Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik czadu dymu i gazu. Gdzie zamontować i jaki kupić?

13 Sty 2018 19:18 8907 29
 • Poziom 27  
  Witam
  Wiem, że tematów było wiele, ale trudno coś wybrać. Mieszkanie ma 38 m. W łazience jest piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Myślałem o jakimś czujniku gazu i dymu. Zasilanie tylko bateryjne, najlepiej AA. Mam dobrej jakości akumulatorki. Jakiej firmy czujnik byście polecili?
  W kuchni mam kuchenkę gazowo-elektryczną na gaz ziemny. Czy jest sens montażu takiego czujnika oprócz tego z łazienki? Jeśli tak, to jaka wersja (czadu, gazu, może dymu)?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 38  
  Uważam że czujniki gazu w takim przypadku całkowicie wystarczą .
  Producent każdy musi normy spełniać , więc wybierz tylko jakiś w średniej cenie .
 • Poziom 27  
  Czujnik gazu tylko czy gazu i czadu?Taki 2w1? Pytam z tego względu gdyż 2 dni temu w mojej klatce była straż pożarna, bo u kogoś ulatniał się no,właśnie nie wiem co ale biegali z czujnikiem po mieszkaniach i sprawdzali przy suficie stężenie tylko czego? Może właśnie czadu? W kuchni mam zawór odcinający gaz. Przy dzieciakach nauczyliśmy się go zamykać gdy się nie korzysta. Kuchenka gazowa ma co prawda zabezpieczenie odcinające ale do zaworu szkraby nie sięgają więc wolimy go zakręcać.
 • Poziom 23  
  Witaj

  Tlenek węgla czyli pospolicie czad jest gazem cięższym od powietrza więc gromadzi się przy podłodze.

  Pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Czad jest gazem ok. Ale bardziej chodzi mi o gaz ziemny.
 • Poziom 23  
  Davvvi napisał:
  mojej klatce była straż pożarna, bo u kogoś ulatniał się no,właśnie nie wiem co ale biegali z czujnikiem po mieszkaniach i sprawdzali przy suficie stężenie tylko czego? Może właśnie czadu?


  Dlatego napisałem Ci, że to nie mógł być tlenek węgla.

  Pozdrawiam
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 27  
  Artur k. napisał:
  Gaz ziemny to głównie metan - jest lżejszy od powietrza.

  Z oczywistych powodów w tym przypadku czujnik gazu zintegrowany z czujnikiem czadu nie ma racji bytu.


  Ale takie czujniki są dostępne. Więc co radzicie? Do łazienki czujnik czadu (tlenku węgla) ?
  A poza łazienką np .czujnik dymu i gazu?
 • Poziom 38  
  Davvvi napisał:
  Więc co radzicie?
  Jeżeli w łazience masz piec z zamkniętą komorą spalania , to czujniki niepotrzebne . W kuchni możesz dać czujnik gazu ( ew. gazu i dymu ) umieszczony możliwie wysoko od podłogi i w pobliżu kuchenki gazowej.
 • Poziom 21  
  tadkli9743 napisał:
  Witaj

  Tlenek węgla czyli pospolicie czad jest gazem cięższym od powietrza więc gromadzi się przy podłodze.

  Pozdrawiam


  Chyba jest odwrotnie, ma mniejszą gęstość od powietrza w tej samej temperaturze czyli jest lżejszy...
 • Poziom 23  
  Witaj

  wqq przeanalizuj poniższą tabelę.

  Pozdrawiam
  Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
 • Poziom 21  
  I bądź tu mądry. Różnie jest to opisane, być może masz rację...
  Sprawdź punkt nr 9 zwłaszcza gęstość gazu względem powietrza.

  Jeśli się mylę zwracam honor i przepraszam za wprowadzenie w błąd.

  Pozdrawiam
  Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
 • Admin grupy audio
  Davvvi napisał:
  Ale takie czujniki są dostępne. Więc co radzicie?

