Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana wentylatora w zasilaczu na cichy

kraiter 16 Sty 2018 15:11 453 7
  • #1 16 Sty 2018 15:11
    kraiter
    Poziom 4  

W obecnej konfiguracji zasilacz SilentiumPC Deus G1 500W jest zdecydowanie najgłośniejszym elementem konfiguracji. Karta graficzna (polpasywna i inne wentylatory są niesłyszalne w porównaniu z zasilaczem).
    W związku z tym chciałbym wymienić wentylator na inny, cichy jak to tylko możliwe, oczywiście z zachowaniem stabilności.
    Jaki wentylator by się nadal? Cenowo chciałbym żeby wyszło nie więcej niż koszt Be Quiet silentwings 3. Czy byłaby duża różnica w zakresie hałasu? Czy taka inwestycja będzie opłacalna? Nowego zasilacza nie chce kupować, chciałbym tylko żeby był możliwie cichy.

0 7
  • #3 16 Sty 2018 21:29
    kraiter
    Poziom 4  

Kraniec_Internetów napisał:
    Użyj raczej czegoś tańszego, jak SPC Zephyr. Podłączysz go tam, gdzie oryginalny (ew. do linii 12V) i ewentualnym rezystorem dopasujesz prędkość.

Mógłbyś rozwinąć?

Nie opłaca się nic droższego jak ten be quiet? O tym zephyrze wyczytałem, że jest bezgłośny, ale wydajność jest niska. Dałby radę w zasilaczu?

W środku zasilacza pracuje 2-pinowy wentylator. W zasilaczach jest zmienna prędkość obrotowa tak? Jest możliwość, żeby zostało tak jak teraz, że zasilacz sam dobiera obroty wentylatora w zależności od temperatury?

0
  • #4 16 Sty 2018 22:14
    Kasek21
    Poziom 43  

W oryginale jest DF1202512SEMN 120mm

Max. 46.13CFM

Wymiana wentylatora w zasilaczu na cichy

Co do prędkości obrotowych: http://pccentre.pl/article/show/silentiumpc-deus-g1-600w-80-plus-bronze/id=17916;page=5

Więc wentylator w Twoim zasilaczu albo jest uszkodzony, albo zasilacz ma bardzo ciężkie warunki pracy bo przy tych 700obr./min. nie powinieneś go wyraźnie słyszeć.

\co zasila ten PSU? W jakiej obudowie?

0
  • #5 16 Sty 2018 22:33
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

kraiter napisał:
    Nie opłaca się nic droższego jak ten be quiet?

Porównywałem na żywo Silent Wings 2 i te od SPC. Moim zdaniem SPC były dużo cichsze. Są też niemalże najtańsze.
    kraiter napisał:
    W zasilaczach jest zmienna prędkość obrotowa tak? Jest możliwość, żeby zostało tak jak teraz, że zasilacz sam dobiera obroty wentylatora w zależności od temperatury?

Zwykle pracuje on na stałych obrotach przy obniżonym napięciu zasilania.

0
  • #6 16 Sty 2018 22:36
    kraiter
    Poziom 4  

W momencie startu zasilacz pracuje tak samo głośno jak w spoczynku. Temperatury podzespołów są bdb, procesor i5 4690k podkręcony do 4,5 GHz i GTX 970. Obudowa bardzo przewiewna (Corsair 400c), temperatury w normie.

Zasilacz około rok temu rozbierałem, żeby wyczyścić z kurzu i zobaczyć co tam w środku. Chodzi z taką samą głośnością jak teraz

Dodano po 1 [minuty]:

Kraniec_Internetów napisał:
    kraiter napisał:
    Nie opłaca się nic droższego jak ten be quiet?

Porównywałem na żywo Silent Wings 2 i te od SPC. Moim zdaniem SPC były dużo cichsze. Są też niemalże najtańsze.
    kraiter napisał:
    W zasilaczach jest zmienna prędkość obrotowa tak? Jest możliwość, żeby zostało tak jak teraz, że zasilacz sam dobiera obroty wentylatora w zależności od temperatury?

Zwykle pracuje on na stałych obrotach przy obniżonym napięciu zasilania.

Czyli mam możliwość podłączenia wentylatora do kontrolera obrotów w zasilaczu?

0
  • #7 16 Sty 2018 22:38
    Kasek21
    Poziom 43  

kraiter napisał:
    Czyli mam możliwość podłączenia wentylatora do kontrolera obrotów w zasilaczu?

Podłączysz do tych samych wyprowadzeń/pozostałości okablowania po starym wentylatorze.

0
  • #8 17 Sty 2018 10:41
    kraiter
    Poziom 4  

Pod jakim napięciem działa wentylator w tym zasilaczu?

Zamówiłem zephyra, zobaczymy czy będzie poprawa

0