Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.

CMS 16 Sty 2018 21:05 7509 46
  • Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.

W końcu dojechał...
    Liczyłem, że będę miał prezent na gwiazdkę, ale jak widać się przeliczyłem.

Do rzeczy.
    Doczekałem się na zamówiony jeszcze w listopadzie tester "tranzystorów".
    Bije on funkcjonalnością wszystkie, które do tej pory miałem. Łącznie z tym z elektrody.

Poniżej zamieszczam mini fotosesję z budowy, ale najpierw chciałbym zwrócić uwagę na coś, co mnie zirytowało, a mianowicie obudowę.
    ODRADZAM kupno wersji z obudową taką jak ja dostałem. Nie wiem, co za IDIOTA ją zaprojektował, ale powinien dostać tytuł idioty roku. Wyobraźcie sobie, że w obudowie wykonanej z BEZBARWNEJ plexi jakiś IDIOTA wyciął OTWÓR na wyświetlacz.
    Całość jest tak spasowana, że wyświetlacz wystaje poza krawędź obudowy. Także najdelikatniejszy element nie ma żadnej ochrony. :)

To tyle tytułem wstępu. Teraz kilka fotek z naszym cackiem.

Dostajemy taki zestaw:

Pęseta moja. :)

Nie dostajemy żadnej instrukcji ani innych zbędnych papierków. Płytka posiada 3 (słownie trzy) elementy SMD wlutowane przez producenta; reszta, to elementy THT, które musicie wlutować sami.

No i zaczynamy montaż. na początek podstawka oraz najniższe elementy.

Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita. Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.

Został jeden rezystor 20KiloΩ - podejrzewam, że będzie przydatny przy kalibracji urządzenia.

Czas na kolejne elementy:

Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita. Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.

Tym razem został na kondensatorek 100nF. Coś czuję, że przyda się do kalibracji.

Kolejne elementy lądują na pokładzie.

Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.

I to tyle jeśli chodzi o lutowanie. Wszystkie elementy są wyraźnie i czytelnie opisane na PCB i nie ma żadnego problemu z montażem całości. Myślę, że początkującemu elektronikowi nie powinno się z tym zejść więcej niż godzinkę.

Jeszcze kilka zdjęć w obudowie.

Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.

Powiem jeszcze, że wyświetlacz wystaje poza obrys obudowy :shocked!: a pod spodem mamy tyle wolnego miejsca, że zmieści się bateria 6F22 i jeszcze dwie zapasowe. Dziwna ta chińska logika.

Uruchamiamy tester.

Po chwili przywita nas komunikatem:

a następnie

Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.

Kalibrację wykonujemy zgodnie z instrukcją na ekranie, nie ma tu żadnej filozofii.
    Rezystor się nie przydał, kondensator zresztą też nie, bo musi być większy niż 100nF, a ten z zestawu miał sporo mniej, jak to ceramiczne.

Jako, że nie bardzo interesują mnie w tym momencie "standardowe funkcje", to pominiemy testy standardowych elementów.

Na początek parę ciekawostek:

Czujnik DS18

Czujnik DHT11

Teraz kilka fotek z menu urządzenia.

Jak widać, testerek, ma "odrobinkę" więcej do zaoferowania niż ten, który do tej pory jest dostępny w sklepiku elektrody.

Tak jak wspomniałem, nie ma żadnej instrukcji i niektóre funkcje będzie trzeba rozpracować, ale mnie w tej chwili najbardziej zainteresował generator PWM.

Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita. Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita. Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.

Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita. Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita. Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.

To na dzisiaj wszystko.
    Nie spodziewałem się, że pisanie takiego artykułu trwa tyle czasu. :) A ja głupi myślałem, że zdążę w tak zwanym międzyczasie zbadać wszystkie funkcje tego cacka.

Odpowiadają na pytania. Oscyloskop to DSO 150 i również jest to chiński kit. Niestety nie wpadłem na to, aby zrobić relację, gdy go składałem.

Pozdrawiam.
    CMS

Fajne!
  • Semicon
  • #2 16 Sty 2018 21:25
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Fajnie że ten tester się rozwija, doszedł DS18B20 i pewnie kilka innych,
    przydałby się test dokładności testera na kilku różnych elementach i "zakresach" w porównaniu z multimetrem o znanej dokładności.

Jaki prąd pobiera wersja z tym rodzajem wyświetlacza, czy jest szansa na pracę mobilną?

• #3 16 Sty 2018 21:29
    CMS
    Administator HydePark

And! napisał:
    Fajnie że ten tester się rozwija

To jest zupełnie inny tester.

