Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Duże zużycie prądu w domu jednorodzinnym - namierzamy wyciek z sieci

lenar_87 02 Feb 2018 19:27 93495 91
Bosch
    User removed account
    User removed account  
  • Bosch
    lenar_87
    Level 10  
    No to śpieszę z wiadomościami. Będzie ciekawie. Otóż zmiana licznika nic nie zmieniła. Odpowiadając na pytania @adversus :
    - nie zrobiłem szeregu bo fizycznie nie było miejsca, mam pomiary już z dwóch miesięcy, gdyby cokolwiek się zmieniło to bym to zauważył na średnich.
    - koszt - sąsiad elektryk, więc flaszka jak się zrobi ciepło :P, licznik na allegro 180 zł, skrzyneczka 30 zł.

A teraz do konkretów. Załączam zrzut ekranu z moich notatek. Ostatnie dwa pomiary jak widać to już z nowym licznikiem na pompie.

Jest jakaś anomalia... wystąpiła dwa razy w poniedziałek :D ciekawe. Wtedy zużycie "domowe" stanowiące różnicę między licznikiem głównym a licznikiem pompy spada to racjonalnych wartości. Z pozostałych dni - średnia zużycia domowego to 20 kWh, niezależnie od tego czy to na starym liczniku na pompie czy na nowym.

Jednym słowem - licznik obrotowy pokazywał prawidłowe wskazania. Wcześniej (post #39) pokazywałem zużycie w domu - nie ma siły, żebyśmy brali 20kWh dziennie. No po prostu nie ma. Teraz pytanie - jest jakiś sposób, żeby np. sprawdzić jakie zużycie jest na danym bezpieczniku? Dałoby to jakiś pogląd gdzie mniej więcej szukać / w jakim pokoju itp. A może licznik główny jest walnięty? Niemniej przecież sprawdzałem to włączając jeden bezpiecznik, włączając pod niego grzejnik olejowy i watomierz gdy pokazał 1kWh, to licznik główny tez tyle pokazał... Nie mam siły :D to jest jakaś magia.

Duże zużycie prądu w domu jednorodzinnym - namierzamy wyciek z sieci
    robin_s
    Level 16  
    lenar_87 wrote:
    ......
    Teraz pytanie - jest jakiś sposób, żeby np. sprawdzić jakie zużycie jest na danym bezpieczniku? Dałoby to jakiś pogląd gdzie mniej więcej szukać / w jakim pokoju itp. A może licznik główny jest walnięty? Niemniej przecież sprawdzałem to włączając jeden bezpiecznik, włączając pod niego grzejnik olejowy i watomierz gdy pokazał 1kWh, to licznik główny tez tyle pokazał... Nie mam siły :D to jest jakaś magia.

musisz założyć 3 (słownie: trzy) liczniki jednofazowe, powodzenia przy dalszych pomiarach, oby pozytywnych.
    lenar_87
    Level 10  
    Ale gdzie? pod pompę? Co mi to da?
    User removed account
    User removed account  
    adversus
    Level 32  
    Jeżeli chcesz mierzyć czy coś pod danym bezpiecznikiem ciągnie prąd a masz szybki dostęp do tablicy rozdzielczej to może pomóc amperomierz cęgowy, wtedy na szybko można oszacować chwilowy pobór na danym bezpieczniku.
    User removed account
    User removed account  
    lenar_87
    Level 10  
    @kpp_jacek - czytasz mi w myślach, Zacząłem robić pomiary. Zacząłem od wyłączenia wszystkiego i zarzucenia wyższej temperatury na pompie. Wynik - 10,2 kWh na głównym liczniku, 8,8 kWh na nowym liczniku przy pompie. 15% różnicy. Czyli co... coś co działa na bezpieczniku oznaczonym "pompa ciepła", który jako jedyny był włączony w czasie testu, nie jest podłączone pod licznik? Test trwał jakieś 1,5h, prawie ciągłej pracy.
  • Bosch
    User removed account
    User removed account  
    lenar_87
    Level 10  
    Kable zostaly przeniesione. Ale widze ze chyba trzeba to rozgrzebac...

To po co przez cale 1,5h chodzilaby sprezarka? :) Nie no... To jest samorobka, ale chyba nie do tego stopnia ;)
    User removed account
    User removed account  
    lenar_87
    Level 10  
    Trzech licznikow kolejnych tam nie postawie. To jest pompa woda-woda. Ani powietrze ani grunt :)
    User removed account
    User removed account  
    lenar_87
    Level 10  
    Na dzialce sa trzy studnie - czerpna skad wyciagana jest "ciepla" woda i tloczona do pompy oraz dwoe zrzutowe do ktorych "zimna" woda jest tloczona z domu do gruntu.

