Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć lan/wifi w nowym mieszkaniu

baranjr1 13 Sty 2018 21:08 528 6
  • #1 13 Sty 2018 21:08
    baranjr1
    Poziom 2  

Witam,
    potrzebuję pomocy. W nowym mieszkaniu mam szafkę TT, a w niej m.in. złącze światłowodowe, którego drugi koniec jest w szafie RACK na poziomie -1 oraz 2 kable rj45, których drugie końce są w dwóch pokojach - jeden kabel kończy się w jednym pokoju, a drugi w drugim.
    Szafka TT będzie znajdowała się w korytarzu, w szafie z lustrem (będzie więc wysokie tłumienie sygnału WiFi jeśli umieszczę tam router, więc wolałbym router umieścić w pokoju gdzie TV).
    Moje pytanie brzmi:
    Jak najlepiej rozplanować rozmieszczenie urządzeń sieciowych i jakie powinny to być urządzenia?
    Założenia są takie:
    - w jednym pokoju, gdzie będzie telewizor, będę potrzebował więcej gniazd RJ45 (conajmniej 3 - do Smart TV, do konsoli, do dekodera)
    - w drugim pokoju wystarczą mi 1-2 gniazda - do komputera i drukarki
    - poza tym chciałbym, żeby w mieszkaniu było WIFI - samrtfony, tablety itp.
    - nie chciałbym prowadzić nowych kabli przez pokoje - sprzęty powinny być albo w szafce TT, albo przy obecnych już gniazdkach - bez przeciągania kolejnych kabli przez mieszkanie.

Myślę nad ofertą internetu z Orange 100 MB z funbox 3.0 lub coś konkurencyjnego. Praktycznie w grę wchodzi każdy duży dostawca plus lokalni. Coś moglibyście polecić? Budżet taki jaki trzeba będzie wydać, żaby było optymalnie (oczywiście im mniej tym lepiej) - czy sprzęt jaki dają dostawcy w dzierżawę wystarczy? co trzeba dokupić? W załącznikach bardziej "obrazowo" o co mi chodzi.

0 6
  • #2 13 Sty 2018 21:27
    IC_Current
    Poziom 24  

Jeżeli WiFi tylko do telefonu /tabletu, to:
    1. Router dostępowy od operatora umieszczony w szafie na ubrania, ale nie zamknięty w metalowej szafce TT. Zasięg powinien być wystarczający.
    2. W sypialni i pokoju dziennym dwa switche (przyszłościowo raczej montowałbym gigabitowe). Ilość portów wg. potrzeb + zapas. Jeżeli coś taniego to TP-Link lub D-Link, coś lepszego na lata to HP 1420 G.

Najlepiej jednak wstrzymaj się z zakupami switchy do czasu uruchomienia łącza. Sprawdzisz w praktyce zasięg WiFi i ewentualnie zastanowisz się nad dodatkowym AP.

0
  • #3 14 Sty 2018 09:00
    baranjr1
    Poziom 2  

Ok, rozumiem, że sprzęt od dostawcy mogę umieścić w szafce tt (jest plastikowa niemetalowa na szczęście ), ale tak jak napisałem - będzie ona w szafie wnękowej z lustrem - stąd obawiam się, że sygnał wifi będzie mizerny.
    Rozumiem, że do routera od dostawcy (powiedzmy, że zostanę przy tym Funbox 3.0 z Orange bo chyba mają najlepszą ofertę jak dla mnie) podłączam 2 kable rj45, które prowadzą do dwóch pokoi i w:
    - sypialni daję switch gdzie wpinam kompa i drukarkę - tu sprawa jest prosta
    - a w pokoju dziennym? Czy jest możliwość zastosowania tam routera, który:
    a) dawałby sieć wifi na całe mieszkanie (rozumiem, że przy takim założeniu musiałbym wyłączyć propagowanie wifi w Funbox 3.0)
    b) dawałby sygnał po kablu do dekodera, konsoli, smart TV
    c) dawałby sygnał do telefonu po VoIP (funbox ma opcję telefonu po VoIP)
    Funboxa 3.0 chyba nie da się połączyć w trybie bridge.

0
  • #4 14 Sty 2018 09:39
    IC_Current
    Poziom 24  

Tak. Twoje plany są poprawne.
    Sama szafa z lustrem też nie będzie stanowić dużej przeszkody, ale to sprawdzisz doświadczalnie. Możesz więc mieć opcje:
    1. Router od dostawcy + 2 switche
    2. Router od dostawcy + 2 switche + AP
    3. Router od dostawcy + switch + router z wbudowanym AP i switchem.

WiFi na routerze możesz wyłączyć, ale możesz też mieć dwa punkty dostępowe, z taką samą nazwa sieci i hasłami - dla polepszenia zasięgu. Oczywiście punkty muszą pracować na różnych kanałach radiowych.

0
  • #5 14 Sty 2018 10:32
    baranjr1
    Poziom 2  

a nie będzie tu problemu, że funbox 3.0 od Orange nie działa w trybie bridge? jak dobrze rozumiem, to skoro użyję drugiego routera to właśnie będzie bridge...

0
  • #6 14 Sty 2018 11:41
    mazi292
    Poziom 16  

Niekoniecznie, wystarczy tylko wyłączyć Wi-Fi w Funboxie, nie ma potrzeby ustawiania trybu bridge

Ewentualnie poustawiać nazwy sieci i hasła takie same

0
  • #7 14 Sty 2018 13:18
    IC_Current
    Poziom 24  

baranjr1 napisał:
    a nie będzie tu problemu, że funbox 3.0 od Orange nie działa w trybie bridge? jak dobrze rozumiem, to skoro użyję drugiego routera to właśnie będzie bridge...

Bridge co to całkiem co innego. Ty na drugim urządzeniu nie włączasz routingu (nie podłączasz portu WAN). Tylko Access Point oraz switch.

0