Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dowód rejestracyjny i prawo jazdy po zmianie miejsca zameldowania i zamieszkania

mortifero 14 Sty 2018 15:39 8247 4
  • #1 14 Sty 2018 15:39
    mortifero
    Poziom 10  

Witam serdecznie

W grudniu 2016r straciłem stały meldunek z adresu 'x' w miejscowości 'X'. Mieszkałem jednak w miejscowości 'Y' i niezbyt się tym przejmowałem ;) .
    Przed przeprowadzką do miejscowości 'Z' (w listopadzie 2017) zameldowałem się na stałe pod adresem 'a' w miejscowości 'X', czyli w tej samej w której niezmiennie miałem zarejestrowany samochód.

Dopiero teraz uzmysłowiłem sobie, że muszę wymienić/zaktualizować dokumenty... mam kilka pytań:

1. Czy muszę wymienić dowód rejestracyjny, czy też wystarczy aktualizacja obecnego?
    2. Czy numery rejestracyjne pozostaną te same?
    3. Czy w rzeczywistości powinienem się udać do urzędu w miejscowości 'Z', gdzie mieszkam ale nie mam żadnego meldunku?
    4. Czy muszę wymienić prawo jazdy (mam od nowości... tj. 98 rok)?
    5. W przypadku konieczności wymiany prawa jazdy podaję adres zameldowania czy zamieszkania?
    6. Czy powyższe sprawy muszę załatwić w miejscowości 'X' czy można tego dokonać w dowolnej, np w 'Z'?

pozdrawiam
    mortifero

0 4
  • #2 14 Sty 2018 16:59
    Tommy82
    Poziom 39  

A jak oddalone są od siebie te miejscowości jaka jest ich przynależność pod wydziały komunikacji.

Jak masz meldunek w Mieście A a mieszkasz w B bez meldunku to nic nie szkodzi żebyś miał auto zarejestrowane w A. Zawsze możesz się upierać że tam mieszkasz ;).

Natomiast to zależy jak interpretowany jest adres na dowodzie
    czy to adres zamieszkania czy zameldowania.
    Wtedy albo musisz zmienić zawsze jak zmieniasz miejsce zamieszkania albo tylko wraz ze zmianą meldunku.

Natomiast powinieneś być zameldowany tam gdzie mieszkasz z innych powodów ale to nie o tym było w pytaniu.

1) Powinieneś wymienić wraz ze zmianą meldunku, dane w dowodzie rejestracyjnym mają odzwierciedlać stan faktyczny i w razie wystąpienia jakiś zmian masz określony czas (30 dni) na doprowadzenie do zgodności ze stanem faktycznym, z drugiej strony nie spotkałem się z tym żeby ktoś się tego jakoś uczepił tak jak pojazdu na nazwisko panieńskie ale może jeszcze w życiu mało słyszałem albo nikt się nie chwalił. Natomiast jak policjant zobaczy inne dane w dowodzie rej a inne na prawie jazdy czy dowodzie osobistym to już ma przesłanki żeby sądzić ze dane w którymś dokumencie nie odzwierciedlają stanu faktycznego i zatrzymać dokument. Tłumaczenie mieszkałem tu potem tu raczej może nic nie dać.

2) jeśli to to ta sama podległość pod wydział komunikacji i tablice są ważne to najprawdopodobniej tak wymianie będą podlegać tablice nowe bez gwiazdek UE

3) I co im powiesz że nie dopełniłeś obowiązku meldunkowego?
    Sprawa jest śliska szczególnie jak założyć ze w dowodzie jest adres zamieszkania nie meldunkowy. W sumie ciekawa sprawa trzeba by ustalić co to za adres jest.

4) Nie wiem jak w Twoim przypadku ale w moim na prawku jest adres ;) więc patrz punkt pierwszy.
    Na prawku policja rozbieżność wychwyci szybciej bo podczas każdej kontroli następuje rutynowe sprawdzenie delikwenta w systemie mnie ostatnio tak sokiści sprawdzali jak "wyhaczyłem" mandacik za tory. Mówię im że w sumie nic nie wiem o tym żebym miał coś na sumieniu na co gościu się śmieje że te kontrole to rutyna ale tydzień temu mieli delikwenta co się od nich właśnie dowiedział że ma problem. Natomiast całkiem niedawno znajomego z drogi zwinęli niebiescy z powodu niezapłaconej grzywny w US. Kumpel miał akurat taki okres że zmieniał wynajmowane mieszkania zanim się zadomowił bo ciągle coś było nie tak i mieszkał w różnych miejscach siedzibę firmy też zmieniał (dla tego właśnie mieszkania szukał) no i się dowiedział o prawidłowo doręczonej informacji o zmianie grzywny na areszt ;).
    Jak masz prawko od 98 to masz pewnie bezterminowe bo już byś nie miał z 98 mego podczas wymiany stracisz wpis o bezterminowości prawa jazdy od 2013 zamieniają na 15 lat max. Od tego czasu były już dwie zmiany wzoru prawa jazdy około 2004 dodali gwiazdki a w 2013 zmienili wzór jeszcze bardziej.

