Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat, układ nadajnika i odbiornika IR

14 Jan 2018 21:28 1581 45
  • Level 8  
    Witam. Chciałbym zbudować układ dioda-odbiornik IR, które z kolei załączą przekaźnik 12V

1. Jak zasilić diodę 940nm (czytałem że trzeba ją zmodulować sygnałem w okolicach
    36-38kHz).
    2. Jaki wybrać i jak przystosować odbiornik do tej roli?
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 8  
    Wielkie dzięki za szybką odp. Układ super ale z jednego powodu odpada. Jest napisane ,, Nadajnik umieszczamy ok.
    1m od diody odbiorczej
    '' a ja chciałbym od 1cm do kilku cm maksymalnie. Zapomniałem dodać tą informację. Myślałem nad transoptorem ale nie mogłem znaleźć takiego.
  • Level 43  
    Przemek4211 wrote:
    Układ super ale z jednego powodu odpada. Jest napisane ,, Nadajnik umieszczamy ok.
    1m od diody odbiorczej'' a ja chciałbym od 1cm do kilku cm maksymalnie. Zapomniałem dodać tą informację. Myślałem nad transoptorem ale nie mogłem znaleźć takiego.
    Przecież to bez różnicy Kolego :D Czy 1 cm, czy 1 m. Przerwanie wiązki IR spowoduje zadziałanie układu.
  • Helpful post
    Level 42  
    Przemek4211 wrote:
    ,, Nadajnik umieszczamy ok.
    1m od diody odbiorczej''
    Kolego źle przeczytałeś opis. Ten 1m nie oznacza minimalnego zasięgu lecz jak to stroić, tam pisze o maksymalnym: 3-3,5m. I tak jak:
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Przecież to bez różnicy Kolego :D Czy 1 cm, czy 1 m
    Nie ma znaczenia minimalna odległość, powinno działać nawet na tzw. "styk". Poza tym przecież wystarczy w google wpisać frazę np. bariera optoelektroniczna na podczerwień i poczytać, jest tego mnóstwo.
    Pozdrawiam
  • Level 8  
    Z opisu tak właśnie zrozumiałem. Ale fakt trochę byłoby to nie logiczne. ;P Dzięki raz jeszcze.
  • Level 8  
    Można zamienić diode IR oraz fototranzystor w układzie : https://www.tranzystor.pl/artykuly-i-schematy...bariera-optoelektroniczna-w-podczerwieni.html ? Nie wiem jaki parametr diody jest istotny przypuszczam że prąd przewodzenia 130mA i napięcie 1,30-1,90V. W Przypadku tranzystora wiem, że Uce musi wynosć do 15V. Jeśli długośc fali diody IR wyniesie 950nm to tranztystor może być na 880nm?
  • Level 8  
    Przemek4211 wrote:
    W Przypadku tranzystora wiem, że Uce musi wynosć do 15V.
    Cieżko znaleźć taki tranzystor. Czy o parametrze Uce równym 6V może być?
  • Level 39  
    A gdzie Ty masz w tym układzie fotoranzystor? Nadajnik podczerwieni to LD271 a odbiornik BPYP 24. Jeśli chcesz zamieniać elementy to istotna jest długość fali i w przypadku diody nadawczej moc. Fototranzystora nie da się tak prosto podstawić za diodę odbiorczą , muszą być zmiany w układzie.
  • Level 8  
    zworys wrote:
    A gdzie Ty masz w tym układzie fotoranzystor?

Według opisu prosto od CEMI to jest fototranzystor.
    gumisie wrote:
    Przecież zamiast kombinować nad wyborem fototranzystora, można zastosować gotowy odbiornik + układ wykonawczy.

Super ! Link przejrzałem, oraz opis TOSP1736. W linku który ja przesłałem nie ma opisu schematu. Tu pytanie czy w nadajniku potenjometr P1 służy do ustawienia modulacji sygnału? Czy sygnał podczerwieni nadawany z tego układu będzie odbierany przez TSOP1736?
  • Helpful post
    Level 39  
    Musisz wg kart katalogowych 555 policzyć aktualną częstotliwość i ewentualnie skorygować wartość elementów by nadawana częstotliwośc była zgodna z tą na której pracuje TSOP. P1 w pewnym zakresie reguluje głębokość modulacji ( przy zbyt niskim ustawieniu modulacji może nie być) W układzie odbiornika z Twojego linku możesz wypróbować każdą fotodiodę IR ( ewntualnie korygując R1 )
  • Level 8  
    zworys wrote:
    Musisz wg kart katalogowych 555 policzyć aktualną częstotliwość i ewentualnie skorygować wartość elementów by nadawana częstotliwośc była zgodna z tą na której pracuje TSOP. P1 w pewnym zakresie reguluje głębokość modulacji ( przy zbyt niskim ustawieniu modulacji może nie być)

