Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] TV 55-65 cal za 5 tysięcy zł

tomasz-gdn 14 Jan 2018 13:17 1413 20
    tomasz-gdn
    Level 6  
    1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor?
    21 m^2

2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora?
    2,5 m

3. Ile osób zasiada przed telewizorem?
    2-4

4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu?
    Na wprost

5. Telewizor ma stać czy ma wisieć?
    Stać

6. Jak słońce świeci w pokoju?
    Salon od zachodniej strony (słońce intensywne i obecne przez większą część roku do późnych godzin wieczornych).

7. Jaki masz obecnie telewizor?
    Brak

8. Co chcemy aby telewizor posiadał?
    Kodi, You Tube, Netflix/HBO

9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora?
    Kablówka (UPC) - wiadomości, Internet (wifi/ethernet) - filmy

10. Jakie urządzenia?
    Laptop, android tv box (jeśli warto w takie coś inwestować)

11. Ile godzin dziennie ma pracować telewizor?
    2-4h

12. Czy zdarza się że przez kilka godzin oglądasz tylko jeden program?
    Tak

13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej?
    Wiadomości (40%), Film (40%), Sport (20%)

14. Czy zamierzasz serfować po internecie?
    Nie

15. Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie?
    Nie

16. Preferencje co do marki?
    Brak

17. Preferencje co do wielkości?
    55-65

18. Co Cię denerwuje w telewizorach?
    smużenie, słaby kontrast, opóźnienia czasu reakcji

19. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień?
    Wieczorami

20. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup?
    5 tys (możliwość dopłacenia drobnej kwoty jeśli na prawdę warto)

21. Jak często wymieniasz telewizory w domu?
    Nie zamierzam wymieniać przez długi czas

22. Czy korzystasz często z aplikacji internetowych?
    Chciałbym korzystać z Kodi, YouTube, Netflix

Rzeczy nad którymi się dodatkowo zastanawiałem i chciałbym poznać opinie ekspertów:
    a) Czy warto kupić telewizor bez androida i dokupić android tv box (mi box, nvidia shield tv)
    b) Czy warto się wstrzymać z kupnem jeszcze miesiąc czy dwa bo wchodzą nowe modele i można liczyć na spadki cen
    c) W jakich sklepach polecacie zamawiać
  • Helpful post
    Ludwik XVI
    Moderator of RTV - what to buy
    Android TV na razie w pełni stabilny nie jest. TCL ostatnio ma spore problemy przy Andku 7.0
    Ja bym raczej celował w TV i do tego np. Xiaomi Mi Box.

Za 5,2k pln był ostatnio w Saturnie i MM bardzo dobry Panasonic 58EX780.
    Matryca VA, 120Hz, wysoki kontrast, dobry system wygaszania. Model 2017.

Za 5 k pln 120Hz tv w rozmiarze 65 cali nie kupisz. Najtansze, dobre to 1k pln wiecej. Np Samsung 65MU7002
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Ludwik XVI
    Jeśli chcesz wydać 5k pln to nie kupuj telewizora 60Hz. To po prostu nie ma sensu - bo kwota na stole jest wysoka.
    Skup się na dobrych, wysokokontrastowych matrycach VA lub OLED z odwieżaniem 120 Hz.

Jeśli chcialbyś OLED to zdecydowanie model na 2017 r czyli LG 55EGA7V (płaski).
    Model 55EG910V to ekran zakrzywiony z matrycą roku modelowego 2015.
    tomasz-gdn
    Level 6  
    Dziękuję za podanie paru interesujących modeli i zasugerowanie na co zwracać uwagę w takim przedziale cenowym. Moje wnioski na chwilę obecną są takie (jeśli są nietrafione to proszę poprawcie mnie):