  Są dostępne, dlatego że niektórzy używają propan-butanu, a ten dla odmiany jest cięższy od powietrza.

  Tu nie ma żadnej filozofii, to chemia na poziomie szkoły podstawowej. ;)
 • Poziom 15  
  tadkli9743 napisał:
  Witaj
  wqq przeanalizuj poniższą tabelę.
  Pozdrawiam
  Załączniki:

  Kolego podajesz tablice, a sam jej nie umiesz czytać. Wg tablicy, którą podałeś CO jest lżejszy od powietrza. To jest prawda, ale tylko dla warunków bardzo laboratoryjnych. W rzeczywistości cieżar cząsteczkowy tlenku węgla (CO) jest prawie równy powietrzu. Jeżeli powietrze przyjąć 1,0 to CO ma wspóczynnik 0,97. I to się zgadza z tablicami, które podałeś. Wg nich powietrze ma ciężar 1,293, a CO ma ciężar 1,250 więc jest NIECO LŻEJSZY od powietrza. Wynika to wprost ze wzoru na gęstość.
  Tu masz trochę jaśniejszą tabelę gdzie współczynnik powietrza przyjęto jako 1 dla łatwego odróżnienia (ostatnia strona): Tabela współczynników ciężaru gazu
  Zwróć uwagę, że w temperaturze 0st.C powietrze już ma inny ciężar. To właśnie dzięki temu balony latają.
  A jak masz wątpliwości, w którą stronę jest lżej spójrz na znane lekkie gazy jak wodór czy hel.
  Trzeba jednak pamiętać, że to są tabele dla 20st.C i dla powietrza suchego itd. Wystarczy różnica temperatur i już cała tablica się zmienia. Gazy niewiele różniące się ciężarem od powietrza w praktyce uznaje się za równe. A jeżlei masz co do tego wątpliwości to spójrz jaki współczynnik ma tlen, a przecież oddychasz nim na każdej wysokości.
  I dlatego detektory tlenku węgla tak naprawdę można umieszczać zarówno na dole jak i na górze. Najczęściej umieszcza się je na wysokości głowy człowieka, ale to tylko zalecenie, a nie coś objętego normami czy przepisami.
  Mozesz śmiało kupić czujnik 2 gazowy np. gazu ziemnego i tlenku węgla. Taki czujnik umieszczasz do 30 cm od sufitu ponieważ gaz ziemny to głównie metan (jest znacznie lżejszy - sprawdź w tabeli). O tlenek się nie martw bo będzie wypełniał pomieszczenie zarówno do góry jak i na dół. Często sie stosuje czujniki 2 gazowe LPG i CO w garażach i są umieszczane właśnie na dole, albo CNG i CO i wtedy są umieszczane na górze.

  Natomiast co do sensu instalowania czujników w danych pomieszczeniach.
  Tam gdzie masz instalację gazową instalujesz detektor gazu (ziemnego lub płynnego zależy jaki gaz masz). Tu bierze się pod uwagę rozszczelnienie instalacji gazowej i ewentualne zagrożenie wybuchowe.
  Tam gdzie masz urządzenia grzewcze nizależnie od technologii ich wykonania instalujesz detektor tlenku węgla. Fakt nowoczesne kotły mają czujnik zaniku ciągu lub przy zamkniętej komorze spalania niskie ryzyko emisji. Jednak to wszystko fajnie jak kocioł jest sprawny, dobrze zainstalowany oraz dbasz o niego i wzywasz fachowca, a nie partacza na serwis.
  Czyli w pomieszczeniu kotła poprostu instalujesz czujnik 2 gazowy.

  Niestety nie znajdziesz póki co detektora 2 gazowego na baterie. Związane jest to z faktem, że do pomiaru gazu w tanich czujnikach domowych używa się sensora półprzewodnikowego, który jest zbyt prądożerny jak na baterie. Stą tego typu czujniki zasila się z sieci 230VAC.
  (oczywście mógł ktoś juz taki czujnik popełnić, ale nie spotkałem).

