Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Remont w starej kamienicy

14 Sty 2018 17:00 1776 15
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich odwiedzających temat,

Obiekt: Dwu piętrowa kamienica (piwnica, parter, piętro 1, piętro 2, strych/poddasze)
    Zasilanie: Linia napowietrzna.
    Układ sieci: TN-C
    Uziemienie: Brak
    W budynku będzie wykonywany remont mieszkań i przebudowa (nowe instalacje).
    Ze względu na brak uziemienia jest ono planowane w piwnicy (szpilki).
    Rozdzielnia główna i licznik znajdują się na poddaszu.
    Do każdego mieszkania niezbędne jest nowe zasilanie, inwestor nie chcąc pruć klatki schodowej (jest relatywnie nowo wyremontowana) proponuje puszczenie kabli starymi kanałami kominowymi (są one nieczynne), co sądzicie o takim rozwiązaniu, czy jest ono akceptowalne.

Pozdrawiam!
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator
    elninio1 napisał:

Do każdego mieszkania niezbędne jest nowe zasilanie, inwestor nie chcąc pruć klatki schodowej (jest relatywnie nowo wyremontowana) proponuje puszczenie kabli starymi kanałami kominowymi (są one nieczynne), co sądzicie o takim rozwiązaniu, czy jest ono akceptowalne.

Pytasz jako kto? Projektant? Czy mieszkaniec?
  • Poziom 23  
    elninio1 napisał:

Rozdzielnia główna i licznik znajdują się na poddaszu.
    Jeżeli kominami są tylko z nazwy i zaślepione z każdej strony to żaden problem, będzie to po prostu szacht techniczny.
    Choć ta lokalizacja rozdzielnicy głównej wydaje się dziwna.

ps. Jak rozumiem instalacje będą dostosowane do dzisiejszych standardów więc zwiększenie mocy przyłączeniowej i 3 fazy. Czy przyłącze zostanie również dostosowane?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    retrofood napisał:

Pytasz jako kto? Projektant? Czy mieszkaniec?

Jako osoba która ma za zadanie wykonać tę instalację, natomiast projektu na nią nie ma. Szef kupił starą kamienicę i robi remont mieszkań, niektóre zasilone są przewodem 3x2,5mm kw! Przekonałem go do wykonania gruntownego remontu wraz z wykonaniem nowych WLZ oczywiście 3faz oraz uziemienia.
    Zasilanie Kamienicy to 4x6mm kw.
    Będę tę kwestię wyjaśniał w tym bieżącym tygodniu odnośnie mocy przyłączeniowej i czy nie zainstalować w tej sytuacji głównej Rozdzielni na parterze (o ile to konieczne).

mawerix123 napisał:
    A jak będą w nich mocowane te WLZ-ty :?:

Tam gdzie będzie otwór z kominu (szachtu technicznego ) czyli na każdym piętrze (do 3 m odstęp) będzie zamocowana szyna z uchwytami kablowymi. Kable które zostaną zastosowane będą wzmacniane z linką.

Pozdrawiam i dziękuję za aktywność.
  • Moderator
    elninio1 napisał:

Więc jak chcesz z tego zrobić PE i N? Poza tym, szpilki w piwnicy są nieefektywne. Ziemia pod budynkiem jest przesuszona, osiągnięcie dobrej ekwipotencjalizacji będzie utrudnione.
  • Poziom 9  
    retrofood napisał:
    elninio1 napisał:

Więc jak chcesz z tego zrobić PE i N? Poza tym, szpilki w piwnicy są nieefektywne. Ziemia pod budynkiem jest przesuszona, osiągnięcie dobrej ekwipotencjalizacji będzie utrudnione.

