Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

gotuje wode w kotle przy rozpalaniu

14 Sty 2018 06:08 744 26
  • Poziom 3  
    Witam problem zaczyna sie przy rozpalaniu piec weglowy bez dmuchawy gotuje wode pompka tez dostaje przyspieszenia slychac szum jak juz sie ustabilizuje jest ok ale mozna za duzo podłożyc opału bo zacznie gotowac wode i musze co chwile po troche dozucac piec stoij na tej samej płaszczyznie co grzejniki ,jakies pomysły ?gotuje wode w kotle przy rozpalaniu
  • Computer Controls
  • Poziom 41  
    źle wykonane wyprowadzenie odpowietrzenia. Ważniejsze jest wyprowadzenie odpowietrzenia, niż obieg na CO. Dodatkowo patrząc na schemat więcej jest rury poziomej niż pionowej do zbiornika wyrównawczego.
  • Poziom 37  
    To tylko oznacza, że ma kolega kocioł przewymiarowany co do instalacji (jest w stanie dostarczyć dużo więcej energii niż w danej chwili jest kolega w stanie wykorzystać). Dodatkowo wygląda, że pojemność wodna układu jest mała co tylko powiększa skalę problemu. Jeśli jest miejsce to doradziłbym dołożenie zbiornika buforowego, który przejmie nadwyżkę ciepła, a przy okazji po zagrzaniu będzie sam trzymał ciepło nawet gdy w kotle się wypali.
  • Computer Controls
  • Poziom 3  
    moc kotła 14kw podłaczone sa 3 grzejniki i w łazience drabinka noi bojler zauwazyłem jeszcze ze kiedy na właczonej pompce wykreciłem zawur odpowietrzajacy woda nietrysneła troszke sie polało moze 50ml i tyle zawur jest nad piecem kolo pompki tak jakby pompka nie tłoczyła wody .przy rozpalaniu woda zacznie szumic cos walnie, puknie słychac bulgotanie i pomka szumi mocno .Coto moze byc pomka jest w pozycij poziomej prosze pomuzcie z góry dzieki za info
  • Poziom 28  
    LuKaSZ2232 napisał:
    moc kotła 14kw podłaczone sa 3 grzejniki i w łazience drabinka noi bojler zauwazyłem jeszcze ze kiedy na właczonej pompce wykreciłem zawur odpowietrzajacy woda nietrysneła troszke sie polało moze 50ml i tyle zawur jest nad piecem kolo pompki tak jakby pompka nie tłoczyła wody .przy rozpalaniu woda zacznie szumic cos walnie, puknie słychac bulgotanie i pomka szumi mocno .Coto moze byc pomka jest w pozycij poziomej prosze pomuzcie z góry dzieki za info

Masz nieszczęśliwie podłączoną rurę do naczynia wyrównawczego, wszystkie bąble powietrza i pary idą do góry, a nie do naczynia stąd układ może Ci się zapowietrzać. Ten odpowietrznik na górze jest sprawny? Czy masz zamontowany zawór różnicowy na rurze gdzie jest pompka?

Pompka szumi Ci przy jakiej temperaturze wody?
    Masz cienkie rurki, dlatego stwarzają pewnie opór pompce.
    Masz zawory termostatyczne na grzejnikach?

Co do kotła, wydaje się być przewymiarowany w stosunku do istniejących grzejników, albo dodać jakiś bufor dla bezpieczeństwa albo zmniejszyć moc tego kotła.
  • Poziom 30  
    14kW na 3 grzejniki,bojler i drabinkę to chyba dużo za dużo chyba że grzejniki po ok 4kW mają .Jaką powierzchnię ogrzewasz-ok120m2? Ze schematu nie wynika byś maił zawór różnicowy jeśli go nie ma woda krąży złym obiegiem.Zbiornik wyrównawczy ma być min.30 cm nad najwyższym punktem instalacji(podejrzewam że bojler masz wyżej niż grzejniki)
  • Poziom 3  
    Tak odpowietrznik raczej jest sprawny bo jest nowy zawor roznicowy jest,od 50 stp. wrze pompka jakby nietłoczyła dobiero jak stuknie w rurach zaaszumi zaczyna sie zasilanie rozgrzewac jak juz tak cały uklad sie rozgrzeje to juz tak trzyma ale doły grzejnikow sa chłodniejsze no rurki sa cienkie sam zobacz
  • Poziom 3  
    Powierzchnia do ogrzania 60 m zawur roznic. zapomniałem dorysowac jak w tym rys. Bojler stoij na tej same płaszczyznie co piec i grzejniki
  • Poziom 28  
    LuKaSZ2232 napisał:
    Tak odpowietrznik raczej jest sprawny bo jest nowy zawor roznicowy jest,od 50 stp. wrze pompka jakby nietłoczyła dobiero jak stuknie w rurach zaaszumi zaczyna sie zasilanie rozgrzewac jak juz tak cały uklad sie rozgrzeje to juz tak trzyma ale doły grzejnikow sa chłodniejsze no rurki sa cienkie sam zobacz

Być może nie ma w ogóle obiegu grawitacyjnego. Jak pompka się załączy, wtedy stuka zawór różnicowy? Jak jest sterowana pompka? Jakiej mocy to pompka i na jakim biegu chodzi? Przy jakiej temperaturze się załącza?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    LuKaSZ2232 napisał:
    Powierzchnia do ogrzania 60 m

