Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GeForce GTX 970 - 3DMark Score: 4200 - spadek z 10600!

14 Sty 2018 03:21 450 26
  • Poziom 8  
    Dwa rezultaty dla tego samego zestawu z EVGA GTX 970 FTW ACX 2.0 na płycie MSI X99A SLI PLUS pod Win7.
    - do wczoraj:
    3DMark Score: 10 644 - Link
    - dzisiaj:
    3DMark Score: 4 195 - Link

Szukam rozwiązania problemu. Jeśli zechcesz pomóc, zapoznaj się z tą historią:

1. Po kilkunastu miesiącach pracy karta przestała wydalać z siebie obraz. Jak się okazało problemem była nie sama karta, a gniazdo PCI-e . Po przerzuceniu do drugiego gniazda, wszystko śmigało jak należy przez kolejne pół roku .
    2. Przy okazji wczorajszego formatu systemowego SSD zaktualizowałem BIOS. Potem, na nowym systemie odpaliłem 3DMarka. Wynik był porównywalny do tego sprzed dwóch lat => niczego po drodze nie spaprałem ;)
    3. Dziś postanowiłem sprawdzić, czy czasem pod nowym BIOSem pierwsze gniazdo PCI-e nie zacznie działać. I... działa!!! Ale do pełni szczęścia potrzebny był jakiś wynik pod obciążeniem. Znów 3DMark - 4200! :(
    4. Po powrocie do drugiego slotu: 4200, trzeci: 4200....
    5. Sprawdziłem na innym dysku ze świeżutkim Win7 - 4200.
    6. Reset ustawień BIOS / Clear CMOS nie pomogły. 4200.

Poza tragicznym 3DMark Score przy normalnym użytkowaniu nie zauważyłem jeszcze żadnych problemów z wydajnością (gier tu jeszcze nie ma, siedziałem tylko chwilę nad materiałem 4K w PremierePro).

Od czego zacząć poszukiwania przyczyny? Moje pomysły i wiedza uległy wyczerpaniu :(
  • Red. Komputery FAQ
    Sprawdź taktowania z zakładki sensors w GPU-Z. Jak będą na minimum bez względu na obciążenie to przeinstaluj sterowniki. Podaj z jaką szyną pracuje grafika to też można odczytać z głównej zakładki GPU-Z. Przed podaniem kliknij obok znak zapytania oraz start reneder test.
  • Poziom 43  
    Zamieść screen z programu GPU-Z.
  • Poziom 8  

Dodano po 5 [minuty]:

Szyna x8 3.0 (akurat teraz w trzecim slocie)
    Sterowniki usunąłem i zainstalowałem ponownie zaraz po wykryciu problemu.

Dodano po 1 [minuty]:

I jeszcze dodam, że próbowałem różnych konfiguracji Gen.3/Auto w BIOSie.

Dodano po 2 [minuty]:

A na mobo znajdują się dokładnie...
    • 4 x PCIe 3.0 x16 slots, support up to 3-way mode
    - 1-way mode: x16/ x0/ x0/ x0
    - 2-way mode: x16/ x16/ x0/ x0*, 16/ x8/ x0/ x0**
    - 3-way mode: x16/ x16/ x0/ x8*, x8/ x8/ x8/ x0**
  • Poziom 43  
    Ale karta powinna pracować w trybie PCI-E 3.0

• Poziom 8  
    Nie wiem jak to zinterpretować. Przyjrzałem się jeszcze raz... Po odpaleniu GPU-z jest 3.0, po chwili zmienia się na 1.1, po uruchomieniu testu wraca do 3.0. :?:
  • Poziom 43  
    Jeżeli się zmienia to OK.

Sprawdź wydajność ale na tych samych sterownikach co wcześniej czyli wtedy kiedy było te ~10000 3DMark.

Jakie są temperatury podczas testu? Jak wygląda obciążenie poszczególnych podzespołów?

Zainstaluj i uruchom FRAPS'a, zainstaluj i uruchom HWiNFO64 (sensors only) i włącz logowanie do pliku (prawy dolny róg). Uruchom test i zamieść log z HWiNFO w załączniku (po spakowaniu).
    Przy okazji w tle może być uruchomiony program Process Explorer i z niego daj screen.
  • Poziom 8  
    Wiem, że opowieść wyżej była zawiła, ale 10k było i wczoraj, na najświeższym sterowniku.

Ale to nic! Zgodnie z radą Sylwka zacząłem teraz obserwować zakładkę "sensors". Nagle zauważyłem skok taktowania - bez żadnego powodu, na czystym pulpicie tylko Opera... W tym momencie odpaliłem 3DMarka. 10579! Link
    Po skończonym teście wiatraki nadal chodzą, a mimo tego temp. grafiki nie spada poniżej 65*C. Coś tu nie grało... Okazało się, że wcześniej w pośpiechu zminimalizowałem trzy pracujące Render Testy GPU-Z!

