Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik czadu dymu i gazu. Gdzie zamontować i jaki kupić?

Davvvi 13 Sty 2018 19:18 3963 19
  • #1 13 Sty 2018 19:18
    Davvvi
    Poziom 27  

Witam
    Wiem, że tematów było wiele, ale trudno coś wybrać. Mieszkanie ma 38 m. W łazience jest piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Myślałem o jakimś czujniku gazu i dymu. Zasilanie tylko bateryjne, najlepiej AA. Mam dobrej jakości akumulatorki. Jakiej firmy czujnik byście polecili?
    W kuchni mam kuchenkę gazowo-elektryczną na gaz ziemny. Czy jest sens montażu takiego czujnika oprócz tego z łazienki? Jeśli tak, to jaka wersja (czadu, gazu, może dymu)?

0 19
  • #2 13 Sty 2018 19:29
    brofran
    Poziom 37  

Uważam że czujniki gazu w takim przypadku całkowicie wystarczą .
    Producent każdy musi normy spełniać , więc wybierz tylko jakiś w średniej cenie .

0
  • #3 13 Sty 2018 19:39
    Davvvi
    Poziom 27  

Czujnik gazu tylko czy gazu i czadu?Taki 2w1? Pytam z tego względu gdyż 2 dni temu w mojej klatce była straż pożarna, bo u kogoś ulatniał się no,właśnie nie wiem co ale biegali z czujnikiem po mieszkaniach i sprawdzali przy suficie stężenie tylko czego? Może właśnie czadu? W kuchni mam zawór odcinający gaz. Przy dzieciakach nauczyliśmy się go zamykać gdy się nie korzysta. Kuchenka gazowa ma co prawda zabezpieczenie odcinające ale do zaworu szkraby nie sięgają więc wolimy go zakręcać.

0
  • #4 13 Sty 2018 19:56
    tadkli9743
    Poziom 21  

Witaj

Tlenek węgla czyli pospolicie czad jest gazem cięższym od powietrza więc gromadzi się przy podłodze.

Pozdrawiam

1
  • #5 13 Sty 2018 20:04
    Davvvi
    Poziom 27  

Czad jest gazem ok. Ale bardziej chodzi mi o gaz ziemny.

0
  • #6 13 Sty 2018 20:11
    tadkli9743
    Poziom 21  

Davvvi napisał:
    mojej klatce była straż pożarna, bo u kogoś ulatniał się no,właśnie nie wiem co ale biegali z czujnikiem po mieszkaniach i sprawdzali przy suficie stężenie tylko czego? Może właśnie czadu?

Dlatego napisałem Ci, że to nie mógł być tlenek węgla.

Pozdrawiam

0
  • #8 14 Sty 2018 10:56
    Davvvi
    Poziom 27  

Artur k. napisał:
    Gaz ziemny to głównie metan - jest lżejszy od powietrza.

Z oczywistych powodów w tym przypadku czujnik gazu zintegrowany z czujnikiem czadu nie ma racji bytu.

Ale takie czujniki są dostępne. Więc co radzicie? Do łazienki czujnik czadu (tlenku węgla) ?
    A poza łazienką np .czujnik dymu i gazu?

0
  • #9 14 Sty 2018 14:25
    brofran
    Poziom 37  

Davvvi napisał:
    Więc co radzicie?
    Jeżeli w łazience masz piec z zamkniętą komorą spalania , to czujniki niepotrzebne . W kuchni możesz dać czujnik gazu ( ew. gazu i dymu ) umieszczony możliwie wysoko od podłogi i w pobliżu kuchenki gazowej.

0
  • #10 14 Sty 2018 14:38
    wqq
    Poziom 21  

tadkli9743 napisał:
    Witaj

Tlenek węgla czyli pospolicie czad jest gazem cięższym od powietrza więc gromadzi się przy podłodze.

Pozdrawiam

Chyba jest odwrotnie, ma mniejszą gęstość od powietrza w tej samej temperaturze czyli jest lżejszy...

0
  • #11 14 Sty 2018 15:34
    tadkli9743
    Poziom 21  

Witaj

wqq przeanalizuj poniższą tabelę.

