Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayo

vayo 16 Jan 2018 01:16 10824 73
 • Wielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayo

  Wczoraj uruchomiłem swoją pierwszą stację bazową w systemie LoRa WAN. Najpierw parę słów o budowie samego BTS'a. Sercem całości jest Raspberry Pi 3 wraz z modułem radiowym RAK831 Chińskiej firmy RAK opartym o SX1301 -taki miniaturowy klon słynnego iC880A. Do płytki łączącej Radio z Rasperry dolutowałem dedykowany moduł GPS - by swoim sygnałem zegarowym wspomagał SX1301 do dokładniejszego markowania pakietów. Wszystko zamknąłem w odrestaurowanym aluboxie. Zamiast dedykowanych pigtaili zastosowałem beczki N i sam wykonałem konektory między nimi a modułami z kabla H155. Całość zasilana jest z 24V poprzez pasywne PoE. Na maszcie umieściłem dwie anteny dookólne -dla GPS'a i LoRa. Antena do LoRa ma 120cm i podobno 12dBi zysku. Dedykowana jest do pasma 806-960MHz. Anteny połączone są z resztą 5m odcinkami kabli. LoRa kablem CNT-400, a GPS H-RF 5 (odpowiednik H155 z gorącą żyłą z drutu a nie linki). Aby umieścić to na czubku masztu, musiałem obniżyć zainstalowaną tam antenę. Z racji tego, że mogłem ją obniżyć tylko o 10cm, zastosowałem do przedłużenia masztu 60cm wspornik. Najpierw podłączyłem kable do anten zabezpieczając je taśmą samowulkanizującą, a następnie zamontowałem je na wsporniku. Dopiero tak przygotowany wspornik z antenami umieściłem na maszcie. Antena GPS jest oryginalnie z metrowym kablem RG174 i cały ten kabel wraz z przedłużaczem umieściłem w rurce osłonowej. Do uziemienia całości wykorzystałem 6m miedzianej linki 6mm2 podłączonej do instalacji odgromowej. Tyle o budowie - więcej szczegółów widać na fotkach. Instalacja zajęła mi prawie trzy godziny - mimo iż miałem ze sobą pomocnika, a raczej pomocniczkę, której tu dziękuję za marznięcie razem ze mną. :-)

  Wielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayo

  Mając już sprzęt, trzeba było przemyśleć, jak go teraz wykorzystać. Postanowiłem dołączyć do projektu The Things Network. Sama konfiguracja jest wręcz banalna. Najpierw w Raspbianie aktywujemy SPI i port COM (dla GPS'a), a następnie prosto z GitHub'a ściągamy instalkę ic880a-gateway. Podczas instalacji zostaniemy poproszeni o podanie nazwy hosta, opisu BTS'a, współrzędnych i wysokości montażu nadajnika. Po instalacji w skrypcie startowym pozostaje tylko zmienić numer portu GPIO do resetowania SX1301 z domyślnego bodajże 25 na 17. Do podglądu GPS'a zainstalowałem sobie jeszcze gpsd. Po założeniu konta na stronie https://www.thethingsnetwork.org pozostaje nam tylko dodanie swojej nowej bramki przez przepisanie jej unikatowego numeru generowanego podczas instalacji z adresu MAC interfejsu eth0. Gdy już przez to przebrniemy, to nie pozostaje nam nic innego, jak dodać jakąś "aplikację" do TTN, by móc wszystko przetestować. Ja do testów zakupiłem dwa shieldy dedykowane do Arduino, mimo iż go nie posiadam. Najpierw chciałem kupić same moduły RAK811 oparte o STM32L151 i SX1276, ale za dodatkowe parę "groszy" dostałem je na PCB wraz z gniazdem SMA, antenką, stabilizatorem napięcia, konwerterem USB to UART, kablem USB i przyciskiem reset -taki kompletny zestaw do testów. Standardowo do STM'a wgrany jest ich soft obsługiwany za pomocą komend AT, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by naskrobać coś własnego. Po dodaniu takiego modułu do TTN można zacząć testy, ale lepiej od razu zintegrować TTN z jakimś naszym serwerem, by dane trafiały do nas. Ja testowo u siebie wrzuciłem skrypt zapisujący dane odebrane z TTN do pliku. Aby przekierować dane na swój serwer skorzystałem z integracji z "HTTP Integration". W przyszłości dane będą lądować w bazie MySQL, ale do testów to wystarcza.

  Wielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayoWielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayo

  Pierwszy test w terenie wykonałem na parkingu pod biurem jakieś 500m od BTS'a. Moduł z malutką antenką bez problemu wysłał dane leżąc na siedzeniu pasażera. Kolejny test wykonałem podczas jazdy jakieś 1200m od BTS'a - ku mojemu zaskoczeniu też wyszedł pozytywny. Trzeci test wykonałem na parkingu pod "swoim" blokiem - 3km od nadajnika. Ta mała antenka zamknięta w aucie i tym razem dała radę. Po wejściu do mieszkania już nie było tak wesoło - wielka płyta jednak robi swoje, bo pierwszy test z mieszkania zakończył się niepowodzeniem. Dopiero przejście do pokoju, którego okno jest po stronie nadajnika przyniosło oczekiwany efekt. Jak dla mnie to po prostu rewelacja. Auto oddalone 3km od nadajnika gdzieś między blokami, mała antenka umieszczona w środku auta i to naprawdę działa!

  Wielokanałowa bramka IoT LoRa WAN w Stargardzie by vayo

  Code: json
  Log in, to see the code

  Teraz kilka słów o problemach przy uruchamianiu. Moduły mogą działać w dwóch trybach logowania -ABP i OTAA. Najpierw korzystałem z trybu ABP, ale ciągle miałem problem z niedziałaniem i długo nie mogłem dojść, o co chodziło. Dopiero, gdy zastosowałem tryb OTAA i gdy już wszystko pięknie działało, dostrzegłem o co chodzi. TTN stosuje liczniki transmisji i gdy moduł się poprawnie loguje do sieci, licznik jest zerowany i polecenia są poprawnie odbierane. W trybie ABP w TTN nie pokazywało w ogóle podłączania do BTS'a i dopiero ręczne skasowanie licznika po podłączeniu umożliwiało poprawną pracę modułu. Nie wiem, gdzie tkwi problem, ale pewnie w sofcie modułu. Tryb OTTA działa poprawnie, więc już nie zawracam sobie tym głowy, tylko korzystam z niego.

  Teraz planuję zakupić jakiś moduł GPS, by stworzyć mapkę zasięgu tego BTS'a, bo czuję, że jeszcze mnie zadziwi.

  Na koniec trochę o kosztach (ceny wraz z kosztami transportu):

  Raspberry Pi 3x1180,00zł
  Karta pamięci microSD 8GBx125,00zł
  GPS uBlox MAX-7Qx135,00zł
  Moduł RAK831 bazujący na SX1301x1460,00zł
  Adapter do połączenia modułu z Raspberry Pix165,00zł
  Antena dookólna 806-960Hz 12dBix1140,00zł
  Antena GPS/GLONASS CSIOTTCL GAN08x125,00zł
  Kabel SATEC H-RF 54mb12,20zł
  Kabel BELDEN H1550,5m1,10zł
  Kabel ANDREW CNT-4005m40,00zł
  Przewód ochronny LGY 6mm26m20,00zł
  Peszel PMA PPCOF-10B5m85,00zł
  Płyta aluminiowa 2mm o wymiarze 254x198mmx127,50zł
  Złącze N/m clamp na CNT-400x262,00zł
  Złącze N/m zaciskane na H155x313,50zł
  Złącze RP-SMA/m zaciskane na H155x14,50zł
  Złącze SMA/m zaciskane na H155x14,50zł
  Złącze SMA/ż zaciskane na H155x14,50zł
  Przejściówka (beczka) N/ż - N/ż ze śrubą montażowąx226,00zł
  Gniazdo hermetyczne RJ-45x116,50zł
  Adapter PoE Gigabit MikroTikx115,00zł
  Przetwornica Pulsar DC/DC-2,5A (5V)x160,00zł
  Kabel zasilający USBx15,00zł
  Wspornik prosty do anten 60cmx150,00zł
  Obudowa WAVEBOX-ALUx185,00zł


  Dodatkowo: śrubki, dystanse, oczka, tulejki, opaski, taśma samowulkanizująca i pewnie coś jeszcze. Sporo z tego miałem, więc sprawdziłem tylko ceny, uśredniając je. Tak więc na pewno przekroczyło 1,5 tysiąca, ale było warto. :-)