  Przy wyborze kieruj się marką i ceną. Dobry detektor tego typu to koszt 200-250zł. Tanie internetowo-marketowe sprzęty mają tą wadę, że nie zawsze działają, albo działają bardzo niedokładnie, daleko od wartości jakie deklaruje producent.
  Nie podaję producentów, żeby nie było, że reklama.
 • Admin grupy audio
  Domelski napisał:
  Niestety nie znajdziesz póki co detektora 2 gazowego na baterie. Związane jest to z faktem, że do pomiaru gazu w tanich czujnikach domowych używa się sensora półprzewodnikowego, który jest zbyt prądożerny jak na baterie.

  Dokładniej rzecz biorąc związane jest to z tym, że sam czujnik (jako element elektroniczny) wymaga podgrzania w celu stabilizacji parametrów. Każdy czujnik ma przynajmniej cztery wyprowadzenia, dwa z nich to żarnik, pozostałe to właściwe wyprowadzenia czujnika.
  To właśnie ciągle pracujący żarnik zużywa najwięcej energii.
 • Poziom 31  
  Cytat:
  Fakt nowoczesne kotły mają czujnik zaniku ciągu lub przy zamkniętej komorze spalania niskie ryzyko emisji. Jednak to wszystko fajnie jak kocioł jest sprawny, dobrze zainstalowany oraz dbasz o niego i wzywasz fachowca, a nie partacza na serwis.

  To mogę potwierdzić z autopsji - partacz monter dał rurę alu flex do komina z pieca dwufunkcyjnego, na dodatek zbudowany w szafce - po paru latach rura zperforowała i mało brakło aby szwagier z rodziną przeniósł się na tamten świat, a myśleli że mają grypę...Strażacy zmierzyli poziom i było w mieszkaniu w od 30 do 250ppm - duże mieszkanie 150m/kw i częściowo otwarte.
  Czujnik CO na baterie mam w łazience na wysokości ok 1,5 od podłogi i ok 30cm od kotła.
  Czujnik dymu na podobnej wysokości w salonie (bo kominek) z tym że to jest czujnik fotoelektryczny a podobno jonizacyjne są pewniejsze.
 • Poziom 27  
  Kolego Domelski. Wszystko fajnie wyjaśniłeś i rozwiałeś wątpliwości. Niestety masz też rację, czujniki gazu są zasilane z sieci,a u mnie to nie wchodzi w grę. Nie mam go gdzie podłączyć po prostu. W łazience chciałem czujnik tlenku węgla z tego powodu, bo piec ma jakieś 12 lat już. Działa ale jest stary. Gaz można wywąchać ale tlenku już nie. Na suficie w korytarzu chciałem dać czujnik gazu i dymu, to środek mieszkania i akurat przy samej łazience, więc ulatniający się gaz i tak by najpierw do niego dotarł. Ale dalej kłopot z zasilaniem. Skąd na suficie gniazdko wziąć. Więc chyba odpuszczę czujnik gazu. W łazience dam czujnik tlenku węgla, a w korytarzu tylko czujnik dymu. Tak miał zrobione poprzedni właściciel i polecił mi firmę KIDDE.
  Chyba, że założę trzeci czujnik (tylko czujnik gazu) przy samym piecu, wtedy będę miał prąd do niego. Innego rozwiązania nie widzę.
 • Poziom 15  
  To jeszcze gwoli rozszerzenia możliwości (może kogoś zainteresuje).
  Istnieją czujniki domowe (i to polskiego znanego producenta), które można podłączyć do zaworu elektromagnetycznego.
  Taki zaworek instaluje sie na instalacji gazu (zalecane poza mieszkaniem w razie jakby nieszczelnosć pojawiła się na samym zaworze).
  W przypadku alarmu czujnik zamyka zawór i dopływ gazu. Otwarcie zaworka realizuje się ręcznie (świadomie).

