Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zagadki wykonywania połaczeń lutowanych

pawelr98 15 Sty 2018 10:38 279 13
  • #1 15 Sty 2018 10:38
    pawelr98
    Poziom 35  

Pralka Bosch Maxx WFO1660

"Wypluła" sprężynę która trzymała gumę na bębnie.Jakim cudem wlazła do bębna będąc na zewnątrz to nie wiem. Woda lała się na podłogę.
    Aby założyć ją z powrotem musiałem zdjąć przedni panel co zajęło sporo czasu.
    Nie do końca chciał spasować się potem przedni panel. Pojemnik na proszek był nieco przesunięty.Do prania używane kapsułki więc nie jest to jakaś znaczna niedogodność.

Przynajmniej pierze i nie trzeba kupować nowej.
    Przy okazji można było to i owo wyczyścić bo był dostęp.
    Pralka z 2004 ale w środku jest w porządku. Jedynie blisko podłogi jest zalążek rdzy od proszku do prania.

Xiaomi Redmi 2 Prime
    Jako tako połatałem znowu gniazdo jack.
    Tym razem blaszki nie chcą stykać, luty całe.
    Wstawiłem małe kawałki druta które poprawiają docisk + taśma która trzyma druty w miejscu.

Jest lepiej ale potrafi wciąż przerywać lewy kanał.
    Albo będzie nowe gniazdo jack albo kupuję moduł bluetooth od chińczyka i robię adapter bezprzewodowy do moich słuchawek.
    Chociaż coraz częściej rozważam po prostu wymianę telefonu.
    Obecnie bateria już zdycha i zaczynają wychodzić problemy ze stabilnością(od czego to ciężko stwierdzić, pewnie hardware już zużyty bo wcześniej pracował OK).
    Znowu wydam ~500zł i spokój na nieco ponad 2 lata.

Post przeniosłem tutaj gdyż Kolega zbytnio się rozwija w jednym poście. W temacie poprzednim proszę zamieszczać jedynie opisy, bez przypuszczeń i futurystyki. [retrofood]

0 13
  • #2 15 Sty 2018 16:07
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

pawelr98 napisał:
    Obecnie bateria już zdycha i zaczynają wychodzić problemy ze stabilnością(od czego to ciężko stwierdzić, pewnie hardware już zużyty bo wcześniej pracował OK).

A może warto wymienić baterię? Prawdopodobnie stabilność też się naprawi.

0
  • #3 15 Sty 2018 17:21
    soniak2
    Poziom 19  

makosuu napisał:
    pawelr98 napisał:

A może warto wymienić baterię? Prawdopodobnie stabilność też się naprawi.

Nie wiem ile w tym prawdy ale według mnie są dwie tezy:
    1. Aktualizację (software) powodują zajęcie całej pamięci ram i zasobów procesora co powoduje zaburzanie funkcjonalności innych programów.

2. Przyczyną są upadki urządzeń mobilnych, a dokładniej podczas upadania pod procesorami i innymi układami powstają mikro pęknięcia kulek lutowia co powoduje z czasem zimne luty i zaburzony przepływ prądu.

1
  • #4 15 Sty 2018 18:27
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

W zasadzie to zależy o jakiej stabilności mówimy :p jak ci się wieszają apki, wywalają, i ogólnie słabo działają to czas na nowy telefon. A jak gaśnie nagle, restartuje się to warto wymienić baterię.

0
  • #5 15 Sty 2018 20:34
    atom1477
    Poziom 43  

soniak2 napisał:
    a dokładniej podczas upadania pod procesorami i innymi układami powstają mikro pęknięcia kulek lutowia co powoduje z czasem zimne luty i zaburzony przepływ prądu.

Bzdura. Zimne luty to wada lutowania jako procesu, czyli musi powstać w czasie tego procesu. A tu mamy inny przypadek (wadę powstałą po zakończeniu lutowania).

2
  • #6 15 Sty 2018 22:23
    SaraniS
    Poziom 26  

atom1477 napisał:
    soniak2 napisał:
    a dokładniej podczas upadania pod procesorami i innymi układami powstają mikro pęknięcia kulek lutowia co powoduje z czasem zimne luty i zaburzony przepływ prądu.

Bzdura. Zimne luty to wada lutowania jako procesu, czyli musi powstać w czasie tego procesu. A tu mamy inny przypadek (wadę powstałą po zakończeniu lutowania).

No ja bym się tutaj kłócił między jedną a drugą teorią; najprawdopodobniej obie są prawdziwe. Wszystko zależy gdzie, kiedy i jakim lutowiem, był składany telefon, ale ogólnie muszę obydwu przedmówcom przyznać rację. Ja bym spróbował postawić kulki na nowo, gdyby tego faktycznie już wymagała sytuacja. Raczej nie zaszkodzi, a może pomóc.
    @atom1477 A co powiesz na temat problemów w moim GT-I9505? (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3412174.html#16949713) ;)

0
  • #7 15 Sty 2018 22:56
    atom1477
    Poziom 43  

To nie teoria. To definicja zimnego lutu. Jasna i przejrzysta.

0
  • #8 15 Sty 2018 23:49
    yogi009
    Poziom 42  

atom1477 napisał:
    Zimne luty to wada lutowania jako procesu, czyli musi powstać w czasie tego procesu.