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  vayo
  Level 14  
  Offline 
  Has specialization in: uc
  vayo wrote 147 posts with rating 119, helped 0 times. Live in city Szczecin. Been with us since 2004 year.
 • Farnell IoTFarnell IoT
 • #2
  __Maciek__
  Level 20  
  Uziemienie do instalacji odgromowej ?!
  To chyba nie najlepszy pomysł.
 • Farnell IoTFarnell IoT
 • #4
  coolrob
  Level 15  
  Piękna robota.
  Jakie ustawiłeś Bandwidth i SF?
 • #6
  coolrob
  Level 15  
  Tzn chodziło o ustawienia w węźle, bo bramka powinna połączyć się nawet z dwoma węzłami o różnych SF jednocześnie.
 • #7
  TechEkspert
  Editor
  Brawo! bardzo dobrze wykonana instalacja i rozwinąłeś sieć TTN w Polsce.

  GPS w stacji bazowej LoRaWAN to dla mnie coś nowego, co daje dokładne znakowanie pakietów?
 • #8
  gulson
  System Administrator
  Super sprawa. Muszę promować takie osoby, co stawiają za darmo bramki LoRa. Zgłoś się do mnie i prześlę moduł ESP8266 do kolejnych projektów. W sumie dzięki tej prezentacji masz już ponad 1000 punktów do zamówień gadżetów:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/shop.php
  (będą nowe)

  Mam nadzieję, że bramek LoRa w inicjatywie The Things Network będzie coraz więcej w Polsce.
 • #9
  vayo
  Level 14  
  coolrob wrote:
  Tzn chodziło o ustawienia w węźle, bo bramka powinna połączyć się nawet z dwoma węzłami o różnych SF jednocześnie.

  Działam w trybie klienta LoRa WAN, a te parametry bynajmniej w module RAK811 są możliwe do zmiany tylko w trybie LoRa P2P.

  TechEkspert wrote:
  GPS w stacji bazowej LoRaWAN to dla mnie coś nowego, co daje dokładne znakowanie pakietów?

  Układ SX1301 ma dedykowane wejście sygnału PPS z GPS, ale poza lakonicznym opisem, że służy to do znakowania odebranych pakietów czasem nic konkretnego nie znalazłem. Robiłem testy na biurku z PPS i bez i nie zauważyłem żadnej różnicy w działaniu. No ale skoro jest dedykowane wejście tego sygnału, to postanowiłem go tam doprowadzić.

  gulson wrote:
  Zgłoś się do mnie i prześlę moduł ESP8266 do kolejnych projektów.

  Wielkie dzięki, ale ja mam sporo swoich "zabawek", a nie mam czasu by się nimi bawić. Zresztą nie prezentuje swoich projektów dla nagród, czy też punktów. Jakby punkty można było wymieniać na czas, to co tydzień bym prezentował coś nowego ;-)
 • #10
  And!
  Admin of Design group
  @vayo poza DIY można też pojawić się w Artykułach, można np. zaprezentować wyniki pomiarów zasięgu bramki, lub inne spostrzeżenia związane ze swoimi praktycznymi eksperymentami.
 • #12
  vayo
  Level 14  
  Jogesh wrote:
  Ile urządzeń może równocześnie przesyłać dane przez tą bramkę?


  Według dokumentacji SX1310 na 8 kanałach jest w stanie w ciągu doby odebrać 1,5 miliona pakietów. Zakładając, że aplikacja będzie przesyłać jeden pakiet na godzinę, to teoretycznie do bramy jest w stanie podłączyć się 62,500 urządzeń końcowych. Oczywiście to czysta teoria, ale jakby nie patrzeć będą to tysiące urządzeń.

  Jogesh wrote:
  Jaki model anteny LoRa zastosowałeś?


