Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitory LCD - Czyszczenie

Adili 10 Sty 2007 22:20 191788 91
    kali13
    Poziom 10  
    prosze powiedzcie jak optymalnie ustawic kolory na lcd tak aby wzrok sie nie męczył
  • TermoPasty.pl
    Bogdanor
    Poziom 27  
    zjedz z jasnoscia w dol (brightness) i bedzie dobrze, zakladam ze rozdzielczosc masz ustawiona taka jaka powinnna byc.
  • TermoPasty.pl
    kolec64
    Poziom 12  
    Ja uzywam juz 5 lat plyn do mycia szyb "Clin" i spoko
    PLAYER 6600
    Poziom 2  
    Monitory CRT Można czyścić praktycznie Wszystkim. Kineskop to zwykła szyba jak w oknie.Można normalnie psikać na włączony monitor, tylko trzeba bardzo uważać, żeby nie naciekło do środka:!: :idea:
    :D
    Pegelmesser
    Poziom 23  
    PLAYER 6600 napisał:
    Monitory CRT Można czyścić praktycznie Wszystkim. Kineskop to zwykła szyba jak w oknie.Można normalnie psikać na włączony monitor, tylko trzeba bardzo uważać, żeby nie naciekło do środka:!: :idea:
    :D

Większej głupoty w życiu nie słyszałem!
    Proponuje koledze przeczyścić może CIF-em albo PRONTO...
    Efekty będą widoczne odrazu, szczególnie w przypadku kineskopów MItsubishi lub Sony...
    Nie wiem co koledze naciekło do środka monitora...
    Adam Skowron
    Poziom 10  
    Jak wspomniał już wcześniej _Glowart_ do czyszczenia doskonale nadaje się płyn do okularów i na pewno jest on bezpieczny. Szkła okularowe są wykonywane zarówno ze szkła, jak i z polimerów, posiadają różnego rodzaju powłoki (antyodblaskowe, barwiące itp.) i wiadomo, że płyn ten im nie szkodzi. Ostrożnie jednak z płynami "zimowymi". Zawierają one dodatki przeciw parowaniu, które nie odparowują i pozostawiają tłustawą, trudną do usunięcia warstewkę na szkle. Nie wiem, jaki to da efekt na monitorze. Dla oszczędnych podpowiedź - płyn ten składa się głównie lub wyłącznie z alkoholu izopropylowego.

Co do pomysłu z octem podanego przez Alfa (Alfę?), to oczywiście szkło można nim doskonale wyczyścić. Ocet działa dobrze na "trudne" plamy, ale niestety dobrze rozpuszcza też powłoki antyrefleksyjne i w takim przypadku należy go stosować w ostateczności i jak najkrócej (natychmiast zetrzeć).

Zwykły alkohol etylowy, stosowany przez dłuższy czas podobno niszczy strukturę plastiku. Efekty jego stosowania (jak i innych niezalecanych środków) mogą się ujawnić dopiero po czasie. Poza tym paruje on wolniej niż alkohol izopropylowy. Alkohol również łatwo rozpuszcza srebrną farbę naniesioną na plastikowych obudowach (można uzyskać niezamierzoną zmianę estetyki monitora).

Nie należy też czyścić ekranu zbyt suchą szmatką, zwłaszcza tych bardzo gładkich paneli, bo suche cząsteczki kurzu są ostre i przy pocieraniu powodują powstawanie na powierzchni mikroskopijnych zarysowań, których z czasem jest coraz więcej i przy odpowiednim kącie padania światła stają się widoczne.
    Pegelmesser
    Poziom 23  
    Racja. Nie polecam stosownaia alkoholi do czyszczenia monitorów. Efekt jest nieciekawy.
    bioly2500
    Poziom 17  
    To jest juz stary temat ale moze komus sie to przyda ja LCD i CRT przecieram chusteczka do wycierania (pupy) dziecka a potem suchym reczniczkiem kuchennym jednorazowym.Efekty nowy monitor.Pozdrawiam
    tzok
    Moderator Samochody
    Chciałbym ostrzec przed eksperymentami, bo nie tak dawno temu dostałem pięknego SyncMastera CRT 19" potraktowanego płynem do mycia szyb - zmyła się warstwa antyrefleksyjna :( Jedyną metodą jego naprawy było całkowite jej usunięcie.

Są specjalne środki do mycia ekranów...
    PLAYER 6600
    Poziom 2  
    Ja mam starego Acer'a (CRT). Od trzech lat czyszczę go tym co mi
    w rękę wpadnie.Nigdy nie było skutków ubocznych. Natomiast zaciekawiła mnie informacja o powłoce antyrefleksyjnej. Pierwsze słyszę. Przepraszam wszystkich :cry:
    K!lleR
    Poziom 39  
    CRT oraz LCD czyszczę z powodzeniem izopropanolem. Żadnych efektów ubocznych nie ma a ekran czyściutki.
    Bogdanor
    Poziom 27  
    Coz poczytalem troche, przerobilem wiele roznych "wyczyszczaczy"(kasy wydalem na nie jak lodu)i jak na razie bardzo pozytywne wrazenia robi chusteczka z mikrofibry razem z takim zelem w spraju firmy Hama. (Najlepiej sprawdza sie na LCD). Perfekcja.
    muminhio
    Poziom 10  
    lcd to wystarczy zwykła woda spryskać i trochę mocniej przycisnąć do powieszchni taka fajna zielona ściereczka co wam do monitora dołożyli w akcesoriach. alkohole pozostawiają smugi pylny do szyb również! oczywiście dobre sa takie pylny specjalistyczne do lcd ale te lepsze daja pianke na matrycy i jest gicio ale i kosztuje b.duzo a nie kropelki h.. czego.
    Samael
    Poziom 12  
    Też miałem problem z wyczyszczeniem monitora LCD/TFT. Ekran miałem zabrudzony przez kropelki WD-40, pepsi itp. Nigdy tego nie ruszałem aby nie porysować matrycy.