Ja sie nie znam ale kurcze to jest calkiem dobry licznik, nie wierze ze ten tez jest rownie przeklamujacy co obrotowy. Blizej mi do tezy ze obrotowy byl calkiem ok, a cos nie jest wpiete w licznik...
    User removed account
    User removed account  
    lenar_87
    Level 10  
    Ale co to da? Sorry glupi jestem. Co mi da podlaczenie grzejnika olejowego pod kazda faze z osobna? Co to ma mi powiedziec? Probujemy udowodnic ze nowy licznik zle liczy?
    adversus
    Level 32  
    Mnie teraz zastanawia coś innego. Czy czasem nie jest tak że instalacja pompy ciepła będącą jak to wspomniano nie najwyższych lotów i czy czasem nie była składana na raty i czy dlatego jakieś obwody pompy ciepła ze względu na moc nie zostały pociągnięte osobnym przewodem zasilającym z rozdzielni a licznik jest wpięty tylko w jeden z tych przewodów. To by wiele tłumaczyło, daje do myślenia też plątanina kabli na zdjęciu z licznikiem indukcyjnym. Wydaje mi się wskazana wizyta dobrego ale to podkreślam dobrego elektryka z otwartym umysłem (najlepiej mającego co nieco pojęcia o szeroko rozumianym ciepłownictwie) bo może być tak że te wysokie pobory są wszystkie związane tylko z pompą ciepła. Wspominaliście coś o grzałkach, czy w systemie tej pompy lub w jakimś buforze jeśli takowy jest są zamontowane jakieś grzałki (czy do jakiegoś zbiornika dochodzi jakiś "grubszy" przewód) ? Bo to bardzo podejrzane te pobory zaczynają wyglądać. Jakby poza licznikiem prywatnym było coś wpięte (mam nadzieję że nie po prostu jakaś grzałka w buforze ciepła). Na poniższym rysunku ta czerwona linia to dodatkowe zasilanie czegoś tam w układzie pompy ciepła - zastanawia mnie czy poprzedni właściciel lub "magik" od pomp ciepła czegoś tam nie wykombinował bo może brakło "prądu" a licznik opomiarowuje tylko część mocy pobieranej przez pompę, i wtedy główny licznik wskazuje że coś w domu pobiera jakieś gigantyczne moce nie wiadomo skąd. Dlatego potrzeba dobrego fachowca do przeglądu instalacji zasilającej, zwłaszcza tej od pompy ciepła

Jak widać jest coraz więcej pytań zamiast wyjaśnienia się sprawy :)
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    adversus
    Level 32  
    Mogą być dla przykładu oba przewody do kotłowni pod jednym bezpiecznikiem trójfazowym (bo jeden przewód miał za mały przekrój w stosunku do pobieranej mocy) i to już nie jest takie niezgodne ze sztuką... jak widać autor może mieć taką "partyzantkę" w domu, dlatego postuluje to co poniżej napisałem.

Proponuję zrobić zdjęcia głównej rozdzielnicy tak by było widać całość, oraz dodatkowo takie by było widać ile i jakie przewody są powpinane jako odejścia z bezpieczników, oraz tak samo co do rozdzielnicy czy co tam jest w kotłowni aby było widać wszystkie przewody i można było to przeanalizować. Dobrze by było na lub pod zdjęciem zrobić opis który bezpiecznik od czego jest. Poza tym pokaże też to fachowość tej instalacji (ale to poza tematem).

Ale i tak przychylam się też do takiej możliwości że licznik został podpięty tak samo jak poprzedni (być może z błędem zaniżającym pomiary) bądź właśnie jest jakiś bypass zasilania który może mieć identyczny wpływ.

Może jeszcze być tez tak, jak na poniższym obrazku, ale sens jest taki że z przed licznika prywatnego podpięto jakieś obwody kotłowni (od pompy ciepła). Może w jakiejś ukrytej puszcze, a może z podrozdzielnicy od kotłowni ale sprzed licznika prywatnego.

Rozumiem że sąsiad elektryk założył nowy licznik ale za bardzo nie zaglądał do instalacji (nie weryfikował podłączeń).
    User removed account
    User removed account  
    adversus
    Level 32  
    kpp_jacek wrote:

Hmmm..... Osobiście nie pochwalam tego typu działań. Jeżeli już to owszem dwa obwody na dwóch zabezpieczeniach z dokładnym i czytelnym opisem i na końcu zasilenie odrębnych odbiorników, ale chodziło mi o to, że zasilenie jednego urządzenia z dwóch odrębnych obwodów bez wyraźnego i czytelnego ostrzeżenia to byłoby sprowadzenie zagrożenia zdrowia i życia na użytkownika Lenar :-).

Ja tylko rozważam różne możliwości, czytając co pisze autor tematu i jaki ma problem, oraz widok podłączenia licznika indukcyjnego wskazuje że tu można upatrywać źródła tego problemu. Co oczywiście może nie mieć wcale tu miejsca, ale im więcej rozważań, tym bardziej prawdopodobne że jakieś rozwiązanie będzie trafne.
    User removed account
    User removed account  
    adversus
    Level 32  
    kpp_jacek wrote:
    adversus wrote:
    ...rozważam różne możliwości, czytając co pisze autor tematu i jaki ma problem, oraz widok podłączenia licznika indukcyjnego wskazuje że tu można upatrywać źródła tego problemu. Co oczywiście może nie mieć wcale tu miejsca, ale im więcej rozważań, tym bardziej prawdopodobne że jakieś rozwiązanie będzie trafne.