Ale często jest nieujawniona i wyłazi na światło dzienne dużo później. A skoro lutowie bezołowiowe nie jest tak plastyczne, jak to z dodatkiem ołowiu, połączenia ulegają pęknięciom przy drganiach, zmianach temperatur otoczenia, itd. Można więc w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że zimne luty są zjawiskiem bardziej powszechnym odkąd wprowadzono unijną zasadę likwidowania ołowiu za wszelką cenę. Również za cenę myślenia.

2
  • #9 16 Sty 2018 00:10
    pawelr98
    Poziom 35  

soniak2 napisał:

Nie wiem ile w tym prawdy ale według mnie są dwie tezy:
    1. Aktualizację (software) powodują zajęcie całej pamięci ram i zasobów procesora co powoduje zaburzanie funkcjonalności innych programów.

Telefon już długo stoi na tym samym androidzie 5.1.1.
    Ze stabilności to raczej problem z drobnymi błędami. Raz zresetowało mi kartę SIM, na co dzień co najwyżej drobne błędy graficzne w chrome jak załadować dużo kart (i tylko w nim). Także nic strasznego, da się żyć.

Na razie pokombinuję z adapterem bluetooth.
    Znalazłem kilka ciekawych modułów i na tym będę operował.

Na pierwszy ogień pójdzie stara słuchawka Jabera, co prawda mono ale na początek starczy. Rozbebeszę i popracuję nad nią.Ostatnio znalazłem fajny scalak TDA2822 więc da radę to zasilić z pojedynczego 18650.

Moduł bluetooth audio kosztowałby 25zł, bateria 30zł. I tak za parędziesiąt zł miałbym nieco odświeżony telefon.

0
  • #10 16 Sty 2018 09:33
    atom1477
    Poziom 43  

yogi009 napisał:
    atom1477 napisał:
    Zimne luty to wada lutowania jako procesu, czyli musi powstać w czasie tego procesu.

Ale często jest nieujawniona i wyłazi na światło dzienne dużo później. A skoro lutowie bezołowiowe nie jest tak plastyczne, jak to z dodatkiem ołowiu, połączenia ulegają pęknięciom przy drganiach, zmianach temperatur otoczenia, itd. Można więc w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że zimne luty są zjawiskiem bardziej powszechnym odkąd wprowadzono unijną zasadę likwidowania ołowiu za wszelką cenę. Również za cenę myślenia.

Nie rozumiecie co napisałem.
    Nie napisałem że zimnych lutów nie ma czy nie występują w sprzęcie.
    Nie napisałem że nie występują pęknięcia kulek.
    Odniosłem się tylko do tego co napisał soniak2:
    Cytat:
    powstają mikro pęknięcia kulek lutowia co powoduje z czasem zimne luty

Co jest bzdurą.
    Jest odwrotnie. Czyli tak jak sam pisałeś:
    Cytat:
    Ale często jest nieujawniona i wyłazi na światło dzienne dużo później. A skoro lutowie bezołowiowe nie jest tak plastyczne, jak to z dodatkiem ołowiu, połączenia ulegają pęknięciom przy drganiach, zmianach temperatur otoczenia, itd

Trzeba odróżnić:
    1. Powstanie zimnych lutów na wskutek pęknięć, jak napisał soniak2.
    2. Powstanie pęknięć na wskutek zimnych lutów.
    O to mi chodziło.
    Pęknięcia są efektem, a nie przyczyną.
    Zimne luty są przyczyną, a nie efektem.

0
  • #11 18 Sty 2018 23:29
    BC109B
    Poziom 31  

Generalnie zimny lut, to wada powstała w czasie lutowania i taki lut nie trzyma. Jeśli prawidłowy lut pęka na skutek drgań, to nie staje się przez to zimnym lutem.

0
  • #12 19 Sty 2018 01:37
    soniak2
    Poziom 19  

Panowie trzymacie się tych zimnych lutów jak ... . Może źle się wyraziłem, miałem na myśli że mikropęknięcia lutowia powodują zaburzony przepływ prądu co jest skutkiem przynajmniej częściowo podobnym do efektu towarzyszącego zimnu lutu.

Powinniśmy rozmawiać o tym czy to co napisałem jest prawdą, a jeśli nie to co jest prawdziwą przyczyną. Oraz jak to naprawić / poprawić.

Sam zauważyłem że wszystkie urządzenia mobilne (jakie ja używałem) po 1,5/2 latach są juz prawie nie do używania z powodu szybkości działania. Zauważyłem że również cześć elektroniki stacjonarnej (TV) po skończeniu się gwarancji znacznie spada wydajność.

Pozdrawiam.

0
  • #13 19 Sty 2018 09:51
    BC109B
    Poziom 31  

To wina czipów! Czipy są wszędzie! W każdym urządzeniu! :D A tak na poważanie - poza lampami do projektorów i drukarkami nie spotkałem się z mechanizmami (cipami) blokującymi jakoś działanie urządzenia po określonym czasie.Aczkolwiek nędzne spoiwo lutownicze powoduje obecnie dużo awarii.

0
  • #14 19 Sty 2018 09:53
    atom1477
    Poziom 43  

To że urządzenia padają z powodu różnych uszkodzeń lutów oczywiście jest prawdą.
    Mi chodziło tylko o to co BC109B wyjaśnił zwięźle w 2 zdaniach (z naciskiem na drugie zdanie):

BC109B napisał:
    Generalnie zimny lut, to wada powstała w czasie lutowania i tak lut nie trzyma. Jeśli prawidłowy lut pęka na skutek drgań, to nie staje się przez to zimnym lutem.

0