Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jedna czujka dwie centrale

16 Jan 2018 22:06 804 17
 • Level 15  
  Cześć.
  Aktualny stan: mam versa 15 i kilka czujek ruchu. Chcę żeby, przy braku zasilania AND wieczorem AND kiedy pir wykryje ruch, włączała się lampka oświetlenia awaryjnego tylko w pomieszczeniu w którym wykryje ruch. Mam za mało wyjść w centrali żeby to zrealizować za jej i bramki logicznej pomocą, więc pomysł padł na arduino.
  I teraz pytanie, czy mogę, z jednej czujki pir powiadamiać jednocześnie centralę i arduino o naruszeniu?
  Czujki są połączone w 2eolnc.
  Wiem, że mogę kupić ekspander wyjść od satela, ale nie chcę tyle wydawać i chce się nauczyć mikrokontrolerów. Wiem też że są czujki pir do arduino ale może uda się wykorzystać te które już mam zamontowane.
  Pozdrawiam, Dawid
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • OptexOptex
 • Helpful post
  Level 16  
  Nie można tego tak zrobić.
  Jak chcesz się nauczyć mikrokontrolerów to była gdzieś w DIY opisana komunikacja za pomocą komend przez UART z centralą satel.
  W ten sposób możesz odpytać centralę o stan wejścia i wysterować wyjście mikrokontrolera.


  EDIT:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3201840.html

  tutaj akurat komunikacja z INTEGRĄ
 • Helpful post
  Admin of Property security
  k9mil wrote:
  Nie można tego tak zrobić.

  Zgodzę się że nie jest to najlepszy pomysł, i słusznym jest jego odradzanie, ale też trzeba przyznać że od strony technicznej na upartego da radę ;)
  k9mil wrote:
  Jak chcesz się nauczyć mikrokontrolerów to była gdzieś w DIY opisana komunikacja za pomocą komend przez UART z centralą satel.

  I to by było najlepsze, tyle że sam moduł komunikacji wspominany w linkowanym temacie który i tak współpracuje tylko z integrą kosztuje ponad 300 zł a autorowi szkoda paru złotych na czujkę czy moduł wyjść .....


  pozdrawiam kolegę z Wołomina
 • OptexOptex
 • Level 15  
  Dzięki za zaangażowanie. Na wydatki jestem gotowy, ale pójście w ekspander to dla mnie ślepy zaułek; będzie tylko służył do tego celu, bo wykorzystam wszystkie wyjścia z niego. Jest mało rozwojową opcją, bo jak będę chciał rozszerzyć tę logiczną funkcję o nową zmienna, to już nie będzie jak. Rozwiązaniem będzie pójście w dodatkowe czujki arduino, ale wolałem wykorzystać istniejącą infrastrukturę. Jak się nie da to trudno, dzięki za wpisy.
  Pozdrawiam, Dawid.
 • Level 16  
  suworow wrote:
  ale też trzeba przyznać że od strony technicznej na upartego da radę

  Oczywiście, tylko taka porada mogłaby być uznana za szkodliwą :P, i wywołać lawinę kolejnych pytań.

  suworow wrote:
  pozdrawiam kolegę z Wołomina

  Również pozdrawiam :)
 • Automation specialist
  A jeśli chodzi o sprawę techniczną takiego połączenia (które zresztą też odradzam) to musiałbyś się wpiąć w punkt pomiędzy rezystorami z czymś co by musiało mieć bardzo dużą impedancję wejściową tak by spadek napięcia na wejściu centrali zmieścił się w granicach tolerancji.
  Można próbować z jakimś transoptorem o bardzo małym prądzie diody.
 • Level 38  
  Witam,

  xury wrote:
  ...musiałbyś się wpiąć w punkt...


  Można jeszcze pokombinować z jakimś miniaturowym przekaźnikiem z dwiema parami styków. Cewkę zasilić poprzez obwód NC czujki, jedną parę styków spiąć w DEOL z TMP czujki, a drugą parę wykorzystać do zewnętrznego obwodu sterowania. Należy pamiętać o maksymalnym prądzie styku NC czujki i prądzie cewki przekaźnika.

  Pozdrawiam.
 • Admin of Property security
  k9mil wrote:
  suworow napisał:
  ale też trzeba przyznać że od strony technicznej na upartego da radę

  Oczywiście, tylko taka porada mogłaby być uznana za szkodliwą :P, i wywołać lawinę kolejnych pytań.

  Też racja, ale taka porada o ile pamiętam padła na forum i to nie tak dawno, dwa zawsze możemy użyć zwrotu klucza " w celach testowych" :) A tak poważnie to wykładnia w tym dziale jest taka, że owszem rozmawiajmy o wszystkim, tylko ostrzegajmy, że nie jest to rozwiązanie prawidłowe ( poza oczywiście rozwiązaniami które by zagrażały zdrowiu lub życiu)
  xury wrote:
  Można próbować z jakimś transoptorem o bardzo małym prądzie diody.

