnie bezsens. Użytkownik zgłosił mi, że z pralki czasem śmierdzi i czasem tłucze przy wirowaniu. Poza tym pierze, grzeje.

Przeleciałem najpierw napełnianie wody, pranie, pompowanie, wirowanie - wszystko ok, programator działa, woda grzeje, pompa chodzi. Przy wirowaniu jednak od razu usłyszałem duży szum łożyska. no i pod zdjęciu obudowy po wrzuceniu dużego ręcznika i wirowaniu cały bęben mocno latał, góra dół (to zapewne te uderzenia o różne części), natomiast na pusto wiruje wręcz idealnie. Coś słychać takie ciche strzelanie przy wirowaniu jakby może w bębnie coś latało - jakby mały guzik czy coś.

Kupiłem środek do mycia pralek i zaleciłem wykonać czyszczenie zgodnie z instrukcją.

Teraz pytania.
    1) z tego widzę bęben rozbieralny - dam radę samemu wymienić łożysko?
    2) jak rozbiorę bęben to wydobędę z niego to co może w nim latać?
    3) Bęben zawieszony jest od góry na 4 sprężynach - czy one mogą odpowiadać za utratę sztywności podczas pracy i zbyt duże ruchy podczas wirowania? a może to ma tak latać?
    4) wyczyściłem dolny filtr (nie było tam jakoś brudno) + zaleciłem wyczyścić pralkę ogólnodostępną chemią. Zakładam, że to może być mało, co ewentualnie trzeba by jeszcze wyczyścić?

Zapewne to problemy trywialne, ale jak pisałem jestem amatorem. Jeśli się uda naprawić to dobrze - nie to pójdzie na złom a użytkownik dostanie nową.
    a może ktoś odpłatnie chciałby to zrobić?

Pozdrawiam i dziękuję.
    Bartek.

Wirowanie z ręcznikiem mokrym, patrząc na filmik to jak jest góra obciążenia i tworzywo na obudowie, to są tam ślady uderzeń tym obciążeniem.

Whirlpool FL 243-500 - łożysko, zawieszenieWhirlpool FL 243-500 - łożysko, zawieszenieWhirlpool FL 243-500 - łożysko, zawieszenieWhirlpool FL 243-500 - łożysko, zawieszenieWhirlpool FL 243-500 - łożysko, zawieszenie

0 5
  • #2 13 Sty 2018 20:13
    Zbych034
    Poziom 36  

Wygląda na uszkodzone łożyska. Przy jednym ręczniku na pewno wkład nie bedzie wyważony i stąd duże drgania.

0
  • #3 14 Sty 2018 12:35
    zhudomel
    Specjalista AGD

goorek napisał:
    czasem tłucze przy wirowaniu.
    Tak może być przy małej ilości prania, ale można sprawdzić amortyzatory. Prawdopodobnie łożyska do wymiany, co jest dość łatwe do zrobienia i chyba opisane na forum.

0
  • #4 14 Sty 2018 12:52
    Mariusz Borusiewicz
    Poziom 11  

Łożyska szumią metalicznie to słychać na filmie, amortyzatory do wymiany, wraz z łożyskami i uszczelniaczem należy na 90% wymienić krzyżak bębna. Praca jest dość łatwa jak napisał kolega, ale nie wiem czy opłacalna w tak starej pralce.

0
  • #5 14 Sty 2018 13:35
    maciejesiu
    Poziom 11  

Najbardziej wdzięczna pralka Whirlpoola i już takich nie robią. Zmień łożyska sprawdź też krzyżak bębna pod względem tulei mosiężnej na którą nachodzi uszczelniacz (jeśli jest uszkodzona ma wgłębienia). W tą pralkę można inwestować bo takich pralek już się nie dostanie...

0