5) Urzędników zawsze w pierwszej kolejności interesuje adres zameldowania o ile nie jest napisane inaczej oczywiście np w przypadku ustawy śmieciowej gdzie deklaruje się stan faktyczny czy np pola adres korespondencyjny które stanowi urzędowa protezę właśnie na to adres zameldowania bywa dość fikcyjny a stosunek obywateli do obowiązku meldunkowego jest dość ambiwalentny.
    Jak ktoś często zmienia miejsce pobytu to by z torbami poszedł na samych zmianach dokumentów.

6) Wszelkie sprawy co do zasady załatwiasz w urzędzie który jest właściwym ze względu na zameldowanie.
    Oczywiście są pewne wyjątki np profil zaufany możesz z tego co mi wiadomo potwierdzić gdziekolwiek, a mandaty płaci się do urzędu skarbowego w Opolu.

Edit
    Rzuciłem okiem na kilka wniosków o zmiany dowodów i tam chcą adresu zamieszkania a nie adresu zameldowania.
    Natomiast nie ma dramatu bo w sumie wychodzi na to że nie każda przeprowadzka to zmiana miejsca zamieszkania co jest o tyle ciekawe że jak się przeprowadzamy gdzieś na chwilę bez planów na pozostanie w tym miejscu to nie jest to nasze miejsce zamieszkania. Może dla tego nikt nie czepia się tego.
    Nie wiem jak koledzy ale ja bym był zdania ze tylko zmiana miejsca meldunku powinna pociągać za sobą zmianę danych w dowodzie rej bo zawsze można powiedzieć ze to przeprowadzka na chwilę.

0
  • #3 14 Sty 2018 23:22
    mortifero
    Poziom 10  

Dzięki za obszerną odpowiedź.
    Dla uproszczenia tematu:

Mam nowy dowód osobisty, w którym nie ma już informacji o miejscu zameldowania.
    Zarówno dowód rejestracyjny jak i prawko mają ten sam adres 'x' w miejscowości 'X'
    Czy policja w przypadku zatrzymania weryfikuje w jakiś sposób miejsce zameldowania?
    Bo jeżeli nie to zostawię dotychczasowe dane, zwłaszcza że pod wskazanym adresem 'x' w miejscowości 'X' mieszka mój brat ;)

0
  • #4 14 Sty 2018 23:46
    kwok
    Poziom 39  

Masz teraz meldunek pod adresem a w miejscowości X, dowod osobisty bez adresu. Zmień dowód żebyś miał wpisany adres. Dowód rejestracyjny - zapytaj czy zrobią adnotację czy do wymiany, prawo jazdy do wymiany, tablice zostaną te same bo ten sam wydział komunikacji miejscowości X. Ogólnie nie kombinuj z adresem zamieszkania bo wg litery prawa wymaga też meldunku.
    Ogólnie to ja nawet bym DR i PJ nie ruszał bo mało kto się będzie tego czepiał a nawet jeśli to "sory panie policjancie ale na obecną chwilę nie mam kasy, przeprowadzka, remont, meble itd, wymienię dokumenty to jak tylko nazbieram".

0
  • #5 15 Sty 2018 00:15
    Diabeł Tasmański
    Poziom 12  

Na aktualizację danych w dowodzie rejestracyjnym masz 30 dni, zaś prawa jazdy tylko 14 - gdy w trakcie kontroli okaże się, że obydwa zawierają nieaktualne dane, zostaną zatrzymane za pokwitowaniem. W praktyce pewnie nikogo nie interesuje gdzie jesteś zameldowany, do momentu wypisywania mandatu za wykroczenie/kolizję, tudzież poszukiwania przez operatora systemu CANARD w celu odebrania pamiątkowej fotki z żółtej budki.

0