  Jest to oczywiście instalacja dużo trudniejsza (wymaga fachowca od gazu oraz przewodu), ale ma kilka zalet.
  1. Nie ma Cię w domu albo mieszka ktoś starszy. Niezależnie od przyczyny (tlenek wegla czy gaz) następuje zamknięcie gazu, a tym samym wyłączenie pracy urządzenia. Przy tlenku to też ma sens ponieważ zastopowanie pracy urządzenia we wczesnym stadium praktycznie likwiduje zagrożenie ponieważ nie zdążysz się zatruć. Oczywiście nie mówimy tu np. o kominku tylko o urządzeniach gazowych.
  2. Ty przeczytasz i wiesz jak zareagować w przypadku alarmu, ale często inni domownicy już nie koniecznie. A tak zamyka automat i żona dzwoni co zrobić :) kwestia jak bardzo zależy Ci na żonie..., albo teściowej :)
  3. Jak wyjeżdżasz to nie musisz się martwić czy napewno zamknąłeś gaz. :)
  Taka jest idea dużych systemów detekcji w większych kotłowniach gdzie jest obowiązek ich instalacji (pow.60kW)

  Sam sprzęt nie kosztuje majątku (czujnik ok. 150-200zł, a zawór ok. 300zł). Ale oczywiście montaż też pochłania.
  Ale np. jak budujemy sobie domek czy remontujemy mieszkanie to warto pomyśleć bo gazownik zawór wstawi w cenie, elektryk kabel położy i mamy fajne zabezpieczenie.
 • Poziom 5  
  Jeśli chodzi o czujniki gazu to na początku roku kupiłem gerdy G67 i po syntentycznym teście :D (czyli wypuszczenie gazu z butli turystycznej w zamkniętej łazience) stwierdzam, że jest bardzo czuły, głośno pika, jest tani około stówki można znaleźć. Jako, że mam junkersa w łazience to tylko tam mam czujnik gazu, w kuchni mam od wielu lat jakiś czujnik dymu, stary, ale też działa, nawet nie wiem jakiej marki.

  Moderowany przez ANUBIS:

  3.1.10. Nie reklamuj stron internetowych lub usług w jakiejkolwiek formie. Link usunięto.

 • Poziom 15  
  Taka drobna reklama.
  Kolego Peero admin już Ci usunął jeden link reklamowy, a Gerda pojawia się kolejny raz w Twoich postach.

  Swoją drogą to już się robi śmieszne. Czujniki produkuje firma robiąca zamki, albo gaśnice, a kupujesz je w sklepie z sedesami i ziemią do kwiatków.

  Wybaczcie, ale własne życie i zdrowie wolę zawierzać sprzętom, które produkują wyspecjalizowane firmy, a nie fimy, które przyklejają swoją "markę" na chiński albo tajwański produkt i pchają byle taniej do marketu.
  Jeszcze produkcję w chinach czy innym bangladeszu byłem w stanie zrozumieć, ale oni teraz już nawet nie projektują i nie dbają o cokolwiek tylko chińczyk na swój produkt nakleja naklejkę danej firmy.

  Ostatnio jedna z dużych firm produkcji elektroniki pytała o czujniki którymi mogłaby kontolować atmosferę podczas kalibracji takich domowych czujników. Cytuję: "bo chińczyk tylko kręci aż mu się diodka zapali". A oni już się boją brać coś takiego jako podwykonawca.
  Zero jakiejkolwiek kontroli. Byle kosztowało poniżej 100.

  Polecam unijną bazę produktów niebezpiecznych:
  https://uokik.gov.pl/system_rapex.php
  https://ec.europa.eu/consumers/consumers_safe...rapex/alerts/?event=main.search#searchResults
  Wystarczy zaznaczyć wszystkie lata i wpisać "detector".

  I oczywiście co było do przewidzenia znajdywały się na niej także produkty popularnych marek marketowych.
 • Poziom 9  
  UWAGA:zaktualizowałem wpis 2019.01.03 g11:52 - przydałby się taki komunikat do odptaszkowania na elektrodzie, jak na innych portalach.

