Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar rezystancji uziemienia... z Euklidesem i Leonardem Da Vinci

gulson 15 Sty 2018 12:16 3876 9
 • #1 15 Sty 2018 12:16
  gulson
  Administrator Systemowy

  Pomiar rezystancji uziemienia... z Euklidesem i Leonardem Da Vinci

  Pomiar rezystancji uziemienia...
  z Euklidesem i Leonardem Da Vinci


  Co mogą mieć wspólnego ze sobą matematyk ze starożytnej Grecji, geniusz-wynalazca z epoki renesansu i niepozorna problematyka pomiarów rezystancji uziemienia? Związek taki istnieje i Ty, drogi czytelniku, zaraz o nim przeczytasz. Skoro już przykuliśmy twoją uwagę, czas na bardzo, że tak powiemy, „przyziemne” wyjaśnienia. Inżynierowie i elektrycy zajmujący się pomiarami rezystancji uziemienia z pewnością rozpoznają poniższy schemat. Przedstawia on podstawową zasadę pomiaru rezystancji uziemienia metodą pomiaru malejącej rezystancji.

  Pomiar rezystancji uziemienia... z Euklidesem i Leonardem Da Vinci

  Nie zagłębiając się w podstawy teoretyczne tej metody pomiarowej, warto wiedzieć, że wbijamy uziom probierczy (nr 2 na schemacie) w grunt w pewnej odległości od uziomu badanego (nr 1). Pomiędzy dwoma uziomami przepływa prąd probierczy. Następnie wzdłuż linii prostej łączącej pręt nr 1 z prętem nr 2 wbijamy, w różnych punktach po kolei, trzeci uziom (pręt nr 3). W każdym z nich odczytujemy napięcie zmierzone na pręcie nr 3. Znamy natężenie prądu w obwodzie, możemy łatwo obliczyć rezystancję w tych punktach na podstawie prawa Ohma.

  Zakładając, że rozważana sytuacja nie jest obarczona czynnikami utrudniającymi pomiary, wynik można przedstawić w postaci wykresu rezystancji w funkcji położenia pręta nr 3, jak przedstawiono w dolnej części wykresu tu zaprezentowanego. Zauważmy, że odcinek krzywej na wykresie ma przebieg niemal poziomy, odpowiadający odcinkowi między uziomami, na którym zmiana położenia trzeciego uziomu niemal nie wpływa na wartość rezystancji. Rezystancja mierzona w tym punkcie odpowiada rezystancji uziomu mierzonego.

  W rzeczywistych warunkach pomiarowych często nie ma czasu, by przeprowadzić cały szereg odczytu z pręta nr 3 wbijanego w różne miejsca, i w ten sposób zmierzyć rezystancję badanego uziomu. Znacznie szybciej i wygodniej byłoby zdjąć pomiar z pręta nr 3 tylko
  w jednym punkcie układu pomiarowego. Jednakże należałoby mieć pewność, że owo miejsce zagłębienia pręta nr 3 odpowiada odcinkowi płaskiemu krzywej wykresu rezystancji.

  Z analizy matematycznej wynika, że miejsce, które najlepiej odpowiada temu kryterium, leży w punkcie odpowiadającym 61,8% odległości między uziomem badanym i prętem nr 2. Punkt ten wyróżniono na wykresie granicą 62%, czyli wartość zaokrąglono. Wbiwszy uziom probierczy w punkcie odpowiadającym owym 61,8% odległości wystarczy (w idealnych warunkach),wykonać tylko jeden pomiar, aby wyznaczyć rezystancję uziemienia badanego uziomu.

  Przyjrzyjmy się jednak owej wartości, 61,8%. Można zapisać ją inaczej, jako 0,618. Czy czegoś to ci nie przypomina, drogi czytelniku? Nie? A co powiesz na liczbę 1,618? Jeśli nadal nie wiesz, służymy pomocą. Liczba 1,618 to ciąg pierwszych cyfr liczby niewymiernej, np. takiej jak liczba π, i jest nieskończona po ułamku. Jest to liczba tzw. złotego podziału. Złoty podział znany jest od czasów starożytnej Grecji. Jest on stosunkiem matematycznym, który znaleźć można w bardzo wielu miejscach, które pozornie nie mają nic ze sobą wspólnego.

  Pomiar rezystancji uziemienia... z Euklidesem i Leonardem Da Vinci

  Uważa się powszechnie, że Euklides pierwszy wyznaczył złoty podział i używał go chętnie
  w wielkim opracowaniu matematycznym jego pióra, „Elementy”. Wielu twierdzi, że proporcje złotego podziału można znaleźć w wielkich dziełach Leonarda Da Vinci, między innymi na znakomitych obrazach „Ostatnia wieczerza” i „Mona Lisa”. Złoty podział opisuje również pewne aspekty budowy liści wielu roślin. Naukowcy doszukali się proporcji złotego podziału nawet w ludzkim łańcuchu DNA.