1. Zostanę przy rozmiarze 55" bo przy 65" jest znacząca różnica cenowa
    2. Już wcześniej myślałem o TCL ale o ile dobrze rozumiem podane modele mają matryce 60hz i będzie to odczuwalne oglądając np. sport
    3. LG 55EGA7V zdaje mi się bardzo interesującą propozycją, jeśli dobrze rozumiem z odległości 2,5 m przy 55" rozdzielczości 4K i tak nie odczuję, HDR może pojawi się w aktualizacji oprogramowania a za to obraz jest świetnej jakości. Poczytałem o samej technologi OLED i natrafiłem na ciekawy test jak szybko taki telewizor może się zużywać (może komuś się przyda):
    https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test
    Nie wiem na ile należy się tym przejmować w przypadku oglądania wiadomości i sportu 2h dziennie
    4. Sony 55XE8505 nie miałem okazji jeszcze zobaczyć ale ma już system android co może być zaletą (jeśli działa płynnie)
    5. Panasonic 58EX780 wygląda bardzo dobrze

Podsumowując, jeśli nic nie ulegnie zmianie to w najbliższym czasie będę starał się wstrzelić w jakąś z promocji na:
    LG 55EGA7V (+ Xiaomi Mi Box), Sony 55XE8505, Panasonic 58EX780 (+ Xiaomi Mi Box)
    Ludwik XVI
    Jesli Sony to zdecydowanie lepiej serie XE90 lub XE93.
    Seria XE85 jest wg mnie mocno przecietna.

TCL to tylko 60Hz i problematyczny Andek 7.0.

LG 55EGA7V to bardzo dobry TV. Co do HDR to nie wiem jak do tego podejdzie np Netflix, bo generalnie HDR jest tylko przy 4K jesli chodzi o filmy.
    Choc dla mnie HDR to nie jest az taka rewolucja by zrezygnowac z nieskonczonego kontrastu OLEDa...
    User removed account
    Level 1  
    lesmian45
    Level 19  
    Na Philipsie Android jest jak najbardziej stabilny i to już od końca 2016 roku. I to niezależnie, którą wersję się ma zainstalowaną. Ponadto faktycznie kupowanie za 5 tysi 60 Hz to trochę pomyłka, myślę, że ten 7502 będzie odpowiednim telewizorem dla Ciebie.
    tomasz-gdn
    Level 6  
    Miałem okazję odwiedzić salon i przetestować parę telewizorów (oraz swoje oczy) pod kątem:
    1. 60 Hz vs 120 Hz
    Widzę różnicę nawet jeśli telewizor ma upłynniacz. Nie jest to na zasadzie, że ekran 60 Hz jest zły, po prostu w takim zestawieniu widać różnicę.

2. 4K vs Full HD
    Przy odległości 2,5m to kontrast i jasność mają większe znaczenie

3. OLED vs QLED
    Oba wyglądają świetnie ale raczej ze wskazaniem na OLED

Usłyszałem, że dobrą alternatywą w budżecie 4-5K jest także model:
    LG 55SJ810V

Co sądzicie o takiej propozycji i jak ona wypada w porównaniu do LG 55EGA7V?
  • Helpful post
    treumatic
    Level 11  
    tomasz-gdn wrote:
    Miałem okazję odwiedzić salon i przetestować parę telewizorów (oraz swoje oczy) pod kątem:
    1. 60 Hz vs 120 Hz
    Widzę różnicę nawet jeśli telewizor ma upłynniacz. Nie jest to na zasadzie, że ekran 60 Hz jest zły, po prostu w takim zestawieniu widać różnicę.

2. 4K vs Full HD
    Przy odległości 2,5m to kontrast i jasność mają większe znaczenie

3. OLED vs QLED
    Oba wyglądają świetnie ale raczej ze wskazaniem na OLED

Usłyszałem, że dobrą alternatywą w budżecie 4-5K jest także model:
    LG 55SJ810V

Co sądzicie o takiej propozycji i jak ona wypada w porównaniu do LG 55EGA7V?