And! napisał:
    Jaki prąd pobiera wersja z tym rodzajem wyświetlacza

Nie chce mi się już sprawdzać, właśnie wszystko rozłączyłem.

And! napisał:
    czy jest szansa na pracę mobilną?

W zestawie jest złączka do baterii 6F22, a w obudowie jak pisałem zmieszczą się trzy takowe.

• #5 16 Sty 2018 21:39
    E8600
    Poziom 34  

CMS napisał:
    Czujnik DHT11

Czujnik jest w zestawie? Czujnik temperatury DS18B20 jest wlutowany w PCB testera?
    Jak sądzę w tym testerze należy wybierać funkcje pomiaru manualnie czy jest automatyczne wykrywanie umieszczonego elementu?

CMS napisał:
    najbardziej zainteresował generator PWM

Sprawdzał może kolega ten oscyloskop DSO 150 do jakiej częstotliwości sobie on radzi w praktyce?
    Dla mnie tester wypada blado przy tym oscyloskopie.

Duża wkładana Atmega kusi aby wyciągnąć z niej wsad. :)

• #6 17 Sty 2018 07:31
    CMS
    Administator HydePark

E8600 napisał:
    Czujnik jest w zestawie? Czujnik temperatury DS18B20 jest wlutowany w PCB testera?

Czujniki pochodzą z moich zapasów.

E8600 napisał:
    Jak sądzę w tym testerze należy wybierać funkcje pomiaru manualnie czy jest automatyczne wykrywanie umieszczonego elementu?

Wybrałem odpowiednią opcję, ale możliwe, że sam też by wykrył. Później to zbadam.

• #7 17 Sty 2018 12:47
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Nie dziwię się,że otwór na wyświetlacz był. Konstrukcja jest taka, że inaczej by się po prostu nie dało - element regulacyjny i podstawka ZIF są na takiej wysokości w stosunku do płaszczyzny wyświetlacza, że gdyby opuścić go jeszcze niżej, używanie podstawki czy encodera byłoby niemożliwe.
    Tak więc - moim zdaniem oczywiście - funkcje dodatkowe są lepsze (bo ich po prostu więcej), ale kosztem niedopracowanej konstrukcji całości - gdyby konstruktor przysiadł fałdów i inaczej zaprojektował PCB na pewno byłoby wygodniej umieścić całość w odpowiednio zabudowanej obudowie.
    Ciekawe jak ten tester radzi sobie z elementami, których tester "Elektrodowy" nie potrafił odpowiednio rozpoznać.

• Semicon
  • #8 17 Sty 2018 17:06
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 17 Sty 2018 17:25
    CMS
    Administator HydePark

And! napisał:
    Jaki prąd pobiera wersja z tym rodzajem wyświetlacza, czy jest szansa na pracę mobilną?

Zmierzony prąd to między 17mA a 26mA. Zwykle oscyluje w granicach 18mA-20mA.
    Proszę bardzo, jest wersja mobilna. Gniazdo ma taką konstrukcję, że podłączenie zasilacza, automatycznie odłącza baterię.

Baterię od strony płytki okleiłem taśmą, żeby przypadkiem nie zrobić zwarcia.
    Jak widać, mamy miejsce na jeszcze dwie zapasowe bateryjki :).

E8600 napisał:

Zgadza się. Tester samoistnie nie rozpozna tych czujników. Wykryje podwójną diodę połączona szeregowo.

398216 Usunięty napisał:
    Nie dziwię się,że otwór na wyświetlacz był. Konstrukcja jest taka, że inaczej by się po prostu nie dało - element regulacyjny i podstawka ZIF są na takiej wysokości w stosunku do płaszczyzny wyświetlacza, że gdyby opuścić go jeszcze niżej, używanie podstawki czy encodera byłoby niemożliwe.

Z enkoderem nie byłoby problemu. A podstawkę, zawsze można dać na dystansie i podstawki precyzyjnej.

Piotrus_999 napisał:
    @CMS A mógłbyś mi powiedzić jak wygląda sprawa w DS-150 pasma (realnie). Bo na zdjęciach to wygląda na duży gorzej niż deklarowane 5MHz

A gdzieś Ty wyczytał te 5Mega. Z tego co mi wiadomo, oscyloskop ma jedynie 200Kilo.
    Co prawda mam go już od dłuższego czasu, ale jakoś nigdy nie mam czasu, żeby go porządnie przetestować.

• #11 17 Sty 2018 17:55
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 17 Sty 2018 17:59
    CMS
    Administator HydePark

Wlodek22 napisał:
    Dobrze widzę, że wyświetlacz jest "goły"?