To chyba wciąż nie daje odpowiedzi na pytanie o przyczynę problemu. Ale wygląda na to, że i karta i płyta mogą działać poprawnie ;)
    Dziękuję Wam za pomoc dzisiaj, do tematu wrócę pewnie jutro.
  • Poziom 43  
    sylweksylwina napisał:
    Przy render teście jest max x8 3.0? Jak tak to coś nie tak jest.

Przecież karta zamontowana w trzecim slocie, który obsługuje max. x8.

fiddler napisał:
    Szyna x8 3.0 (akurat teraz w trzecim slocie)
  • Poziom 8  
    Po kilku testach i kolejnych kombinacjach mogę wyciągnąć taki wniosek:
    Niezależnie od gniazda w którym siedzi grafika - gdy uruchamiam test 3DMark bez wcześniejszego obciążenia GPU, nie wkręca się na odpowiednie obroty (1.1?) i otrzymuję wynik 4200. Natomiast wystarczy uruchomić wcześniej test renderowania GPU-Z, dzięki czemu działa 3.0 i karta w 3DMarku osiąga pełną moc.

Logi z HWiNFO64 dla obu wariantów (karta w pierwszym slocie x16): logi HWi..O.zip Download (66.72 kB)
    Process Explorera nie odpalałem.

Czy problemem może być najnowszy sterownik NVIDII? Warto tracić kolejne godziny na sprawdzanie starszych?
  • Poziom 43  
    fiddler napisał:
    Czy problemem może być najnowszy sterownik NVIDII?

Tak.

Jeżeli nie sterownik to wróć do wcześniejszego BIOS'u i sprawdź.
  • Poziom 43  
    fiddler napisał:
    Jeśli zechcesz pomóc, zapoznaj się z tą historią:

Ja się chętnie zapoznam z historią zasilacza. Podasz model i markę?
    Zamieść SMART HDD z CrystalDiskInfo.

Dodano po 2 [minuty]:

fiddler napisał:
    Po kilkunastu miesiącach pracy karta przestała wydalać z siebie obraz. Jak się okazało problemem była nie sama karta, a gniazdo PCI-e . Po przerzuceniu do drugiego gniazda, wszystko śmigało jak należy przez kolejne pół roku .

Czyli masz uszkodzoną płytę. Dlaczego więc się dziwisz, że są jakieś problemy?
  • Poziom 8  
    safbot1st napisał:
    Ja się chętnie zapoznam z historią zasilacza. Podasz model i markę?

Znalazłem na śmietniku. SilentiumPC Enduro FM1 GOLD 650W.
    Uprzedzając ewentualną sugestię - przerzuciłem już kable do drugiego wyjścia PCI-e zasilacza.

safbot1st napisał:
    Zamieść SMART HDD z CrystalDiskInfo.

Wszystko jest OK. Dyski nie mają z problemem nic wspólnego. Pisałem już, że sprawdzałem na dwóch różnych SSD ze świeżymi instalacjami Win7 (przy jednoczesnym odpięciu pozostałych kabli SATA).

safbot1st napisał:
    Czyli masz uszkodzoną płytę. Dlaczego więc się dziwisz, że są jakieś problemy?

To było tylko podejrzenie, bez konkretnej diagnostyki. A jak się teraz okazuje, wszystkie gniazda PCI-e działają i wszystkie są w stanie obsłużyć 3.0.
    Oczywiście wciąż nie wykluczam tej opcji, ale na "masz uszkodzoną płytę" jest chyba za wcześnie...

A teraz konkrety.
    1. Identyczna sytuacja jest na starym BIOSie.
    2. Powrót do "grudniowego" sterownika 388.71 też nic nie dał.

Polecicie mi jakieś darmowe narzędzia do testu grafiki - odpowiedniki 3DMarka?
  • Poziom 43  
    Unigine Heaven, Luxmark, stkcop-bench-setup.exe itp., itd.
  • Poziom 8  
    Dzięki. Zacznę od najmłodszego dziecka Unigine - Superposition.
    Jednocześnie zasysam Wiedźmina 3, bo lepszy sposób na test w warunkach bojowych nie przychodzi mi do głowy.
    Ale docelowo nie o gry tu chodzi, a o pewność, że przy pracy z PremierePro i renderowaniu karta będzie dawała z siebie wszystko.
  • Poziom 43  
    No to zrób jakiś test próbny w tych programach i będzie pewność. W GPU-Z patrz czy w czasie obróbki materiału zegary wchodzą na maks i PCI-E się przełącza na x16 3.0.
    Chociaż nie jestem wcale pewien czy do tego zadania w ogóle warto tym się kłopotać. Dla obliczeń zdaje się taka przepustowość wcale potrzebna nie jest. W koparkach BTC karty w PCI-E x4 wciskają mocne i też to liczy jak powinno.
  • Poziom 43  
    Ale czy potrzebna czy nie to nie jest normalne, że wydajność w teście spada o 2/3.
  • Poziom 8  
    Kasek21 napisał:
    to nie jest normalne, że wydajność w teście spada o 2/3.