  Jaki jest zatem związek złotego podziału z pomiarami rezystancji uziemienia? Wydaje się on mało prawdopodobny i wręcz zaskakujący, lecz gdy się nad tym zastanowić, proporcje złotego podziału istnieją w tak wielu miejscach i okolicznościach, że w sumie nie ma co dziwić się, iż można znaleźć ją w pomiarach rezystancji uziemienia. Dlaczego ten związek istnieje? Chyba nikt nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli ją znasz, drogi czytelniku, daj nam znać – chętnie opublikujemy ją pierwsi!


  Aby dowiedzieć się więcej o pomiarach rezystancji uziemienia pobierz katalog „Aparatura pomiarowa” firmy Megger.


  Artykuł sponsorowany.

  0 9
 • Megger
 • #2 17 Sty 2018 13:40
  kot mirmur
  Poziom 30  

  Witaj kolego. Co to jest ?, jakaś podpucha? Przecież wiadomym jest że- jeśli zmieni się odległość między prętami 1, P, C, to teoretycznie powinno zadziałać prawo Kirchhoffa. Może akurat te 62 stopy mają tu jakieś konkretne znaczenie?
  Pytanie?- czy na każdym typie gruntu [piach, piach/iły, itd], widać taką proporcje?

  0
 • Megger
 • #3 17 Sty 2018 14:12
  kozi966
  Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

  kot mirmur napisał:
  to teoretycznie powinno zadziałać prawo Kirchhoffa

  Teoretycznie w jaki sposób?
  kot mirmur napisał:
  Może akurat te 62 stopy mają tu jakieś konkretne znaczenie?

  Zapewne dla przedstawionego produktu może mieć istotne znaczenie (albo nie i jest to jakieś założenie), norma natomiast wskazuje jak taki pomiar ma wyglądać:
  Pomiar rezystancji uziemienia... z Euklidesem i Leonardem Da Vinci

  0
 • #4 17 Sty 2018 14:35
  kot mirmur
  Poziom 30  

  Kolego Kozi, proszę się nie śmiać- schemat #1- zakładamy że grunt jest rezystorem, a poniższej tabeli nie ma.

  0
 • #5 17 Sty 2018 14:44
  kozi966
  Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

  kot mirmur napisał:
  Kolego Kozi, proszę się nie śmiać

  A czy ja się śmieję? Zadaje, chyba, dość proste pytania.
  Tabelka i wykres jest skopiowany z jakiegoś opracowania, lub czyjegoś pomiaru, natomiast opis pomiaru wskazuje już nie na stopy, a na procentową odległość. Więc może warto przeczytać całość i dopiero wtedy komentować? Wstawili sobie coś dla przykładu i zagadka rozwiązana.

  0
 • #6 17 Sty 2018 15:19
  kot mirmur
  Poziom 30  

  Przepraszam kolego Kozi.
  Jak dla mnie, to jest jakaś następna teoria spiskowa, oparta na kanwie ostatnich powieści D. Browna.

  0
 • #7 17 Sty 2018 15:25
  kozi966
  Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

  kot mirmur napisał:
  Jak dla mnie, to jest jakaś następna teoria spiskowa, oparta na kanwie ostatnich powieści D. Browna.

  Ale co jest tą teorią spiskową? Przykład wykonania pomiaru rezystancji uziemienia? Czy opis sposobu jego wykonania przeniesiony na pole matematyczne?

  0
 • #8 17 Sty 2018 17:18
  Tremolo
  Poziom 43  

  http://www.tremolo.pl/sch//Artykuly/Gitary/So...i-w-utworach-metalowych-i-rockowych.html#cont - nawet w utworch Rockowych/Metalowych też mamy to Fi. Skąd się bierze te Plateau pomiędzy prętami w okolicach 0,618... odległości?

  Zważyć trzeba, że 0,618... to nie to samo co 1,618..

  Jeśli odległość zwiększymy to krzywa z pomiaru się rozciągnie, jak mnożenie przez stałą?

  0
 • #9 14 Lut 2018 01:27
  mateklos
  Poziom 14  

  "? propos" złotego podziału. Wysokość piramidy w Gizie i szerokość też spełniają tą własność.
  S/W=......(P)?

  P-F=1.
  2k=1(m)

  0
 • #10 16 Lut 2018 20:57
  118460
  Użytkownik usunął konto