Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie ARDUINO/Atmega328 wraz z serwem i czujnikiem SHARP

14 Sty 2018 16:21 294 4
  • Poziom 8  
    Cześć!
    Buduje układ regulacji wykorzystujący serwomechanizm TowerPro MG996R i czujnik SHARP GP2Y0A21YK0F z wykorzystaniem Arduino z zamiarem migracji na czystą Atmege 328.
    Serwo często działa pod dużym obciążeniem i zasilacz 12V 1,5A jack podłączony do Arduino nie radzi sobie z zasileniem układu (pomiary odległości są w znaczący sposób przekłamane podczas nagłych i szybkich ruchów serwomechanizmu).
    Wg dokumentacji serwo moze pobrać nawet 2,5A, czujnik ok. 200mA, więc wymyśliłem zasilacz impulsowy 12V 3A DC. Przepuszczenie tego prądu przez Arduino nic mi nie da, gdyż na żadnym z wyjśc nie uzyskam potrzebnego prądu.
    Jeśli dobrze wymyśliłem - zamierzam użyć przetwornicy na 6V dla serwa i równolegle do przetwornicy zasilić Arduino 12V, a z portu 5V zasilić czujnik. Czy taki układ ma sens? Jaką dobrać przetwornicę?
    Drugą kwestią jest jak zaprojektować zaslanie dla atmegi, by dostać napięcie by zasilić serwomechanizm i atmege? Czy jedna przetwornica da radę zasilić i serwomechanizmy i atmegę z czujnikiem?
  • PCBway
  • Poziom 15  
    GhostRid3R27 napisał:
    Wg dokumentacji serwo moze pobrać nawet 2,5A, czujnik ok. 200mA, więc wymyśliłem zasilacz impulsowy 12V 3A DC. Przepuszczenie tego prądu przez Arduino nic mi nie da, gdyż na żadnym z wyjśc nie uzyskam potrzebnego prądu.
    Jeśli dobrze wymyśliłem - zamierzam użyć przetwornicy na 6V dla serwa

Po co Ci zasilacz 12V jak chcesz od razu je obniżać do 6V?
  • PCBway
  • Poziom 8  
    Dlatego, że potrzebuję dużego momentu serwa, a na napięciu 6V wg dokumentacji jest trochę wyższy niż przy napięciu 5V.
  • Poziom 15  
    GhostRid3R27 napisał:
    Dlatego, że potrzebuję dużego momentu serwa, a na napięciu 6V wg dokumentacji jest trochę wyższy niż przy napięciu 5V.

Na jakie pytanie jest to odpowiedź?

Ja bym rozwiązał to za pomocą zasilacza 6V/2A dla zasilania serwa i zasilanie atmegi i czujnika z tego samego zasilacza poprzez diodę prostowniczą np. 1n4001
  • Poziom 17  
    Równolegle do zasilacza dorzuć kondensator np 3300uF. Kondensator posłuży jako dodatkowa bateria, takie krotkie wspomaganie przy krótkich impulsach pobieranego prądu.