  Antena to jakiś Chiński wyrób z Aliexpress. Zamówiłem antenę o długości 1,5m i zysku 14dBi z najtańszą wysyłką, a dostałem po paru dniach przesyłkę DHL'em. Po otwarciu okazało się, że antena ma 1,2m i sprzedawana jest jako 12dBi. I tak na tym wyszedłem do przodu, bo antenę dostałem ekspresowo, a Chińczyk zwrócił mi $20.
 • #13
  Jogesh
  Level 28  
  Temat mnie zainteresował, bo zastanawiam się nad wykorzystaniem LoRa do sterowania oświetleniem miejskim. Chodzi o latarnie uliczne. Jedna bramka i kilkaset latarni ze sterownikami. Czy w takim przypadku byłaby możliwość równoczesnego włączenia wszystkich latarni? Dopiero zaczyna poznawać LoRa i być może pytanie banalne, ale proszę o wyrozumiałość.
 • #14
  vayo
  Level 14  
  Jogesh wrote:
  Czy w takim przypadku byłaby możliwość równoczesnego włączenia wszystkich latarni?


  LoRa WAN obsługuje multicast, więc pewnie można by było z tego skorzystać, ale TTN raczej go jeszcze nie wspiera -bynajmniej ja tego nie zauważyłem. No ale pewnie takiego komercyjnego projektu i tak byś nie opierał o TTN.
 • #15
  TechEkspert
  Editor
  Do idywidualnego sterowania oświetleniem + diagnostyka źródeł światła LoRaWAN może się nadawać dość dobrze, poza ON/OFF można zrobić też sterowanie jasnością, odczyt z czujników oświetlenia, ruchu, być może czujników środowiskowych i innych. Prawdopodobnie lepiej sprawdziłaby się tutaj samoorganizująca się sieć typu "mesh" gdzie węzły mogłyby retransmitować dane do innych węzłów, ale LoRaWAN też tu się sprawdzi.

  Zwykle LoRaWAN kojarzy się bardziej z odbieraniem raportów od urządzeń, niż sterowaniem urządzeniami, ale dwukierunkowo jak najbardziej się da.

  Jest kilka klas urządzeń LoRaWAN:
  http://www.rfwireless-world.com/Tutorials/LoRaWAN-classes.html
  Klasa A do zasilania bateryjnego, klasa B niskie opóźnienia kanał "do urządzenia" w zaplanowanych slotach czasowych, klasa C ciągły nasłuch serwer może zainicjować połączenie w dowolnym momencie.

  Dla zarządzania oświetleniem dobrze zastosować kilka bramek o zachodzących na siebie zasięgach, być może na samych latarniach a może w innych dogodnych miejscach ze swobodnym dostępem do internetu. Być może na bramkach można świadczyć usługi dla innych użytkowników, lub w przyszłości rozbudować system o funkcjonalności.
 • #16
  Jogesh
  Level 28  
  Dziękuję za rady i link. Zamierzam zastosować również opcję ściemniania i pomiar zużycia energii, taki "eko bajer". Z wątpliwości mam jeszcze umiejscowienie bramek. Myślę, że najłatwiej ze względów formalny umieszczać na latarniach. Co ileś tam latarni bramka z podłączeniem do internetu poprzez GSM/3G/LTE. Martwi mnie czy nie będzie za słaby zasięg jak dam bramkę na tak niskiej wysokości jak latarnia. Druga sprawa, to wielkość anteny bramki. Jeżeli umieszczam na latarni, to nie mogę umieścić zbyt długiej anteny. Myślę, że maksymalnie to jakieś pół metra.

  Obecnie jestem na etapie tworzenia koncepcji i dobierania elementów. Tak więc również w tym zakresie chętnie posłucham rad kolegów odnośnie modułów LoRa zarówno do bramki jak i do samych kontrolerów lamp.
 • #18
  TechEkspert
  Editor
  @Jogesh ile latarni będzie objętych systemem, o jakiej długości drogi, powierzchni mówimy?

  Tutaj przykład realizacji oświetlenia gdzie została wykorzystana siec mesh ZigBee (i prawdopodobnie 6LoWPAN):
  http://kielce.naszemiasto.pl/artykul/intelige...lcach-poinformuja,4120140,artgal,t,id,tm.html

  Można też zrezygnować z LoRaWAN i wykorzystać LoRa do implementacji swojego protokołu komunikacji.


  Link
 • #19
  TechEkspert
  Editor
  Jeszcze jedna sprawa być może 2.4GHz i BLE nie kojarzy się z dużymi zasięgami, ale przy widoczności wzrokowej anten można zestawić połączenia na 1.5km. Natomiast co do stacji bazowych można umieścić je w kilku latarniach i połączyć do internetu z wykorzystaniem LTE lub WiFi od lokalnych dostawców. Można też porozmawiać z lokalnymi dostawcami WiFi i zainstalować w zamian z miesięczną opłatę bramy dostępowe na na ich masztach (jest już maszt, zasilanie, dostęp do internetu).