Kocioł jest za duży-8kW powinno w zupełności wystarczyć.Możesz zmniejszyć moc odpowiednio układając cegły szamotowe-opis znajdziesz w necie bez problemu.Rura do zbiornika wyrównawczego NIE MOŻE BYĆ MNIEJSZA JAK 1 CAL
    Popraw proszę ortografię w swoich postach.
  • Poziom 41  
    kpp_jacek napisał:
    Do moich poprzednich pytań dodam kolejne - czy możesz pompę załączyć na stałe?
    triakw napisał:
    Gdzie jest sterownik do załączania pompy co. Przy jakiej temperaturze się załacza.
    A co to da ? Lepiej byłoby dla pompki gdyby się nie włączała, gdy w rurach jest powietrze, lub para wodna, bo chodzi na sucho i się wcześniej zużyje.
    Do przerobienia rura od wyjścia z kotła, zwłaszcza podłączenie naczynia wyrównawczego, przy kotle.
  • Poziom 41  
    kpp_jacek napisał:
    Szanowny Kolega nieuważnie przeczytał chyba posty #11 i #15 a łaskawie tylko zauważył #13.
    Być może trochę nieuważnie czytałem, ale nie ulega żadnej wątpliwości, że nie ma co szukać wielu przyczyn, bo główna i będę przy tym obstawał tkwi, w źle wykonanym podłączeniu naczynia wyrównawczego, jak również w niewłaściwym przekroju rur do tego naczynia.
    kpp_jacek napisał:
    uszkodzona pompa (widziałem już takie tanie z wirnikiem stopionym przy 90 °C)
    Tu też nie jest winna temperatura, tylko praca pompki na sucho- para wodna.
    Aby nie było wątpliwości proszę autora postu, aby napisał od kiedy są kłopoty z gotowaniem wody i od kiedy używa tą instalację.
  • Poziom 30  
    Coś autor chyba stracił zainteresowanie tematem.Może trzeba poczekać aż w końcu raczy odpowiedzieć na pytania:)
  • Poziom 37  
    @kpp_jacek - uwagi słuszne tylko jeśli autor miałby głowice termostatyczne to jak najbardziej taki efekt może być przy sprawnej pompce. Bez konkretnych danych to...
  • Poziom 3  
    Witam przepraszam za nieobecnosc cały dzien walczyłem z problemem zmieniłem przekruj rur do naczynia na 1cal filtr wyczyszcony zanieczyszczony był bardzo tak samo w naczyniu wyrownawczym syf woda czarna z odłamkami czegos .własnie napaliłem i odpisuje na pyt pomka bez sterownika ,nie zawur raczej niestuka na powrocie slychac ,to jest instalacja odkupiona uzywana i tak od poczatku jest problem jest w tym ze pomieszczenie z piecem jest na jednej kontygnacij z mieszkaniem z tym ze pomieszczenie co ma obnizona kontygnacje zawur odpowietrzajacy jest pod samym sufitem na wysokosci 170 moze 180 da jest skosny ,pomieszczenie 3m na 5 w drugim naiwyrzszym punkcie 2m zawory sa na kazdym grzejniku katowe 1/2 cala zaraz wysle uklad pomieszczen pompka grundfos ups 25-40
  • Poziom 3  
    Zawory na maxa efekt jest po wyczyszczeniu i zmianie przekroju rur naczynia po zalaniu układu szybko sprawnie sie odpowietrzył 20min po rozpaleniu dopiero właczyłem papke jak juz w promieniu metr od pieca rury byly gorace tylko zasilanie po godzinie moze 1.5 woda szumi wszystkie rurki parza to przymykam dolne drzwiczki .teraz tak niekturzy pisza ze podłaczenie naczynia złe ,przekruj rur był zamaly ale wysokosc naczynia niemoglem inaczej wyjasnie po rysunku zaznaczona na zielono czesc budynku jest czescia gospodarcza obnizona o 60 cm od mieszkalnego( tylko zadaszenie) zagospodarowałem dwa pomieszczenia na łazienke i kotlownie dach jest skosny wysokosc pomieszczenia przy piecu 170 do 2m poprzeciwnej. grzejnik łazienkowy (drabinka) jest 10 cm od sufitu i jest najwyzszym punktem w instalacij i przytym ukladzie jak na rys. naczynie jest troche wyżej od najwyższego punktu ,wygłada nato ze moc pieca jest zawysoka co do ilosci grzejnikow 3 grzjniki maja 100cm na 60 panelowe lazienka 40 na 60 i bojler 100l .a jeszce zapomniałem o zaworze ktory dołozyłem na powrocie po pierszej próbie instalacji (jest w rysunku) w pierwszej kolejnosci rozgrzewał sie bojler i grzejnik w łazience a na pokoje i kuchnie nieidzie długo niemyslac zamontowałem zaw.3/4 na powrocie i troche go przymknołem wiadomo czemu moze miec to znaczenie

Dodano po 5 [minuty]:

rysunki do ostatniej odpowiedzi dzieki za zainteresowanie
  • Poziom 41  
    Jako, że tą instalację w takim wykonaniu zastałeś, mam wątpliwość co do tego wyprowadzenia rur zasilających przy 3 grzejnikach. Jaki jest cel ? nie wiemy, ale czy tam jest przynajmniej założony odpowietrznik?, bo z rysunku wygląda, że tam jest znacznie wyżej niż naczynie wyrównawcze. Mam rację, czy to tylko tak narysowane?
  • Poziom 30  
    Ponawiam prośbę o poprawienie ortografii.
    Woda szumi bo masz jeszcze powietrze w instalacji bo nawet po odpowietrzeniu zimnego układu układ zawiera dużo powietrza -w świeżej wodzie jest ok 11% powietrza i uwalnia się po podgrzaniu.Patrząc na rys, wychodzi że kaloryfery masz powyżej zaworu automatycznego więc nie spełnia swojej roli.