Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaki piec do 100m2 2 poziomy + użytykowe nieogrzewane poddasze

pnadworski 16 Sty 2018 14:22 660 19
  • #1 16 Sty 2018 14:22
    pnadworski
    Poziom 10  

Witam serdecznie,
    poszukuję wydajnego rozwiązania związanego z ogrzaniem powierzchni 100m2 w dwóch poziomach (pół bliźniaka) oraz zasilania w ciepłą wodę przy równoczesnym korzystaniu z 2-3 źródeł.
    W lokalu będą mieszkały 4os.
    Ma być wanna na górze w łazience i prysznic wraz deszczownicą na dole - termostatyczna bateria.
    Wszędzie grzejniki płytowe bez podłogówki.

I teraz developer sprzedając lokal w standardzie montował piec w łazience i na poddaszu zasobnik 150l cwu i tak przygotował instalację z miejscem na zasobnik cwu na nieogrzewanym poddaszu, ale dach jest ocieplony 15cm wełny.
    Teraz zmienił standard wyposażenia i proponuje piec Immergas Zeus Superior 26/32kW z wbudowanym zasobnikiem 54l.

1. Czy taka ilość ciepłej wody sprawdzi się w momencie korzystania z deszczownicy i wanny w tym samym momencie. Chodzi mi oczywiście o standardową kąpiel a nie napełnienie wanny w 100% :)
    2. Jaki inny zestaw mógłby spełniać takie wymagania np. Vitodens 100-W + Vitocell 150l? Czy może dogadać się z developerem i kupić cos zupełnie innego?
    3. Czy przy zasobniku CWU na poddaszu trzeba go jakoś dodatkowo "ocieplić"?

0 19
  • Pomocny post
    #2 16 Sty 2018 14:56
    Samuraj
    Poziom 35  

Tak mały zasobnik i prysznic to pomyłka. Ale może developer ma inne standardy i do kąpieli według niego wystarczy wiadro wody :)

0
  • #3 16 Sty 2018 14:59
    pnadworski
    Poziom 10  

Samuraj napisał:
    Tak mały zasobnik i prysznic to pomyłka. Ale może developer ma inne standardy i do kąpieli według niego wystarczy wiadro wody :)

Też tak myślę, ale oczywiście instalator developera próbuje mnie przekonać, że to inny zasobnik warstwowy, że niby inaczej grzeje itd.
    Ja jednak pozostanę przy pierwotnej wersji, czyli piec+150 l.

Możesz coś polecić?

0
  • #4 16 Sty 2018 18:38
    serwo66
    Poziom 25  

Moc min tego kotła to 6 lub 7 kW czyli tyle ile potrzebuje twój dom przy temp. zew. -20 st C, czyli kocioł będzie cały czas taktował a to oznacza większe zużycie gazu. Szuka kotła z jak najniższą mocą minimalną oraz z bliskim serwisem.

0
  • Pomocny post
    #5 16 Sty 2018 22:31
    BUCKS
    Poziom 31  

Samuraj napisał:
    Tak mały zasobnik i prysznic to pomyłka. Ale może developer ma inne standardy i do kąpieli według niego wystarczy wiadro wody

Wyciągasz błędne wnioski, bo wygląda, że nie masz pojęcia jak działa taki kocioł.
    Otóż Victrix Zeus Superior 26/32 to kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 54l.
    Oznacza to tyle, że wg ulotek przez pierwsze 10 minut wydajność c.w.u dla delta t=30 wynosi:
    - 16 l/min dla modelu 26kW
    - 19,2 l/min dla modelu 32kW
    po wykorzystaniu wbudowanego zbiornika 54l to kocioł grzeje wodę przepływowo analogicznie jak zwykły kocioł dwufunkcyjny i wtedy wydajność dla tej samej delty wynosi:
    - 13,1 l/min dla 26kW
    - 15,8 l/min dla 32kW

Do zwykłego energooszczędnego prysznica wystarczy przepływ 8 l/min, więc kocioł 26kW oferuje zapas c.w.u.
    Co innego jeśli myślimy o deszczownicy, bo wtedy wymagane przepływy są większe. Nie znam wartości jakie mają energooszczędne deszczownice ale z kotłem 26kW może być słabo i lepiej gdyby był model 32kW ale pod warunkiem, że w danej chwili będziemy używali wyłącznie deszczownicy.