Nie w teście, a w testach! Melduję posłusznie, że dokładnie to samo dzieje się w przypadku Unigine.

"Normalny" test - wynik 2108, przy... 698/810 MHz:

Z testem GPU-Z w tle - 5753, przy 1404/3505 MHz:
    czyli wynik standardowy dla gtx970:

Dla odmiany Wiesiek Trzeci podziwia widoczki w FullHD z balkonu Kaer Mohren, mrugając przy tym ok. 60 razy na sekundę przy presecie High i 40-50 przy Ultra. Czyli... prawidłowo!

Rzućcie jakiś nowy pomysł ;)
  • Poziom 43  
    Wygląda jakby niepoprawnie wykrywał aplikację 3D i zostawał cały czas na obniżonych zegarach tylko dziwne, że z grą nie ma problemu.
  • Poziom 43  
    No to zdurniałem już. Przecież Uni działa niemal identycznie jak gra.
    W Furmarku też tak jest? Zegary niskie szyna wolna w czasie testu? Zobacz jak to wygląda w MSI afterburn - powinien być tam podgląd na profile itp. Komuś tu już samo zainstalowanie tego pomogło. Oczywiście mowa tylko o podglądzie nie o podkręcaniu co jest w sumie główną funkcją programu.
  • Poziom 8  
    A może... czy jest prawdopodobne, by któryś z nowych sterowników płyty głównej coś namieszał?
    Do tej pory jechałem na komplecie ze stycznia 2016. Teraz zainstalowałem wszystko ze strony Link.

Dodano po 1 [minuty]:

310artur napisał:
    W Furmarku też tak jest? Zegary niskie szyna wolna w czasie testu? Zobacz jak to wygląda w MSI afterburn

Sprawdzę...
  • Poziom 43  
    Hmm problem zaczął się po żonglowaniu kartą po slotach. Wsadź ją w pierwszy slot i zresetuj BIOS do fabrycznych ustawień w tej kolejności. Może gdzieś tam tkwi problem. Może faktycznie po paru dniach przestało działać to windows coś zassał (poprawki,updaty,sterowniki). Jaki to windows? Masz możliwość przetestować na innym?
  • Poziom 8  
    310artur napisał:
    W Furmarku też tak jest?

Nie. Zasuwa aż miło patrzeć. Chociaż (co pewnie nie ma wielkiego znaczenia) przy kilku podejściach samo taktowanie gpu ma różne wartości, o kilka % niższe od nominalnego. Memory clock za każdym razem idealnie.

310artur napisał:
    MSI afterburn. Komuś tu już samo zainstalowanie tego pomogło.

Spróbowałem. Pomogło komuś pewnie dlatego, że razem z afterburnem instaluje się 'Riva Tuner Statistics Server', który to przy okazji ściąga, sprawdza i aktualizuje kolejne wersje DirectX. Niestety u mnie niczego to nie zmieniło.

310artur napisał:
    problem zaczął się po żonglowaniu kartą po slotach. Wsadź ją w pierwszy slot i zresetuj BIOS do fabrycznych ustawień w tej kolejności.

Gdzieś po drodze już to dzisiaj zrobiłem ;)

310artur napisał:
    Jaki to windows? Masz możliwość przetestować na innym?

Mam pod ręką dwa SSD z Win7. Oba po formacie, z zainstalowanym podstawowym softem i takimi samymi sterownikami. Różnica jest tylko jedna - jeden ma wyłączony Windows Update ;)
    Dodano po 13 [minuty]:
    UPDATE!
    Wystarczy Alt+Tab na pulpit, na sekundę, z ekranu "Loading" benchmarka Unigine, by reszta testu poszła z odpowiednim taktowaniem!

Coraz ciekawiej ;)
  • Poziom 43  
    Jak masz opcje spróbuj jedną z tych siódemek podnieść do win10 tylko dla testu. Robi się to dokładnie tak jak wtedy gdy to każdemu wciskali i to nadal tak samo działa (za darmo jakby co). Ale zrób update systemu - wtedy w 5 minut powrócisz do siódemki opcją przywróć poprzednią wersje systemu. "Rollback" akurat działa dobrze ;) Jestem po prostu ciekawy czy system ma coś do rzeczy, taki test jeśli będzie OK na win 10 to jeszcze nie dowód ale przynajmniej wskazówka.