Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niewłaściwe działanie kamer cofania

vtq40 14 Jan 2018 22:32 1668 12
Fluke Kamera Termowizyjna
    vtq40
    Level 10  
    Niewłaściwe działanie kamer cofaniaNiewłaściwe działanie kamer cofaniaNiewłaściwe działanie kamer cofaniaNiewłaściwe działanie kamer cofaniaNiewłaściwe działanie kamer cofaniaNiewłaściwe działanie kamer cofaniaNiewłaściwe działanie kamer cofaniaNiewłaściwe działanie kamer cofania
    Witam wszystkich zainteresowanych tym tematem, otóż mam problem z kamerami. Posiadam dwa rodzaje tych kamer, z tym że pierwsza, którą zakupiłem ma dobrą czułość i widzi o zmroku słabo oświetlony teren w kolorach, ale wyświetla linie pomocnicze (pasy).
    Jest tam układ 24C08N, nic nie daje odcinanie napięcia do układu, kamera wtedy przestaje działać.
    Pozwoliłem sobie ją rozebrać i wymontowałem pamięć, odczytałem zawartość programem Elnec.
    Z drugą kamerą postąpiłem podobnie, posiada układ 24C16, też został odczytany, ta kamera nie posiada linii pomocniczych i kiepsko widzi o zmroku - obraz czarno-biały.
    Pliki z tych kamer i zdjęcia zamieszczam na forum celem porównania, może ktoś doradzi jak przerobić ten programik, (chyba napisany w assembler), żeby usunąć linie pomocnicze, które są na 24C08N w tym programie. Ja się znam na elektronice, ale nie znam środowiska programistycznego. Pliki zdekompilowałem programem IDA i skopiowałem ręcznie do pliku txt, można porównać.
    Uważam, że każdy program został napisany specjalnie, dedykowany do danej pamięci i pod daną kamerę. Kamerę chcę zastosować do monitoringu, nabyłem bo były tanie.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    Freddy
    Level 43  
    Układy 24C16 i 24C08 to pamięci, a nie procesory. Żadna dekompilacja nic nie da.
    Co jest napisane na układzie tym z sześcioma nóżkami?
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    vtq40
    Level 10  
    Witam.
    Źle został zrozumiany mój temat, kamera z kwadratową płytką pcb jest bez linii pomocniczych dokupiona później.
    Jak wrzucałem zdjęcia nie miałem pojęcia że te fotki będą bez nazwy.
    Nie napisałem że 24C8N i 24C16 są procesorami, w moim temacie mowa jest o pamięciach eeprom (tylko jak napiszę słowo eeprom to zaraz jest podkreślone na czerwono że to jest błąd), dlatego nie użyłem słowa eeprom.
    Sprawa układu 6-pinowego jest to obwód audio, tam to okrągłe z boku to mikrofon, na tym układziku jest napisane X1

Widać to na zdjęciu kamera z podświetleniem podczerwieni bez linii pomocniczych z mikrofonem.Niewłaściwe działanie kamer cofania
  • Helpful post
    Freddy
    Level 43  
    Brakuje tu procesora do obsługi, bo zwykle w nim jest obsługa linii dodatkowych.
    vtq40
    Level 10  
    Mi się wydaje z tym procesorem ze zawarty jest razem w układzie przetwornika ccd, nie wiem.
    Freddy
    Level 43  
    Zobacz sobie TUTAJ, albo TUTAJ
    vtq40
    Level 10  
    Widziałem ten temat wcześniej. Zamówiłem 3 eepromy 24C08N jak mi sprowadzą spróbuje kombinować , Zastanawia mnie czy ten programik w assemlerze nie jest jakimś generatorem tych linii. Ja wcześniej odłączyłem 1 nóżkę tej pamięci, nic nie pomogło, ale nie zauważyłem że ona jest połączona z 2 nogą (pad 1 i 2 jest wspólny). Po wylutowaniu pamięci i przylutowaniu jej z powrotem kamerka nie działała wystraszyłem się że przegrzałem uklad pod spodem BGA i coś się popsuło, nazajutrz w pracy dostrzegłem zimny lut na 3 nodze pamięci eeprom. Kamera zaczęła działać jak wtedy ale linie są.
  • Helpful post
    Freddy
    Level 43  
    vtq40 wrote:
    Zastanawia mnie czy ten programik w assemlerze nie jest jakimś generatorem tych linii.
    Zrozum, że nie jest to żaden programik w assemblerze.
    Ten układ to pamięć EEROM w której zapisywane są ustawienia. Może też być m.in. funkcja włączenia/wyłączenia linii.
    vtq40
    Level 10  
    Mam dwie kamerki z liniami pomocniczymi nie wspomniałem tego , kamerka ta w proszku jest bez pamięci, ja podłączyłem przed chwilą i działa, ale linie są rozsunięte i wąskie kierując na białą kartkę robi się to:

Dodano po 4 [minuty]:

Niewłaściwe działanie kamer cofania

Dodano po 4 [minuty]:

Kamera nie rozbierana ta sama z pamięcią pokazuje to na biała kartkęNiewłaściwe działanie kamer cofania

Dodano po 5 [minuty]:

Ja już nie wiem, myślałem że to z eeproma są te linie, jak kamera bez eeproma ruszyła ale z liniami, to musi być nadawane to z przetwornika CCD, tylko poziom bieli się rozwala.
    vtq40
    Level 10  
    Rozwiązałem problem z liniami pomocniczymi w kamerze.
    Na zgranych ustawieniach w eepromie pliku bin zmienić rozszerzenie na txt i edytować, usunąć ostatni 3 czarny trójkąt (znak ascii) i zmienić rozszerzenie pliku txt na bin
    Plikiem bin zaprogramować eeprom za pomocą programatora (na wylutowanym eepromie).
    Pamięć przylutować do kamery, linii pomocniczych niema
    Mi się to udało pokazuje screen pliku gdzie usunąć ten trójkąt.Niewłaściwe działanie kamer cofania

Dodano po 6 [minuty]:

Załączam plik bin z kamery z liniami pomocniczymi - ustawienia w pamięci eeprom.