Pozdrawiam

1
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • #12 14 Sty 2018 20:14
    wqq
    Poziom 21  

I bądź tu mądry. Różnie jest to opisane, być może masz rację...
    Sprawdź punkt nr 9 zwłaszcza gęstość gazu względem powietrza.

Jeśli się mylę zwracam honor i przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Pozdrawiam

0
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • #13 14 Sty 2018 22:49
    Artur k.
    Admin grupy audio

Davvvi napisał:
    Ale takie czujniki są dostępne. Więc co radzicie?

Są dostępne, dlatego że niektórzy używają propan-butanu, a ten dla odmiany jest cięższy od powietrza.

Tu nie ma żadnej filozofii, to chemia na poziomie szkoły podstawowej. ;)

0
  • #14 22 Sty 2018 00:21
    Domelski
    Poziom 11  

tadkli9743 napisał:
    Witaj
    wqq przeanalizuj poniższą tabelę.
    Pozdrawiam
    Załączniki:

Kolego podajesz tablice, a sam jej nie umiesz czytać. Wg tablicy, którą podałeś CO jest lżejszy od powietrza. To jest prawda, ale tylko dla warunków bardzo laboratoryjnych. W rzeczywistości cieżar cząsteczkowy tlenku węgla (CO) jest prawie równy powietrzu. Jeżeli powietrze przyjąć 1,0 to CO ma wspóczynnik 0,97. I to się zgadza z tablicami, które podałeś. Wg nich powietrze ma ciężar 1,293, a CO ma ciężar 1,250 więc jest NIECO LŻEJSZY od powietrza. Wynika to wprost ze wzoru na gęstość.
    Tu masz trochę jaśniejszą tabelę gdzie współczynnik powietrza przyjęto jako 1 dla łatwego odróżnienia (ostatnia strona): Tabela współczynników ciężaru gazu
    Zwróć uwagę, że w temperaturze 0st.C powietrze już ma inny ciężar. To właśnie dzięki temu balony latają.
    A jak masz wątpliwości, w którą stronę jest lżej spójrz na znane lekkie gazy jak wodór czy hel.
    Trzeba jednak pamiętać, że to są tabele dla 20st.C i dla powietrza suchego itd. Wystarczy różnica temperatur i już cała tablica się zmienia. Gazy niewiele różniące się ciężarem od powietrza w praktyce uznaje się za równe. A jeżlei masz co do tego wątpliwości to spójrz jaki współczynnik ma tlen, a przecież oddychasz nim na każdej wysokości.
    I dlatego detektory tlenku węgla tak naprawdę można umieszczać zarówno na dole jak i na górze. Najczęściej umieszcza się je na wysokości głowy człowieka, ale to tylko zalecenie, a nie coś objętego normami czy przepisami.
    Mozesz śmiało kupić czujnik 2 gazowy np. gazu ziemnego i tlenku węgla. Taki czujnik umieszczasz do 30 cm od sufitu ponieważ gaz ziemny to głównie metan (jest znacznie lżejszy - sprawdź w tabeli). O tlenek się nie martw bo będzie wypełniał pomieszczenie zarówno do góry jak i na dół. Często sie stosuje czujniki 2 gazowe LPG i CO w garażach i są umieszczane właśnie na dole, albo CNG i CO i wtedy są umieszczane na górze.

Natomiast co do sensu instalowania czujników w danych pomieszczeniach.
    Tam gdzie masz instalację gazową instalujesz detektor gazu (ziemnego lub płynnego zależy jaki gaz masz). Tu bierze się pod uwagę rozszczelnienie instalacji gazowej i ewentualne zagrożenie wybuchowe.
    Tam gdzie masz urządzenia grzewcze nizależnie od technologii ich wykonania instalujesz detektor tlenku węgla. Fakt nowoczesne kotły mają czujnik zaniku ciągu lub przy zamkniętej komorze spalania niskie ryzyko emisji. Jednak to wszystko fajnie jak kocioł jest sprawny, dobrze zainstalowany oraz dbasz o niego i wzywasz fachowca, a nie partacza na serwis.
    Czyli w pomieszczeniu kotła poprostu instalujesz czujnik 2 gazowy.