Skoro autor chce używać 2-3- punkty równocześnie np. wanna + deszczownica to opcja z kotłem dwufunkcyjnym odpada.
    Nie wiem jaką wydajność będzie oferował kocioł 1-funkcyjny + zbiornik 150 l, bo nie umiem tego wyliczyć ale obawiam się, że przy równoczesnym korzystaniu z wanny + deszczownicy może w końcu pojawić się brak ciepłej wody. Kwestia jaką wydajność ma deszczownica i ile wody wchodzi do wanny.

Natomiast pod kątem c.o. to model 26kW ma minimum 4,3kW, a model 32kW 6,9kW.
    100m2 w nowym budownictwie wymaga zapewne mało energii, więc kocioł z minimum 4,3kW będzie za duży, nie mówiąc już o 6,9kW.
    Ewentualnie można pomyśleć o odpowiednim buforze ciepła dla c.o. to wówczas moc minimalna kotła nie będzie tak istotna. Na rynku są bufory ciepła c.o., które równocześnie pełnią rolę zbiornika c.w.u.

0
  • #6 17 Sty 2018 14:38
    pnadworski
    Poziom 10  

[quote="BUCKS"]

Samuraj napisał:

Skoro autor chce używać 2-3- punkty równocześnie np. wanna + deszczownica to opcja z kotłem dwufunkcyjnym odpada.
    Nie wiem jaką wydajność będzie oferował kocioł 1-funkcyjny + zbiornik 150 l, bo nie umiem tego wyliczyć ale obawiam się, że przy równoczesnym korzystaniu z wanny + deszczownicy może w końcu pojawić się brak ciepłej wody. Kwestia jaką wydajność ma deszczownica i ile wody wchodzi do wanny.

Udało mi się gdzieś znaleźć informację, że przy zasobniku 150l można w pierwszyszm rzucie wykorzystać ok 170l wody podgrzanej do 50 st C., co jest wystarczające przy kapieli w wannie bez jej 100% napełniania oraz może w tym czasie spokojnie działać deszczownica z bateria termostatyczną.

[quote="BUCKS"]
    Samuraj napisał:

Natomiast pod kątem c.o. to model 26kW ma minimum 4,3kW, a model 32kW 6,9kW.
    100m2 w nowym budownictwie wymaga zapewne mało energii, więc kocioł z minimum 4,3kW będzie za duży, nie mówiąc już o 6,9kW.
    Ewentualnie można pomyśleć o odpowiednim buforze ciepła dla c.o. to wówczas moc minimalna kotła nie będzie tak istotna. Na rynku są bufory ciepła c.o., które równocześnie pełnią rolę zbiornika c.w.u.

Zdecydowanie będę optował za innym piecem z mniejszą mocą początkową.
    Dziękuje za podpowiedź.

0
  • #7 17 Sty 2018 14:49
    gbbsoft
    Poziom 6  

Buderus 25kW ma minimalną moc 2.75kW (11%)

0
  • Pomocny post
    #8 17 Sty 2018 15:16
    BUCKS
    Poziom 31  

pnadworski napisał:
    Udało mi się gdzieś znaleźć informację, że przy zasobniku 150l można w pierwszyszm rzucie wykorzystać ok 170l wody podgrzanej do 50 st C., co jest wystarczające przy kapieli w wannie bez jej 100% napełniania oraz może w tym czasie spokojnie działać deszczownica z bateria termostatyczną.

Wszystko wyjdzie w praktyce.
    Zakładając, że kran przy wannie zapewnia 15 l/min, deszczownica zużywa 20 l/min to razem daje to 35 l/min.
    Mając do dyspozycji początkowo 170 l to starczy to na 6,8 minuty ciągłego przepływu z prędkością 35 l/min.
    Musisz oszacować ile litrów planujesz lać do wanny i jaką wydajność ma kran i to samo zrobić z deszczownicą, wtedy wyjdzie Tobie ile maksymalnie potrzebujesz wody.
    Albo najprościej przyjąć regułę, że unikamy równocześnie wanny i deszczownicy w tym samym czasie i masz problem z głowy.

pnadworski napisał:
    Zdecydowanie będę optował za innym piecem z mniejszą mocą początkową.