  Pomyślałem żeby dołączyć się do tematu, ponieważ mam identyczny problem.

  Od kilku lat używam czujników czadu firmy Gazex:
  https://www.gazex.pl/produkty/typ/dk-nn/
  zasilanych 230 V, bo baterie zawsze moga się wyczerpać, a sygnalizacja ich niskiego stanu napięcia może nas ominąć, np. w trakcie urlopu itp. Poza tym przy kilku urządzeniach ich okresowa nieregularna zmiana jest najzwyczajniej upierdliwa. Przy kotłach gazowych się to sprawdza, bo skoro brak napięcia to i piec nie pracuje, ale sytuacja nieco komplikuje się przy wszelkich kominkach, piecach kaflowych, itp. - ogólnie urządzeniach nie potrzebujących elektryczości.

  Wcześniej używałem czujników z rynku, kupionych na allegro po ok. 60 pln, ale jak tylko znalazłem je w tabelach unijnych wskazujących na możliwość nieprawidłowej pracy i jakichś zastrzeżeń, od razu zdemontowałem je. Do tej pory sprzedawca nie ustosunkował się do moich skarg i nie zwrócił pięniedzy. Zastanawiam się nad założeniem sprawy.

  Wracając do tematu. Aktualnie potrzebuję rekomendacji/informacji czy jest coś godnego uwagi tak do 150-200 pln, jako kontroferta dla produktów Gazex? Nie to żebym ich nie lubił, czy coś w tym rodzaju. Pytam z ciekawości. Firmę mam niedaleko domu, poza tym w serwisie pracują naprawdę kompetentne osoby, jeśli pojawi się jakiś problem. W nowszych modelach producent zmienił budowę tak, że zespół czujnika jest możliwy do samodzielnej wymiany i skraca się czas przestoju urządzenia. Podobnie jak w poprzednich modelach jedynie co ok. 3 lata wymagana jest niedroga kalibracja czujnika za 30 pln netto. Nawet jeśli tego się nie zrobi zagrożenie nie wzrasta, ponieważ sam czujnik z biegiem czasu "zwiększa swoją wrażliwość" - finalnie czeka nas zatem ewentualnie wcześniejszy alarm. Sam czujnik powinno wymieniać się co 15 lat.

  Kolejna kwestia to podobno Gazex miał jakieś problemy i czujniki nie spełniały wymagań. Szukam, ale nie mogę znaleźć więcej informacji - miałem gdzieś zapisane szczegóły. Posiadacie jakąś aktualną wiedzę ?
 • Poziom 15  
  Cytat:
  Kolejna kwestia to podobno Gazex miał jakieś problemy i czujniki nie spełniały wymagań. Szukam, ale nie mogę znaleźć więcej informacji - miałem gdzieś zapisane szczegóły. Posiadacie jakąś aktualną wiedzę ?

  To poważny zarzut wobec producenta mogący rzutować na sprzedaż. Dobrze by było gdybyś go jednak czymś poparł.
  Gazex jest jednym z najstarszych i największym producentem polskim. Ma bardzo wysoki standard jeżeli chodzi o elektronikę i testy. Jako jedyny polski producent posiada laboratorium akredytowane dla kalibracji tlenku węgla i metanu
  https://www.gazex.pl/media/pdfs/misc/zakres-a...tacji-laboratorium-wzorcujacego-nr-ap-150.pdf
  Z drugiej strony bardzo niefajnie, że tą akredytacją podpierają się jakby dotyczyła wszystkiego, a nie tylko CO i CH4. Dopiero gdzieś tylko jest link do zakresu co wprowadza w błąd wielu klientów.

  Z minusów ich detektorów domowych to:
  - fatalny design z lat 80-tych
  - brak rozwiązań zasilanych bateriami
  - cena

  Nie słyszałem o jakimkolwiek niespełnianiu standardów przez detektory domowe. Badała je m.in. PIH i niestwierdziła nieprawidłowości.
  Od wielu lat mam z nimi do czynienia i to jest toporna, ale dobra konstrukcja.