Na początek zakupiłem specjalne ściereczki do czyszczenia matryc LCD/TFT jednak zostawiają mazy, bardziej nadają się do czyszczenia klawiatury czy obudowy laptopa niż do matrycy.
    Zacząłem więc szukać w google informacji na ten temat i najprostszym okazała sie ściereczka z mikrofibry.
    Postanowiłem sprawdzić, okazała się że lekko nawilżona ogólnie dostępną wodą z kranu jest najtańszym i najskuteczniejszym środkiem. Zabrudzenia traktujemy wilgotnym końcem potem przecieramy suchym. W efekcie uzyskujemy matryce bez smug.
    Teraz aż przyjemnie patrzeć na czarna matowa powierzchnie :)

Co do CRT z powłoką antyrefleksyjną to polecam zwykły preparat do czyszczenia szkieł okularów bez żadnych dodatków zapobiegających parowaniu. Nie zostawia smug na powłoce, można z powodzeniem czyścić powierzchnie soczewki obiektywu aparatu/kamery.

Pozdrawiam
    kojot24
    Poziom 2  
    Siemka , nie chciałem zakładać nowego tematu , otóż po czyszczeniu monitora ściereczkami plamy oowszem zeszły ale pojawiły się jakby smugi ... przy włączonym monitorze nie widać tego , przy wyłączonym owszem , wygląda to mniej więcej tak jakby ta substancja którą jest nasączana ściereczka nie wyschnęła i zostają takie rowki .... nie mam pojęcia jak to czyścić .... jeżeli ktoś wie piszcie
    modny
    Poziom 19  
    romipop napisał:
    ja mojego samsunga przecieram miękką ściereczką z mikrofazy lekko zwilżoną wodą.Jak na razie daje radę :D . Nie zostawia żadnych smug i farfocli.

Potwierdzam !!! Pracuję w serwisie z tym sprzętem i widze efekt czysczenia matryc LCD przez klientów jakimś syfem, do tego tłumaczenie "przecież kupiłem najdroższy preparat na rynku". Osobiście polecam wilgotną mikrofibrę (konieznie bez detergentów) i byle tylko mocno nie naciskać - schodzi wszystko.
    tertus
    Poziom 10  
    mam pytanie siostrzenica pomazala ekran dlugpomisem , da sie cos z tym zrobic ?
    RAVLEW
    Poziom 18  
    Płyn do mycia szyb na miękki papier toaletowy i jest czyściutko.
    tertus
    Poziom 10  
    wielkie dzieki Panowie za pomoc , siostra czyms ( ? ) wyczyscila na razie jest ok po za smugami z ktorymi poradze sobie rys nie widac wiec nie ma dramatu
    Macieks34
    Poziom 2  
    Mam troche wiekszy problem.moj mały synek porysował mi lcd długopisem...pytanie czym to teraz bezpiecznie usunac?:cry:
    mktiger
    Poziom 10  
    mam matowego LG 196wtq
    mialem kilka tlustych plam i rysy od innych scierek
    uzylem sciereczek do okularow dawanych w fielmannie - microfibra - delikatnie zwilzylem kawalek - wytarlem sucha czescia, chociaz wlasciwie nie musialem, szybko znikalo zadnych smug - nawet rysy zniknely
    TheMisza
    Poziom 9  
    a czym można wyczyścić rysy czy są jakieś preparaty do czyszczenia rys z monitora ?
    IceG
    Poziom 10  
    Witam:)
    ja tam swojego LCD Samsunga czyszczę przy pomocy pianki do czyszczenia matryc LCD/TFT (e5) i chusteczek chigienicznych. Za piankę dałem jakieś 15zł i nie narzekam za tą kasę wszystko SUPER :D

A starego CRT czyściłem i płynem do mycia szyb i lekko zwilżona szmatką.
    bluskype
    Poziom 2  
    Na drobne wykruszania w matowych matrycach widocznych jakby bed pixel szczególnie widoczne na białym tle jakby ciemniejsze kropki jest pronto do drewna z woskiem , który idealnie uzupełni matowa powłokę. Pronto najlepiej nakładać miękka chusteczką po całym ekranie żeby nie było zmaz ów.
    Pegelmesser
    Poziom 23  
    bluskype napisał:
    pronto do drewna z woskiem.
    Taa od razu najlepiej pastę do butów. Wiem jaki to zostawia efekt. Żadnych wosków, prontów, Ludwików, Ajaxów i Vaniszów. W amatorskich warunkach dobry jest Clin do okien.
    Auudi
    Poziom 17  
    Popieram przedmówce, nawet zwykły płyn do okien "Kryształ" z biedronki:P jest skuteczniejszy od wszystkich "profesjonalnych" czyścideł, chusteczek i innych wynalazków.
    A i żadnych żrących ani niczego na alkoholu, jedynie odrobina denaturatu do punktowego zmywania śladów np. po naklejkach.