Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak działa wskazany przełącznik 400V? Prośba o schemat, instrukcję, porady.

stachu99 15 Sty 2018 22:09 942 8
  • #1 15 Sty 2018 22:09
    stachu99
    Poziom 9  

Witam
    W domu, którym mieszkam jest instalacja 3-fazowa 400V. Instalacja montowana na początku lat 60-tych. Typ sieci zasilającej TN-C, 4 kable, 3 fazy + PEN.
    W garażu jest przełącznik z 3-ma gniazdami.
    Opis na tabliczce znamionowej:
    VEB Elektroschaltgerate
    Rochlitz - DDR
    Typ: 6000 0830 311100
    63A 660V~ 50Hz
    AC-3
    380v 500v 660v
    43A 32A 25A
    IP55
    FIGARO

Proszę spojrzeć na zdjęcia.
    Jak działa wskazany przełącznik 400V? Prośba o schemat, instrukcję, porady.WP_2018011...02_Pro.jpg Download (2.78 MB) Jak działa wskazany przełącznik 400V? Prośba o schemat, instrukcję, porady.WP_2018011...45_Pro.jpg Download (1.68 MB)
    Jak działa wskazany przełącznik 400V? Prośba o schemat, instrukcję, porady.WP_2018011...46_Pro.jpg Download (2.25 MB) Jak działa wskazany przełącznik 400V? Prośba o schemat, instrukcję, porady.WP_2018011...55_Pro.jpg Download (2.14 MB)

Po lewej stronie podłączone są 3 fazy do zacisków.
    Po prawej stronie podłączone są kable z 3 gniazd do zacisków symetrycznie do podłączonego źródła z lewej strony.
    Kable PEN źródła i gniazd podłączone do śrub obudowy.

Proszę o zamieszczenie schematu, instrukcji działania tego przełącznika lub opisanie jak działa.
    Nie mam możliwości zapytania poprzedniego użytkownika.
    Na mój chłopski rozum przełączenie opcji 1 i 2 zamienia kolejność faz. Zmieniana faza to ta, która jest na dolnym zacisku. Czy możecie to potwierdzić?
    Czy ma znaczenie do których zacisków są podłączone fazy?

Nie sprawdzałem próbnikiem ani miernikiem bo do końca nie wiem jak. Pierwszy raz mam do czynienia 3-fazą.
    Czy mogę w gnieździe sprawdzić napięcie pomiędzy jedną z faz i PEN i czy powinno być 240V?
    Jak sprawdzić napięcie pomiędzy fazami czyli 400V?
    Tak sobie myślę teraz, że tą zmianę faz mogę sprawdzić za pomocą próbnika i wyłączaniu bezpiecznika jednego z trzech. Wtedy mogę sprawdzić w gniazdach gdzie jest a raczej brak fazy i gdzie jest(brak) po przełączeniu przełącznika.
    Czy dobrze rozumuję?
    Proszę o wskazówki.

Pozdrawiam,
    Stachu99

0 8
  • #2 15 Sty 2018 22:21
    rafcio_21
    Poziom 28  

Mi to wygląda na przełącznik lewo-prawo starego typu do silników , zamieniana jest kolejność faz z np. L1,L2,L3 na L1,L3,L2 i co za tym idzie silnik zmienia obroty z lewych na prawe i odwrotnie .

0
  • #3 15 Sty 2018 22:48
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

rafcio_21 napisał:
    Mi to wygląda na przełącznik lewo-prawo starego typu do silników , zamieniana jest kolejność faz z np. L1,L2,L3 na L1,L3,L2 i co za tym idzie silnik zmienia obroty z lewych na prawe i odwrotnie .

No to, podczas pracy silnika, przełącz wyłącznik z pozycji np. 1 na poz. 2.
    Lub, z poz. 2 na 1, by nastepnie dać na 0 :D

0
  • #4 15 Sty 2018 22:52
    rafcio_21
    Poziom 28  

elpapiotr napisał:
    rafcio_21 napisał:

No to, podczas pracy silnika, przełącz wyłącznik z pozycji np. 1 na poz. 2.
    Lub, z poz. 2 na 1, by nastepnie dać na 0 :D

Faktycznie nawet nie zauważyłem że 0 jest pierwsze a nie pośrodku , widziałem takie ale w kolejności 1 , 0, 2 , a taki to pierwszy raz widzę.

0
  • #5 15 Sty 2018 22:55
    krzysiek7
    Poziom 34  

Ten przełącznik w chwili obecnej nie zmienia żadnych faz. Pełni tylko funkcję włącz/wyłącz. Kiedyś w oryginale, to był pewnie przełącznik trójkąt/podwójna gwiazda dla układu Dahlandera.

0
  • #6 15 Sty 2018 23:04
    stachu99
    Poziom 9  

krzysiek7 napisał:
    Ten przełącznik w chwili obecnej nie zmienia żadnych faz. Pełni tylko funkcję włącz/wyłącz. Kiedyś w oryginale, to był pewnie przełącznik trójkąt/podwójna gwiazda dla układu Dahlandera.

Czy mógłbyś rozwinąć dlaczego w chwili obecnej nie zmienia żadnych faz? Czy to kwestia podłączenia faz w odpowiednie miejsca?
    Proszę o więcej info i co z opcją 1, 2?

0
  • Pomocny post
    #7 15 Sty 2018 23:14
    krzysiek7
    Poziom 34  

stachu99 napisał:
    zy mógłbyś rozwinąć dlaczego w chwili obecnej nie zmienia żadnych faz?

Nigdy takiej funkcji nie posiadał wiec i teraz nie będzie jej pełnił.
    stachu99 napisał:
    Proszę o więcej info i co z opcją 1, 2?

Ten przełącznik był do silnika dwubiegowego ale do obecnego zastosowania zdjęte zostały wszystkie mostki, tak więc nic więcej z tego nie wymyślisz.

0
  • #8 15 Sty 2018 23:32
    stachu99
    Poziom 9  

krzysiek7 napisał:
    Ten przełącznik był do silnika dwubiegowego ale do obecnego zastosowania zdjęte zostały wszystkie mostki, tak więc nic więcej z tego nie wymyślisz.

Dzięki bardzo za info. Bardzo pomogłeś.

0