Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Duże zużycie prądu w domu jednorodzinnym - namierzamy wyciek z sieci

lenar_87 17 Sty 2018 13:57 42195 91
    adversus
    Poziom 28  
    lenar_87 napisał:

31 kWh x 180 = 5 580 kWh x 0,6 zł za kWh = 3 400 zł. Może nie są to koszty węgla czy gazu, ale jak na pompę to chyba sporo (tak przynajmniej czuję). Jednak temat nie jest o pompie i tak jak pisałem, nie chciałbym abyśmy teraz migrowali dyskusję w stronę skuteczności energetycznej owej pompy.

Kolego przyjmując te wyliczenia to miesięczny koszt ogrzania to niecałe 600 pln co przy domu o powierzchni 200 m2 wg mnie nie jest tragedią, a nawet jest przyzwoitym wynikiem. Pytanie jaką masz pompę ciepła? Co to za maszyna itd, w jakiej technologii. U klientki miałem sytuacje że pompa wywalała różnicówkę, dopiero założenie takiej na 300mA upływu i przystosowanej do pracy z falownikami zamknęło sprawę. Może być tak że jeśli pompa ma falowniki (a prawdopodobnie ma) to licznik elektroniczny "zawyża bo jest bardziej selektywny" od tradycyjnego licznika elektromechanicznego. Stąd mogą być tak duże różnice we wskazaniach.

Czytałem też kilka różnych artykułów w sieci na temat wymiany wszystkich żarówek na ledowe i że rachunki za prąd znacząco nie spadały. Owszem były mniejsze ale nie takie jak się spodziewano.
    [url=]https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rachunki-energia-elektryczna-liczniki,1,0,2285057.html[/url]

Kolejna sprawa z mojego doświadczenia, klientowi wymieniono licznik ze starego na nowy bo zmieniał taryfę na taką z nocną, co ciekawe po roku zamiast spaść rachunki wzrosły o 20%. Więc zmieniono na taką co była poprzednio, ale rachunki nie spadły. Napisano reklamację do zakładu energetycznego. Wstawili nowy licznik (elektroniczny), niestety pobory nadal są na poziomie 20% wyższe. Dodam ze klient jest bardzo pedantyczny i zbiera wszystkie rachunki (ma chyba z 20 lat wszystko spisane , skatalogowane normalnie jak w archiwum :) ). Na ich podstawie robiłem analizę poborów mocy z 5 lat przed wymiana i ponad 4 po wymianie licznika, i wynika z niej że odczyty z analogicznych okresów (wiosna, lato...) były wyższe o wspomniane 20%. Dodatkowo potwierdzeniem teorii zawyżania licznika jest fakt że, w rozdzielnicy zamontowane są 3 podliczniki elektromechaniczne (taki kaprys klienta). I wg sumy ich wskazań (a są one od początku zamontowane) od czasu wymiany licznika na elektroniczny są większe o około 15% ( dziwne ale nie o 20 a wspomniane 15%). Analiza przeprowadzona dokładnie, i sprawdzana kilkukrotnie bo klient upierdliwy (dociekliwy do granic możliwości).

Reasumując, możesz mieć kłopot z pompą (coś jest nie tak i za dużo pobiera mimo że to dość energooszczędne rozwiązanie) albo licznik bardzo precyzyjnie robi pomiary (co bardzo prawdopodobne).
    lenar_87
    Poziom 9  
    To wg Ciebie powinienem "wachlować" bramą przez godzinę? Skoro idzie tam napięcie, bo brama czeka na ewentualny sygnał z pilota (brama Nice Too3000), to jest tam napięcie. Tak ja to na swój ograniczony rozum elektryka rozumiem. Kabel był położony 6 lat temu podczas budowy, tak jak pisałem, tylko nigdy nie miał podłączonego na końcu odbiornika.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.

A może przyczyna tego zjawiska różnych odczytów z licznika głównego i licznika dodatkowego dla pompy ciepła, wynika z czego innego.
    Dodatkowy licznik tarczowy mierzy energię czynną, a elektroniczne potrafią mierzyć za równo energię czynną, jak i bierną, oraz ich sumę, czyli energię pozorną.
    Nie wiem jaka tam jest pompa, ale jeżeli ze sprężarką inwerterową, to ta może generować sporą moc bierną, różną w zależności od mocy chwilowej, z jaką pracuje. Ponadto pompa ciepła w pewnych sytuacjach, może się wspomagać grzałkami, albo przejść całkowicie na grzałki, a wtedy będzie pobierała tylko moc czynną.
    I teraz pojawia się pytanie, jaka energia z tego licznika została odczytana, bo może właśnie to jest przyczyną tych różnic, ponieważ ja nie widzę innej przyczyny, wywołanej jakąś usterką czy anomalią w pracy pompy.
    Pozostaje jeszcze możliwość, że jednak gdzieś energia ucieka okresowo, w obwodach znajdujących się pomiędzy licznikiem głównym i licznikiem dodatkowym, albo któryś z liczników jest uszkodzony.