1. Bierz 120 Hz nawet się nie zastanawiaj.
    2.Ciezko mi odpowiedziec w tym temacie, ja teraz mam 65pus8102 i sam w sobie panel jest bardzo jasny z porownaniu z moim starym60le635.
    3.wiadomo ze OLED kwesia pieniędzy

55 EG9a7 jezeli to jest 2016, to nie polecam ale mowie tylko z tego co wyczytalem. Ostanio widzialem 2017 jakis lg za ~6500.
    Szkoda ze chcesz tylko 55" ja bym Ci proponował 65pus8102. Jest to naprawde niezła maszyna za 7000, ma kilka niuansów ale warto bo świeci jak OLED. Nie ma na matrycy swiatła przy czarnym kolorze a Amblight rewelka.
    User removed account
    Level 1  
    lesmian45
    Level 19  
    Niech mnie ktoś poprawi, ale z tego co wiem, w tegorocznych OLEDach trochę przycięto jasność, także mi się wydaje mimo wszystko, że raczej powinieneś postawić na LED. Jest jeszcze Philips 6521 w rozmiarze 65 cali, tylko w tej chwili ciężko go znaleźć i liczy sobie już prawie 2 latka. Ten 8102 jest dostępny tylko w rozmiarze 65 i nie będzie 55?
    User removed account
    Level 1  
    Ludwik XVI
    Leśmian45 wrote:
    Niech mnie ktoś poprawi, ale z tego co wiem, w tegorocznych OLEDach trochę przycięto jasność,

Poprawiam Cię :) Jasność poszła w górę.

Tyle, że w przypadku OLED szczytowa jasność, tak czy tak, nie ma az tak duzego znaczenia , bo czern zaczyna sie niżej więc rozpiętość tonalna jest większa przy nizszej jasności szczytowej.
    https://www.spidersweb.pl/2016/08/dlaczego-oled-2.html
  • Helpful post
    Scottie33
    Level 11  
    Ludwik XVI wrote:
    Leśmian45 wrote:
    Niech mnie ktoś poprawi, ale z tego co wiem, w tegorocznych OLEDach trochę przycięto jasność,

Poprawiam Cię :) Jasność poszła w górę.

Tyle, że w przypadku OLED szczytowa jasność, tak czy tak, nie ma az tak duzego znaczenia , bo czern zaczyna sie niżej więc rozpiętość tonalna jest większa przy nizszej jasności szczytowej.

Polemizowałbym ze stwierdzeniem, że szczytowa jasność nie ma dużego znaczenia. A co w przypadku jasno oświetlonych pomieszczeń, albo oglądania w jasny, słoneczny dzień?! Słyszałem opinie, że w takich przypadkach OLED nie jest zbyt fajny i brakuje mu trochę jasności. Za to oczywiście wieczorami OLED pokazuje swą moc i uwydatnia się największa zaleta czyli kontrast.
    Ludwik XVI
    Zgadzam się ale tylko w teorii.
    Do oglądania w słoneczny dzień wystarcza juz 400 nitów.
    Najlepsze LCD osiagają nawet 1500 nitów i tutaj zaczyna sie inny problem czyli kontrola jasności HDR - ekran świeci zbyt mocno i nie jest to miłe doznanie dla oka :(
    OLED jest tu bardziej wywazony i lepiej przystosowany do naszych oczu.
    User removed account
    Level 1  
    lesmian45
    Level 19  
    Ja też polemizowałbym czy rozpiętość tonalna to jedyne na co powinniśmy patrzyć. Wydaje mi się, że maks jasność również może mieć wiele do gadania, szczególnie, że coraz bardziej realne kształty przyjmuje technologia HDR. A mnie ciekawi jak się ma ta rozpiętość do LED z wygaszaniem strefowym?
    Ludwik XVI
    lesmian45 wrote:
    A mnie ciekawi jak się ma ta rozpiętość do LED z wygaszaniem strefowym?

Zawsze gorzej od OLED.
    LCD nigdy nie osiagnie tylu stref wygaszania ile ma OLED. Technologicznie niemozliwe i to nie od strony konstrukcji matrycy (micro led juz istnieje tyle, ze w malutkich przekatnych) tylko sterowania oświetleniem.
    tomasz-gdn
    Level 6  
    Dziękuję wszystkim za pomoc, wybrałem LG 55EGA7V
    tomasz-gdn
    Level 6  
    Po odwiedzeniu kilku sklepów i przejrzeniu paru innych opcji, które sugerowaliście wybrałem LG 55EGA7V. Dziękuję za pomoc, teraz czekam już tylko na dostawę.