Zgadza się. Gdzieś muszą leżeć przyczyny tego rozjeżdżania się wyników zużycia energii. :-)

Proponuję zrobić zdjęcia głównej rozdzielnicy tak by było widać całość, oraz dodatkowo takie by było widać ile i jakie przewody są powpinane jako odejścia z bezpieczników, oraz tak samo co do rozdzielnicy czy co tam jest w kotłowni aby było widać wszystkie przewody i można było to przeanalizować. Dobrze by było na lub pod zdjęciem zrobić opis który bezpiecznik od czego jest. Poza tym pokaże też to fachowość tej instalacji (ale to poza tematem).
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    adversus
    Level 32  
    kpp_jacek wrote:
    Zapewne Kolega Lenar odezwie się, jak poprzednio, pod koniec tygodnia :-).

Spokojnie, zbiera dane do analizy :) i może dało mu do myślenia co napisaliśmy w kwestii błędów...
    Teraz pewnie sesje fotograficzna ma rozdzielnica :)
    lenar_87
    Level 10  
    Panowie, przepraszam, że tak odpowiadam... niestety piątki to są jedyne dni, gdy mam chwilę dla siebie, czyli żeby zająć się domowymi sprawami :).

Ściągnąłem sąsiada elektryka. Okazało się, że jest mała skrzyneczka przed pomiarem, która wyprowadza jeden kabel i prowadzi go wprost do pompy, obok wielu kabli już opomariowanych. Teraz muszę odezwać się do producenta, czy zamontował to tak po to żeby było złudzenie lepszej energooszczędności pompy, czy też jest to jakiś zabieg techniczny, którego ani ja ani sąsiad nie rozumiemy. Tak czy inaczej wyciek namierzony. Ilustracja mistrza Painta poniżej.

Podsumowując ostatnie 30 dni (latałem do bramy w celu spisywania licznika głównego, sąsiedzi pewnie mają mnie za wariata :) ) - średnie dzienne zużycie w domu to 45 kW przy takiej pogodzie. Sporo, ale dobra gruntowa pompa z odwiertami to koszt 50 000 zł. Licząc roczny wydatek na poziomie:
    w sezonie grzewczym 45 kW x 180 dni = 8100 kW
    poza sezonem 20 kW x 185 dni = 3700 kW
    To sumarycznie daje 11 800 kW czyli jakieś 7 000 zł. To jest jednym słowem wszystko - eksploatacja, wentylacja, ogrzewanie CO i CWU, wyciągnięcie wody użytkowej.

Przy energooszczędnej pompie pewnie mogę zejść do 3500 zł. Niby połowa mniej, ale z drugiej strony chyba najbardziej będzie się opłacać poczekać aż wyzionie ducha ta pompa (na pytanie wprost do producenta ile to jeszcze pochodził, dał jej 10 lat, więc pewnie maks 5). W tym czasie zająć się innymi, ważniejszymi rzeczami dookoła domu i odbić się finansowo po zakupie.

Pozwolę sobie odświeżyć temat, jeśli zdecyduję się na prawidłowe opomiarowanie i dam informację ile faktycznie zużywa to monstrum.
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
  • Helpful post
    adversus
    Level 32  
    Czyli tak jak sugerowałem w ostatnich moich postach ze liczki prywatny mierzy tylko cześć zużycia energii przez pompę. Mam wrażenie ze mógł być to celowy zabieg, a poprzedni właściciel prawdopodobnie cieszył się z niskiego zużycia przez energii na ogrzewanie. Cieszę się ze moje sugestie się sprawdziły i pomogły rozwiać zagadkę.
    User removed account
    User removed account  
    lenar_87
    Level 10  
    Biorąc pod uwagę że to pompa to faktycznie - sporo. Jednak nadal taniej niż gaz itp. Mnie uspokaja fakt że w domu nie ma ognia i to że jest czysto oraz bezobsługowo. Ma to konkretne urządzenie swoje wady ale muszę się z nimi nauczyć żyć przez parę lat a potem zainwestuję w jakas gruntowa pompe IVT albo innego renomowanego producenta i będzie git. :)

Dzięki @adversus i @kpp_jacek !!
    Piterguliwer
    Level 1  
    Witam.
    Prezentowany "licznik" jest wskaźnikiem zużycia energii i może mierzyć co mu się podoba proponuję zamontować licznik zgodny z MID i wtedy porównać pomiary.

Z własnego doświadczenia wiem że te orno to pokazują co chcą i niema im co wierzyć, na jednej budowie takie wskaźniki potrafiły w miesiąc zrobić przełamanie na grube tysiące zlotych