Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha XS 82r - Alternator starego typu szczotkowy .Sprawdzenie

14 Sty 2018 23:09 375 8
  • Poziom 10  
    cześć
    Motocykl nie ładuje akumulatora.
    Wymieniony regulator, alternator sprawdzone cewki na opór ,zwarcie do masy ,oraz szczotki przejście jest .
    Po odpaleniu motocykla alternator się nie wzbudza nie ma żadnego napięcia na wyjściu cewek 1,2,3 .

Alternator jest starego typu z cewką wzbudzającą i szczotkami , nie do kupienia praktycznie.
    Jak zdiagnozować na 100% czy jest sprawny.
  • Poziom 25  
    Jeżeli regulator jest zewnętrzny to po odpaleniu podaj bezpośrednio 12V na szczotki jeżeli jest sprawny powinno pjawić się napiecie na wyjściach
  • Poziom 10  
    Sprawdzałem tak :

Rozłączyłem wtyczkę 3 pin żółte kable (łączy alternatora 3 cewki z regulatorem napięcia) .
    Następnie odpaliłem motocykl i podałem 12V z akumulatora na cewkę wzbudzającą podłączoną do szczotek. Szeregowo w odwód podłączyłem żarówkę 12V 5W żeby widzieć czy odwód jest zamknięty(czy szczotki działają )

ps.Nie jestem pewny czy w tych prądnicach starego typu nie powinno być obciążenie podłączone żeby pojawiło się napięcie ale wolałem regulator odłączyć żeby do nie uszkodzić.
  • Poziom 25  
    I co żarówka świeciła?Jeżeli tak to zrób to samo bez żarówki i podłączonego regulatora. Na żółtych kablach, miedzy nimi (nie do masy)pojawić sie powinno napięcie, można sprawdzić miernikiem lub żarówką 24v lub 2x 12v połączone w szereg. Napięcie po przegazowaniu może osiągnąć 60~80V
  • Poziom 10  
    Żarówka świeciła ,bez żarówki też sprawdzane.
    Pytanie czy mogę tak sprawdzić z podłączonym regulatorem lub czy regulator ma wpływ na wzbudzenie prądnicy ?
  • Poziom 23  
    Alternator ma wzbudzenie przez żarówke, sprawdż mostek prostowniczy i jego obwód.
  • Poziom 10  
    Na schemacie nie ma żarówki ,chyba że jest jakoś zabudowana np w mostku ... na schemnacie jest też dioda nad generatorem może to być żarówka ?
  • Poziom 25  
    monterL napisał:
    Żarówka świeciła ,bez żarówki też sprawdzane.
    Pytanie czy mogę tak sprawdzić z podłączonym regulatorem lub czy regulator ma wpływ na wzbudzenie prądnicy ?
    Regulator nie ma wpływu na wzbudzenie. Po podaniu bezpośrednio 12V na pierścienie (szczotki) między fazami (żółte kable) musi być napięcie oczywiście alternator pracuje (obraca się). Jeżeli nie ma napięcia alternator jest uszkodzony. Częściej uszkodzone uzwojenia fazowe (zwarcie między zwojami, starość, ocieranie się przewodów o siebie,uszkodzenia emali izolacyjnej)Można próbowac mierzyć uzwojenia pamiętając ,że podłaczone w gwiazdę, jednak pomiary są mało miarodajne (niskie rezystancje). Cała prawda wychodzi po odwinieciu uzwojeń(reguła to czarne zweglone najbliżej rdzenia).Sprawdź jeszcze czy nie ma przebicia faz do masy (rdzenia) Rzadko zdaża się ,że padnie uzwojenie wzbudzenia (przeważnie odlutowane przewody od pierścieni lub uszkodzenia mechaniczne)
  • Poziom 10  
    Wymontuje i sprawdzę zobaczymy czy znajdę coś .
    Alternator ma przebicie .Temat do zamkniecia usuniecia.