Ok przejrzę i policzę to.
    zworys wrote:
    W układzie odbiornika z Twojego linku możesz wypróbować każdą fotodiodę IR ( ewntualnie korygując R1 )

Myślę nad użyciem gotowego odbiornika w formie układu jak polecił kolega gumisie. Nie wiem jednak jaka jest różnica między takim odbiornikiem, a tym w układzie z linku?
  • Level 42  
    Przemek4211 wrote:
    Nie wiem jednak jaka jest różnica między takim odbiornikiem, a tym w układzie z linku?
    Pomiędzy innymi taka, że w strukturze takiego odbiornika jest wzmacniacz, układ formowania sygnału wyjściowego, itd... .
  • Level 8  
    A w odbiorniku jak w linku (nie w formie układu scalonego) nie ma np. wzmacniacza? Pytam czy warto użyć takiego układu? Chciałbym załączyć przekaźnik. W scalonym odbiorniku jest na wyjściu sygnał analogowy z datasheet tak wyczytałem. Mam rację?
  • Level 42  
    Przemek4211 wrote:
    A w odbiorniku jak w linku
    Możesz napisać, który link masz na myśli, łatwiej będzie się odnieść do Twojego pytania.
  • Level 8  
    Więc ten odbiornik tak czy inaczej potrzebuje układu jak TLC555?
    Jest napisane :
    IC with monolithic integrated photodiode (single
    chip solution)
    • Especially suitable for applications of 940 nm
    • High sensitivity
    • Various bandpass filter frequency
    • TTL and CMOS compatibility
    • Output: active Low
    • No external components necessary (Nie potrzebuje zewnętrznych elementów)
  • Level 39  
    Sprawdź w jakiej konfiguracji pracuje tutaj 555. Nie jest niezbędny ale znacznie ułatwia realizację zaplanowanych działań całego układu. Z samego wyjścia TSOP i tak nie wysterujesz przekaźnika -wydajność wyjścia może być za mała i musisz przy okazji zanegować poziom - "Output: active Low" Wszystko to załatwia 555. Mozesz to zrobić na tranzystorach -ale po co?
  • Level 8  
    zworys wrote:
    Sprawdź w jakiej konfiguracji pracuje tutaj 555. Nie jest niezbędny ale znacznie ułatwia realizację zaplanowanych działań całego układu. Z samego wyjścia TSOP i tak nie wysterujesz przekaźnika -wydajność wyjścia może być za mała i musisz przy okazji zanegować poziom - "Output: active Low" Wszystko to załatwia 555. Mozesz to zrobić na tranzystorach -ale po co?

Rozumiem, ale samo 555 także go nie wysteruje więc będzie potrzebny wzmacniacz na tranzystorze. Dobrze rozumiem? Oraz co to BZ1 w schemacie który podałeś?

Dodano po 30 [minuty]:

gumisie wrote:

Wielkie dzięki za materiał!
  • Level 8  
    Nie widzę tej informacji...
  • Level 8  
    Figure 2. to ,,Sensitivity in Dark Ambient''. Masz na myśli Figure 7. ,,Output Function'' ? Od wczoraj próbuje je zrozumieć, ale chyba nie właściwie. Kiedy nadajnik podaje impulsy na wyjściu TSOP pojawia się stan niski trwający tyle samo czasu co impuls nadajnika?
  • Level 39  
    Dokumentacja SFH506 którą tu zamieściłem. Strona 4 rysunek podpisany "Test signal" - podane na wykresie zależności czasowe ; opóźnienie zadziałania ; czas trwania impulsu; stan wyjścia w czasie oświetlenia sygnałem nadajnika. Ponadto z danych opisowych zamieszczonych w tabelce na pierwszych stronach wynika że obciążalność wyjścia SFH to 5 mA więc bezpośrednio nie wysteruje przekaźnika..
  • Level 8  
    Nie zauważyłem wcześniej załączonego przez Ciebie pliku ;P
    zworys wrote:
    Ponadto z danych opisowych zamieszczonych w tabelce na pierwszych stronach wynika że obciążalność wyjścia SFH to 5 mA więc bezpośrednio nie wysteruje przekaźnika..
    Tak to wcześniej sprawdzałem przy 5V i przy 15V, układ 555 Ma wydajność 100mA także wysteruje przekaźnik. Mam problem ze zrozumieniem schematu, gdyż wyjście SFH5110 podane jest na wejście resetujące układu 555. Dlaczego? Nie mogę również znaleźć informacji o wyjściu odwracającym w 555. I jakby to wyglądało, gdyby wzmocnić ten sygnał poprzez prosty wzmacniacz na tranzystorze bez 555?