Niestety nie znajdziesz póki co detektora 2 gazowego na baterie. Związane jest to z faktem, że do pomiaru gazu w tanich czujnikach domowych używa się sensora półprzewodnikowego, który jest zbyt prądożerny jak na baterie. Stą tego typu czujniki zasila się z sieci 230VAC.
    (oczywście mógł ktoś juz taki czujnik popełnić, ale nie spotkałem).

Przy wyborze kieruj się marką i ceną. Dobry detektor tego typu to koszt 200-250zł. Tanie internetowo-marketowe sprzęty mają tą wadę, że nie zawsze działają, albo działają bardzo niedokładnie, daleko od wartości jakie deklaruje producent.
    Nie podaję producentów, żeby nie było, że reklama.

0
  • #15 22 Sty 2018 07:30
    Artur k.
    Admin grupy audio

Domelski napisał:
    Niestety nie znajdziesz póki co detektora 2 gazowego na baterie. Związane jest to z faktem, że do pomiaru gazu w tanich czujnikach domowych używa się sensora półprzewodnikowego, który jest zbyt prądożerny jak na baterie.

Dokładniej rzecz biorąc związane jest to z tym, że sam czujnik (jako element elektroniczny) wymaga podgrzania w celu stabilizacji parametrów. Każdy czujnik ma przynajmniej cztery wyprowadzenia, dwa z nich to żarnik, pozostałe to właściwe wyprowadzenia czujnika.
    To właśnie ciągle pracujący żarnik zużywa najwięcej energii.

0
  • #16 22 Sty 2018 08:05
    mychaj
    Poziom 30  

Cytat:
    Fakt nowoczesne kotły mają czujnik zaniku ciągu lub przy zamkniętej komorze spalania niskie ryzyko emisji. Jednak to wszystko fajnie jak kocioł jest sprawny, dobrze zainstalowany oraz dbasz o niego i wzywasz fachowca, a nie partacza na serwis.

To mogę potwierdzić z autopsji - partacz monter dał rurę alu flex do komina z pieca dwufunkcyjnego, na dodatek zbudowany w szafce - po paru latach rura zperforowała i mało brakło aby szwagier z rodziną przeniósł się na tamten świat, a myśleli że mają grypę...Strażacy zmierzyli poziom i było w mieszkaniu w od 30 do 250ppm - duże mieszkanie 150m/kw i częściowo otwarte.
    Czujnik CO na baterie mam w łazience na wysokości ok 1,5 od podłogi i ok 30cm od kotła.
    Czujnik dymu na podobnej wysokości w salonie (bo kominek) z tym że to jest czujnik fotoelektryczny a podobno jonizacyjne są pewniejsze.

0
  • #17 22 Sty 2018 08:06
    Davvvi
    Poziom 27  

Kolego Domelski. Wszystko fajnie wyjaśniłeś i rozwiałeś wątpliwości. Niestety masz też racje czujniki gazu są zasilane z siec,i a u mnie to nie wchodzi w gre. Nie mam go gdzie podłączyć poprostu. W łazience chciałem czujnik tlenku węgla z tego powodu, bo piec ma jakieś 12 lat już. Działa ale jest stary. Gaz można wywąchać ale tlenku już nie. Na suficie w korytarzu chciałem dać czujnik gazu i dymu, to środek mieszkania i akurat przy samej lazience więc ulatniający się gaz i tak by najpierw do niego dotarł. Ale dalej kłopot z zasilaniem. Skąd na suficie gniazdko wziąść. Więc chyba odpuszczę czujnik gazu. W łazience dam czujnik tlenku węgla, a w korytarzu tylko czujnik dymu. Tak miał zrobione poprzedni właściciel i polecił mi firme KIDDE.
    Chyba że założę trzeci czujnik (tylko czujnik gazu) przy samym piecu wtedy będę miał prąd do niego. Innego rozwiązanis nie widzę.

0
  • #18 22 Sty 2018 12:01
    Domelski
    Poziom 11  

To jeszcze gwoli rozszerzenia możliwości (może kogoś zainteresuje).
    Istnieją czujniki domowe (i to polskiego znanego producenta), które można podłączyć do zaworu elektromagnetycznego.
    Taki zaworek instaluje sie na instalacji gazu (zalecane poza mieszkaniem w razie jakby nieszczelnosć pojawiła się na samym zaworze).
    W przypadku alarmu czujnik zamyka zawór i dopływ gazu. Otwarcie zaworka realizuje się ręcznie (świadomie).