Mniejsza moc minimalna zwykle oznacza mniejsza moc maksymalną, co może mieć znaczenie dla c.w.u.
    Np. Termet Silver 20kW jako minimum ma 3,0kW, choć realnie bardziej pasuje 3,5kW.
    Immergas Victrix TT 12kW jako minimum ma 1,9kW.
    ZTCW to nowe budynki muszą mieć certyfikat energetyczny, więc tam będziesz miał podane ile kW potrzebujesz, aby ogrzać swój dom, a dzięki temu łatwiej będzie dopasować moc kotła pod kątem ogrzewania.

Dodano po 11 [minuty]:

gbbsoft napisał:
    Buderus 25kW ma minimalną moc 2.75kW (11%)

Możesz podać jaki model masz na myśli, bo strona Buderusa jest dla mnie mało czytelna i póki co w folderze widziałem GB192i z minimum 2,5 albo GB062 z minimum 3kW.

0
  • #9 17 Sty 2018 15:21
    gbbsoft
    Poziom 6  

Ja mam GB192i 25kW i moduluje do 11%.

0
  • #10 17 Sty 2018 20:42
    serwo66
    Poziom 25  

Termet Gold ma moc od 2.8-20 kW , 2.8-25 kW oaz 4.5-35 kW.

0
  • #11 17 Sty 2018 22:00
    BUCKS
    Poziom 31  

serwo66
    wg strony producenta to Gold ma taką samą moc minimalną jak Silver.
    2,8kW dla temperatury 80/60, czyli mało realnej, a z kolei dla temperatury 50/30 moc minimalna wynosi 3,0kW, czyli mając tak podaną moc należy przyjąć 3,0kW jako minimum.
    Ja wspomniałem dodatkowo o realnej 3,5kW, bo wg użytkowników Silvera piszących na forum właśnie tyle ma na ustawieniach fabrycznych, a serwisanci niechętnie chcą obniżać tę wartość poniżej 3,5kW.

0
  • #12 18 Sty 2018 09:47
    pnadworski
    Poziom 10  

BUCKS napisał:
    serwo66
    wg strony producenta to Gold ma taką samą moc minimalną jak Silver.
    2,8kW dla temperatury 80/60, czyli mało realnej, a z kolei dla temperatury 50/30 moc minimalna wynosi 3,0kW, czyli mając tak podaną moc należy przyjąć 3,0kW jako minimum.
    Ja wspomniałem dodatkowo o realnej 3,5kW, bo wg użytkowników Silvera piszących na forum właśnie tyle ma na ustawieniach fabrycznych, a serwisanci niechętnie chcą obniżać tę wartość poniżej 3,5kW.

a jak te piece Termet się spisują i jak jest z ich usterkowością?

0
  • #13 18 Sty 2018 10:26
    BUCKS
    Poziom 31  

Jestem zwykłym Kowalskim, więc nie mam pojęcia jaka jest usterkowość ale z informacji jakie posiadam to dla mnie są to kotły warte uwagi i warte wydanej kasy, więc nie mamy czego się wstydzić i wspieramy Polską firmę.
    Na chwilę obecną gdy będę wymieniał swój stary kocioł na nowy to moim faworytem jest właśnie 2-funkcyjny Termet Silver 20kW. Aktualnie moje potrzeby c.w.u. zaspokaja 8 l/min, bo używam tylko jednego punktu w danej chwili, a Silver oferuje maksymalnie 12 l/min dla c.w.u..
    Choć kusi mnie mocą minimalną Immergas Victrix TT 12kW, bo 1,9kW będzie najbliższe moim realnym potrzebom w mieszkaniu i w teorii palnik na kotle mógłby część sezonu pracować nonstop przez 24h, bo na mocy minimalnej w ciągu 24h zużyje ok. 5 m3 gazu. Tylko jest to kocioł 1-funkcyjny, a u mnie w mieszkaniu montaż obok kotła dodatkowego zbiornika na c.w.u. 100l jest bardzo problematyczny.
    Dla mnie znaczenie ma też ma cena, bo nie mam zamiaru wydawać kupy kasy na kocioł, który za kilkanaście lat będę wymieniał na nowy, skoro jako użytkownik i tak nie zauważę tak dużej różnicy wartej wydania ekstra kasy.
    Zapewne znajdą się ludzie, którzy stwierdzą, że nie stać ich na taką taniochę i wybiorą coś z wyższej półki.

0
  • #14 18 Sty 2018 10:42
    serwo66
    Poziom 25  

Zwróc uwagę że Gold 25 ma moc min. 2.8 a Silwe 25 ma 4,3 kW to jest spora różnica.
    Jeśli chodzi o Silwera dwufunkcyjnego 20 kW to radzę Golda 25 bo szybciej grzeje wodę użytkową a i moc min. ma niską.