W przyziemnej kondygnacji budynku wbijemy szpilki i będziemy chcieli uzyskać pożądaną wartość rezystancji. Nie ma mowy o jakichkolwiek pracach ziemnych, kamienica jest w zwartej zabudowie. Jeżeli zna ktoś jakieś inne opcje uzyskania uziemienia w takiej sytuacji to jestem bardzo ciekaw. W piwnicy zostanie umieszczona GSU TN-C rozdzielę w RG na TN-C-S po czym punkt rozdziału zostanie połączony głównym przewodem wyrównawczym z GSU. Do każdego mieszkania zostanie poprowadzony WLZ z RG min 5x6 mm kw, w zależności gdzie będzie znajdowała się RG - może zostać poprowadzony dodatkowy przewód wyrównawczy do każdej rozdzielni mieszkaniowej z GSU.

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie
  • Poziom 42  
    elninio1 napisał:
    Do każdego mieszkania zostanie poprowadzony WLZ z RG min 5x6 mm kw, w zależności gdzie będzie znajdowała się RG - może zostać poprowadzony dodatkowy przewód wyrównawczy do każdej rozdzielni mieszkaniowej z GSU.
    Po co dodatkowy przewód wyrownawczy???

elninio1 napisał:
    ...będziemy chcieli uzyskać pożądaną wartość rezystancji.
    Jak jest owa "pożądana" wartość?

elninio1 napisał:
    TN-C rozdzielę w RG na TN-C-S po czym punkt rozdziału zostanie połączony głównym przewodem wyrównawczym z GSU.
    Nie rozdziela się TN-C a dzieli się PEN na PE i N, przy czym PEN (którego nie masz) wprowadza się na szynę PE a dopiero później łączy się ją z szyną N. Ponadto szynę PE należy uziemić.
    A nie masz PEN bo w tym "zasilającym" 4x6 nie ma PEN a jest przewód zerowy.
  • Poziom 9  
    kkas12 napisał:
    elninio1 napisał:
    Do każdego mieszkania zostanie poprowadzony WLZ z RG min 5x6 mm kw, w zależności gdzie będzie znajdowała się RG - może zostać poprowadzony dodatkowy przewód wyrównawczy do każdej rozdzielni mieszkaniowej z GSU.
    Po co dodatkowy przewód wyrownawczy???

W celu dodatkowego podpięcia rozdzielni mieszkaniowych do GSU (gdyby RG pozostała na poddaszu).

kkas12 napisał:
    elninio1 napisał:
    ...będziemy chcieli uzyskać pożądaną wartość rezystancji.
    Jak jest owa "pożądana" wartość?

Użyjmy w tym momencie zwrotu "odpowiednią wartość rezystancji".

kkas12 napisał:
    elninio1 napisał:
    TN-C rozdzielę w RG na TN-C-S po czym punkt rozdziału zostanie połączony głównym przewodem wyrównawczym z GSU.
    Nie rozdziela się TN-C a dzieli się PEN na PE i N, przy czym PEN (którego nie masz) wprowadza się na szynę PE a dopiero później łączy się ją z szyną N. Ponadto szynę PE należy uziemić.
    A nie masz PEN bo w tym "zasilającym" 4x6 nie ma PEN a jest przewód zerowy.

A czemu nie mam PEN, skoro w TN-C takowy przewód występuje.

Pozdr!
  • Moderator
    elninio1 napisał:

Nie masz, bo w TN-C od przeszło dwudziestu lat minimalny dopuszczalny przekrój przewodu PEN wynosi 10 mm² dla Cu i 16 mm² dla Al, a Ty się dzisiaj pytasz...
  • Specjalista elektryk
    Cytat:

Bo zasilanie kamienicy (przyłącze) nie spełnia wymogów co do minimalnego przekroju, dlatego nazwanie go PEN jest nadużyciem.
  • Poziom 42  
    elninio1 napisał:
    W celu dodatkowego podpięcia rozdzielni mieszkaniowych do GSU (gdyby RG pozostała na poddaszu).
    GSW nie ma nic do tablic mieszkaniowych.
    elninio1 napisał:
    Więc ile wynosi owa "odpowiednia wartość?"
    pięć, dziesięć, piętnaście, pięćdziesiąt a może sto omów?
    elninio1 napisał:
    Bo Ty nie masz nie tylko PEN, ale TN-C też nie masz. Masz instalację w której zerowanie mogło być użyte jako sposób ochrony przed porażeniem.
  • Poziom 38  
    Budynek w Polsce ,czy w Niemczech ?