Jest to oczywiście instalacja dużo trudniejsza (wymaga fachowca od gazu oraz przewodu), ale ma kilka zalet.
    1. Nie ma Cię w domu albo mieszka ktoś starszy. Niezależnie od przyczyny (tlenek wegla czy gaz) następuje zamknięcie gazu, a tym samym wyłączenie pracy urządzenia. Przy tlenku to też ma sens ponieważ zastopowanie pracy urządzenia we wczesnym stadium praktycznie likwiduje zagrożenie ponieważ nie zdążysz się zatruć. Oczywiście nie mówimy tu np. o kominku tylko o urządzeniach gazowych.
    2. Ty przeczytasz i wiesz jak zareagować w przypadku alarmu, ale często inni domownicy już nie koniecznie. A tak zamyka automat i żona dzwoni co zrobić :) kwestia jak bardzo zależy Ci na żonie..., albo teściowej :)
    3. Jak wyjeżdżasz to nie musisz się martwić czy napewno zamknąłeś gaz. :)
    Taka jest idea dużych systemów detekcji w większych kotłowniach gdzie jest obowiązek ich instalacji (pow.60kW)

Sam sprzęt nie kosztuje majątku (czujnik ok. 150-200zł, a zawór ok. 300zł). Ale oczywiście montaż też pochłania.
    Ale np. jak budujemy sobie domek czy remontujemy mieszkanie to warto pomyśleć bo gazownik zawór wstawi w cenie, elektryk kabel położy i mamy fajne zabezpieczenie.

1
  • #19 22 Lut 2018 14:11
    Peero
    Poziom 3  

Jeśli chodzi o czujniki gazu to na początku roku kupiłem gerdy G67 i po syntentycznym teście :D (czyli wypuszczenie gazu z butli turystycznej w zamkniętej łazience) stwierdzam, że jest bardzo czuły, głośno pika, jest tani około stówki można znaleźć. Jako, że mam junkersa w łazience to tylko tam mam czujnik gazu, w kuchni mam od wielu lat jakiś czujnik dymu, stary, ale też działa, nawet nie wiem jakiej marki.

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.10. Nie reklamuj stron internetowych lub usług w jakiejkolwiek formie. Link usunięto.

0
  • #20 22 Lut 2018 15:25
    Domelski
    Poziom 11  

Taka drobna reklama.
    Kolego Peero admin już Ci usunął jeden link reklamowy, a Gerda pojawia się kolejny raz w Twoich postach.

Swoją drogą to już się robi śmieszne. Czujniki produkuje firma robiąca zamki, albo gaśnice, a kupujesz je w sklepie z sedesami i ziemią do kwiatków.

Wybaczcie, ale własne życie i zdrowie wolę zawierzać sprzętom, które produkują wyspecjalizowane firmy, a nie fimy, które przyklejają swoją "markę" na chiński albo tajwański produkt i pchają byle taniej do marketu.
    Jeszcze produkcję w chinach czy innym bangladeszu byłem w stanie zrozumieć, ale oni teraz już nawet nie projektują i nie dbają o cokolwiek tylko chińczyk na swój produkt nakleja naklejkę danej firmy.

Ostatnio jedna z dużych firm produkcji elektroniki pytała o czujniki którymi mogłaby kontolować atmosferę podczas kalibracji takich domowych czujników. Cytuję: "bo chińczyk tylko kręci aż mu się diodka zapali". A oni już się boją brać coś takiego jako podwykonawca.
    Zero jakiejkolwiek kontroli. Byle kosztowało poniżej 100.

Polecam unijną bazę produktów niebezpiecznych:
    https://uokik.gov.pl/system_rapex.php
    https://ec.europa.eu/consumers/consumers_safe...rapex/alerts/?event=main.search#searchResults
    Wystarczy zaznaczyć wszystkie lata i wpisać "detector".

I oczywiście co było do przewidzenia znajdywały się na niej także produkty popularnych marek marketowych.

1
  Szukaj w 5mln produktów