  Ja myślałem raczej o puszczeniu przez styki NC czujki zasilania z AUX i przekaźniku. Nie zastanawiałem się natomiast jak to pogodzić z " sabotażem czujki" Być może najprościej by było linię sabotażową wydzielić. Tak czy inaczej rzeźba. Chętnie poznałbym opinię kolegi SJS czy jego zdaniem tego typu instalację można by było dalej traktować jako alarmową w danej klasie.
  I to wszystko w imię drobnych oszczędności :( Nie polecam.
  A tak swoją drogą jakie ma kolega te czujki?

  ps. czy kolega @bhtom musi pisać w tym samy czasie co ja i to jeszcze szybciej. :)
 • Level 15  
  Czujki to Satel ivory. Trochę dużo kombinowania. Liczyłem po cichu że da się bez grzebania.
 • Admin of Property security
  I bardzo dobrze, że nie jest to takie proste, bo może skłoni kolegę to do wykonania tego jak trzeba. Z drugiej strony jeżeli to wydaje się skomplikowane to nie wiem jak kolega wyobraża sobie dalsze prace. Napięcie sieciowe nie zawsze wybacza błędy.
 • Level 38  
  Witam,

  suworow wrote:
  I bardzo dobrze, że nie jest to takie proste, bo może skłoni kolegę to do wykonania tego jak trzeba.


  kalosh wrote:
  mam versa 15


  kalosh wrote:
  Chcę żeby, przy braku zasilania AND wieczorem AND kiedy pir wykryje ruch, włączała się lampka oświetlenia awaryjnego tylko w pomieszczeniu w którym wykryje ruch.


  Tylko jak na Versie zrobić logikę?

  Pozdrawiam.
 • Level 15  
  suworow wrote:
  jeżeli to wydaje się skomplikowane to nie wiem jak kolega wyobraża sobie dalsze prace

  Nie skomplikowane, ale zbyt dużo hakowania.
  suworow wrote:
  Napięcie sieciowe nie zawsze wybacza błędy.

  Na szczęście napięcie sieciowe jest tylko do centrali. Za nią już tylko 12V.
  bhtom wrote:
  Tylko jak na Versie zrobić logikę?

  Wyjście1 - Timer.
  Wyjście2 - Awaria
  Wyjście3 - PIR kuchnia
  Wyjście4 - PIR Salon
  ...
  Dalej bramka logiczna. Wyjście1 z centrali na wejście 12 bramki, Wyjście2 z centrali na wejście 13 bramki, itd. Odpowiednie wyjście z bramki na przekaźnik uruchomienia lampki i gotowa logika na versie. Tak ja to widzę. Jest tylko kłopot, bo nie mam tylu wyjść na centrali. Zamiast ekspandera, wolę kupić arduino i zrobić sterowanie oświetleniem niezależnie od centrali. Może wykorzystam jedno wyjście (awaria). Skoro nie da się (tak łatwo) odczytać ruchu z zamontowanych już czujek, zamontuję drugie (małe), tylko do arduino i całą logikę zrobię już tutaj.
 • Level 38  
  Witam,

  kalosh wrote:
  Wyjście1 z centrali na wejście 12 bramki, Wyjście2 z centrali na wejście 13 bramki, itd. Odpowiednie wyjście z bramki na przekaźnik uruchomienia lampki i gotowa logika na versie.


  To nie będzie logika na Versie, tylko na zewnętrznej bramce logicznej, jako układzie elektronicznym. Versa tylko wystawi odpowiednie wyjścia. Ta centrala nie ma takich możliwości jak Integra...

  Pozdrawiam.
 • Level 15  
  Wiem i dlatego rozwiązuję to tak na około. Jak bym miał funkcje logiczne w centrali to by tego wątku w ogóle nie było.
 • Level 31  
  Pytanie do autora tematu, jaka to czujka z której chcesz wyprowadzić sygnał do arduino ? drugie pytanie jakim przewód masz pociągnięty do czujki ? Sprawa jest banalnie łatwa do zrealizowania z zachowaniem funkcjonalności alarmu i linii 2eol. Jedyna kwestia jest właśnie model czujki i przewodu (trzeba umieścić w niej po prostu mały przekaźnik stad pytanie o model czujnika oraz o przewód bo potrzebne są 2 żyły choć na upartego wystarczy jedna wolna). Jeśli odpowiesz mi na pytania opisze co i jak dalej... bez tekstów typu że nie powinno się albo ze nie jest wskazane... albo że się nie da. I nie trzeba nic podłączać po RS'ie do centrali.

  PS. doczytałem że czujki to Ivory, a rozwiązanie podpowiedział kol. bhtom ,
  proste i banalne, ale można nawet na przekaźniku z 1 stykiem zwiernym (kontaktron lub nawet elektroniczny) sygnał poprowadzić względem minusa zasilania z centrali, a w centrali puścić go przez transoptor np PC817, i po problemie, masz działające 2eol oraz odseparowany galwanicznie sygnał z czujnika.
 • Helpful post
  Level 31  
  We wskazanej czujce masz dużo miejsca. Nie powinno być z tym problemu. Jedynie dokładasz 2 rezystory parametryzujące bo tych z czujki już nie wykorzystasz jedna diodę do gaszenia piku napięcia na przekaźniku, i wspomniany przekaźnik na 12V najlepiej miniaturowy.

  Jedna czujka dwie centrale

  Tu jest jak masz najpewniej podłączone. Szybkie rysunki z Painta :)

  Jedna czujka dwie centrale

  A tak możesz wyprowadzić dodatkowo sygnał z czujnika na niezależny inny obwód.
  Wiadomo rezystory parametryzujące odpowiednie do ustawionych w centrali standard w satelu to 1,1k, dioda równolegle z przekaźnikiem to 1n4148, sam przekaźnik dowolny, byle się zmieścił w czujce no i na 12V, transoptor jak pisałem wcześniej PC817 plus rezystor ok. 2,2k wystarczy, ale możesz tez dać drugi przekaźnik.

  Ważne aby pamiętać o zdjęciu zworek parametryzujacych w czujniku, bo po prostu są one nie potrzebne.

  Jak widać, można, można... Nie jest to wcale ani skomplikowane ani niezgodne ze sztuką... Ważne by zrobic ten układzik starannie by nie było jakiegoś zwarcia itp.
  No i na pewno przetestować działanie czujnika i centrali aby mieć 100% pewność działania i poprawności połączeń.

  Jedna czujka dwie centrale