Gdybyś przeczytał temat, to byś wiedział, bo pisałem o tym aż dwukrotnie.

Piotrus_999 napisał:
    To prawda - spojrzałem na stroję jakiegoś sprzedawcy, który to lekko "podrasował".

I na tym zakończmy offtopic.

• #13 17 Sty 2018 18:39
    ptero
    Poziom 13  

Witam Wszystkich. Swego czasu kupiłem taki sam przyrządzik na Ali... I w moim zestawie obudowa miała dodatkowy kawałek plexi, który zasłaniał wyświetlacz, a wręcz całą górną połowę mierniczka. Przy składaniu okazało się, że kilka rezystorów ma całkowicie inne wartości niż na płytce i musiałem dołożyć z własnych zapasów... I enkoder działa byle jak, ale to chyba wina oprogramowania.

• #15 17 Sty 2018 22:34
    Dako99
    Poziom 1  

"Bije on funkcjonalnością wszystkie, które do tej pory miałem." Rozwiniesz?

• #16 18 Sty 2018 02:30
    gabik001
    Poziom 36  

acctr napisał:
    CMS napisał:

Rezystor się nie przydał, kondensator zresztą też nie, bo musi być większy niż 100nF, a ten z zestawu miał sporo mniej, jak to ceramiczne.

Ten kondensator wygląda na monolityczny a nie ceramiczny.

To ceramiczny nie może być monolitycznym?

Właśnie z niecierpliwością czekam na takie samo urządzenie. Mój to wersja AY-AT taka sama jak w artykule. Od razu wymienię mu kwarc na 16MHz i podmienię soft zmodyfikowany który znalazłem na bliźniaczym forum o takim samym charakterze jak elka. Ma trochę więcej opcji i pomiar częstotliwości w większym zakresie. Zobaczymy jak będzie śmigać. Jak ktoś chce potestować to soft mogę wstawić.

• #18 18 Sty 2018 11:52
    VoltAmper
    Poziom 18  

Witam
    Jeżeli budować te urządzenia to najlepiej wersje: RevG09.07m328 Rev_A0.02C_m1284 autorstwa kolegów z Ukrainy. Wszystkie informacje znajdziecie:
    https://yadi.sk/d/xFPQzlyPuqSRC/NickKL_TTNEW
    Jeżeli potrzebne pcb to jestem w posiadaniu kilku sztuk.
    Pozdrawiam

• #19 18 Sty 2018 18:56
    CMS
    Administator HydePark

Dako99 napisał:
    "Bije on funkcjonalnością wszystkie, które do tej pory miałem." Rozwiniesz?

Wystarczy zerknąć na zawartość menu.

gabik001 napisał:
    Od razu wymienię mu kwarc na 16MHz i podmienię soft zmodyfikowany który znalazłem na bliźniaczym forum o takim samym charakterze jak elka

Podziel się nim i na naszym forum, podając oczywiście źródło.
    Jak już będziesz się bawił, to zgraj oryginalną zawartość i wrzuć do tego tematu.

ostry_18 napisał:
    Dasz linka do urządzenia?

Wystarczy wpisać w Aliexpress "GM328", potem zaptaszkować darmową dostawę i wybrać sortowanie według ceny.

VoltAmper napisał:
    Witam
    Jeżeli budować te urządzenia to najlepiej wersje: RevG09.07m328 Rev_A0.02C_m1284 autorstwa kolegów z Ukrainy. Wszystkie informacje znajdziecie:
    https://yadi.sk/d/xFPQzlyPuqSRC/NickKL_TTNEW
    Pozdrawiam

Ale po co, budować, skoro za 50PLN mamy gotowca.

• #20 18 Sty 2018 21:08
    MikeC
    Poziom 20  

Dzisiaj kupowałem na Alli - 34pln(9,4usd) z darmową przesyłką (wersja bez obudowy) - więc totalnie nie opłaca się tego robić samemu :) .....

• #21 19 Sty 2018 01:54
    gabik001
    Poziom 36  

Proszę bardzo:
    https://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=50720
    Forum po angielsku.
    Dosyć długi temat, zaczęli od ubogiej wersji 3 lata temu. Jak się ktoś wczyta to znajdzie linka do oryginału (chyba niemiecki) i nawet pdf jest z całą dokumentacją, schematami, programem etc.
    To o czym my tutaj rozprawiamy i chłopaki na badcapsie modyfikują to chińska kopia.
    Ostatni wsad do testera:

• #22 19 Sty 2018 05:53
    VoltAmper
    Poziom 18  

MikeC napisał:
    Dzisiaj kupowałem na Alli - 34pln(9,4usd) z darmową przesyłką (wersja bez obudowy) - więc totalnie nie opłaca się tego robić samemu :) .....