0
  • #15 18 Sty 2018 10:47
    pnadworski
    Poziom 10  

BUCKS napisał:
    Jestem zwykłym Kowalskim, więc nie mam pojęcia jaka jest usterkowość ale z informacji jakie posiadam to dla mnie są to kotły warte uwagi i warte wydanej kasy, więc nie mamy czego się wstydzić i wspieramy Polską firmę.
    Na chwilę obecną gdy będę wymieniał swój stary kocioł na nowy to moim faworytem jest właśnie 2-funkcyjny Termet Silver 20kW. Aktualnie moje potrzeby c.w.u. zaspokaja 8 l/min, bo używam tylko jednego punktu w danej chwili, a Silver oferuje maksymalnie 12 l/min dla c.w.u..
    Choć kusi mnie mocą minimalną Immergas Victrix TT 12kW, bo 1,9kW będzie najbliższe moim realnym potrzebom w mieszkaniu i w teorii palnik na kotle mógłby część sezonu pracować nonstop przez 24h, bo na mocy minimalnej w ciągu 24h zużyje ok. 5 m3 gazu. Tylko jest to kocioł 1-funkcyjny, a u mnie w mieszkaniu montaż obok kotła dodatkowego zbiornika na c.w.u. 100l jest bardzo problematyczny.
    Dla mnie znaczenie ma też ma cena, bo nie mam zamiaru wydawać kupy kasy na kocioł, który za kilkanaście lat będę wymieniał na nowy, skoro jako użytkownik i tak nie zauważę tak dużej różnicy wartej wydania ekstra kasy.
    Zapewne znajdą się ludzie, którzy stwierdzą, że nie stać ich na taką taniochę i wybiorą coś z wyższej półki.

Ok dzięki za info. Ja też jestem zwykłym użytkownikiem pieca gazowego Viesmann Vitopend100 i mam go już 13 lat. Jak na razie wymieniłem jedynie klika elementów, które nie były uciążliwe finansowo, dlatego pytam o Termeta. Ja też lubię wspierać polski przemysł o ile jest robiony u nas w kraju a nie w Chinach ;)
    Co do zasobnika to ja też musze go umieścić na nieogrzewanym poddaszu bo w łazience nie ma na to miejsca.

0
  • Pomocny post
    #16 18 Sty 2018 11:11
    BUCKS
    Poziom 31  

serwo66 napisał:
    Zwróc uwagę że Gold 25 ma moc min. 2.8 a Silwe 25 ma 4,3 kW to jest spora różnica.
    Jeśli chodzi o Silwera dwufunkcyjnego 20 kW to radzę Golda 25 bo szybciej grzeje wodę użytkową a i moc min. ma niską.

Na jakiej podstawie uważasz, że Gold 25 ma grzać zauważalnie szybciej wodę niż Silver 20?
    Wg danych technicznych Silver 20 dla obiegu c.w.u. dla temperatury 80/60 ma moc 2,7-25kW i zapewnia 12 l/min.
    Z kolei Gold 25 dla obiegu c.w.u. dla temperatury 80/60 ma moc 2,8-26,6kW i zapewnia 13 l/min.
    Jak dla mnie różnica 1,6kW to nie 5kW jak sugeruje oznaczenie modelu i nie powinna ona robić jakiejś istotnej różnicy w czasie nagrzewania c.w.u.
    Chyba, że jesteś serwisantem i masz praktyczne doświadczenia z obydwoma modelami.
    Ja póki co sugeruję się wyłączenie suchymi liczbami z danych technicznych i z tego wyciągam wnioski.

pnadworski napisał:
    Ja też lubię wspierać polski przemysł o ile jest robiony u nas w kraju a nie w Chinach ;)

Termet to bardziej składak niż w 100% polska myśl techniczna. Tylko w obecnych czasach to chyba nie możliwe, aby coś było w 100% krajowe np. niemiecki VW ma w sobie polskie wiązki elektryczne ;)