Autorze tematu - tylko ZE określa czy na przyłączu jest TN-C.
    Pokaż warunki przyłączenia (bez danych obiektu).

elninio1 napisał:
    Jako osoba która ma za zadanie wykonać tę instalację, natomiast projektu na nią nie ma. Szef kupił starą kamienicę i robi remont mieszkań
    Kto tą robotę ma podpisać ? Podpisać dopuszczenie do eksploatacji.
    Szef ,czy kolega ?

Bierzesz się za zaprojektowanie instalacji w budynku wielorodzinnym
    I nie wiesz od czego zacząć.
    Zaczać należy nie od przewodów, tylko od wystąpienia pismem do ZE o przydział mocy na budynek z podziałem na:
    - lokale
    - część administracyjną.
    ZE określi sposób ochrony przeciwporażeniowej.

Instalacja budynku wielorodzinnego to oprócz mieszkań :
    - połączenia wyrównawcze główne
    - ochrona przeciwprzepięciowa
    Istotne, zwłaszcza przy zasilaniu z sieci napowietrznej.
  • Poziom 9  
    Odnośnie nieścisłości:
    Budowa jest w Niemczech, odnośnie wystąpienia do ZE o zwiększenie mocy przyłączeniowej: zapytanie jest wysłane, i oni z automatu dadzą moc dopasowaną do ilości mieszkań oraz wykonają przyłącze (16-25mm kw). Odnośnie wyjaśnienia podziału na lokale i liczniki nie jest jeszcze do końca zdecydowane - lokale mają być dla pracowników firmy, więc prawdopodobnie będzie tylko jeden główny licznik na wszystkie lokale i ewentualny lokalny pomiar (Szef nie będzie płacił za liczniki gdyby mieszkania były nieobsadzone przez tymczasowych pracowników), chyba że ZE zaleci inaczej. Połączenia wyrównawcze główne będą wykonane w piwnicy tam gdzie zostanie także wykonane uziemienie i będzie znajdowała się GSU, odnośnie ochrony przepięciowej będę wyjaśniał czy jest ona wymagana.

Padło wiele pytań odbiegających od mojego zapytania-na które odpowiedź padła bardzo szybko (na moje zapytanie), świadczy to o zaangażowaniu w temat za co szczerze dziękuję.

kkas12 napisał:
    elninio1 napisał:
    Więc ile wynosi owa "odpowiednia wartość?"
    pięć, dziesięć, piętnaście, pięćdziesiąt a może sto omów?

Kolega terroryzuje tym zapytaniem na różnych forach i chyba traktuje to jako sport, i jako że tejże lektury nie pominąłem, odpowiedź "odpowiednia" powinna być w tym przypadku odpowiednia, jeszcze wielkość tę muszę zobligować z Niemieckimi normami czy oby nie mają tu ściśle określonej wartości, ale to już mój problem.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za odpowiedzi, które jak zawsze na tym forum, poszerzyły po raz kolejny moją kulawą wiedzę.
    Jeżeli pojawią się jeszcze pytania techniczne z mojej strony liczę na waszą pomoc.

Pozdrawiam / Krzysztof
  • Poziom 42  
    To jest forum techniczne i powinniśmy się posługiwać konkretnymi parametrami jeśli już decydujemy o nich pisać a nie posiłkować się ogólnikami.
    A jeśli ten "problem" będzie już dla kolegi jasny to proszę byś jego wyjaśnienie również i nam przedstawił.