Pozdrawiam.
    lenar_87
    Poziom 9  
    Zmienię ten mój prywatny podlicznik na elektroniczny i zobaczymy co się stanie - wrócę jeszcze raz do pomiarów, zrobię je i się przekonamy :).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lenar_87
    Poziom 9  
    Nie jestem elektrykiem - co to znaczy? :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lenar_87
    Poziom 9  
    Zrobiłem jeszcze jeden test - nagrzałem dom kominkiem, aby czujnik temperatury wewnątrz domu nie wywoływał załączania CO, prewencyjnie obniżyłem jeszcze zadaną temperaturę na sterowniku o 1 st. Nie mogłem wyłączyć całkowicie pompy ponieważ mam małe dziecko w domu, nigdy nie wiadomo. W tym czasie z powodu podgrzewania ciepłej wody pompa załączała się kilka razy. Nabiło w dobę 1,6 kWh na prywatnym liczniku z tego tytułu. Natomiast licznik główny nabił 18,8 kWh. To daje ponad 17 kWh. No kurczę nie możliwe :) Zobaczcie jakie pomiary zrobiłem już watomierzem:

Duże zużycie prądu w domu jednorodzinnym - namierzamy wyciek z sieci

Co ciekawe - w poście #15 w tym temacie opisałem, że zrobiłem identyczny test tylko że na 8h w nocy. W tym czasie licznik główny nabił 1,2 kWh. To by dawało prostą informację, że w dzień mam pobór w domu 1 kW na godzinę. Coś w to wierzyć mi się nie chce biorąc pod uwagę powyższą tabelkę. Aż pomyślałem, że moje LEDy są do dupy bo to castoramowej marki Diall... ale wziąłem jedną, podłączyłem w pierwszą lepszą lampkę i żarówka 5,7 W pobierała wg watomierze 6,5 W.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lenar_87
    Poziom 9  
    Zdjąłem osłonę. Rzucicie okiem? :)
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    kkknc
    Poziom 43  
    Nie tym aparatem zdjęcie zrobiłeś. Zupełnie nie widać kierunku przepływu elektronów.
    Nie da się po zdjęciu określić co i jak.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lenar_87
    Poziom 9  
    kkknc napisał:
    Nie tym aparatem zdjęcie zrobiłeś.

Gdybym zrobił drugim, to elektrony płynęły by do mnie, czego raczej wolę nie próbować :D

Tak czy inaczej - licznik cyfrowy zamówiony, jak przyjdzie to elektryk go założy na pompę i wtedy wszystko się wyjaśni.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    adversus
    Poziom 28  
    No wlasnie, jakoś kolega zamilkł ;) Może by jakieś info co i jak ? Choćby że na razie nie ma czasu ...
    lenar_87
    Poziom 9  
    Wyjazd służbowy. Licznik czeka na zamontowanie. Będę pewnie działał w nadchodzącym tygodniu :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    adversus
    Poziom 28  
    kpp_jacek napisał:
    adversus napisał:
    ...Mam klientkę mająca właśnie pompę ciepła i płaci co 2 miesiące za prąd ok 4000 pln, bo kto bogatemu zabroni. Dużo prawda ? Ale jest jedno ale, dom ma 2500m2 :) co jak przeliczymy na 10 domków po 250 m2 wyjdzie 400 pln za miesiąc a to już bardzo dobry wynik.

Mała uwaga :-) - 400 zł musimy podzielić na 2 miesiące i wychodzi 200 zł/mc co pokrywałoby się z tym co opowiadali moi znajomi. Nie zauważyłem tego wcześniej :-)

Wspominam często o tym, bo ludziom wydaje się że pompa ciepła to fanaberia, że to drogie i w ogóle, jak opowiadam ile to klientka płaci to za głowę się chwytają... ale jak pokazuję w skali w przeliczeniu na domek 250m2 to już się dziwią, no że to faktycznie mało i w ogóle to świetna sprawa. Jako zapasowe źródło ciepła jest piec gazowy, który automatycznie startuje gdyby pompa ciepła nie wyrabiała przy bardzo dużym mrozie, lub w przypadku jej awarii (raz padł sterownik, i miesiąc był sam gaz, koszt bagatela kilka tysięcy pln za sam gaz).
    Na samym początku zanim uruchomiono pompę to jeden sezon chata ta była grzana tylko gazem, koszt co 2 miesiące to ponad 8000 pln. Więc tu bardzo dobrze też widać różnice w oszczędności.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    karolark
    Poziom 41  
    adversus napisał:
    Na samym początku zanim uruchomiono pompę to jeden sezon chata ta była grzana tylko gazem, koszt co 2 miesiące to ponad 8000 pln

