Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz różnicowy z liniową regulacją wzmocnienia poprzez potencjometr

szymuuch 16 Jan 2018 04:37 855 2
    szymuuch
    Level 5  
    Cześć :) Chcę wykonać prosty wzmacniacz różnicowy z liniową regulacją wzmocnienia jak w temacie. To będzie mój pierwszy projekt ze wzmacniaczem operacyjnym więc mam pewne wątpliwości. Na wstępie podkreślam, że układ nie musi być super dokładny, ale żeby spełniał swoje zadanie przyzwoicie czyli wzmacniał różnicę napięć poprzez regulację potencjometrem.
    Znalazłem schemat w pewnej książce:
    Wzmacniacz różnicowy z liniową regulacją wzmocnienia poprzez potencjometr

Zgodnie z obliczeniami wzmocnienie układu zależy od rezystorów R6 (potencjometr) i R5, a dokładniej: $$A_{df}=m\frac {R_{6}}{R_{5}}$$ gdzie m to parametr określający pozycję gałki potencjometru. Wstępnie przyjąłem: R5=10kΩ i potencjometr R6=50kΩ więc maksymalne wzmocnienie wynosi tutaj 5. Ile Waszym zdaniem powinno tutaj wynosić optymalne maksymalne wzmocnienie? Zdaję sobie sprawę z tego, że dopóki potencjometr nie osiągnie wartości 10kΩ to wzmocnienie będzie mniejsze od jedności i na wyjściu będzie napięcie mniejsze od różnicy napięć wejściowych lecz to mi raczej nie przeszkadza. Czy mogę zastosować w tym układzie podwójny wzmacniacz operacyjny w jednej obudowie lub 2 inne? Czy lepiej nie kombinować i brać wzmacniacze ze schematu?
    Z góry dziękuję za sugestie i pozdrawiam.
    JacekCz
    Level 39  
    co do "wzmacniacza NAPIĘĆ" .. ma dość niską i nie w pełni symetryczną dla obu wejść Rwe, nie podajesz z czym to ma współpracować.
    więc trzeba użyć najmądrzejsze zdanie świata "to zależy"
    szymuuch
    Level 5  
    Układ ma być typowo edukacyjny więc raczej nie będzie z niczym pracował. Może posłużyć np. jako symulacja czujnika, który bada różnicę potencjałów na wejściu i można wtedy "pobawić" się napięciem wyjściowym odpowiednio go konwertując czy przeliczając. Rozumiem, że im mniejsze różnice potencjałów na wejściu tym wzmocnienie musi być większe więc szukam optymalnego wzmocnienia.