  Cytat:
  Aktualnie potrzebuję rekomendacji/informacji czy jest coś godnego uwagi tak do 150-200 pln, jako kontroferta dla produktów Gazex ?

  Właśnie ciężko jest o "zamiennik" bo inni producenci raczej poszli w czujniki CO na baterie.

  Cytat:
  nawet jeśli tego się nie zrobi zagrożenie nie wzrasta, ponieważ sam czujnik z biegiem czasu "zwiększa swoją wrażliwość"

  To jest prawda, ale tylko jak powiesisz detektor w laboratorium w czystym powietrzu. Niestety w praktyce często bywa odwrotnie. Wynika to z faktu, że w powietrzu unoszą się często zanieczyszczenia. Najgorsze są te lepkie jak np. lakiery do włosów, tłuszcz w kuchniach itp. One skutecznie potrafią okleić ten element półprzewodnikowy (ale przed tym żaden detektor się nie obroni). Była też taka teoria o osadzającym się węglu, ale to już grubsza jazda.

  Minusem tych detektorów jest też właśnie sensor półprzewodnikowy. On reaguje na wszystko (nawet na zmiany wilgoci - w praktyce np. otwierasz w zimie okno wietrzysz i masz nagle alarm). Dlatego sensory elektrochemiczne czy katalityczne są lepsze ponieważ są bardziej selektywne i liniowe. Ale są droższe. Generalnie to nie jest prosty temat, a różnice dla klienta w przypadku domowych detektorów nie są jakieś ogromne. Także pominąłbym akurat ten temat w domowych.

  Trzeba też pamiętać o kosztach. To są urządzenia za 100-200zł więc rozważanie wyższości czasu eksploatacji jednego nad drugim... :)
 • Poziom 9  
  Już sobie przypomniałem... na witrynie:
  https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=13984
  jest do pobrania tabela "Zestawienie wybranych czujników tlenku węgla (1.02 MB, pdf, 2018.01.30) "
  co prawda sprzed 1 roku, ale dotyczy urządzeń, które mogą być i są jeszcze w użytku !
  Jeśli chodzi o Gazex w 2016 i 2017 roku zbadano z wynikiem negatywnym modele: DK-22 i DDCO-N.s
  Dla mnie chcociażby przedwczesny alarm naraża na niepotrzebny stres. Nie wiadomo jak zakończyła się analiza protokołu i akt kontroli pod kątem dalszych czynności w sprawie.

  Załączam materiały bo mogą zniknąć za jakiś czas..
  Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
 • Poziom 15  
  Hehe na 104 detektory 41 z wadami.
  Może wreszcie UOKIK i PIH wezmą się do pracy. Bo na tym rynku jest co robić. Chińszczyzna rządzi.
  Swoją drogą trochę słabo, że nie dają całej listy do informacji publicznej, a tylko wybrane.

  Ciekawe też, bo o ile pamiętam PIH brał też te modele detektorów do badania w 2014 albo 2015. Muszę sprawdzić. I wtedy nie było problemów. Brali też wtedy Kidde i coś jeszcze. Przyznam, że jestem zaskoczony.
 • Poziom 9  
  Jak to w Naszym kraju... wszechobecna prowizorka i brak regulaminów zaczynając od powtarzających się nazw ulic/miejscowości, dróg/kraweżników... :)
  Napisałem do UOKiK żeby zaktualizowali dane i uzupełnili badania o nowe produkty... mój @ pewnie poleci do śmieci... bo bez pełnych danych nadawcy - kolejna fanaberia i wymówka od obowiązków.
  Podobno niebawem czujniki tlenku węgla mają być obowiązkowe - dobry ruch. W skrócie każde urządzenie wprowadzaone do obrotu powinno przechodzić jakieś profilowane badanie/próby coś w rodzaju homologacji - byłby porządek i mniejsza ilość bubli.
 • Poziom 15  
  Wg mnie przepisy są dobre. Tylko nie ma kto tego egzekwować.
  To jak z tym pożarem Escape Room. Przepisy pożarowe są dobre. Co z tego jak np. na całe trójmiasto jest tylko kilku strażaków do kontroli. Oni nie mają czasu na same odbiory budynków, a co dopiero kontrole okresowe. Kontrola takiej galerii handlowej to robota dla 3-4 osób na 2-3 dni.
  Tak jak z tymi czujnikami. Wielka akcja UOKIK i PIH zbadano 104 czujniki przez 2 lata. Błagam. Serwis bada tysiące w ciągu roku. Taka akcja to powinna być co roku i wtedy producenci i dystrybutorzy 2x by sprawdzali produkty i nie kombinowali.
 • Poziom 1  
  cynamonik napisał:

  Od kilku lat używam czujników czadu firmy Gazex:
  ...


  Miałem kiedyś taki czujnik - w łazience, w której mam także kocioł gazowy ,
  reagował gdy ktoś puścił konkretnego bąka :)
  Za pierwszym razem było śmiesznie, potem było już niezręcznie,
  przy jakiejś okazji zawiozłem do serwisu celem sprawdzenia/kalibracji, ale to nie pomogło.

  Zatem zlikwidowałem i obecnie mam Avila HM-701,
  ale z posiadanych 5 czujników, jeden przestał reagować (robiłem ostatnio testy - zarówno puszczając gaz ziemny, jak również puszczając gaz z zapalniczki - reaguje na obydwa ); CO oczywiście nie jestem w stanie sprawdzić domowym sposobem.
 • Poziom 15  
  Nic dziwnego "bąk" to w zależności od tego co jesz metan lub siarkowodór.

  Tylko coś jest nie tak. Oba te czujniki mają podobny sensor półprzewodnikowy (jak to przeczytałem w jednym sklepie: gorący sensor semikondukcyjny, ale tak to jest jak za sprzedaż czujników bierze się sklep z telewizorami).

  Czyli oba powinny reagować tak samo.

  Na zapalniczkę to kolego możesz sprawdzać czy Ci się Twój "bąk" zapali, a nie czy detektor działa.
  Detektor wykrywa 10% DGW. DGW dla metanu to 4,4%. Czyli detektor wykrywa 0,44% metanu w powietrzu. A Ty mu dajesz z zapalniczki 100% propanu-butanu!!! Nawet trup by zadziałał. Równie dobrze Twój detektor może być bardzo daleko od prawidłowego pomiaru i nawet o tym nie wiesz, ale uznajesz, że dobry. Żeby prawidłowo go sprawdzić musisz mu podać stężenie jakie on ma wykrywać.
  Obawiam się, że właśnie detektor, który miałeś poprzednio mógł być dobry (tym bardziej jeżeli serwis zrobił kalibrację). A ten który masz teraz jest mocno znieczulony i nawet o tym nie wiesz.
 • Poziom 36  
  Gdzie podłączyć Gazex DK-24 w domu?

  Nadzorowane mają być głównie sypialnie na 1. piętrze.
  Piec stoi w piwnicy i obawiam się, że nie będzie wystarczająco slychać syreny.

  Wybrać parter, korytarz na 1. piętrze, czy schody prowadzące na poddasze?
 • Poziom 15  
  Wszędzie gdzie się spodziewasz zagrożenia.
  Jeżeli kocioł jest w kotłowni i nie ma możliwości przedostania się tlenku węgla lub gazu do innych pomieszczeń to tylko w kotłowni.
  Jeżeli natomiast masz rozprowadzenie powietrzne po całym domu to w każdym pomieszczeniu.
  Generalnie czujniki tego typu umieszcza się do 6m od potencjalnego źródła, z dala od źródeł ciepła czy wlotów/wylotów wentylacji. Zobacz w instrukcji.