  Link
 • #20
  Jogesh
  Level 28  
  Dziękuję za odpowiedzi. Aktualnie najbardziej kieruję się jednak do LoRa/LoRaWAN, choć rozważam również opcje takie które oferują sieć typu mesh. Ceny modułów LoRa są porównywalne do cen modułów ZigBee, więc tutaj aspekt cenowy nie gra roli. Co do ilości latarni, to zależy mi na zrobieniu uniwersalnego systemu możliwego do wprowadzenia zarówno w małych infrastrukturach typu oświetlenie uliczne fabryki, zakładu jak i ulice, osiedla i drogi szybkiego ruchu. Skalowalność systemu jest ważną kwestią. Przy zastosowaniu dublowania bramek i wgranych w pamięć każdej latarni czasów załączania w przypadku braku komunikacji, system powinien być w miarę bezawaryjny, lub awarie mało dokuczliwe.

  Jeszcze pytanie odnośnie anten stacji bazowej. Czy można zastosować niewielkie anteny i jak to przekłada się na zasięg. Ponieważ stacje bazowe będą montowane przeważnie na latarniach. W przypadku dogadania się z właścicielami wierz przekaźnikowych, może to też wchodzić w grę, ale wolę być przygotowany na system na własne możliwości.
 • #21
  TechEkspert
  Editor
  Z antenami nie da się oszukać fizyki, tylko zastosować takie jakie są możliwe czyli decydujemy się na kompromis między długością anteny i możliwościami jakie daje oprawa latarni. Warunki radiowe na latarni powinny być niezłe, chyba że teren jest bardzo górzysty. Poza wielkością anteny trzeba wziąć pod uwagę odporność na UV/deszcz/mróz/oblodzenie.


  Link
 • #22
  vayo
  Level 14  
  Wow! Nawet w tym wieku można fajnie się bawić :-)
  Ta duża antena której używał do testów, to jest dokładnie ta, której ja użyłem do budowy swojej bazy. Ja ciągle czekam na GPS'a, by potestować zasięg w swojej okolicy, no ale aż tak imponująco to na pewno nie będzie to wyglądało :-)
 • #23
  Lech450
  Level 9  
  gulson wrote:
  Super sprawa. Muszę promować takie osoby, co stawiają za darmo bramki LoRa. Zgłoś się do mnie i prześlę moduł ESP8266 do kolejnych projektów. W sumie dzięki tej prezentacji masz już ponad 1000 punktów do zamówień gadżetów:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/shop.php
  (będą nowe)

  Mam nadzieję, że bramek LoRa w inicjatywie The Things Network będzie coraz więcej w Polsce.


  Witam,
  na wiosnę przybędzie nam/Wam kilka bramek TTN w Warszawie!
  Aktualnie mamy przyczółek na Ursynowie :)
  TTN Warszawa nawiązało kontakt osobisty z Krótkofalowcami, wiec będzie nam łatwiej umieszczać kolejne TTN GW w dobrych lokalizacjach.

  Moja bramka TTN od tygodnia "wygrzewa" się na Ursynowie (ok. Okologii) w oczekiwaniu na metalową obudowę.
  Nie zmontowałem jeszcze żadnego sensora, dlatego Bramka nie jest widoczna na naszej głównej mapie.  Zapraszamy wszystkich chętnych i zainteresowanych do współpracy.
  Szukamy osób w całej Polsce, zainteresowanych nie tylko budową samej sieci TTN, ale też rozwojem IoT i Aplikacji na bazie sieci TTN.
  Lech

  TTN Polska
  Slack: thethingsnetwork #poland

  Dodano po 14 [minuty]:

  vayo wrote:
  Wow! Nawet w tym wieku można fajnie się bawić :-)
  Ta duża antena której używał do testów, to jest dokładnie ta, której ja użyłem do budowy swojej bazy. Ja ciągle czekam na GPS'a, by potestować zasięg w swojej okolicy, no ale aż tak imponująco to na pewno nie będzie to wyglądało :-)


