Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stare kolumny TONSIL - Znalazłem stare kolumny, chciałbym je przywrócić do życia

papeja 15 Sty 2018 21:06 747 9
  • #1 15 Sty 2018 21:06
    papeja
    Poziom 2  

Nie znam pochodzenia tych kolumn, nie wiem czy ktoś je wykonał własnoręcznie czy były kupione, wiem tylko ze jeszcze jakieś 5-6 lat temu coś tam grało, teraz tylko harczy, chciałbym je odnowić, w miarę możliwości wykorzystać ich potencjał, niżej zamieszczam głośniki jakie w nich były ukryte. Temat jest mi zupełnie obcy, co prawda czasu mam nie wiele (praca + obowiązki, nie nie umieram xd), ale postaram się działać w wolnej chwili :).
    O to i zdjęcia skarbów znalezionych w tych pudłach:

Stare kolumny TONSIL - Znalazłem stare kolumny, chciałbym je przywrócić do życia
    Stare kolumny TONSIL - Znalazłem stare kolumny, chciałbym je przywrócić do życiaStare kolumny TONSIL - Znalazłem stare kolumny, chciałbym je przywrócić do życia

P.S Z góry przepraszam jeśli zrobiłem coś wbrew regulaminowi, mogłem przeoczyć.

0 9
  • #2 15 Sty 2018 21:35
    brofran
    Poziom 36  

To prawie na pewno fabryczne kolumienki. Wymień ten największy głośnik ( lub daj komuś do regeneracji) , a 2 pozostałe sprawdź na " przejście " - bo z wyglądu są OK .
    EDIT : kondensator 1µF wygląda na niewłaściwie podłączony.

0
  • #3 15 Sty 2018 22:13
    papeja
    Poziom 2  

Ten kondensator 1uF jest jakby podwójny, drugi jest owinięty taśma, są połączone ze sobą, nizej daje zdjęcia z bliska środkowego i tego najmniejszego głośnika ;) na środku maja wciśnięte (hmm nie wiem jak to nazwać 😅🤔) coś, najmniejszy ma pęknięta membranę i okazuje się ze w drugiej kolumnie w ogóle go nie ma, a cała reszta zrobiona i stanem wyglada podobnie do pierwszej :)
    Czy do takiego zestawu potrzebny mi jakiś wzmacniacz ?

P.S dzięki za pomoc 😀

0
  • #4 15 Sty 2018 22:43
    kris-644
    Poziom 21  

Witaj.
    Bardzo fajne kolumienki . Kopułka wgnieciona :) Jak nie masz 2 lewych rąk to je zregenerujesz - chodzi mi o te gdn20/40 , pozostałe sprawdz miernikiem jaką mają rezystancję . Wzmacniacz powiadasz ?? Zależy pod co chcesz je podpiąć , jak głośno słuchać :)
    Pozdrawiam.

0
  • #5 16 Sty 2018 11:44
    papeja
    Poziom 2  

Cześć kriss. Zapamiętam teraz, że to kopułka :) dwóch lewych rąk nie mam ale coś czuje że mógłbym to spartolić. Dowiedziałem się, że u mnie w mieście jest pewien pan który się takimi rzeczami zajmuje, myślę że będzie bezpieczniej jemu powierzyć renowacje tych kolumn. Zastanawiam się jeszcze tylko ile można z nich wyciągnąć. Chciałbym podpiąć je pod telewizor, nie wiem czy bezpośrednio czy właśnie stosując jakiś wzmacniacz czy odtwarzacz DVD czy jeszcze jakoś inaczej (??) :D
    P.S. Myślicie, że mogą grać dosyć głośno ? :D

0
  • #6 16 Sty 2018 13:41
    brofran
    Poziom 36  

papeja napisał:
    Myślicie, że mogą grać dosyć głośno ?
    Głośniki w sumie maja moc ponad 30 W. To sporo. Podłącz pod TV jak je ponaprawiasz . Gdyby TV był " za słaby " to wtedy zastanowisz się czy nie dokupić jakiegoś wzmaka.

0
  • #7 17 Sty 2018 14:13
    agraba
    Poziom 18  

Wyglądają trochę podobnie do tonsilowskich ZGP 20. Głośniki kupisz na stronie Tonsila. Można też kupić zestawy naprawcze do tych GDN 20/40. Wymień kondensatory na nowe, lub postaraj się o zwrotnicę. Do zasilenia kolumn potrzebny jest wzmacniacz. Możesz kupić jakiś wzmacniacz Unitry. Czasem daje się zdobyć taki za grosze.

0
  • #8 17 Sty 2018 15:04
    kris-644
    Poziom 21  

Pamiętaj że odwzajemnią się Tobie fajnym graniem . Dzisiejsze plastikowe kolumny nie zagrają tak ... :)
    Kris

0
  • #9 17 Sty 2018 18:30
    papeja
    Poziom 2  

Dziękuje Wam wszystkim za odpowiedzi, jak już będę miał wszystko nie zapomnę sie pochwalić ;D tyle ze może to trochę potrwać ;/ doczytałem trochę o tych zwrotnicach bo szczerze mówiąc nie miałem o czymś takim pojęcia ;p chyba warto będzie w nią zainwestować co ? Duża różnica jest słyszalna ?

0
  • #10 17 Sty 2018 19:01
    agraba
    Poziom 18  

Dobra zwrotnica to podstawa. Tu co prawda jakośc głośników nie jest zbyt wielka, ale dobrze dobrana zwrotnica czyni cuda.

0