Kolego poniosło cię odrobine z tym kosztem za gaz, chyba że grzeją ogród :-)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    adversus
    Poziom 28  
    No widzę że dla niektórych osób 2500 m2 to fraszka :), no bo co to jest... Chyba że się czyta po łebkach, albo nie ma się wyobrażenia jaka to powierzchnia mieszkając w m3 o powierzchni 54m2 :) Koledzy ten dom ma windę wyjeżdżającą na dach na którym jest ogród zimowy o powierzchni 150m2 razem 4 kondygnacje, jedna z kondygnacji ma 6m wysokości :) i powierzchnię ponad 700m2, łazienka ma bagatela 90 m2, hahahahahah. Niektórzy mają jak wspomniałem o wiele mniejsze mieszkania jak tu łazienka:) Kotłownia wygląda jak wnętrze łodzi podwodnej, a sam kolektor do którego są podłączone kolejne obwody grzewcze ma 3,5m długości :) A wisienką na torcie jest garaż podziemny w którym masz rondo aby wjechać i wyjechać przodem bez żadnego kombinowania mogący zmieścić kilka aut. Ogólnie kubatura przy tej powierzchni jest ogromna a to wszytko trzeba ogrzać.
    Dodam jeszcze że taki koszt był w pierwszym sezonie grzewczym i powtórzę że dom był grzany tylko i wyłącznie gazem, dom wyziębiony bo nigdy wcześniej nie było grzane, a przez całą zimę siedzieli stolarze, co chwile wnosząc czy to podłogę czy meble czy inne wyposażenie przez wielkie drzwi o wysokości 4m... które ciągle wachlowały, poza tym nigdy nikomu nie dogodzisz, bo co chwila ktoś wietrzył, bo za gorąco:) niestety...

Teraz działa pompa ciepła, wspomagają ją do tego 2 potężne panele solarne do CWU, oraz w rezerwie jest piec gazowy (dogrzewanie przy ekstremalnie ostrej zimie lub w razie awarii).
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    No ładne cacko :-) wydawało mi się że pracowałem w dużych domach ale to jest potwór.
    Co do gazu to w 2 tygodnie na ogrzewanie basenu poszło gazu za 1500zł ( po tym czasie inwestor dojrzał do jego przykrycia :D
    Co do pomp ciepła jeszcze u nas nie ma świadomości o ich zaletach :cry:
    hamis
    Poziom 9  
    Ja się wtrącę, żeby przynajmniej narazie nie zakładać nowego tematu.
    Czy zużycie w domu prądu w granicach 18-20kWh dziennie jest w miarę OK?
    -Bojler grzany kotłem węglowym, pompa elektroniczna max 20W
    -Kuchenka elektryczna 3f (podczas gotowania pochłania max 2kWh) - nie indukcja
    -Wszystkie światła LED
    -Komputer z zasilaczem 300W działający przez około 7h dziennie, telewizor praktycznie wyłączony
    -Lodówka A++ 4 letnia
    -Nie liczę pralki i zmywarki, wtedy zużycie jest większe

Dodatkowo w budynku jest sklep, w którym znajdują się:
    -Zamrażarka na lody (teoretyczne zużycie wg tabliczki 2kWh/dobę)
    -Lada chłodnicza
    -Oświetlenie świetlówkowe 12x18W, działa 9h dziennie

Zużycie notuję prawie od roku, w sezonie zimowym wychodzi ok 20kWh, w letnim ok. 35kWh (dochodzi bojler na prąd i 2 lodówki 240l na piwo).

Dodatkowo pytanie - ile może kosztować założenie podlicznika na sklep (dla własnego wglądu, całość na jednym bezpieczniku w rozdzielni, zasilanie 1f) i jaki byłby w miarę sensownym rozwiązaniem?
    wnoto
    Poziom 32  
    To nie jest duże zużycie. Ta zamrażarka - szczególnie jak jest otwierana to raczej na pewno więcej prądu zużywa.
    Kuchenka - sama się nagrzewa (płyta) jeśli to nie indukcja -> spore marnotrawienie energii.
    Proste mierniki prądu do gniazdka to koszt ok 50 zł. Niec nie trzeba przerabiać. Założenie pod licznika to droższe rozwiązanie z robocizna pewnie ze 200-300 zł.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lenar_87
    Poziom 9  
    Duże zużycie prądu w domu jednorodzinnym - namierzamy wyciek z sieci

Panowie, wracam :) Wczoraj wieczorem założony został licznik na pompie. Odświeżam zatem temat i la
    adversus
    Poziom 28  
    No to czekamy z niecierpliwością na informacje jak wyszło dobowe porównanie odczytów - rozumiem że masz stary licznik indukcyjny wpięty w szereg z tym nowym ORNO, i będzie można porównać odczyty ? Jaki koszt założenia tego licznika, chodzi mi o robociznę bez materiału, bo widzę że licznik ma chyba swoja oddzielna skrzyneczkę, pewnie doszły jeszcze jakieś złączki itp....