Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega i pt100 dokładny pomiar temperatury

tesla97 14 Jan 2018 14:59 1248 7
  • #1
    tesla97
    Level 14  
    Witam. Czy jest możliwość osiągnięcia większej dokładności pomiaru temperatury niż 0,1*C w zakresie 35-40 *C. Czy 10 bitowy przetwornik atmegi na to pozwoli?

    Nie chodzi mi o szeroki zakres tylko o dobrą dokładność i powtarzalność pomiarów. Bo co z tego, że nawet zmierzę te 36,12 a za chwile 36,22. Kalibracja to już raczej inna sprawa do tego raczej jakieś wzorce laboratoryjne.
  • #2
    JacekCz
    Level 40  
    Pewnie bez pytania o obwód analogowy ciężko powiedzieć.
    A wrzucając do kalkulatora te dwie liczby, wychodzi mi że prawdopodobnie różnią się jednym bitem/10, czyli podręcznikowy przykład szumu kwantyzacji (jakby innych zakłóceń nie było)
  • #3
    Anonymous
    Anonymous  
  • #4
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    tesla97 wrote:
    Witam. Czy jest możliwość osiągnięcia większej dokładności pomiaru temperatury niż 0,1*C w zakresie 35-40 *C. Czy 10 bitowy przetwornik atmegi na to pozwoli?


    Najpierw sprecyzujmy, czy chodzi ci o dokładność, czy rozdzielczość pomiaru?
    Bo jeśli chodzi o dokładność, to jak planujesz skalibrować to urządzenie?
    Rozdzielczość łatwo zwiększyć robiąc oversampling.
  • #6
    michalko12
    MCUs specialist
    tmf wrote:
    Bo jeśli chodzi o dokładność, to jak planujesz skalibrować to urządzenie?
    Czujniki PT100 są już skalibrowane, więc wystarczy dobry omomierz lub woltomierz i amperomierz. W pierwszej kolejności to trzeba zaprojektować dobry przetwornik R->U na zakres 113.61Ω..115.54Ω -> 0V..Vref, wtedy osiągnie się rozdzielczość pomiaru na poziomie 5°C/res, czyli dla 10b ADC będzie to około 5m°C, oczywiście w teorii.

    Proponuję zacząć szukanie rozwiązań pod hasłami RTD Wheatstone bridge.
  • #7
    es2
    Level 16  
    michalko12 wrote:
    W pierwszej kolejności to trzeba zaprojektować dobry przetwornik R->U na zakres 113.61Ω..115.54Ω

    A łatwo nie będzie. Jeśli użyje sie źródła prądowego 100mA to czujnik będzie sie podgrzewał, jeśli 100uA to na czujniku odłoży się małe napięcie. Naturalnie można zwiększyć je np 1000 razy, ale wtedy problemem sa szumy. Dojdzie jeszcze napięcie niezrównoważenia.
  • #8
    JacekCz
    Level 40  
    za dinozaurów jak był potrzebny skrajnie czuły mostek, zasilało się to prądem zmiennym, nie sądzę że we wdrożeniu cyfrowym to da jakieś zalety. Kolejne, to pytanie, czy używamy mostka "jak ma być" czyli doprowadzanie go do równowagi, czy @michalko12 sugerujesz na mostku niezrównowazonym?

    Zarazem strzeliło mi do głowy pytanie "temperature sensor body" i google wystawiło na pierwszym miejscu https://www.maximintegrated.com/en/products/analog/sensors-and-sensor-interface/MAX30205.html
    Nie znam chipu, ale potwierdziła się intuicja, że pewnie wielu szuka dokładnego pomiaru w tym zakresie i "coś musi istnieć"