  Hej,

  Poszukaj w archiwach i na stronach HAM radiowców.
  Jest kilka fajnych konstrukcji, które można samemu i łatwo zbudować w domu.
  Jak nie dasz rady, to podeślę kilka linków, np colinear antenna :)
 • #24
  TechEkspert
  Editor
  Super, im więcej bramek, tym większe zainteresowanie uruchamianiem urządzeń IoT komunikujących się po LoRaWAN.
  Relacje z uruchomienia kolejnych bramek można umieszczać w dziale DIY: https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum85.html
 • #25
  VSS
  Level 21  
  Mam w domu transceiver LoRa i mógłbym ją podłączyć do "świata" mam też wysoką lokalizacje w Poznaniu do wykorzystania. Pytanie moje jest takie: " Do czego sensownego można to wykorzystać" czy pozostaje chwilowo tylko sfera eksperymentów i cieszenia się zasięgiem?
 • #26
  vayo
  Level 14  
  VSS wrote:
  Pytanie moje jest takie: " Do czego sensownego można to wykorzystać" czy pozostaje chwilowo tylko sfera eksperymentów i cieszenia się zasięgiem?

  W moim przypadku chęć posiadania bramki wynikła z prozaicznej przyczyny -dwa lata temu skradziono mi auto i obiecałem sobie, że kolejnego już nie pozwolę sobie ukraść. Najpierw zbudowałem sobie dwukanałowy "CAN interface" by wybadać wszystko co jest niezbędne do monitorowania i sterowania w projektowanym systemie zabezpieczenia. Po pewnym czasie stwierdziłem, że przydałoby się jeszcze jakieś radiowe powiadamianie o alarmie. Ze względu na łatwą dostępność jammerów GSM powiadamianie GSM od razu wykluczyłem.
  Nierozbudowałem jeszcze systemu o to powiadamianie, ale zapewne niedługo to zrobię. Nie wiem też, jak LoRa radzi sobie z jammer'ami GSM pracującymi w paśmie 850-960MHz. Nawet jak uda ją się zagłuszyć, to system poinformuje mnie po określonym czasie o nieodebraniu komunikatu z nadajnika. Początkowo gateway miał wylądować u mnie na bloku, ale w celach testowych umieściłem go dalej na wyższym budynku, by wybadać zasięg. Tak już zostanie, bo pod moim blokiem i tak działa bardzo dobrze.
 • #27
  Piotrek_I
  Level 11  
  Elegancka bramka:)
  Sam zbieram się od jakiegoś czasu na budowę własnej i regularnie czytam wszystko co się nawinie o LoRa, Nie rozumiem wszystkiego ale jakby się znalazł ktoś chętny do ewentualnej pomocy to się w końcu za to zabiorę. Modułów też w naszym kraju jak na lekarstwo.
 • #28
  Lech450
  Level 9  
  Witam,

  Obrałeś bardzo dobry kierunek, choć czasem warto mieć kogoś do pomocy...

  Ponawiam zaproszenie do TTN, w większym gronie łatwiej uzyskać poradę i ominąć niektóre pułapki.

  Czasem mamy promocje na większe zakupy.
  Np. ostatnio kupowałem moduły Microchip RN2486 po 45 PLN brutto.
  Nie jest to mało, ale taniej ponad 20% niż normalnie dostępne...

  Pozdrawiam serdecznie
  Lech
 • #29
  VSS
  Level 21  
  vayo wrote:

  W moim przypadku chęć posiadania bramki wynikła z prozaicznej przyczyny -dwa lata temu skradziono mi auto i obiecałem sobie, że kolejnego już nie pozwolę sobie ukraść.


  Gdzie kupiłeś moduł RAK831?
  Ja kupiłem traker firmy RAK, wczoraj przyniósł listonosz.

  Link

  Jutro bedę puszczał balon stratosferyczny z trakerem LoRa złożonego z RFM96+arduino+gps. Start o 13.00 czasu lokalnego. Bedę odbierał "przenośną" bramką LoraWan i dekodował położenie. Jak Twoja bramka działa to z Poznania do Szczecina powinno swobodnie dolecieć.
 • #30
  TvWidget
  Level 35  
  VSS wrote:
  Jutro bedę puszczał balon stratosferyczny z trakerem LoRa złożonego z RFM96+arduino+gps.

  Czy sprawdziłeś działanie nadajnika w niskich temperaturach ?