Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie układów od podstaw

14 Sty 2018 01:02 402 3
  • Poziom 15  
    Witam,

Chciałbym nauczyć się projektować układy analogowe od podstaw głównie audio. Jednak nurtuje mnie od zawsze pytanie "skąd ludzie wiedzą jak to robić"?

Załóżmy, że chce zaprojektować efekt gitarowy delay na podstawie układu PT2399 chciałbym aby były potencjometry nadające szybkość powtórzeń, wzmocnienie sygnału, filtry górno i dolno przepustowe. Skąd ludzie wiedzą ile potrzeba rezystorów o określonych wartościach, kondensatorów, wzmacniaczy operacyjnych aby to działało jak należy?

Innymi słowy to się oblicza ile co czego potrzeba o określonej wartości? nie umiem sobie wyobrazić tego, że ktoś chce zrobić dane urządzenie aby miało daną funkcję i wie co z czym połączyć aby uzyskać zamierzony efekt oraz jakich ma użyć elementów. Chciałbym nauczyć się projektowania od podstaw jako krok dalej od przerysowywania gotowych schematów do programu i projektowanie PCB. Chciałbym zacząć projektować własne pomysły . Jaką literaturę możecie polecić? może na jakieś studium powinnem iść czy strata czasu?

Jestem pasjonatem elektroniki audio jako muzyk, producent skończyłem politechnikę kierunek inżynierski więc matematyka czy fizyka mi nie straszna dlatego liczę na wskazówki jak rozpocząć. Np projekt diody led z włącznikiem jest logiczny: przełącznik dwu pozycyjny, obliczenie rezysora do diody led no ale w przypadku projektów ze scalakami jak PT2399? wiem, że noty katalogowe posiadają nazwy wyprowadzeń nóżek ale skąd ja mam wiedzieć co dalej powstawiać aby osiągnąć efekt jaki oczekuję.

Chciałbym dojść do poziomu projektowania własnych przedwzmacniaczy mikrofonowych, mikrofonów, diboxów, efektów audio czy innych może na podstawie legendarnych preampów typu NEVE 1073. Co prawda nie chce być drugim Rupert'em Neve jednak chce zrobić coś swojego wykorzystując swoje muzyczne doświadczenia co bym chciał w danych urządzeniach.

Czekam na informację bo nie mogę przez to spać :)

Pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
  • Poziom 36  
    AVE...

Nota katalogowa PT2399, strona 2, masz gotowe echo do wykonania. Strona 4 zawiera tabelę zależności rezystora/potencjometru sterującego oscylatorem, a długością opóźnienia...

Co do innych Twoich pytań, to masz dwie drogi:
    1. Parz, jak to robią inni.
    Buduj układy zaprojektowane przez innych i próbuj je zrozumieć. Potem zacznij je modyfikować, łączyć ze sobą, itd. Sporo informacji znajdziesz w notach katalogowych i aplikacyjnych użytych układów, ale to wymaga dobrej znajomości angielskiego.
    2. Zacznij od teorii i przejdź do praktyki.
    Kup lub zdobądź kilka książek poświęconych elektronice, kurs "Ośla łączka", płytkę stykową, paczkę rezystorów i kondensatorów, różne op-ampy, inne części, jakiś prosty zasilacz dający napięcie symetryczne +/-12V, etc. i ucz się od podstaw. Ponownie noty katalogowe i aplikacyjne są Twoimi przyjaciółmi...
  • Poziom 43  
    Konstruktor specjalizowanego układu scalonego takiego jak wspominany PT2399 zaprojektował kompletne urządzenie realizujące funkcję opóźnienia albo echa, część elementów tego urządzenia znajduje się w układzie scalonym, a część na zewnątrz. Jednak tylko konstruktor układu scalonego zna wszystkie elementy układanki, więc pierwsze podstawowe źródło informacji, także o elementach zewnętrznych to dokumentacja od producenta układu scalonego, kiedyś robiono bardzo szczegółowe dokumentacje, ostatnio jest z tym coraz gorzej.

Z tą dokumentacją bywa różnie, raz lepsza raz gorsza, porozrzucana po różnych plikach, czasami dostępna tylko dla wybranych co podpiszą NDA.
    Zacząć trzeba od znalezienia wszystkich dokumentów dotyczących tego konkretnego US, czasami trzeba wysłać zapytanie do producenta, generalnie spotyka się noty katalogowe (datasheet) opisujące parametry i noty aplikacyjne (application note) opisujące sposób użycia. Zazwyczaj przy chińszczyźnie jak PT2399 dokumentacja jest niekompletna.
    Poszukiwania warto zacząć od strony producenta:
    http://www.princeton.com.tw/en-us/products/multimediaaudioic/echoprocessor.aspx
    W sieci można znaleźć dwa datasheet-y tego układu
    http://www.princeton.com.tw/Portals/0/Product/PT2399-s.pdf
    http://sound.whsites.net/pt2399.pdf
    W dokumentacji jest schemat aplikacyjny - łączysz i ma działać . O rezystorze ustalającym częstotliwość VCO (i opóźnienie) w dokumentacji znalezionej na stronie producenta nie ma NIC! w drugiej wygrzebanej w sieci jest tabelka i tam są konkrety, z kolei w tej pierwszej jest schemat blokowy w drugiej nie ma.

Elektronik mający szerszą wiedzę, składając do kupy schemat blokowy US ze schematem aplikacyjnym, zauważy standardowe rozwiązania, dwa filtry dolnoprzepustowe z wielokrotnym sprzężeniem zwrotnym, na wejściu i wyjściu - potrzebne jako filtry antyaliasingowe, przetwornik AC typu ΣΔ, można policzyć parametry tych układów.
    Jeśli chciał byś wiedzieć jakie pasmo ma ten układ (tak podstawowa informacja nie znalazła się w DS!) zostaje kontakt z producentem, albo policzenie sobie samemu, mógł byś nawet zaingerować w działanie, przeliczając filtry na inną częstotliwość. Ale to chyba nie jest dobry kierunek - uczyć się elektroniki żeby domyślić się tego czego zabrakło w dokumentacji. Zawodowcy muszą kupować od chińczyka bo tanio, a w biznesie to jedyny istotny parametr, później męczą się z "dokumentacją" i znajdują błędy "w krzemie" które trzeba obejść itp. , amator lepiej zrobi jeśli znajdzie układ renomowanej firmy, dopracowany i porządnie opisany.

W tym i nie tylko w tym układzie, wiele funkcji realizują wzmacniacze operacyjne, warto żebyś opanował podstawowe układy pracy ich projektowanie, dobrych książek io wzmacniaczach operacyjnych jest kilka, przykładowo:
    "Op Amp Applications Handbook" nawet udostępniona online
    http://www.analog.com/en/education/education-library/op-amp-applications-handbook.html
    "Op Amps for Everyone" (zdaje mi sie że była wersja tłumaczona na polski)
    A z polskich książek "Wzmacniacze operacyjne" Piotra Greckiego

Warta polecenia nie tylko o wzmacniaczach jest Small signal audio design Douglas Self a także książki o wzmacniaczach mocy tego autora.

Wielu napisze o podstawach, tego, czy tamtego, a prawda jest taka że jako nastolatek mogłem się w miarę dobrze nauczyć konstruować niezbyt złożone urządzenia, wybierając sobie tylko tą wiedzę która była mi potrzebna do zrozumienia danego układu. Z kolei programy nauczania politechnik są przepełnione "podstawami" a mimo to przeciętny absolwent, zaraz po studiach, nie skonstruuje nawet najprostszego układu, więc zostaje inżynierem sprzedaży.