A co w konfrontacji z Chinami opłaca się robić samemu? Ostatnio zakupiłem dyspenser, który nawet po odprawie celnej jest połowę tańszy jak na Allegro.
    CMS napisał:
    VoltAmper napisał:
    Witam
    https://yadi.sk/d/xFPQzlyPuqSRC/NickKL TTNEW
    Pozdrawiam

Ale po co, budować, skoro za 50PLN mamy gotowca.

Ubogi ten gotowiec.....:)

• #23 20 Sty 2018 12:55
    CMS
    Administator HydePark

Zapomniałem wspomnieć o pewnym "bajerze", a i na fotkach z menu jakoś się ta funkcja nie załapała. Mamy możliwość zmiany koloru zarówno tła, jak i tekstu, na dowolny jaki sobie wymyślimy. Obecnie mam białe tło i czarny tekst.

• #24 21 Sty 2018 10:20
    zgierzman
    Poziom 17  

398216 Usunięty napisał:

Nie trzeba obniżać całego PCB, a jedynie opuścić wyświetlacz.
    Wystarczy "położyć" co wyższe elementy, a procesor i wyświetlacz wlutować bez podstawek.
    Foto "klasycznego" testera, ale idea ta sama.
    Wtedy górna płyta z plexi nie musiałaby mieć okienka, a dostęp do podstawki i enkodera by się nie pogorszył.

• #25 22 Sty 2018 06:06
    VoltAmper
    Poziom 18  

zgierzman napisał:
    Wystarczy "położyć" co wyższe elementy, a procesor i wyświetlacz wlutować bez podstawek.

Czyli wykonać ukraiński projekt do którego jest również plik stl do wydrukowania obudowy:
    Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.

Albo druga wersja:
    Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.Tester Elementów GM328. Montaż i test chińskiego kita.

Płytki mam-wyświetlacze dojadą na dniach.
    Schematy poniżej:

• #26 22 Sty 2018 07:29
    zgierzman
    Poziom 17  

VoltAmper napisał:
    Czyli wykonać ukraiński projekt

Nie, miałam na myśli chiński kit. Podczas składania kondensatory itp. wyższe elementy trzeba lutować tak, aby leżały płasko na płytce.

Ukraiński projekt mnie nie przekonuje, bo chociaż czytam cyrylicę, to nie jest to dla mnie komfortowy alfabet. Język rosyjski (bo pewnie takim się ci Ukraińcy posłużyli) też nie jest moim ulubionym. A jakby było po ukraińsku, to już w ogóle bym się nie połapał.

Napisz jaką przewagę ma wersja z Ukrainy nad tą chińską? Oferuje jakieś funkcje których nie znajdziemy gdzie indziej?
    Jest wersja po angielsku dla tych, którzy nie znają cyrylicy?

• #27 25 Sty 2018 19:12
    slawn1
    Poziom 15  

Projekt jest cały czas rozwijany, i dobrze. Myślę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Dla mnie najważniejszą z funkcji jest oszacowanie ESR, szybki test półprzewodników oraz niewielkie wymiary. Inne możliwości wykorzystuję rzadziej, a niektórych wcale. Zakupiłem podobny kit już dwa lata temu w sensownej (jak dla mnie) obudowie, inne nie mieszczą się w kieszeni :D . Praktycznie zawsze mam go przy sobie i trudno się bez niego już obyć.

• #28 11 Lut 2018 16:53
    bol3k
    Poziom 11  

VoltAmper napisał:
    Płytki mam-wyświetlacze dojadą na dniach.

Kupił bym taki zestaw w rozsądnych pieniądzach, a skąd weźmiesz obudowę ?

• #29 11 Lut 2018 17:01
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

zgierzman napisał:
    Pozostaje kłopot z testowaniem elementów SMD - trzeba by dołożyć dodatkową płytkę z polami stykowymi (wyrzucić na wierzch obudowy) i połączyć z testerem.

• #30 13 Lut 2018 16:13
    VoltAmper
    Poziom 18  

bol3k napisał:
    a skąd weźmiesz obudowę ?
    . Znajdę kogoś kto mi to wydrukuje :)
    398216 Usunięty napisał:
    Pozostaje kłopot z testowaniem elementów SMD - trzeba by dołożyć dodatkową płytkę z polami stykowymi (wyrzucić na wierzch obudowy) i połączyć z testerem.

Kolejny problem, który nie dotyczy ukraińskiej konstrukcji (spójrzcie na zdjęcia) :)