0
  • Pomocny post
    #17 18 Sty 2018 12:14
    serwo66
    Poziom 25  

Sory zapomniałem że Silwer 20 ma moc na cwu 25 kW . O Silwerze nie powiem nic złego ani nic dobrego bo uruchomiłem zaledwie 2 szt. Wiem że posiada lepszy wymiennik ciepła bo jest z jednej spirali bez spawania jak w Goldzie oraz posiada sterownik włoski którego nikt nie naprawia 9Tak samo jak w znanych markach tylko wymiana) a Gold ma polski który można wysłać do producenta i otrzymać gwarancje na naprawę. Wymiennik w Goldzie jest ten sam co niemieckim Vaillancie tylko w termecie kosztuje 1500 a w Vaillancie 2300. Płyta główna w Viessmannie od 1000-2000, Vaillant i Junkers od 1000 zł
    Jak piszesz Termet to faktycznie składak ( termet posiada biuro konstrukcyjne i nie kupuje żadnych licencji)tak samo jak markowe kotły i żywotność taka sama. Więc pytam który kocioł będzie dłużej pracował ten markowy co ma drogie części czy Termet z tanimi. Średnia żywotność kotłów kondensacyjnych niezależnie od marki to ok. 10-12 lat i nie wierzcie że markowe pracują dłużej (patrz ceny części zamiennych, robocizna podobna ). Pozdrawiam.

0
  • #18 18 Sty 2018 13:12
    pnadworski
    Poziom 10  

serwo66 napisał:
    Sory zapomniałem że Silwer 20 ma moc na cwu 25 kW . O Silwerze nie powiem nic złego ani nic dobrego bo uruchomiłem zaledwie 2 szt. Wiem że posiada lepszy wymiennik ciepła bo jest z jednej spirali bez spawania jak w Goldzie oraz posiada sterownik włoski którego nikt nie naprawia 9Tak samo jak w znanych markach tylko wymiana) a Gold ma polski który można wysłać do producenta i otrzymać gwarancje na naprawę. Wymiennik w Goldzie jest ten sam co niemieckim Vaillancie tylko w termecie kosztuje 1500 a w Vaillancie 2300. Płyta główna w Viessmannie od 1000-2000, Vaillant i Junkers od 1000 zł
    Jak piszesz Termet to faktycznie składak ( termet posiada biuro konstrukcyjne i nie kupuje żadnych licencji)tak samo jak markowe kotły i żywotność taka sama. Więc pytam który kocioł będzie dłużej pracował ten markowy co ma drogie części czy Termet z tanimi. Średnia żywotność kotłów kondensacyjnych niezależnie od marki to ok. 10-12 lat i nie wierzcie że markowe pracują dłużej (patrz ceny części zamiennych, robocizna podobna ). Pozdrawiam.

dzięki za te opinie też są cenne

0
  • #19 18 Sty 2018 16:48
    BUCKS
    Poziom 31  

serwo66 napisał:
    Wiem że posiada lepszy wymiennik

Też to słyszałem o Silverze ale pytanie na ile będzie to miało znaczenie na przestrzeni tych ok. 12 lat pracy kotła.
    Jeśli Gold wytrzyma te 12 lat bez konieczności wymiany wymiennika to w zasadzie ta zaleta Silvera traci na znaczeniu.
    Jak jest na prawdę to dowiemy się za 10 lat, wtedy na forum będzie wiadomo ilu użytkowników musiało wymienić Goldy, a ilu Silvery ;)

Odpukać mój obecny Vaillant atmosferyczny poza kupnem zamiennika naczynia przeponowego nie wymagał inwestycji.
    Z własnej woli wymieniłem wymiennik wtórny z 12 płyt na 20 płyt, dołożyłem dodatkowy czujnik NTC na wyjściu c.w.u. i podłączyłem go do płyty głównej, aby podnieść komfort c.w.u.
    Reszta to koszty uszczelek, czyszczenia itp., czyli zwykły serwis i eksploatacja.
    Choć jeden serwisant mi powiedział, że jak kupię nowy kocioł to mogę zapomnieć o dotychczasowej niezawodności i prostocie serwisowania, bo nowe kotły (kondensacyjne) są bardziej skomplikowane przez co rośnie znaczenie corocznych przeglądów i podnosi to koszty serwisu.

Czas pokaże jak to będzie. Ogólnie Silver i Gold są w dość zbliżonej cenie, więc zanim mój obecny kocioł odmówi posłuszeństwa to mogę zmienić swojego faworyta :)

0
  • #20 04 Kwi 2018 10:30
    pnadworski
    Poziom 10  

Wybór padł na Termet Gold 25 plus Biawar 150l z najlepszą izolacją termiczną.
    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Temat zamykam.

0